nvdaily.com link to home page
Home | Archive | Weather | Traffic
Subscribe | Guide to the Daily


NVD Sports Blog with Chuck Mcgill arrow Archives

All-Region B basketball teams: Smoot a first-teamer

Strasburg's Jenna Smoot was the only area first-teamer as the Region B boys and girls hoops teams were announced on Wednesday.

Smoot, a junior, led a girls group that included Stonewall's Meghan Lutz (second team), Rams teammate Jaclyn Ayers (honorable mention), and Stonewall's Heather Stout (honorable mention).

Clarke County's Zach Shiley was the only area representative on the boys team, garnering honorable mention honors.

The Daily sports staff recently had its All-Area meeting, and all five of the above student-athletes were given consideration for Player of the Year honors and ultimately landed on the Daily's All-Area hoops team -- which is comprised of a first, second and third team.

Here are the teams in full:

ALL-REGION B GIRLS BASKETBALL TEAM
FIRST TEAM
SARA LAMNECK BUFFALO GAP SR 6-0
NICOLE MITCHELL GEORGE MASON JR 5-8
HOLLY MORGAN BUFFALO GAP JR 5-8
JENNA SMOOT STRASBURG JR 5-11
CA'STAR HARPER RANDOLPH HENRY SR 5-11

SECOND TEAM
MEGHAN LUTZ STONEWALL JACKSON SR 5-6
KIM KENNY GEORGE MASON SR 6-0
KIKI CREWS ALTAVISTA SR 5-6
ALICIA COOK RANDOLPH HENRY SR 5-7
JASMINE MILES AMELIA JR 5-9

HONORABLE MENTION
CHE BROWN MANASSAS PARK JR 5-7
JACLYN AYERS STRASBURG JR 5-8
CHELSEA STEPHENS ALTAVISTA JR 5-9
JASMINE WALKER DAN RIVER SR 5-10
MHY'KEAH BAEZ DAN RIVER FR 6-1
SHANICE MILES BUCKINGHAM JR 5-6
TYLEIA HENDRICKS CENTRAL SENIOR JR 5-7
TAYLOR JENKINS PAGE COUNTY SO 6-0
HEATHER STOUT STONEWALL JACKSON JR 6-0

PLAYER OF THE YEAR - SARA LAMNECK - BUFFALO GAP
D2 Coach of Region Champion - LaBryan Thomas - George Mason
D1 Coach of Region Champion - Chad Coffey - Buffalo Gap

ALL-REGION B BOYS BASKETBALL TEAM
FIRST TEAM

DARREN WHITE DAN RIVER SR 6-4
LOGAN TERRELL MADISON COUNTY JR 6-1
JEREL CARTER MADISON COUNTY JR 6-3
D.J. JONES BUCKINGHAM SR 6-0
MICHAEL ST. JOHN APPOMATTOX SR 5-11

2ND TEAM
BOONE JONES BUFFALO GAP SR 6-6
MARK SAMPSON GOOCHLAND SR 5-10
TAYLOR BOYERS BUCKINGHAM JR 6-1
JERRELL JORDAN ALTAVISTA SO 6-4
BRANDON HENRY GOOCHLAND JR 5-10

HONORABLE MENTION
JOEL CHANDLER GEORGE MASON SR 6-3
ZACH SHILEY CLARKE COUNTY JR 6-0
BRANDON LIVINGSTON MANASSAS PARK SR 6-4
PATRICK MURPHY CHATHAM JR 6-1
CHRIS HARBEN CHATHAM SR 6-4
JOE ROGERS RANDOLPH HENRY JR 6-1
CODY MONTGOMERY RIVERHEADS JR 6-0
DYLAN HUDSON WILSON MEMORIAL JR 6-4
DAKOTA WOLF PAGE COUNTY JR 6-4
HUNTER CULLEN WILSON MEMORIAL SR 6-4

PLAYER OF THE YEAR - DARREN WHITE - DAN RIVER
D2 COACH OF REGION CHAMPION - TIM TAYLOR - MADISON COUNTY
D1 COACH OF REGION CHAMPION - MIKE CARTOLARO - ALTAVISTA

Leave a comment











Blog Archives






News | Sports | Business | Lifestyle | Obituaries | Opinion | Multimedia| Entertainment | Homes | Classified
Guide to the Daily: Advertise | Circulation | Contact Us | NIE | Place a Classified | Privacy Policy | Subscribe

Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137

nvdaily.com
The best small daily newspaper in Virginia