NVDAILY.COM | Sports

Posted May 17, 2012 | comments Leave a comment

Prep scores: May 16

Baseball

• Rams 4, Falcons 1

Strasburg103 000 0 -- 4 5 2

Central 000 100 0 -- 1 5 2

S: Hott and Smoot.

C: H. Bauserman, Plunkett (6) and Orndorff.

WP -- Hott. LP -- Bauserman.

Record: Central (8-12, 3-11 Bull Run).

• Colonels 10, Judges 5

James Wood 206 100 1--10 15 1

Handley 200 020 1 11 2

JW: Benner, McDonald (3), Webster (4), Orndorff (6) and Webber (7) and Cybulski.

H: Martin, Dempsey (4) and Lins.

WP -- Webster (2-1). LP -- Martin.

Softball

• Judges 6, Colonels 5

James Wood 000 230 0 -- 5 10 4

Handley 002 001 3 -- 6 10 2

JW: Peacoe and Whitacre.

H: Jo. Shipman and Je. Shipman.

WP -- Jo. Shipman. LP -- Peacoe.

Record: James Wood (7-13, 6-6 Northwestern).

• Falcons 14, Rams 4, 5 innings

Strasburg 0 0 2 0 2 - 4 6 1

Central 4 0 2 0 8 - 14 13 5

Strasburg: Kump and Austin,

Central: Wakeman and Viar.

WP - Wakeman (7-3), LP - Kump.

Girls soccer

• Liberty 3, Warren County 0

Boys tennis

• Mustangs 9, Eagles 0

George Mason at Clarke County

Singles: 1. MacDonald (GM) d. Ohm, 10-1; 2. Weber (GM) d. McGraw, 10-0; 3. Campanella-Dysart (GM) d. May, 10-0; 4. Jones (GM) d. O'Hara, 10-2; 5. Villalon (GM) d. Zumbaugh, 10-1; 6. Karstens (GM) d. Genda, 10-0.

Doubles: 1. Weber/Campanella-Dysart (GM) d. Ohm/Zumbaugh, 10-2; 2. Jones/Field (GM) d. McGraw/O'Hara, 10-6; 3. Villalon/MacDonald (GM) d. May/Genda, 10-0.

Record: Clarke County (0-14).

Boys track and field

• Northwestern District meet

at Sherando

Team scores: 1. Skyline, 145; 2. Sherando, 126; 3. Handley, 87; 4. James Wood, 84; 5. Milbrook, 43.

Individual results: 100-meter dash: 1. Simms (JW), 11.23; 2. Hogan (Sk), 11.35; 3. Baltimore (Sk), 11.47; 4. Rodeffer (M), 11.55; 5. Washington (H), 11.64; 6. Mauck (H), 12.84; 200: 1. Caison (Sk), 23.35; 2. Harris (H), 23.43; 3. Hogan (Sk), 23.51; 4. Baltimore (Sk), 23.55; 5. Simms (JW), 23.74; 6. Rodeffer (M), 23.78; 400: 1. Newman (Sh), 51.16; 2. Wright (JW), 51.41; 3. Smith (Sh), 52.45; 4. Carper (H), 52.89; 5. Piotter (M), 52.95; 6. Hatton (Sh), 54.09; 800: 1. Wright (JW), 2:03.82; 2. Sergile (H), 2:04.24; 3. Chewey (Sh), 2:06.93; 4. Burgreen (M), 2:09.81; 5. Hindle (Sh), 2:10.64; 6. Weir (Sk), 2:12.31; 1,600: 1. Madden (Sk), 4:42.85; 2. Thomsen (H), 4:44.27; 3. Hindle (Sh), 4:45.55; 4. Burgreen (M), 4:45.91; 5. Wilson (JW), 4:46.61; 6. VanAlsburg (Sh), 5:01.11; 3,200: 1. Jones (Sk), 9:57.40; 2. Reese (Sh), 10:03.05; 3. Davet (JW), 10:08.94; 4. Eckert (Sk), 10:09.64; 5. Arslan (H), 10:17.68; 6. Anders (H), 10:24.43; 110 hurdles: 1. Andrade (Sk), 15.11; 2. Bales (JW), 15.90; 3. McPartland (H), 16.41; 4. Paige (Sk), 16.67; 5. Litten (Sh), 17.39; 6. Young (M), 17.56; 300 hurdles: 1. Andrade (Sk), 41.68; 2. McAuliffe (Sh), 42.81; 3. Faint (M), 43.47; 4. Sims (Sk), 43.57; 5. McPartland (H), 44.01; 6. Huntley (Sk), 44.12; 400 relay: 1. Skyline (Caison, Baltimore, Lewis, Hogan), 43.78; 2. Handley, 44.08; 3. Sherando, 44.68; 4. Millbrook, 44.94; 5. James Wood, 45.52; 1,600 relay: 1. Sherando (Chewey, Hatton, Newman, Smith), 3:28.72; 2. Handley, 3:32.12; 3. Millbrook, 3:45.80; 4. James Wood, 3:52.04; 3,200 relay: 1. James Wood (Davet, Bohler, Wilson, Wright), 8:26.05; 2. Skyline, 8:32.69; 3. Sherando, 8:50.29; High jump: 1. Smith (Sh), 6-00; 2. Newman (Sh), 5-10; 3. Paige (Sk), 5-08; 4. Stewart (Sk), 5-08; 4. Cestaro (H), 5-08; 6. Jeffries (Sk), 5-06; Long jump: 1. Newman (Sh), 21-04.50; 2. Freeman (Sk), 20-02.50; 3. Harris (H), 20-00.50; 4. Baltimore (Sk), 19-11.50; 5. Ingle (JW), 19-11.25; 6. Duncan (JW), 19-06.25; Triple jump: 1. Newman (Sh), 42-02.50; 2. Freeman (Sk), 41-06.25; 3. Paige (Sk), 41-01.50; 4. Smith (Sh), 40-09.50; 5. Baltimore (Sk), 40-08.75; 6. Vitagliano (JW), 40-05.25; Shot put: 1. D. Dowrey (H), 51-09.50; 2. Ritter (Sh), 48-02.00; 3. Gardner (JW), 44-00.50; 4. J. Dowrey (H), 42-03.00; 5. Shiffler (JW), 41-09.75; 6. Neff (M), 41-07.00; Discus: 1. Neff (M), 149-08; 2. Bynog (JW), 145-07; 3. D. Dowrey (140-00; 4. Ritter (Sh), 130-06; 5. Shiffler (JW), 116-08; 6. Siever (Sk), 113-06.

• Bull Run District meet

at Strasburg

Team scores: 1. Manassas Park, 146; 2. Central, 102; 3. Strasburg, 84; 4. George Mason, 46; 4. William Monroe, 46; 6. Clarke County, 35; 7. Madison County, 4; 8. Rappahannock County, 2.

Individual results: Long jump: 1. Morris (WM), 21-00.00; 2. Johnson (MP), 20-10.00; 3. Moorman (MP), 20-09.00; 4. Agyeman (MP), 20-03.00; 5. Idigo (MP), 19-11.50; 6. Kolb (MP), 19-09.75; Triple jump: 1. Moorman (MP), 41-08.75; 2. Idigo (MP), 41-06.00; 3. Cooper (C), 40-05.00; 4. Agyeman (MP), 38-09.50; 5. Minor (MC), 38-07.75; 6. Patrick (C), 38-04.00; High jump: 1. Agyeman (MP), 5-10; 2. Clutter (S), 5-08; 2. Morris (MP), 5-08; 4. Chrane (CC), 5-06; 5. Clottey (MP), 5-04; 6. Ritter (C), 5-04; Shot put: 1. Byrd (MP), 43-10.50; 2. Critz (C), 43-09.50; 3. Lucas (S), 43-00.50; 4. Gum (C), 43-00.00; 5. Jefferson (MP), 42-05.50; 6. Ramey (CC), 40-10.00; Discus: 1. Lucas (S), 150-09; 2. Cooper (C), 147-03; 3. Gum (C), 130-09; 4. Askin (GM), 123-09; 5. Jefferson (MP), 123-04; 6. Shiley (CC), 114-09; 110-meter hurdles: 1. McElroy (S), 15.28; 2. Bauserman (C), 15.56; 3. Moorman (MP), 15.97; 4. Ritter (C), 16.17; 5. Kolb (MP), 16.20; 6. Collins (CC), 16.44; 100: 1. Morris (WM), 11.33; 2. Johnson (MP), 11.35; 3. Nunley (GM), 11.36; 4. Gordon (S), 11.54; 5. Oden (GM), 11.57; 6. Harris (WM), 11.84; 1,600: 1. Wallis (S), 4:22.73; 2. Campbell (CC), 4:35.11; 3. Poff (C), 4:39.58; 4. Canizares (S), 4:42.44; 5. Thatcher (MP), 4:43.34; 6. Schaffer (GM), 4:51.62; 400 relay: 1. William Monroe (Perkins, Harris, Fedric, Morris), 45.06; 2. Manassas Park, 45.37; 3. Central, 46.02; 4. George Mason, 46.02; 5. Strasburg, 47.09; 6. Madison County, 48.12; 400: 1. Nunley (GM), 51.73; 2. Idigo (MP), 52.29; 3. Helmut (CC), 53.55; 4. Albright (C), 53.66; 5. Escobar (MP), 53.95; 6. Wayland (RC), 54.36; 300 hurdles: 1. Bauserman (C), 39.75; 2. Moorman (MP), 39.80; 3. Kolb (MP), 40.86; 4. Collins (CC), 42.32; 5. McElroy (S), 42.37; 6. Jones (RC), 44.49; 800: 1. Callaway (S), 1:59.49; 2. Patrick (C), 2:06.37; 3. Freiwald (C), 2:10.47; 4. Custer (GM), 2:10.69; 5. Dietz (CC), 2:11.98; 6. McFarland (MP), 2:12.50; 200: 1. Johnson (MP), 23.00; 2. Morris (WM), 23.06; 3. Nunley (GM), 23.27; 4. Oden (GM), 23.67; 5. Idigo (MP), 23.71; 6. Gordon (S), 23.84; 3,200: 1. Wallis (S), 10:06.46; 2. Poff (C), 10:12.96; 3. Campbell (CC), 10:13.84; 4. Thatcher (MP), 10:16.50; 5. Canizares (S), 10:39.77; 6. Schaffer (GM), 10:41.07; 1,600 relay: 1. Manassas Park (Idigo, Escobar, Kolb, Moorman), 3:31.00; 2. Central, 3:32.25; 3. Strasburg, 3:43.13; 4. George Mason, 3:52.51; 5. Clarke County, 4:04.09; 6. Madison County, 4:05.12.

Girls track and field

• Northwestern District meet

at Sherando

Team scores: 1. Handley, 160; 2. Sherando, 108; 3. Millbrook, 107; 4. James Wood, 95; 5. Skyline, 13.

Individual results: 100-meter dash: 1. Hilaire-Lee (H), 12.19; 2. Usher (JW), 13.24; 3. Matthews (H), 13.33; 4. Tettegah (H), 13.40; 5. VanderToorn (M), 13.57; 6. Kidd (Sk), 14.17; 200: 1. Hilaire-Lee (H), 25.14; 2. Usher (JW), 27.27; 3. Cooper (M), 27.58; 4. Matthews (H), 27.91; 5. Seymour (JW), 28.56; 6. Conchar (M), 30.00; 400: 1. Myers (H), 58.84; 2. Moore (Sh), 1:01.24; 3. Cooper (M), 1:03.55; 4. Haycocks (Sh), 1:04.07; 5. Tederick (Sk), 1:04.24; 6. Watson (Sh), 1:04.55; 800: 1. Myers (H), 2:19.68; 2. Hawkins (JW), 2:22.04; 3. Lee (M), 2:37.25; 4. Powers (Sh), 2:37.81; 5. Burleson (Sh), 2:40.94; 6. Herrell (Sh), 2:41.86; 1,600: 1. Nelson (M), 5:00.69; 2. Hawkins (JW), 5:17.81; 3. Knechtel (M), 5:30.73; 4. Swartz (H), 5:42.91; 5. Sager (Sk), 5:48.48; 6. Long (JW), 5:53.69; 3,200: 1. Personius (H), 12:01.77; 2. Knechtel (M), 12:18.73; 3. Long (JW), 12:31.39; 4. Arnold (JW), 12:46.99; 5. McKiernan (H), 12:48.88; 6. Rogers (Sh), 13:07.18; 100 hurdles: 1. Meneau (H), 15.28; 2. Schrank (M), 15.87; 3. Feliciano (M), 16.85; 4. Banks (Sh), 17.18; 5. Matthews (Sh), 17.28; 6. Craig (JW), 18.36; 300 hurdles: 1. Meneau (H), 45.32; 2. Feliciano (M), 48.27; 3. Schrank (M), 49.75; 4. Banks (Sh), 50.00; 5. Craig (JW), 51.27; 6. Matthews (Sh), 51.58; 400 relay: 1. Handley (Tettegah, K. Myers, Matthews, Meneau), 51.43; 2. Sherando, 52.57; 3. Millbrook, 56.69j; 1,600 relay: 1. Handley (Swartz, K. Myers, Hilaire-Lee, B. Myers), 4:03.27; 2. Millbrook, 4:08.11; 3. Sherando, 4:12.96; 4. James Wood, 4:19.57; 3,200 relay: 1. Handley (Swartz, McKiernan, Nelson, Personius), 10:33.27; 2. Millbrook, 11:00.16; 3. Sherando, 11:00.84; 4. James Wood, 11:48.30; High jump: 1. Houser (JW), 5-00; 2. Baker (Sh), 4-06; 3. Morefield (H), 4-06; 4. Seymour (JW), 4-06; 5. Lowdermilk (M), 4 -04; 6. Morton (Sh), 4-04; Long jump: 1. Hilaire-Lee (H), 17-04.00; 2. Matthews (Sh), 15-09.50; 3. Kelly (Sk), 15-03.75; 4. Haycocks (Sh), 15-02.00; 5. Usher (JW), 14-11.50; 6. Matthews (H), 14-09.00; Triple jump: 1. Hilaire-Lee (H), 34-09.50; 2. VanderToorn (M), 33-02.75; 3. Houser (JW), 32-11.50; 4. Matthews (H), 32-07.00; 5. Feliciano (M), 32-06.25; 6. Tettegah (H), 31-08.25; Shot put: 1. Combs (Sh), 31-02.00; 2. Dixon (Sh), 31-00.50; 3. Thompson (H), 29-01.00; 4. Johnson (JW), 29-00.00; 5. Putprush (JW), 28-06.50; 6. Gomez (H), 28-04.50; Discus: 1. Combs (Sh), 95-08; 2. Dixon (Sh), 88-10; 3. Lambert (JW), 87-02; 4. Johnson (JW), 86-11; 5. Montague (Sk), 84-04; 6. Tyler (JW), 84-02.

• Bull Run District meet

at Strasburg

Team scores: 1. Manassas Park, 163; 2. George Mason, 98; 3. Strasburg, 97; 4. Clarke County, 82; 5. Central, 22; 6. William Monroe, 2

Individual results: Long jump: 1. Woodson (MP), 16-08.25; 2. Lake (CC), 16-05.25; 3. Bowers (S), 15-06.00; 4. Campbell (S), 15-00.50; 5. Williams (MP), 14-08.00; 6. Flagg (CC), 14-05.00; Triple jump: 1. Crosby (CC), 34-09.00; 2. Flagg (CC), 34-07.00; 3. Woodson (MP), 34-04.50; 4. Chan (MP), 33-05.25; 5. Bowers (S), 31-07.25; 6. Hall (CC), 31-03.00; High jump: 1. Condon (CC), 5-00; 2. Clark (MP), 4-10; 3. Chan (MP), 4-08; 4. Waring (CC), 4-08; 5. Ragland (C), 4-08; 6. Woodson (MP), 4-08; Shot put: 1. Cockerille (S), 37-00.50; 2. Tibbs (MP), 34-06.25; 3. Sigler (C), 33-06.00; 4. Dofermire (S), 32-10.50; 5. Woodson (MP), 31-07.25; 6. Levi (CC), 31-06.25; Discus: 1. Cockerille (S), 134-07; 2. Tibbs (MP), 111-09; 3. Levi (CC), 108-09; 4. Speaker (S), 102-03; 5. Showalter (S), 100-04; 6. Vaughn (WM), 92-06; 100 hurdles: 1. Dumas (MP), 15.70; 2. Chan (MP), 15.82; 3. Lake (CC), 16.41; 4. Bowers (S), 16.60; 5. Bowling (GM), 17.45; 6. Curry (MP), 18.03; 100: 1. Hairston (GM), 12.93; 2. Woodson (MP), 12.96; 3. Hill (MP), 13.32; 4. Shevchenko (GM), 13.39; 5. Orndorff (C), 13.56; 6. Williams (MP), 13.72; 1,600: 1. Ayers (S), 5:12.29; 2. Estrada (GM), 5:28.65; 3. De Mars (GM), 5:37.24; 4. Campbell (S), 5:41.81; 5. Sevier (GM), 5:44.44; 6. Taylor (S), 5:46.62; 400 relay: 1. Manassas Park (Hill, Curry, Chan, Woodson), 51.69; 2. George Mason, 51.82; 3. Clarke County, 53.62; 4. Central, 54.93; 5. Strasburg, 57.13; 6. William Monroe, 1:02.89; 400: 1. Owens (MP), 1:03.71; 2. Waring (CC), 1:04.11; 3. Limer (MP), 1:04.30; 4. Spain (CC), 1:05.74; 5. Braithwaite (S), 1:06.88; 6. Plunkett (C), 1:07.74; 300 hurdles: 1. Dumas (MP), 47.39; 2. Williams (MP), 51.15; 3. Bowers (S), 51.23; 4. Curry (MP), 51.96; 5. Lathrop (GM), 52.75; 6. Rueckert (GM), 53.31; 800: 1. Ayers (S), 2:20.56; 2. Estrada (GM), 2:28.02; 3. Campbell (S), 2:30.63; 4. Neri (C), 2:34.15; 5. Limer (MP), 2:35.80; 6. Constance (GM), 2:40.53; 200: 1. Hairston (GM), 27.31; 2. Hill (MP), 27.75; 3. Woodson (MP), 27.77; 4. Holman (GM), 27.77; 5. Alsberry (CC), 27.82; 6. Waring (CC), 28.73; 3,200: 1. De Mars (GM), 12:12.82; 2. Estrada (GM), 12:22.32; 3. Devereaux (GM), 12:34.59; 4. Kutchma (GM), 12:36.63; 5. Taylor (S), 12:38.79; 6. Ritenour (C), 12:41.31; 1,600 relay: 1. Manassas Park (Owens, Williams, Limer, Dumas), 4:14.85; 2. Strasburg, 4:19.65; 3. Clarke County, 4:23.07; 4. George Mason, 4:32.26; 5. Central, 4:44.00.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137