NVDAILY.COM | Sports

Posted December 28, 2012 | comments Leave a comment

Prep scores 12-28

Friday's scores
Boys basketball

Rams 86, Wildcats 64
Warren County -- 16  19  12  17  --  64
Strasburg -- 26  21  21  18  --  86
Warren County  (4-4)
Rollins  5-11 1-1 11, Ritchie 6-7 0-0 14, Henwood 1-3 0-0 2, Mehta 3-12 0-0 8, Deal 1-4 0-0 2, Nicholson 8-31 7-11 24, Catalani 0-4 0-0 0, Baker 0-2 0-0 0, Caldwell 0-1 0-0 0, Owens 0-2 3-4 3.  Totals 24-77 11-16 64.
Strasburg (9-1)
Doman 5-13 2-2 12, Goring 7-13 0-3 14, Caison 5-9 0-0 11, Clutter 4-10 4-5 12, Hott 1-5 3-6 5. St. Clair 1-4 0-0 2, R. Smoot 1-5 1-3 3, M. Smoot 0-2 1-2 1, Kloosterman 11-15 4-4 26.  Totals 35-66 15-25 86.
3-pointers--Warren 5 (Ritchie 2, Mehta 2, Nicholson 1).  Strasburg 1 (Caison 1).

Altavista 59, Amelia County 32
Bishop Loughlin, N.Y. 76, Norcom 60
Brother Martin, La. 69, Bishop Ireton 60
Christiansburg 67, Shenandoah Valley Christian 20
Fort Defiance 57, Wilson Memorial 32
George Marshall 40, Lee-Springfield 35
Grace Christian 67, Clinton Christian School, Md. 30
James Wood 70, Luray 51
Lloyd Bird 67, Norview 58
Loudoun Valley 82, Dominion 37
Mount Vernon 69, Glenelg CS, Md. 68
Norfolk Collegiate 66, Western Branch 56
Page County 72, Madison County 57
Parry McCluer 46, Riverheads 35
Rockbridge County 61, R.E. Lee-Staunton 56
Southern Durham, N.C. 60, Norfolk Academy 34
St. Christopher's 71, Atlee 42
Staunton River 63, James River-Buchanan 33
Virginia High 35, Grundy 32
Alpha Classic
Estill Co., Ky. 54, Central Wise 37
Beach Ball Classic
Quarterfinal
Bishop O'Connell 41, Milwaukee King, Wis. 36
Briar Woods Tournament
Briar Woods 64, Stone Bridge 52
Bulldog Bash Tournament
Flint Hill 67, Sewickley Academy, Pa. 43
Consolation Semifinal
Christchurch 88, Centreville 57
Semifinal
The Potomac School 60, Battlefield 50
Westfield 51, Fairfax 36
Covenant School Tournament
Consolation
Southside Baptist Christian School 72, Blessed Sacrament-Huguenot 58
Championship
Covenant School 75, Steward School 69
Fluvanna Tournament
Championship
Orange County 42, Fluvanna 39
Fort Chiswell Tournament
Auburn 68, George Wythe-Wytheville 52
Graham 75, Grayson County 72
Greenwave Classic
Consolation Semifinal
Chilhowie 79, J.I. Burton 72
Semifinal
Eastside 56, Clintwood 41
Lebanon 54, Honaker 53
GSK Holiday Tournament
Miller School 75, Greenfield School, N.C. 61
Handley Tournament
Handley 62, Harrisonburg 49
Spotswood 93, Amherst County 43
Henrico Tournament
Seventh Place
Meadowbrook 74, J.R. Tucker 56
Fifth Place
Walsingham Academy 63, Glen Allen 47
Third Place
Trinity Episcopal 78, Matoaca 68
Championship
Henrico 75, Potomac 63
Hermitage Tournament
Hermitage 69, Huguenot 62
Joe Ellis Tournament
Consolation
Surry County 57, Essex 56
Championship
Jamestown 71, Charles City 64
K-Guard Holiday Classic
Consolation Semifinal
Broadway 65, Alleghany 55
Salem-Va. Beach 63, Hidden Valley 42
Semifinal
William Fleming 56, Gar-Field 55
Kecoughtan Holiday Classic
Cape Henry Collegiate 57, Kecoughtan 56
Norfolk Collegiate 66, Western Branch 56, OT
Kettle Run Tournament
Northumberland 56, Eastern View 45
Championship
Stafford 59, Kettle Run 38
King's Fork Tournament
King's Fork 65, Kellam 52
Lakeland 70, Salem-Va. Beach 53
Menchville 65, Granby 54
Woodside 82, Churchland 69
Lake Braddock Tournament
Seventh Place
West Springfield 50, Osbourn 46
Fifth Place
C.D. Hylton 67, Osbourn Park 55
Third Place
Lake Braddock 58, Annandale 45
Championship
Hayfield 62, McLean 51
Laurel Highlands Christmas Tournament
Reservoir, Md. 59, Tallwood 52
NBC 29 / Daily Progress Tournament
Consolation Semifinal
Charlottesville 58, Heritage (Leesburg) 44
Heritage-Lynchburg 69, Charlottesville 65
Western Albemarle 63, Waynesboro 41
Semifinal
Culpeper 90, William Monroe 71
Sherando 64, Albemarle 44
Norfolk Christian Tournament
Norfolk Christian 88, Warwick 73
Woodrow Wilson 69, Portsmouth Christian 62, OT
North Hagerstown Tournament
Loudoun County 72, Smithsburg, Md. 56
Northside Tournament
Consolation
Blacksburg 73, Brookville 38
Lord Botetourt 84, Liberty-Bedford 51
Northside Tournament
Semifinal
Franklin County 71, William Byrd 49
Northside 58, E.C. Glass 57
Park View Sterling Tournament
Park View-Sterling 62, Brentsville 48
Peninsula Catholic Tournament
Seventh Place
Hampton Christian 47, Nansemond-Suffolk 44
Fifth Place
Denbigh Baptist 65, Alliance Christian 37
Third Place
Hampton Roads 66, Peninsula Catholic 33
Championship
Amelia Academy 68, Isle of Wight Academy 35
Pinecrest N.C. Tournament
Mt. Zion Christian Academy, N.C. 47, Nansemond River 37
Pohanka Chantilly Tournament
Consolation Semifinal
Patriot 62, Forest Park 37
Woodrow Wilson, D.C. 75, Mills Godwin 65
Semifinal
James Robinson 72, South County 67
Ronald Curry Tournament
Consolation Semifinal
Booker T. Washington 58, Bishop Sullivan 53
Lake Taylor 66, Williamsburg Christian Academy 56
Semifinal
Herndon 67, Edison 59
W.T. Woodson 70, Bethel 61
Sparta (N.C.) Tournament
South Stokes, N.C. 59, Galax 45
Tabb Tournament
Consolation
York 71, Gloucester 53
Championship
Tabb 50, Poquoson 44
Wakefield High School Tournament
Seventh Place
Calvert Hall College, Md. 79, Freedom (Woodbridge) 45
Fifth Place
Wakefield 97, Stonewall Jackson-Manassas 88
Third Place
Ballou, D.C. 83, Washington-Lee 56
Championship
Theodore Roosevelt, D.C. 69, Langley 37
William Campbell Tournament
Buckingham County 70, Jefferson Forest 64
William Campbell 58, Randolph Henry 49

Girls basketball
Bowie, Md. 62, Yorktown 28
Carroll County 50, Magna Vista 24
Chilhowie 52, Grayson County 37
Cosby 78, Hermitage 69
Fairfax 55, Battlefield 38
James River-Buchanan 52, Staunton River 39
Lloyd Bird 58, Nansemond River 31
Meadowbrook 76, Lancaster 28
Rustburg 49, Appomattox 23
Union 62, John Battle 45
Warhill 52, West Point 19
Appomattox Tournament
Dan River 45, E.C. Glass 27
Blacksburg Tournament
Christiansburg 64, Auburn 48
Liberty-Bedford 63, Radford 38
Briarwoods Tournament
Stone Bridge 47, Briar Woods 7
Bruton Tournament
Championship
Hampton Roads 56, Bruton 28
Caroline Tournament
Third Place
Chancellor 64, Essex 49
Cave Spring Tournament
Broadway 73, Lord Botetourt 37
Brookville 44, Covington 31
Heritage-Lynchburg 72, Patrick Henry-Roanoke 25
Northside 59, Hidden Valley 54
William Byrd 42, Cave Spring 33
Clover Hill Tournament
Appomattox Regional 72, Hopewell 42
Clover Hill Tournament
Clover Hill 47, Hanover 27
Clover Hill Tournament
Powhatan 58, Colonial Heights 31
Covenant School Tournament
Consolation
Blessed Sacrament-Huguenot 52, Steward School 20
Championship
Covenant School 39, Eastern Mennonite 38
Eastern View Tournament
Third Place
Kettle Run 42, Louisa 34
Falls Church Tournament
Third Place
Falls Church 53, J.E.B. Stuart 25
Championship
Bishop Ireton 46, West Potomac 43
Greenbrier East Tournament
Amelia County 53, Shady Spring, W.Va. 36
NBC 29 / Daily Progress Tournament
Consolation Semifinal
Charlottesville 58, Sherando 44
Monticello 61, Waynesboro 47
Semifinal
Miller School 73, Albemarle 36
Spotswood 62, Western Albemarle 37
Orange Tournament
Championship
Fluvanna 34, Orange County 31
Park View Sterling Tournament
Park View-Sterling 48, Manassas Park 37
Seton School 28, Brentsville 20
Pohanka Holiday Classic
Consolation Semifinal
Chantilly 55, TJ-Alexandria 43
James Robinson 44, Mills Godwin 31
Semifinal
McLean 40, Georgetown Visitation, D.C. 35
R. E. Lee Tournament
Loudoun County 56, Annandale 40
Robert E. Lee Tournament
Lake Braddock 70, St. Stephens-St. Agnes 49
Ronald Curry/Boo Williams Classic
Consolation Semifinal
Pool B
Williamsburg Christian Academy 54, Central Bucks West, Pa. 42
Pool D
Deep Creek 57, Booker T. Washington 53
Semifinal
Pool A
Woodside 57, Stonewall Jackson-Manassas 56, 2OT
Pool B
Lake Taylor 58, Hampton 33
Pool D
Bayside 54, Norcom 38
St. Gertrude Tournament
Jamestown 49, St. Gertrude 34
Three Point Line 61, Norfolk Collegiate 38
The Rock Holiday Classic
Semifinal
Kecoughtan 50, Holmes, Ky. 40
Wakefield Tournament
Semifinal
Edison 62, Potomac 46
Westfield Bulldog Bash Tournament
Consolation Semifinal
Centreville 76, Woodbridge 46
St. Hubert's, Pa. 53, Flint Hill 24
Semifinal
Paul VI 65, James Madison 40
William Fleming Tournament
Floyd County 93, Trinity Christian School 44
Pallotti, Md. 51, Salem 22
William Fleming 75, Herndon 26

Wrestling
Willie Walters/Jaye Copp Invitational
at James Wood
Team Scores: 1. Eastern View 210.5, 2. Stafford 148, 3. Handley 141, 4. Musselman
137, 5. Potomac Falls 130, 6. Freedom 116.5, 7. James Wood 101.5, 8. Stonewall Jackson (Manassas) 100.5, 9. Sherando 88.
Individual Results: Championships - 106 Jimmy Woznak (JW) d. Yarhoski Aldiva (EV)
7-0, 113 Bryan Ramey (EV) md. Drew Diaz (Broadway) 10-0, 120 Jacob Guthridge (SHER) d. Brian Belcher (SJMN) 9-4, 126 Michael Hulcher (Briar Woods) p. Kyle Biesecker (WilMon) 1:22, 132 Kody Kernan (MUSS) md. Sean Bridgeforth (H) 10-1, 138 Kyle Vangel (SHER) p. Tony Pritt (EV) 2:44, 145 Austin Jenkins (EV) d. Andy Hinrichs (F) 7-5, 152 Jamey Lynch (EV) d. Anthony Oswald (PF) 10-3, 160 Logan Shurina (EV) md. Jack Wrenn (F) 16-5, 170 Jason Cardozo (F) d. Coby Pitcock (H) 4-3, 182 David
Stas (MUSS) p. Jimmy McKeown (PF) 1:43, 195 Brendan Kammerdeiner (F) d. Zach Causey (PF) 5-2, 220 Cameron Houston (STAF) d. Matt Parkinson (Berk Spgs) 7-6,
285 Jordan Dowrey (H) d. Erik Bearer (JW) 1-0.
Sherando: Mike Duffy (106) 6th, Colton Simmons (132) 5th, Tyler Hamilton (195) 6th.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137