nvdaily.com link to home page

Traffic | Weather | Mobile Edition
Archives | Subscribe


Sports arrow Scores arrow Sherando High School arrow Skyline High School arrow Stonewall Jackson High School arrow Scores arrow Archives

| 0

Prep scores: Jan. 14


Monday's girls basketball box score

• Eagles 62, Generals 35

Stonewall 8 16 6 5 -- 35

E. Rockingham 15 14 20 13 -- 62

Stonewall Jackson (4-11, 2-6 Shenandoah)

Koontz 2 1-4 5, Jordan 0 0-0 0, Moomaw 0 0-0 0, K. Miller 0 0-0 0, Jett 2 0-0 5, Goodier 4 0-0 8, Kokkonen 0 0-0 0, Stout 7 1-2 15, Turner 0 0-0 0, Barb 0 0-0 0, Vresics 1 0-0 2, Blank 0 0-0 0, A. Miller 0 0-0 0. Totals 16 2-6 35.

East Rockingham (15-0, 8-0 Shenandoah)

Dofflemyer 1 2-4 4, Comer 3 0-0 8, Grubbs 1 0-0 2, Rouse 0 0-0 0, Smith 0 0-0 0, Miller 0 0-0 0, Cameron 5 2-4 13, McPike 0 0-0 0, Wilkins 1 0-2 3, Lam 8 1-2 17, Bailey 2 0-0 4, Nicholson 3 5-6 11, Kisling 0 0-0 0. Totals 24 10-18 62.

3-pointers: Stonewall Jackson 1 (Jett 1), East Rockingham 5 (Comer 3, Cameron 1, Wilkins 1).

Monday's girls basketball state scores

Atlantic Shores Christian 45, Nandua 37

Charles City 65, Franklin 33

Edison 42, Wakefield 36

Fredericksburg Academy 29, Wakefield Country Day 26

Galax 68, Holston 34

Glenvar 71, Auburn 64

Grayson County 60, Alleghany County, N.C. 46

Isle of Wight Academy 53, Hampton Christian 14

Liberty Christian 75, Roanoke Catholic 23

Middleburg Academy 30, Pope John Paul the Great 29

Mount Vernon 93, Falls Church 16

Pike Co. Central, Ky. 73, Hurley 42

Salem 48, Northside 43

Thomas Walker 56, J.I. Burton 40

Tidewater Academy 54, Kenston Forest 34

Williamsburg Christian Academy 77, Denbigh Baptist 14

Yorktown 44, Hayfield 33


Monday's boys basketball state scores

Amelia Academy 55, Blue Ridge 52

Atlantic Shores Christian 55, Nandua 50

Chilhowie 59, J.I. Burton 54

Christiansburg 78, Dayspring Christian Academy 50

Clarke County 85, James Wood 80

Fredericksburg Academy 38, Wakefield Country Day 29

George Wythe-Wytheville 66, Giles 50

Glenvar 37, Galax 33

Grafton 82, Lafayette 63

Greenbrier East, W.Va. 75, Covington 41

Isle of Wight Academy 69, Hampton Christian 45

J.E.B. Stuart 72, Washington-Lee 67

Lancaster 49, Essex 43

Lancaster 49, Essex 43

Miller School 72, Middleburg Academy 70

Mount Vernon 62, Falls Church 34

Roanoke Catholic 73, Bath County 59

Sussex Central 78, Appomattox Regional 25

Wakefield 75, Edison 72

Walsingham Academy 76, Stonebridge Christian 34

Westfield 57, South Lakes 46

Williamsburg Christian Academy 65, Denbigh Baptist 26

York 64, Tabb 58

Yorktown 70, Hayfield 42

Boys Swimming

• 3rd annual Black & Blue Invitational (Saturday)

(at Jim Barnett Indoor Pool, Winchester)

Team scores: 1. Sherando, 268; 2. James Wood, 247; 3. Hedgesville, 136; 4. Stonewall Jackson, 119; 4. Harrisonburg, 119.

First-place finishes: 200-meter medley relay: 1. James Wood (Green, Baker, Babington, Wood), 2:11.43; 200 freestyle: 1. Williams (Sh), 2:18.10; 200 individual medley: 1. Baker (JW), 2:23.59; 50 free: 1. Babington (JW), 26.03; 100 butterfly: 1. Babington (JW), 1:06.19; 100 free: 1. Restrepo (Sh), 1:01.78; 400 free: 1. Williams (Sh), 4:53.38; 200 free relay: 1. Sherando (Medrano, Lee, Restrepo, Williams), 1:56.44; 100 backstroke: 1. Dubrueler (Sh), 1:16.77; 100 breaststroke: 1. Baker (JW), 1:14.59; 400 free relay: 1. James Wood (Babington, Farinholt, Wood, Baker), 4:15.26.

Girls Swimming

• 3rd annual Black & Blue Invitational (Saturday)

(at Jim Barnett Indoor Pool, Winchester)

Team scores: 1. Sherando, 342; 2. James Wood, 214; 3. Harrisonburg, 141; 4. Hedgesville, 132; 5. Stonewall Jackson, 115.

First place finishes: 200-meter medley relay: 1. Harrisonburg (Little, Peifer, Newbanks, Franco), 2:27.12; 200 freestyle: 1. Lee (Sh), 2:26.45; 200 individual medley: 1. Little (Ha), 2:50.67; 50 free: 1. Dingman (Sh), 29.08; 100 butterfly: 1. Johnson (Sh), 1:23.84; 100 free: 1. Schutz (SJ), 5:30.42; 200 free relay: 1. Sherando (A. English, Ferguson, Lee, Dingman), 2:03.36; 100 backstroke: 1. Jackson (JW), 1:5.98; 100 breaststroke: 1. Peifer (Ha), 1:30.34; 400 free relay: 1. Sherando (Ferguson, Reese, K. Utz, Dingman), 4:44.28.

Wrestling

• 24th annual News Leader Wrestling Tournament (Saturday)
(at Stuarts Draft HS)

Team scores: 1. Skyline, 237; 2. Waynesboro, 167; 3. James River, 135.5; 4. Riverheads, 117; 5. Wilson Memorial, 101.5; 6. Stuarts Draft, 92; 7. Fork Union Military Academy, 76.5; 8. Fort Defiance, 76; 9. Buffalo Gap, 71; 10. Robert E. Lee, 66; 11. Skyline 'B,' 47.

Skyline place-winners: Billy Sperry (120 pounds, first place); Noah Goss (126, first place); Josiah Huston (145, first place); Dustin Santmyers (152, first place); Tyler Ritter (160, first place); Justin Williams (220, first place); Garrett Maddox (132, third place); Zack Blair (195, third place); Billy Sperry (113, fourth place); Eli Wooddell (170, fourth place).



Comments

Comments that are posted represent the opinion of the commenter and not the Northern Virginia Daily/nvdaily.com. Report abuse by clicking the X next to the comment.






















News | Sports | Business | Lifestyle | Obituaries | Opinion | Multimedia| Entertainment | Homes | Classifieds
Contact Us | NIE | Place a Classified | Privacy Policy | Subscribe

Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137

nvdaily.com
Best Small Daily Newspaper in Virginia!


nvdaily.com | seeshenandoah.com