NVDAILY.COM | Sports

Posted January 18, 2013 | comments Leave a comment

Prep scores: Jan. 18

Boys basketball

• Mountaineers 80, Falcons 79, OT

Madison Co. 19 12 14 27 8 -- 80

Central 20 17 18 17 7 -- 79

Madison County (5-12, 3-6 Bull Run)

Farmer 3 4-8 10, Lichliter 3 0-0 6, Ford 11 2-4 28, Hill 1 1-2 3, Temple 10 2-3 22, Graves 4 1-2 11. Totals 32 10-19 80.

Central (4-9, 2-7 Bull Run)

Bauserman 8 0-0 21, Semones 3 3-7 9, Cooper 10 8-14 28, Ritter 6 3-5 15, Hitt 0 0-2 0, Neff 2 0-2 6. Totals 29 14-30 79.

3-pointers: Madison County 6 (Ford 4, Graves 2), Central 7 (Bauserman 5, Neff 2).

• Rams 85, Panthers 36

Rappahannock Co. 4 8 6 18 -- 36

Strasburg 28 14 19 24 -- 85

Rappahannock County (1-10, 0-9 Bull Run)

Hitt 1 0-0 2, Frye 6 1-4 15, DeLaCruz 1 0-0 3, Berry 2 1-1 6, Estes 1 4-6 6, Love 1 1-4 3, Jenkins 0 1-2 1. Totals 12 8-18 36.

Strasburg (14-2, 7-2 Bull Run)

Doman 3 1-2 7, Goring 5 0-0 11, Caison 6 0-0 12, Berglund 2 1-1 5, Clutter 2 2-2 6, Reynolds 0 2-2 2, R. Smoot 6 1-2 13, Butler 3 1-4 7, Biggs 2 0-2 4, M. Smoot 1 0-0 2, Kloosterman 7 2-2 16. Totals 37 10-17 85.

3-pointers: Rappahannock County 4 (Frye 2, Berry 1, DeLaCruz 1), Strasburg 1 (Goring 1).

• Pioneers 53, Hawks 43

Millbrook 9 16 20 8 -- 53

Skyline 15 8 11 9 -- 43

Millbrook (9-7, 2-2 Northwestern)

Russell 4 1-1 9, DeNeal 1 1-2 3, Baylor 1 0-1 2, Bruce 2 0-0 4, Brooks 0 0-1 0, Culbreath 6 8-15 20, Kibbe 1 0-0 2, Harrell 1 0-0 3, Trexler 4 2-3 10. Totals 20 12-23 53.

Skyline (12-4, 1-3 Northwestern)

Haight 2 0-0 5, Turner 3 5-9 11, Breeden 2 0-0 6, Stewart 5 3-4 13, O'Connor 0 0-2 0, Helmick 4 0-1 8. Totals 16 8-16 43.

3-pointers: Millbrook 1 (Harrell 1). Skyline 3 (Breeden 2, Haight 1).

• Generals 78, Bison 56

Buffalo Gap 10 18 14 14--56

Stonewall 20 24 13 21--78

Buffalo Gap (0-17, 0-9)

Woods 6 3-5 15, Hawkins 1 2-2 4, Vetter 1 0-0 3, Long 1 0-0 2, Anderson 3 2-4 10, Ledbetter 2 2-4 6, Kent 0 0-0 0, Morgan 4 6-7 13, Smiley 1 0-0 3, Kiser 0 0-0 0. Totals 19 15-22 56.

Stonewall Jackson (6-8, 4-5)

Harlow 7 0-0 17, Litten 0 0-0 0, Galindez 0 0-0 0, Alger 2 1-2 6, Smith 6 4-4 19, Somers 2 1-2 5, Polk 5 2-3 12, Smootz 2 1-3 5. Totals 24 9-14 78.

• Wakefield School 50, R-MA 49

• SVCA 58, St. John's 40

Friday's boys basketball state scores

Battlefield 51, Freedom (South Riding) 43

Bethel 61, Denbigh 56

Broadwater Academy 85, Denbigh Baptist 42

Brunswick 55, Greensville County 38

Bullis, Md. 64, St. Stephens-St. Agnes 39

Cape Henry Collegiate 72, Norfolk Academy 38

Central Virginia Home School 42, Southside Baptist Christian School 38

Central Wise 92, Clintwood 69

Chancellor 66, King George 50

Churchland 63, Granby 50

Colonial Forge 56, Stafford 47

Culpeper 87, Courtland 83, OT

East Rockingham 68, Luray 45

Essex 60, Washington & Lee 51

Fauquier 60, Kettle Run 53

Flint Hill 56, St. James, Md. 46

Fork Union Prep 83, Pope John Paul the Great 68

Fort Defiance 61, Harrisonburg 52

Fredericksburg Academy 54, Trinity at Meadowview 44

Fredericksburg Christian 62, Williamsburg Christian Academy 59

George Marshall 54, Fairfax 42

George Mason 53, Clarke County 51

Grassfield 82, Oscar Smith 77

Great Bridge 69, Lakeland 51

Green Run 58, First Colonial 40

Hampton 79, Woodside 59

Handley 88, James Wood 81

Heritage-Newport News 76, Phoebus 67

Hidden Valley 52, Cave Spring 51

Indian River 72, Hickory 51

Indian River, Del. 90, Arcadia 52

James Monroe 70, Eastern View 32

James Robinson 55, Chantilly 47

Jamestown 48, Poquoson 33

Kecoughtan 79, Warwick 36

Kellam 57, Salem-Va. Beach 44

King's Fork 57, Western Branch 54

Lake Braddock 56, West Springfield 48

Lake Taylor 51, Booker T. Washington 45

Lancaster 67, Rappahannock 57

Landstown 45, Frank Cox 32

Langley 52, TJ-Alexandria 34

Madison County 80, Woodstock Central 79, OT

Maury 61, Norview 56

McLean 55, South Lakes 30

Menchville 60, Gloucester 30

Millbrook 53, Skyline 43

Miller School 80, Blue Ridge 55

Monticello 52, Charlottesville 44

Mountain View 60, Massaponax 51

Mountain View Christian Academy 63, Fresta Valley Christian School 34

Nansemond River 60, Deep Creek 49

Norcom 63, Woodrow Wilson 41

North Stafford 49, Albemarle 43

Oakton 65, Centreville 48

Orange County 64, Riverbend 56

Page County 94, Stuarts Draft 81

Parry McCluer 86, Highland-Monterey 17

Paul VI 52, St. John Bosco, Calif. 50

Potomac 78, Gar-Field 70

Shenandoah Valley Christian 58, St. John's, D.C. 40

Smithfield 67, York 62, 2OT

South County 53, Lee-Springfield 48

Stone Bridge 55, James Madison 41

Stonewall Jackson-Manassas 81, Broad Run 57

Strasburg 85, Rappahannock County 36

T.C. Williams 45, West Potomac 42

Tallwood 53, Ocean Lakes 36

The Potomac School 50, St. Andrew's, Md. 47

Trinity Christian School 58, Seton School 46

Turner Ashby 53, Waynesboro 42

Va. Episcopal 63, Atlantic Shores Christian 43

W.T. Woodson 62, Annandale 33

Wakefield School 50, Randolph-Macon 49

Walsingham Academy 66, Hampton Roads 35

Warhill 57, Bruton 56

Westfield 56, Herndon 53

William Monroe 79, Manassas Park 52

Woodbridge 63, Forest Park 61, OT

Burger King Classic Tournament

Lower Merion, Pa. 56, Bishop O'Connell 52

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alliance Christian vs. Timberlake Christian, ccd.

Altavista vs. William Campbell, ccd.

Amherst County vs. Heritage-Lynchburg, ccd.

Appomattox Regional vs. Windsor, ppd.

Appomattox vs. Nelson County, ppd. to Jan 24.

Bassett vs. Patrick County, ppd.

Bath County vs. Craig County, ppd.

Brookville vs. E.C. Glass, ccd.

Chilhowie vs. Rural Retreat, ppd. to Jan 21.

Christiansburg vs. Blacksburg, ppd.

Clover Hill vs. Monacan, ccd.

Colonial Beach vs. Northumberland, ccd.

Council vs. Hurley, ccd.

Cumberland vs. Central Lunenburg, ccd.

Fort Chiswell vs. Bland County, ppd.

Franklin County vs. Patrick Henry-Roanoke, ppd.

George Wythe-Wytheville vs. Holston, ppd.

Giles vs. Floyd County, ppd.

Glenvar vs. Auburn, ppd.

Grayson County vs. Graham, ppd.

Halifax County vs. GW-Danville, ppd. to Jan 19.

Hanover vs. Glen Allen, ccd.

Hargrave Military vs. North Cross, ppd.

Haysi vs. Honaker, ppd.

Henrico vs. Atlee, ccd.

Hermitage vs. TJ-Richmond, ccd.

Highland Springs vs. Lee-Davis, ccd.

Huguenot vs. Cosby, ccd.

J.R. Tucker vs. Douglas Freeman, ccd.

Lebanon vs. Gate City, ppd.

Lord Botetourt vs. Northside, ppd.

Louisa vs. Fluvanna, ppd. to Jan 23.

Manchester vs. Lloyd Bird, ppd.

Marion vs. Abingdon, ppd.

Mathews vs. King & Queen, ccd.

Matoaca vs. Colonial Heights, ppd.

Meadowbrook vs. Dinwiddie, ppd.

Midlothian vs. George Wythe-Richmond, ccd.

Mills Godwin vs. Deep Run, ccd.

Narrows vs. Galax, ppd.

New Covenant vs. Roanoke Valley Christian, ppd.

Northwood vs. Patrick Henry-Glade Spring, ppd. to Feb 6.

Nottoway vs. Buckingham County, ppd. to Jan 23.

Patrick Henry-Ashland vs. John Marshall, ccd.

Powhatan vs. Western Albemarle, ppd.

Prince George vs. Petersburg, ppd.

Pulaski County vs. Salem, ppd.

Randolph Henry vs. Amelia County, ccd.

Rockbridge County vs. William Byrd, ppd.

Rustburg vs. Liberty-Bedford, ccd.

Southwest Virginia Home School vs. Parkway Christian, ppd.

Spotsylvania vs. Caroline, ppd. to Feb 6.

Staunton River vs. Alleghany, ppd.

Surry County vs. Chesterfield Community, ccd.

Sussex Central vs. Charles City, ppd.

Tabb vs. New Kent, ppd. to Jan 28.

Thomas Dale vs. Hopewell, ppd.

Union vs. J.I. Burton, ppd. to Jan 19.

Varina vs. Armstrong, ccd.

Virginia High vs. John Battle, ppd.

West Point vs. King William, ccd.

Girls basketball

• Tigers 36, Wildcats 29

Brentsville 8 5 17 6 -- 36

Warren Co. 11 9 2 7 -- 29

Brentsville (9-6)

Egan 0-2 2-2 2, Lowe 0-2 0-0 0, B. Winslow 0-2 0-0 0, A. Winslow 3-8 2-4 9, Thompson 2-4 0-1 4, Kilby 8-18 0-0 21. Totals 13-36 4-7 36.

Warren Counry (7-7)

Green 1-2 0-0 2, Adams 3-4 1-1 8, Troxell 0-7 4-7 4, Calevro 5-15 1-4 11, Beckner 1-1 0-0 2, Fox 1-1 0-0 2, Crawford 0-1 0-0 0, Woodrell 0-5 0-2 0. Totals 11-36 6-14 29.

3-pointers: Brentsville 6 (Kilby 5, A. Winslow 1), Warren County 1 (Adams 1).

• Warriors 61, Eagles 32

Sherando 15 14 16 16 -- 61

Liberty 10 6 8 8 -- 32

Sherando

Brown 7 2-4 15, Rizzari 4 2-4 11, Hakel 3 0-0 6, Magalis 5 2-5 12, Reed 6 1-3 15, Ala. Combs 0 0-0 0, Ali. Combs 0 0-0 0, Grady 1 0-0 2, Sites 0 0-0 0, Leckie 0 0-0 0. Totals 26 5-12 61.

Liberty

Gibson 0 1-3 1, Blackwell 0 0-2 0, Turner 3 4-4 10, Laine 4 1-2 9, Morton 0 2-5 2, Garnett 1 0-0 2, Croushorn 2 0-4 4. Totals 11 10-21 32.

3-pointers: Sherando 4 (Reed 2, Brown 1, Rizzari 1).

• Bison 43, Generals 38

Stonewall Jackson 7 11 8 12 -- 38

Buffalo Gap 7 7 16 14 -- 43

Stonewall Jackson (4-12, 2-7 Shenandoah)

Koontz 4 2-3 12, Jordan 2 0-0 6, Moomaw 0 1-2 1, Miller 0 0-0 0, Jett 1 0-0 2, Goodier 4 2-6 10, Kokkonen1 0-0 4, Stout 0 1-4 1, Turner 2 0-0 4, Barb 0 0-0 0. Totals 14 6-15 37.

Buffalo Gap (3-14, 1-8 Shenandoah)

Savage 2 1-3 6, Stokes 1 0-0 2, Stenzel 2 1-2 5, Harper 2 2-2 8, Erskine 4 8-10 16, Hedrick 2 1- 5, McDonald 1 0-0 2 . Totals 14 13-23 43.

3-pointers: Stonewall Jackson 4 (Koontz 2, Jordan 2). Buffalo Gap 3 (Savage 1, Harper 2).

• Wakefield School 57, R-MA 33

• Millbrook 77, Skyline 32

• Grace Academy (Md.) 53, Front Royal Flames 23

Friday's girls basketball state scores

Bethel 65, Denbigh 15

Broadwater Academy 47, Denbigh Baptist 25

Broadway 66, R.E. Lee-Staunton 32

Brunswick 66, Greensville County 47

Buffalo Gap 44, Stonewall Jackson-Quicksburg 38

Cape Henry Collegiate 52, Norfolk Academy 30

Central Wise 68, Clintwood 39

Chancellor 64, King George 45

Chantilly 44, James Robinson 32

Churchland 35, Granby 26

Colonial Beach 66, Northumberland 61

Colonial Forge 55, Stafford 38

Courtland 85, Culpeper 19

Deep Creek 58, Nansemond River 46

East Rockingham 48, Luray 30

Eastern View 69, James Monroe 62

Fairfax 49, George Marshall 30

First Colonial 48, Green Run 41

Forest Park 73, Woodbridge 47

Fort Defiance 49, Harrisonburg 36

Gloucester 41, Menchville 34

Grace Academy, Md. 53, Front Royal Homeschool 23

Grassfield 66, Oscar Smith 60

Great Bridge 55, Lakeland 31

Hampton Roads 58, Walsingham Academy 30

Hidden Valley 53, Cave Spring 36

Indian River 65, Hickory 47

Indian River, Del. 76, Arcadia 28

James Madison 58, Stone Bridge 39

James Wood 53, Handley 45

Kettle Run 46, Fauquier 39

Lake Taylor 77, Booker T. Washington 23

Lancaster 42, Rappahannock 35

Landstown 41, Frank Cox 13

Langley 41, TJ-Alexandria 40

Massaponax 36, Mountain View 32

Maury 77, Norview 26

Millbrook 77, Skyline 32

Monticello 69, Charlottesville 35

North Stafford 60, Albemarle 56

Oakton 65, Centreville 48

Ocean Lakes 64, Tallwood 42

Parry McCluer 69, Highland-Monterey 21

Paul VI 73, Bishop Ireton 32

Phoebus 60, Heritage-Newport News 24

Potomac 88, Gar-Field 25

Princess Anne 77, Bayside 26

Riverbend 62, Orange County 46

Salem-Va. Beach 58, Kellam 33

Sherando 61, Liberty-Bealeton 32

South County 50, Lee-Springfield 49

South Lakes 53, McLean 45

St. Catherine's 63, St. Annes-Belfield 49

St. Margaret's 51, Steward School 23

St. Mary's Ryken, Md. 54, Bishop O'Connell 34

Stonewall Jackson-Manassas 73, Broad Run 31

Stuarts Draft 57, Page County 42

T.C. Williams 67, West Potomac 32

Tidewater Academy 44, Tandem Friends School 9

W.T. Woodson 36, Annandale 25

Wakefield School 57, Randolph-Macon 33

Warwick 53, Kecoughtan 52

Waynesboro 32, Turner Ashby 30

West Springfield 48, Lake Braddock 41

Western Branch 69, King's Fork 51

Williamsburg Christian Academy 59, Fredericksburg Christian 34

Woodrow Wilson 86, Norcom 31

Woodside 50, Hampton 28

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alleghany vs. Staunton River, ppd.

Alliance Christian vs. Timberlake Christian, ccd.

Appomattox vs. Nelson County, ppd. to Jan 24.

Armstrong vs. Varina, ccd.

Atlee vs. Henrico, ccd.

Auburn vs. Glenvar, ppd.

Bluestone vs. Goochland, ccd.

Brookville vs. E.C. Glass, ccd.

Buckingham County vs. Nottoway, ppd. to Jan 23.

Caroline vs. Spotsylvania, ppd. to Feb 6.

Central Lunenburg vs. Cumberland, ccd.

Charles City vs. Sussex Central, ppd.

Chilhowie vs. Rural Retreat, ppd.

Council vs. Hurley, ccd.

Fluvanna vs. Louisa, ppd. to Feb 1.

Fort Chiswell vs. Bland County, ppd.

George Wythe-Wytheville vs. Holston, ppd.

Giles vs. Floyd County, ppd.

Glen Allen vs. Hanover, ccd.

Graham vs. Grayson County, ppd.

Grundy vs. Twin Valley, ccd.

GW-Danville vs. Halifax County, ppd.

Haysi vs. Honaker, ppd.

Huguenot vs. Meadowbrook, ccd.

J.R. Tucker vs. Douglas Freeman, ccd.

Lebanon vs. Gate City, ppd.

Lee-Davis vs. Highland Springs, ccd.

Lord Botetourt vs. Northside, ppd.

Manchester vs. Lloyd Bird, ppd.

Marion vs. Abingdon, ppd.

Mills Godwin vs. Deep Run, ccd.

Monacan vs. Clover Hill, ccd.

Narrows vs. Galax, ppd.

New Covenant vs. Roanoke Valley Christian, ppd.

Patrick County vs. Bassett, ppd.

Patrick Henry-Ashland vs. John Marshall, ccd.

Patrick Henry-Roanoke vs. Franklin County, ppd.

Powhatan vs. Western Albemarle, ppd.

Radford vs. Eastern Montgomery, ppd.

Rye Cove vs. Castlewood, ccd.

Salem vs. Pulaski County, ppd.

TJ-Richmond vs. Hermitage, ccd.

Twin Springs vs. Lee High, ccd.

Union vs. J.I. Burton, ppd. to Jan 19.

Virginia High vs. John Battle, ppd.

William Byrd vs. Rockbridge County, ppd.

William Campbell vs. Altavista, ccd.

Windsor vs. Appomattox Regional, ppd.

Boys swimming

• Sherando 102, James Wood 67

at Jim Barnett Park's indoor pool, Winchester

First-place finishes: 200-meter medley relay: 1. James Wood (Green, Hager, Baker, Babington), 2:13.03; 200 freestyle: 1. Baker (JW), 2:16.43; 200 individual medley: 1. Babington (JW), 2:33.65; 50 free: 1. McVey (S), 29.41; 100 butterfly: 1. Babington (JW), 1:06.59; 100 free: 1. Baker (JW), 58.58; 400 free: 1. Medrano (S), 5:36.59; 200 free relay: 1. Sherando (Medrano, Shiley, Lee, Restrepo), 1:59.99; 100 backstroke: 1. Restrepo (S), 1:17.50; 100 breaststroke: 1. Lee (S), 1:22.75; 400 free relay: 1. Sherando (Medrano, McVey, Williams, Restrepo), 4:12.46.

Girls swimming

• Sherando 115, James Wood 55

at Jim Barnett Park's indoor pool, Winchester

First-place finishes: 200-meter medley relay: 1. Sheando (Sharp, A. English, Lee, Dingman), 2:15.41; 200 freestyle: 1. Lee (S), 2:30.73; 200 individual medley: 1. McNemar (JW), 2:54.51; 50 free: 1. Dingman (S), 30.28; 100 butterfly: 1. Lee (S), 1:13.31; 100 free: 1. Sharp (S), 1:09.42; 400 free: 1. Dingman (S), 5:16.57; 200 free relay: 1. Sherando (Cangiano, Milburn, Lapsley, Ferguson), 2:10.85; 100 backstroke: 1. Sharp (S), 1:17.20; 100 breaststroke: 1. Marcy (JW), 1:31.58; 400 free relay: 1. Sherando (Ferguson, Utz, Sharp, Dingman), 4:44.46.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137