nvdaily.com link to home page

Traffic | Weather | Mobile Edition
Archives | Subscribe


Sports arrow Clarke High School arrow Handley High School arrow Millbrook High School arrow Scores arrow Sherando High School arrow Skyline High School arrow Stonewall Jackson High School arrow Scores arrow Archives

| 0 | 0 Comments

Prep scores: 5-17


Thursday
Baseball

Hawks 4, Judges 3
Handley 010 002 0 -- 3 6 4
Skyline 003 100 - -- 4 5 2
H: Sandroni and Lins
S: Rutherford, Bass (6) and Partlowe
WP -- Rutherford (7-2); LP -- Sandroni

Softball
• Millbrook 6, Handley 2

Girls soccer
• George Mason 5, Clarke County 4
• Sherando 2, Skyline 0

Boys soccer
• Millbrook 8, Skyline 0

Boys track and field
Shenandoah District meet
at East Rockingham
Team scores: 1. Stonewall Jackson, 153; 2. Riverheads, 82; 3. East Rockingham, 78; 4. Buffalo Gap, 71; 5. Wilson Memorial, 39; 6. Page County, 33; 7. Stuarts Draft, 5; 8. Luray, 4.
Individual results: 100-meter dash: 1. Moore (R), 11.02; 2. Shirley (SJ); 3. Warner (SJ); 4. Southers (PC); 5. Jack (R); 6. Harper (R); 200: 1. Moore (R), 22.82; 2. Warner (SJ); 3. Sivinski (ER); 4. Wright (ER); 5. McCauley (WM); 6. Harper (R); 400: 1. Moore (R), 50.15; 2. Shirley (SJ); 3. Bobbit (ER); 4. Martin (SJ); 5. Powell (BG); 6. Monteleone (PC); 800: 1. Stout (SJ), 2:03.49; 2. Allanson (BG); 3. Cahill (BG); 4. Roy (SJ); 5. Coleman (WM); 6. Schilling (ER); 1,600: 1. Stout (SJ), 4:38.82; 2. Cromer (BG); 3. Roy (SJ); 4. Young (BG); 5. Hines (SJ); 6. Corbin (R); 3,200: 1. Cromer (BG), 10:38.56; 2. Maddox (WM); 3. Kolb (SJ); 4. Corbin (R); 5. Young (BG); 6. Sobanko (SJ); 110 hurdles: 1. Pirtle (SJ), 14.71; 2. Butler (WM); 3. Humphries (R); 4. Powers (SD); 5. Seal (L); 6. Chittum (BG); 300 hurdles: 1. Wright (ER), 41.02; 2. Pirtle (SJ); 3. Humphries (R); 4. Butler (WM); 5. Seal (L); 6. Miller (PC) 400 relay: Stonewall Jackson, 43.73; 2. East Rockingham; 3. Wilson Memorial; 4. Buffalo Gap; 5. Page County; 6. Riverheads 1,600 relay: 1. East Rockingham, 3:35.29; 2. Buffalo Gap; 3. Page County; 4. Stonewall Jackson; 5. Wilson Memorial; 6. Stuarts Draft; High jump: 1. Campbell (BG), 6-04; 2. Shirley (SJ); 3. Shepard (ER); 4. Harper (R); 5. Williams (ER); 6. Butler (WM); Long jump: 1. Shirley (SJ), 22-02.75; 2. Monteleone (PC); 3. Pirtle (SJ); 4. Butler (WM); 5. Warner (SJ); 6. Southers (PC); Triple jump: 1. Shirley (SJ), 44-01; 2. Monteleone (PC); 3. Price (ER); 4. Warner (SJ); 5. Addison (PC); 6. Pirtle (SJ); Shot put: 1. Miller (R), 49-03.50; 2. Arthur (ER); 3. Tinsley (BG); 4. Chueng (R); 5. Curtis (WM); 6. Pirtle (SJ); Discus: 1. Arthur (ER), 139-09; 2. Herndon (R); 3. Pirtle (SJ); 4. Miller (R); 5. McCutcheon (BG); 6. Smith (ER).

Girls track and field
Shenandoah District meet
at East Rockingham
Team scores: 1. Wilson Memorial, 147; 2. Buffalo Gap, 78; 3. Riverheads, 55; 4. Stuarts Draft, 54; 5. Stonewall Jackson, 49; 6. East Rockingham, 47; 7. Page County, 19; 8. Luray, 16.
Individual results: 100-meter dash: 1. Corbin (SD), 13.18; 2. Verbeek (BG); 3. Ahmad (WM); 4. Bailey (ER); 5. Dinges (PC); 6. Gray (R); 200: 1. Bailey (ER), 28.03; 2. Davis (SJ); 3. Corbin (SD); 4. Tribble (PC); 5. Meadows (WM); 6. Ackelson (R); 400: 1. Davis (SJ), 1:02.44; 2. Gabellieri (WM); 3. Ackelson (R); 4. Dinges (SJ); 5. Wirth (BG); 6. Stagner (BG); 800: 1. Townsend (WM), 2:37.23; 2. McNeal (BG); 3. Jordan (SJ); 4. Good (WM); j5. Sheridan (BG); 6. Tankard (BG); 1,600: 1. Rose (WM), 5:14.37; 2. Barnes (WM); 3. Jordan (SJ); 4. McNeal (BG); 5. Alexander (WM); 6. Taylor (ER); 3,200: 1. Rose (WM), 11:19.91; 2. Price (L); 3. Alexander (WM); 4. Good (WM); 5. McDowell (SD); 6. Swisher (BG); 100 hurdles: 1. Corbin (SD), 16.95; 2. Thibodeau (WM); 3. Whitesell (WM); 4. Casto (R); 5. Phillips (WM); 6. Meadows (WM); 300 hurdles: 1. Whitesell (WM), 49.63; 2. Austin (BG); 3. Barnes (WM); 4. Casto (R); 5. Callison (R); 6. Ponn (L); 400 relay: 1. Wilson Memorial, 53.71; 2. Buffalo Gap; 3. Riverheads; 4. Page County; 5. East Rockingham; 6. Stonewall Jackson; 1,600 relay: 1. Wilson Memorial, 4:23.69; 2. Stonewall Jackson; 3. Buffalo Gap; 4. Stuarts Draft; 5. Riverheads; 6. Luray; High jump: 1. Verbeek (BG), 5-01; 2. Marshall (ER); 3. Molidor (L); 4. Flora (BG); 5. Perkins (SD); 6. Casto (R); Long jump: 1. Corbin (SD), 15-11.75; 2. Dinges (PC); 3. Verbeek (BG); 4. Callison (R); 5. Marshall (ER); 6. Thibodeau (WM); Triple jump: 1. Corbin (SD), 33-04; 2. Verbeek (BG); 3. Clark (R); 4. Casto (R); 5. Floyd (WM); 6. Tribble (PC); Shot put: 1. Hailstock (WM), 34-09; 2. Salcedo (ER); 3. Kibler (ER); 4. Phelps (SJ); 5. Casto (R); 6. Whitesell (BG); Discus: 1. Hailstalk (WM), 112-10; 2. Bottenfield (R); 3. Butler (ER); 4. Dudley (R); 5. Phelps (SJ); 6. Shumate (WM).






Leave a comment

What do you think?

(You may use HTML tags for style)

Comments

Comments that are posted on nvdaily.com represent the opinion of the commenter and not the Northern Virginia Daily/nvdaily.com. If you feel that a comment is objectionable, please click on the Report Abuse link above. We will review the reported comment and make a decision on deleting it if we feel that it contains inappropriate content.



Star Readers Recommend












top-jobs-logo.jpg










News | Sports | Business | Lifestyle | Obituaries | Opinion | Multimedia| Entertainment | Homes | Classifieds
Contact Us | NIE | Place a Classified | Privacy Policy | Subscribe

Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137

nvdaily.com
Best Small Daily Newspaper in Virginia!


nvdaily.com | seeshenandoah.com