nvdaily.com link to home page

Traffic | Weather | Mobile Edition
      Subscribe | Special Sections


Sports arrow Scores arrow Scores arrow Archives

| 1

Prep scores: June 5


Prep Boys Track

Group AA track at Harrisonburg

Team results: 1. Grafton 46.5, 2. King George 42, 3. Fauquier 38, 4. tie, Blacksburg and James Monroe 36, 6. Jamestown 32, 7. New Kent 30, 8. Staunton River 28, 9. Christiansburg 27, 10. Park View-Sterling 23, 11. Jefferson Forest 22, 12. Fluvanna County 21.5, 13. Caroline 20.5, 14. Charlottesville 20, 15. Louisa County 18, 16. Western Albemarle 17, 17. Amherst County 16, 18. tie, Chancellor and Brunswick 14, 20. Salem 12, 21. tie, Liberty-Bedford, Northside, E.C. Glass and Magna Vista 10, 25. Powhatan 8.5, 26. Millbrook 8, 27. tie, Smithfield, Spotswood and James Wood 7, 30. tie, Warren County, Prince Edward County and Loudoun County 6, 33. tie, Sherando, Broadway, Heritage, Warhill, Freedom and Monticello 5, 39. Brentsville and Harrisonburg 4, 41. tie, Fort Defiance and Brookville 2, 43. tie, Potomac Falls, Cave Spring and Robert E. Lee 2, 46. tie, William Byrd, Orange County and Broad Run 1.

Individual results: Long jump -- 1. Dickson, James Monroe, 21-8 3/4, 2. Gates, Staunton River, 21-8, 3. Walton, King George, 21-5, 4. Sterling, Charlottesville, 21-2 1/2, 5. Bruce, Fluvanna County, 21-0, 6. Santanna, Park View-Sterling, 20-10 1/2, 7. Broaddus, Caroline, 20-10, 8. Santos, King George, 20-7. High jump -- 1. Davis, Magna Vista, 6-6, 2. Otey, New Kent, 6-5, 3. tie, Harris, Fluvanna County, and Minor, Powhatan, 6-5, 5. tie, Kittle, Caroline, and Stover, Grafton, 6-2. Discus -- 1. Fortney, Fauquier, 177-3, 2. Billings, Fauquier, 166-7, 3. Latham, E.C. Glass, 159-4, 4. Ecenrode, Monticello, 146-8, 5. Coles, New Kent, 142-6, 6. Hartson, Warren County, 142-2, 7. King, James Monroe, 139-8, 8. Weller, Christiansburg, 136-8. 110 hurdles -- 1. Dobbins, Christiansburg, 14.44 (preliminary time of 14.19 breaks meet record of 14.22 set by Jarrett Hagwood of Laurel Park in 1998), 2. Davis, Louisa County, 14.62, 3. Santos, King George, 15.00, 4. Green, Freedom, 15.08, 5. Fultz, New Kent, 15.34, 6. Moody, Smithfield, 15.45, 7. Kittle, Caroline, 15.73, 8. Zimmerman, Fauquier, 15.85. 100 -- 1. Walton, King George, 11.15, 2. Dickson, James Monroe, 11.25, 3. Scott, Northside, 11.26, 4. Gates, Staunton River, 11.36, 5. April, Park View-Sterling, 11.45, 6. Settje, Brookville, 11.50, 7. Boyd, Sherando, 11.52, 8. Judkins, Warhill, 11.58. 1,600 -- 1. Mearns, Jamestown, 4:19.64, 2. Carter, Blacksburg, 4:21.06, 3. Gunnerson, Grafton, 4:22.68, 4. Gorwitz, Grafton, 4:25.57, 5. Farnan, Millbrook, 4:27.58, 6. Eddleton, Christiansburg, 4:28.27, 7. Green, Fauquier, 4:28.55, 8. Seymour, Cave Spring, 4:28.63. 400 relay -- 1. Park View-Sterling (Santanna, Beale, Gayle, April) 42.48, 2. New Kent 42.51, 3. Brunswick 42.86, 4. Caroline 43.05, 5. Warhill 43.58, 6. Powhatan 43.64, 7. Staunton River 43.67, 8. Orange County 43.69. 400 -- 1. Stover, Grafton, 48.68, 2. Morse, Amherst County, 49.18, 3. Hardy, Brunswick, 49.42, 4. Phillips, Broadway, 49.44, 5. Brown, King George, 49.51, 6. Travis, Blacksburg, 49.55, 7. C.Williams, Robert E. Lee, 49.56, 8. Mitchell, Jamestown, 50.27. 300 hurdles -- 1. Campbell, Salem, 38.61, 2. Burnett, Fauquier, 38.91, 3. Santos, King George, 39.40, 4. Davis, Louisa County, 39.67, 5. Moody, Smithfield, 39.94, 6. Fultz, New Kent, 40.37, 7. J.Williams, Brunswick, 40.41, 8. Russell, Broad Run, 40.41. 800 -- 1. Waller, Chancellor, 1:56.06, 2. King, Grafton, 1:56.09, 3. Resendes, Jefferson Forest, 1:56.21, 4. Carter, Blacksburg, 1:56.69, 5. Gunnerson, Grafton, 1:57.62, 6. McDowell, Sherando, 1:57.81, 7. Campos, Potomac Falls, 1:57.88, 8. Scott, Brentsville, 1:58.01. 200 -- 1. Dickson, James Monroe, 22.12, 2. Walton, King George, 22.33, 3. April, 22.55, 4. Morse, Amherst County, 22.59, 5. Scott, Northside, 22.65, 6. Gates, Staunton River, 22.96, 7. Campbell, Salem, 23.09. 1,600 relay -- 1. Blacksburg (Sims, Z.Link, Travis, Hull) 3:20.91, 2. Caroline 3:23.44, 3. Jamestown 3:26.31, 4. Louisa County 3:26.32, 5. Harrisonburg 3:27.20, 6. New Kent 3:27.53, 7. Fauquier 3:27.86, 8. King George 3:27.91. 3,200 relay -- 1. Blacksburg (Robertson, Z.Link, Hull, Carter) 7:53.42 (breaks meet record of 7:53.54 set by Fort Defiance in 2006), 2. Western Albemarle 8:06.58 3. Jefferson Forest 8:07.60, 4. Jamestown 8:09.05, 5. Fauquier 8:09.82, 6. Brentsville 8:13.83, 7. Chancellor 8:15.01, 8. William Byrd 8:16.36. Shot put -- 1. Sparrow, Liberty, 53-6, 2. Weller, Christiansburg 53-4 1/2, 3. Hurt, Prince Edward County, 53- 1/4, 4. Allen, Charlottesville, 52-7 3/4, 5. Latham, E.C. Glass, 52-2 1/2, 6. May, Fort Defiance, 51-1, 7. Turner, Charlottesville, 50- 3/4, Harvey, Amherst County, 47-8 1/2. Pole vault -- 1. Drablos, Jefferson Forest, 15-2 (breaks meet record of 15-1 1/2) set by Epperson of Brookville in 2009), 2. Lawson, Western Albemarle, 13-6, 3. Parmly, Fluvanna County, 13-0, 4. White, Fluvanna County, 12-6, 5. Madison, Spotswood, 12-6, 6. Walker, Fauquier, 12-6, 7. Spradley, Amherst County, 12-6, 8. Nguyen, Culpeper County, 12-6. Triple jump --1. Gates, Staunton River, 46-9, 2. Johnson, Charlottesville, 45-7 3/4, 3. Dickson, James Monroe, 44-7 1/4, 4. Thorne, James Wood, 44-1, 5. Waller, Heritage, 43-11, 6. Moats, Spotswood, 43-6 1/4, 7. Bruce, Fluvanna County, 43-4 1/2, 8. Calloway, Heritage, 43-3 3/4. 3,200 -- 1. Mearns, Jamestown, 9:14.90, 2. King, Grafton, 9:16.93, 3. Curtin, Loudoun County, 9:23.41, 4. Eddleton, Christiansburg, 9:25.89, 5. Farnan, Millbrook, 9:30.00, 6. O'Reilly, Warren County, 9:31.00, 7. Gorwitz, Grafton, 9:31.24, 8. Seymour, Cave Spring 9:33.30.

Group A meet at Radford University

Team results: 1. Clarke County, 68, 2. Appomattox, 49, 3. Floyd County, 40, 4. Manassas Park, 33, 5. Lebanon, 31, 6. Radford, 27, 7. Cumberland, 25, 8. Tie, Lee and Altavista, 23, 10. Tie, Stonewall Jackson and Middlesex, 19, 12, tie, Auburn and Virginia and Patrick Henry, 18, 15. Appalachia, 16, 16. Dan River, 13, 17. George Wythe, 12.5, 18. Tie, Glenvar and Powell Valley, 10, 20. Tie, Lancaster and Luray and James River, 9, 23. Tie, Giles and Page County and Amelia, 8. 26. Rappahannock County, 7.

Individual results: 100-meter dash - 1. Brown, Altavista, 10.80, 2. Scott, Appomatox, 10.81, 3. Betts, Lancaster, 11.04, 4. Cobb, Lebanon, 11.07, 5. Walton, Cumberland, 11.08, 6. Lee, Lancaster, 11.11, 7. Graham, Lee, 11.16, 8. Grant, Franklin, 11.21, 9. Anders, Lee, 11.22. 200-meter dash - 1. Scott, Appomattox, 21.91, 2. Titus, Floyd County, 22.23, 3. Cobb, Lebanon, 22.25, 4. Mitchell, Radford, 22.40. 5. Edmunds, Dan River, 22.51, 6. Brown, Altavista, 22.75, 7. Anders, Lee, 22.80, 8. Hammond, Essex, 22.83. 400-meter dash- 1. Harris, Floyd, 49.84, 2. Jessee, Lebanon, 50.09, 3. Mitchell, Radford, 50.53, 4. Edmonds, Dan River, 50.87, 5. Little, Windsor, 50.88, 6. Grandison, Luray, 50.94, 7. Fitzmorris, Rappahannock County, 51.33, 8. Cain, Thomas Walker, 51.35. 800 meters - 1. Brown, Clarke County, 2:01.58, 2. Bledsoe, Lee, 2:01.67, 3. Bassil, Manassas Park, 2:02.27, 4. Mullins, Powell Valley, 2:02.48, 5. Adkins, Radford, 2:02.60, 6. King, Clarke County, 2:02.61, 7. Pannell, Gretna, 2:03.72, 8. Patrick, Central Woodstock, 2:03.95. 1,600-meter run - 1. Owens, Clarke County, 4:32.41, 2. Grubb, Floyd, 4:37.11, 3. Myer, Clarke County, 4:38.28, 4. Rasnake, Lebanon, 4:38.86. 5. Mogen, Radford, 4:39.81, 6. Hoover, Auburn, 4:40.96, 7. Trayer, Clarke County, 4:41.33, 8. Morey, Strasburg, 4:41.89. 3,200-meter run - 1. Brillhart, Virginia, 10:08.33, 2. Abdulle, Manassas Park, 10:12.03, 3. Ulrich, Lebanon, 10:12.11, 3. Grubb, Floyd County, 10:14.13, 5. Biddle-Snead, Clarke County, 10:15.78, 6. Owens, Clarke County, 10:19.83, 7. Trayer, Clarke County, 10:24.60, 8. Welch, Madison County, 10:27.36. 110-meter hurdles - 1. Stuart, Appalachia, 14.91, 2. Groves, Patrick Henry, 15.00, 3. Moore, Manassas Park, 15.31, 4. Shumaker, Auburn, 15.39, 5. Pirtle, Stonewall Jackson, 15.51, 6. Durr, Manassas Park, 15.80, 7. Hicks, Gate City, 16.23, 8. Wimbush, Altavista, DQ. 300-meter hurdles - 1. Groves, Patrick Henry, 40.43, 2. Shumaker, Auburn, 41.11,
3. Swanson, Manassas Park, 41.55, 4. Hicks, Gate City, 41.90, 5. Hines, Northhampton, 42.09, 6. Thornton, Appomattox, 42.46, 7. Hunt, Windsor, 42.52, 8. Wiles, Coeburn, 42.55. 400-meter relay - 1. Altavista (Moon, Clark, Wimbush, Brown), 43.21, 2. Lee, 43.98, 3. Northumberland, 44.03, 4. Stonewall Jackson, 44.16, 5. Page County, 44.36, 6. Floyd County, 44.42, 7. Essex, 44.58, 8. Lebanon, 44.74. 1,600-meter relay - 1. Stonewall Jackson (Warner, Frost, Shaffer, Shirley), 3:27.64, 2. Radford, 3:28.57, 3. Clarke County, 3:32.20, 4. Rappahannock County, 3:35.25, 5. Manassas Park, 3:37.15, 6. Gretna, 3:38.30, 7. Lee, 3:38.57, 8. Sussex Central, 3:40.64. Discus - 1. Rich, Cumberland, 161-04, 2. Huffman, Virginia, 151-00, 3. Lester, George Wythe, 147-10, 4. Barton, Powell Valley, 147-08.50, 5. Parker, Clarke County, 143-05, 6. Hartsock, Clarke County, 139-05, 7. Wynn, George Wythe, 139-04, 8. Rexrode, James River, 138-04. Shot put - 1. Morgan, Clarke County, 51-10.00, 2. Rich, Cumberland, 50-10.75, 3. Farmer, Giles, 50-00.25, 4. Tie, Adams, Dan River, and Rexrode, James River, 49-00.25, 6. Tolbert, James River, 48-03.50, 7. Ray, Giles, 47-11.75, 8. Payne, Middlesex, 46-05.00. Long jump - 1. Kendrick, Appomattox, 24-01.25, 2. Henry, Middlesex, 23-01.25, 3. Stuart, Appalachia, 22-06.00, 4. Thomas, Appomattox, 22-04.25, 5. Monteleone, Page County, 22-02.25, 6. Ball, Rappahannock, 22-00.00, 7. Shumaker, Auburn, 21-09.75, 8. Briley, Buckingham, 21-07.75. Triple jump - 1. Henry, Middlesex, 44-10.50, 2. Thomas, Appomatox, 44-03.75, Griffith, Luray, 44-02.50, 4. Scott, Appomattox, 43-11.50, 5. Randolph, Buckingham, 43-02.75, 6. Richardson, Cumerland, 43-00.25, 7. Boysaw, George Wythe, 42-11.00, 8. Goins, Galax, 42-06.25. High jump - 1. Morris, Glenvar, 6-10, 2. Meadows, Amelia, 6-07, 3. Titus, Floyd County, 6-04, 4. Anderson, Clarke County, 6-04, 5. Williams, Randolph-Henry, 6-04, 6. Tie, Vest, Nelson County and Young, George Wythe, 6-02, 8. Parsons, Lee, 6-02.

Prep Girls Track

Group AA track at Harrisonburg

Team results: 1. Blacksburg 79, 2. Robert E. Lee 64, 3. Pulaski County 40.25, 4. E.C. Glass 38, 5. Louisa County 37, 6. Western Albemarle 36, 7. John Handley 33, 8. Hidden Valley 27, 9. Eastern View 26, 10. Tabb 21, 11. tie, Southampton and Millbrook 20, 13. Caroline 18, 14. tie, Spotswood and King George 17, 16. tie, Christiansburg and Potomac Falls 14, 18. Greensville County 13, 19. Brentsville 10, 20. Lafayette 9, 21. Charlottesville 8, 22. Turner Ashby 7, 23. tie, Stuarts Draft and Freedom 6, 25. tie, Monticello, Warren County, Dominion, Rustburg, Magna Vista and Skyline 5, 32. tie, Sherando, Park View-Sterling, Briar Woods, Fauquier and York 4, 37. tie, Warhill and James Monroe 3.25, 39. tie, Cave Spring, Graham and Northside 3, 42. tie, James Wood, Wilson Memorial, Abingdon and Fluvanna County 2, 47. tie, Grafton and Lord Botetourt 1, 49. Liberty-Bealeton .25.

Individual results: Long jump -- 1. Burruss, Louisa County, 18-5, 2. A.Church, Pulaski County, 18- 1/2, 3. Jenkins, Robert E. Lee, 17-7 1/2, 4. Simmons, Robert E. Lee, 17-7 1/4, 5. Young, Spotswood, 17-2, 6. Calloway, E.C. Glass, 17- 3/4, 7. Banks, Fluvanna County, 16-11 3/4, 8. Crewe, Greensville County, 16-10 1/2. Shot put -- 1. Scott, Robert E. Lee, 40-1 1/2, 2. Tyler, Greensville County, 39-3 1/4, 3. Evans, Christiansburg, 38-3, 4. Hairston, Magna Vista, 37-11, 5. Lemon, E.C. Glass 37-5 3/4, 6. Henry, Graham, 37- 3/4, 7. Hailstalk, Wilson Memorial, 36-8 1/2, 8. Eddy, Grafton, 36-4. Pole vault -- 1. Dutton, Caroline, 11-6, 2. Harding, Western Albemarle, 11-0, 3. Hartt, Turner Ashby, 10-3, 4. Wesner, Western Albemarle, 10-3, 5. Grupp, Western Albemarle 10, 6. Callen, Louisa County, 9-9, 7. Killaugh, Caroline, 9-0, 8. Jackson, E.C. Glass, 9-0. 100 hurdles -- 1. A.Church, Pulaski County, 14.94, 2. Burruss, Louisa County, 15.65, 3. Fauteux, Potomac Falls, 15.93, 4. Jenkins, Robert E. Lee, 16.02, 5. Jackson, E.C. Glass, 16.21, 6. King, Warhill, 16.37, 7. Jordan, Charlottesville, 16.59, 8. Levere, King George, 16.88. 100 -- 1. Powell, Southampton, 12.48, 2. Layne, Eastern View, 12.73, 3. Carr, Blacksburg, 12.76, 4. Ford, Warren County, 12.90, 5. Ferrell, Lafayette, 12.93, 6. Terry, E.C. Glass, 12.96, 7. Phun, Freedom, 12.97, 8. Wright, Lord Botetourt, 13.22. 1,600 -- 1. K.Stevens, Blacksburg, 4:52.61, 2. J.Stevens, Blacksburg, 4:53.04, 3. LeHardy, Hidden Valley, 5:09.09, 4. Cheung, Millbrook, 5:09.50, 5. Webb, Western Albemarle, 5:10.99, 6. Nelson, Millbrook, 5:14.30, 7. Peterson, Lafayette, 5:14.40, 8. Fitchett, Blacksburg, 5:16.11. 400 relay -- 1. Spotswood (Young, Matthews, DeLaGarza, Mitchell) 49.28, 2. John Handley 49.38, 3. Caroline 49.59, 4. Louisa County 49.70, 5. E.C. Glass 49.77, 6. Brentsville 50.34, 7. Eastern View 50.57, 8. York 50.61. 400 -- 1. Simmons, Robert E. Lee, 56.36, 2. Porter, Tabb, 56.78, 3. Jordan, Charlottesville 58.24, 4. Aymonin, Tabb, 58.25, 5. Myers, John Handley, 58.29, 6. Polk, King George, 58.63, 7. Timberlake, Monticello, 59.55, 8. Anderson, Pulaski County, 59.72. 300 hurdles -- 1. A.Church, Pulaski County, 45.06, 2. Jackson, E.C. Glass, 45.14, 3. Meneau, John Handley, 45.42, 4. Day, Dominion, 46.18, 5. Ro, Brentsville, 46.63, 6. Bates, James Monroe, 46.83, 7. Fauteux, Potomac Falls, 46.87, 8. Punch, E.C. Glass, 47.77. 800 -- 1. Brown, Blacksburg, 2:13.99, 2. K.Stevens, Blacksburg, 2:16.07, 3. LeHardy, Hidden Valley, 2:16.99, 4. Bethel, Hidden Valley, 2:18.08, 5. Dorrell, Blacksburg, 2:19.20, 6. J.Stevens, Blacksburg, 2:19.84, 7. Carson, James Wood, 2:20.26, 8. Webb, Western Albemarle, 2:30.34. 200 -- 1. Powell, Southampton, 25.38, 2. Simmons, Robert E. Lee, 25.64, 3. Layne, Eastern View, 25.87, 4. Polk, King George, 26.03, 5. Phun, Freedom 26.04, 6. Timberlake, Monticello, 26.08, 7. Matthews, Spotswood, 26.22, 8. Ferrell, Lafayette, 26.41. 1,600 relay -- 1. John Handley (Crowe, Dixon, Lee, Myers) 3:55.51 (breaks meet record of 3:58.40 set by Heritage in 2003), 2. Tabb, 3:58.36, 3. Potomac Falls 4:04.92, 4. Hidden Valley 4:06.00, 5. E.C. Glass 4:06.96, 6. Louisa County 4:08.59, 7. Abingdon 4:09.26, 8. Blacksburg 4:12.10. 3,200 relay -- 1. Blacksburg (Buss, Fitchett, Dorrell, Brown) 9:23.98 (breaks meet record of 9:26.00 set by Western Albemarle in 2003), 2. Western Albemarle 9:30.12, 3. Millbrook 9:31.44, 4. Hidden Valley 9:49.81, 5. Sherando 9:51.27, 6. Brentsville 9:51.48, 7. Lafayette 9:54.79, 8. Briar Woods 9:58.74. Discus --1. Scott, Robert E. Lee, 135-11, 2. Evans, Christiansburg, 128-8, 3. Lemon, E.C. Glass, 121-7, 4. Bothof, Fort Defiance, 118-6, 5. Oare, Park View-Sterling 112-8, 6. James, York, 112-6, 7. Robinson, Louisa County, 104-5, 8. Miller, Turner Ashby, 104-3. High jump -- 1. Glen, Eastern View, 5-4, 2. Kersey, King George 5-3, 3. Filla, Stuarts Draft, 5-3, 4. Crowe, John Handley, 5-2, 5. tie, A.Church, Pulaski County, Henry, Briar Woods, and Baker, Rustburg 5-0, 8. tie, Anderson, Pulaski County, Marine, James Monroe, DeLuca, Warhill, and Morant, Liberty, 5-0. Triple jump -- 1. Jenkins, Robert E. Lee, 38-1, 2. A.Church, Pulaski County, 37- 1/4, 3. Burruss, Louisa County, 36-11, 4. Kelly, Skyline, 36-6 1/4, 5. Crewe, Greensville County, 36-4, 6. Ndem, Cave Spring, 36-1, 7. Baker, Rustburg, 35-7 1/2, 8. Matthews, Spotswood, 35-5 3/4. 3,200 -- 1. K.Stevens, Blacksburg, 10:16.03 (breaks meet record of 10:21.15 set by Bowman of Fauquier in 2005), 2. J.Stevens, Blacksburg, 10:16.46, 3. Webb, Western Albemarle, 10:58.03, 4. Cheung, Millbrook, 11:04.27, 5. Helsel, Fauquier, 11:07.14, 6. Wheeler, Northside, 11:08.37, 7. M.Church, Bassett, 11:17.38, 8. Nelson, Millbrook, 11:19.50.

Group A meet at Radford

Team results: 1. Manassas Park, 56, 2. James River, 51, 3. George Mason, 38, 4. Clarke County, 34, 5. Appomattox, 32, 6. Amelia, 27, 7. Radford, 24, 8. Madison County, 20, 9. Central Woodstock, 18.5, 10. Narrows, 16, 11. Tie, Strasburg and Giles and Rural Retreat and Dan River and Lebanon, 15, 16. Tie, Twin Valley and Patrick Henry, 14. 18. Tie, Northampton and Riverheads, 13, 20. Tie, Northumberland and Covington, 12, 22. Chatham, 11, 23. King William, 10, 24. George Wythe, 9.5, 25. Sussex Central, 8, 26. Tie, Page County and Twin Springs and Floyd County, 6, 29. Tie, Chilhowie and Coeburn and Charles City and Randolph-Henry, 5, 33. Tie, Fort Chiswell and Middlesex and Galax and Rappahannock County and Lancaster and Rappahannock and Essex and J.I.. Burton, 3. 41. Tie, John Battle and Glenvar and Northwood and Thomas Walker and Matthews, 2, 46. Tie, Powell Valley and Central Lunenburg and Gate City and Lee and Altavista, 1.

Individual results: 100-meter dash - 1. Hamm, James River, 12.19, 2. Roberts, Manassas Park, 12.27, 3. Gaither, Clarke County, 12.30, 4. Brooks, Charles City, 12.44, 5. Davis, Manassas Park, 12.67, 6. Villareal, Appomattox, 12.73, 7. McKenzie, Chatham, 12.82, 8. Johnson, King William, 13.05, 9. Mitchell, Amelia, 13.16. 200 meters - 1. Roberts, Manassas Park, 25.35, 2. Hamm, James River, 25.53, 3. Gaither, Clarke County, 25.81, 4. Mitchell, Amelia, 26.08, 5. McKenzie, Chatham, 26.58, 6. Wade, Appomattox, 26.59, 7. Davis, Manassas Park, 26.61, 8. King, King William, 26.99. 400-meter dash- 1. Mitchell, Amelia, 56.45, 2. Roberts, Manassas Park, 56.98, 3. Campbell, Appomattox, 1:00.71, 4. Iman, Chatham, 1:00.92, 5. Lawson, Coeburn, 1:01.46, 6. Garrison, Rappahannock, 1:02.23, 7. Guy, Dan River, 1:02.24, 8. Bishop, Gate City, 1:02.49. 800 meters - 1. Moretz, Madison County, 2:25.10, 2. Smith, Radford, 2:28.28, 3. Arrendodo, George Mason, 2:28.92, 4. Cox, Manassas Park, 2:31.38, 5. Grim,
James River, 2:32.08, 6. Hall, Middlesex, 2:32.70, 7. Weddle, Twin Springs, 2:33.59, Myers, Alatavista, 2:34.61. 1,600-meter run - 1. Calley, Holston, 6:02.05, 2. Barnhardt, Matthews, 6:14.63, 3. Spurlock, Lee, 6:18.23, 4. Walker, Middlesex, 6:22.48, 5. Rouse, King William, 6:29.21, 6. Martin, Lee, 6:31.51, 7. Wilkins, Auburn, 6:34.44, 8. Hubbard, Powell Valley, 6:46.85. 3,200-meter run - 1. Young, George Mason, 11:47.01, 2. Arwood, Lebanon, 12:22.43, 3. Powell, Page County, 12:37.94, 4. Estrada, George Mason, 12:38.16, 5. Thompson, Radford, 12:45.67, 6. Taylor, Strasburg, 12:46.75, 7. Estrada, George Mason, 12:50.04, 8. Conniff, Radford, 12:55.11. 100-meter hurdles - 1. Lake, Clarke County, 15.99, 2. Johnson, Sussex Central, 16.00, 3. Caldwell, Giles, 16.35, 4. Hadaway, Rural Retreat, 16.46, 5. Clinedinst, Strasburg, 17.05, 6. Giersch, Strasburg, 17.39, 7. Woods, J.I. Burton, 18.40, 8. Barnette, Powell Valley, 21.90. 300-meter hurdles - 1. Hadaway, Rural Retreat, 47.99, 2. Weddle, Patrick Henry, 48.14, 3. Dumas, Manassas Park, 48.93, 4. Floyd, Riverheads, 48.98, 5. Lester, Katie Jo, Twin Valley, 50.06, 6. White, Galax, 50.58, 7. Robbins, Matthews, 50.78, 8. Miles, Lee, 50.97. 400-meter relay - 1. Appomattox (Wade, Campbell, Robertson, Villareal), 50.15, 2. King William, 50.28, 3. Northumberland, 51.84, 4. Dan River, 51.84, 5. Manassas Park, 52.09, 6. Essex, 52.22, 7. Northampton, 52.33, 8. Giles, 52.68. 1,600-meter relay - 1. Appomattox (Robertson, Campbell, Morse, Wade), 4:08.17, 2. Riverheads, 4:15.09, 3. Northhampton, 4:19.66, 4. James River, 4:23.33, 5. George Wythe, 4:27.52, 6. Lancaster, 4:30.31, 7. John Battle, 4:30.37, 8. Coeburn, 4:33.26. Discus - 1. Bell, Radford, 119-10, 2. Miles, Amelia, 117-02.50, 3. Hale, Floyd County, 116-09, 4. Tibbs, Manassas Park, 107-03, 5. Billups, Covington, 106-00, 6. Parker, Rappahannock, 100-00, 7. Bane, Strasburg, 100-00, 8. Chavous, Northampton, 94-05. Shot put - 1. Falls, James River, 36-07.00, 2. Laws, Covington, 34-11.00, 3. Tibbs, Patrick Henry, 34-10.50, 4. Hamlin, Randolph-Henry, 34-03.00, 5. Chavous, Northhampton, 34-01.00, 6. Cockerville, Strasburg, 33-05.25, 7. Caldwell, Northwood, 33-04.25, 8. Hendricks, Central Lunenburg, 33-03.75. Long jump - 1. Burton, Narrows, 17-01.50, 2. Hamm, James River, 16-08.28, 3. Jones, Northumberland, 16-01.00, 4. Snead, Chilhowie, 16-00.75, 5. Mitchell, Amelia, 15-11.00, 6. Toothman, Central Woodstock, 15-09.75, 7. Lake, Clarke County, 15-07.25, 8. Woods, J.I. Burton, 15-04.00. Triple jump - 1. Toothman, Central Woodstock, 34-02.25, 2. Jones, Dan River, 33-07.50, 3. Burton, Narrows, 33-06.50, 4. Crosy, Clarke County, 33-06.00, 5. Mercke, Clarke County, 33-02.75, 6. Turpin, Fort Chiswell, 33-01.75, 7. Davis, Manassas Park, 32-10.00, 8. Flagg, Clarke County, 33-03.25 High jump - 1. Lester, Twin Valley, 5-03.00, 2. Jackson, Giles, 5-02.00, 3. Tie, Walters, George Wythe, and Toothman, Central Woodstock, 5-01.00, 5. Coleman, Lebanon, 5-0.00, 6. Tie, Davis, Thomas Walker and Cox, Manassas Park and Wynn, Glenvar, 4-10.00.



Comments

Comments that are posted represent the opinion of the commenter and not the Northern Virginia Daily/nvdaily.com. View our comments/submisssions policy. Report abuse by clicking the X next to the comment.













NCAA Tournament








News | Sports | Business | Lifestyle | Obituaries | Opinion | Multimedia| Entertainment | Classifieds
Contact Us | NIE | Place a Classified | Privacy Policy | Comments/Submissions Policy | Subscribe

Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137

nvdaily.com
2014 Virginia Press Association Grand Sweepstakes Winner
The Best Small Daily Newspaper in Virginia!


nvdaily.com | seeshenandoah.com