nvdaily.com link to home page

Traffic | Weather | Mobile Edition
Archives | Subscribe


Sports arrow Central High School arrow Randolph-Macon Academy arrow Scores arrow Sherando High School arrow Skyline High School arrow Stonewall Jackson High School arrow Strasburg High School arrow Warren High School > Warren County High School arrow Warren High School arrow Scores arrow Archives

| 0

Prep scores 2-11


Girls basketball box scores

• Warriors 64, Pioneers 49

Sherando 14 14 9 27 -- 64

Millbrook 3 16 13 17 -- 49

Sherando (12-10)

Sites 1 1-2 3, Rizarri 5 2-3 12, Brown 5 2-3 12, Hakel 1 2-2 4, Magalis 2 0-0 5, Reed 5 14-16 26, Ala. Combs 0 0-1 0, Leckie 1 0-0 2. Totals 19 20-27 64.

Millbrook (18-3)

Reed 0 2-2 2, Ackerman 0 4-6 4, Goodman 3 2-4 8, Rooks 1 2-2 4, Vandertoorn 1 0-0 2, Cook 3 11-17 17, Borlie 3 6-9 12. Totals 11 27-40 49.

3-pointers: Sherando 6 (Rizzari 3, Reed 2, Magalis 1). Millbrook none.

• Hawks 50, Judges 36

Skyline 16 4 16 14 -- 50

Handley 8 6 10 12 -- 36

Skyline (5-18)

Breeden 4 7-12 15, Clifton 3 3-5 11, Butler 1 0-1 2, Norman 4 2-7 10, Dodge 2 2-4 6, Dawkins 2 1-2 6. Totals 16 15-31 50.

Handley (10-11)

Bercian 0 0-1 0, Worrell 2 4-8 8, Long 5 0-0 10, Robinson 2 1-2 5, Walker 3 3-4 9, Ca. Veach 1 0-0 2, Cas. Veach 0 2-2 2. Totals 13 10-17 36.

3-pointers: Skyline 3 (Clifton 2, Dawkins 1). Handley none.

Monday's girls basketball state scores

Isle of Wight Academy 49, Stonebridge Christian 22

North Cross 41, Carlisle 37

St. Annes-Belfield 43, Trinity Episcopal 26

Tidewater Academy 69, Fuqua School 46

Westover Christian 51, Holy Cross Regional 27

Williamsburg Christian Academy 59, Hampton Christian 13

AAA Eastern Region / Beach District

Quarterfinal

Landstown 46, Green Run 18

Ocean Lakes 64, Bayside 51

Princess Anne 90, Tallwood 35

AAA Eastern Region / Beach District

Quarterfinal

Salem-Va. Beach 42, First Colonial 33

AAA Eastern Region / Peninsula District

Quarterfinal

Woodside 54, Heritage-Newport News 28

AAA Eastern Region / Southeastern District

Quarterfinal

Grassfield 79, Oscar Smith 52

Indian River 57, Deep Creek 41

King's Fork 76, Great Bridge 43

Western Branch 60, Hickory 37

AAA Northwest Region / Western Valley District

Semifinal

Franklin County 46, GW-Danville 45

AA Region I / Battlefield District

Quarterfinal

Caroline 51, Chancellor 49

AA Region III / Blue Ridge District

Quarterfinal

Alleghany 46, William Byrd 28

Staunton River 42, Rockbridge County 29

AA Region III / Seminole District

Quarterfinal

Heritage-Lynchburg 73, E.C. Glass 18

Jefferson Forest 52, Amherst County 44

Liberty-Bedford 44, Rustburg 31

AA Region IV / Piedmont District

Quarterfinal

Martinsville 49, Tunstall 21

A Region A / Northern Neck District

Quarterfinal

Lancaster 51, Northumberland 46

A Region C / Mountain Empire District

Quarterfinal

Fort Chiswell 68, Narrows 32

Boys basketball box scores

• Colonels 63, Hawks 44

Skyline 13 14 8 9 -- 44

James Wood 17 23 7 16 -- 63

Skyline (13-10)

Haight 0 0-3 0, Turner 3 2-4 8, Breeden 2 1-2 5, C. Stewart 5 0-0 10, Helmick 4 1-2 9, H. Stewart 0 0-1 0, Jeremiah 3 0-1 7, Baltimore 2 0-0 5, Racey 0 0-0 0, O'Connor 0 0-0 0. Totals 19 4-13 44.

James Wood (10-13)

Williams 8 3-6 22, Goode 1 1-3 4, Orndorff 0 0-0 0, Hepner 0 0-0 0, Ratlief 0 0-0 0, Carter 4 0-0 10, Crickman 2 0-0 4, Bishop 0 0-0 0, Lewin 5 0-0 10, Butler 3 2-4 8, Akeley 1 0-0 2, Toler 1 0-0 3, Edwards 0 0-0 0. Totals 25 6-13 63.

3-pointers: Skyline 2 (Jeremiah 1, Baltimore 1); James Wood 7 (Williams 3, Carter 2, Goode 1, Toler 1).

Monday's boys basketball state scores

Benedictine 68, Miller School 67, OT

Broadwater Academy 67, Portsmouth Christian 50

Covenant School 67, Holy Cross Regional 6

Greenbrier Christian 63, Denbigh Baptist 36

Mountain Mission 57, Mount View, W.Va. 52

Richmond Christian 70, Blessed Sacrament-Huguenot 64

St. Andrew's, Md. 60, Ad Fontes Academy 57

Stonebridge Christian 53, Isle of Wight Academy 48

AAA Central Region / Central District

Quarterfinal

Hopewell 67, Meadowbrook 60

Matoaca 68, Colonial Heights 43

AAA Central Region / Dominion District

Play-In

Monacan 63, Manchester 52

AAA Eastern Region / Peninsula District

Quarterfinal

Kecoughtan 78, Warwick 48

Woodside 73, Heritage-Newport News 66, OT

AA Region I / Bay Rivers District

Quarterfinal

Bruton 78, Lafayette 68

Grafton 80, New Kent 42

Tabb 67, Jamestown 59

Warhill 67, Smithfield 61

AA Region II / Valley District

Quarterfinal

Spotswood 79, Waynesboro 59

AA Region III / Blue Ridge District

Quarterfinal

Lord Botetourt 71, Alleghany 67

Rockbridge County 63, Staunton River 37

AA Region III / Seminole District

Quarterfinal

E.C. Glass 69, Jefferson Forest 44

Heritage-Lynchburg 69, Amherst County 45

Rustburg 51, Brookville 34

AA Region IV / River Ridge District

Quarterfinal

Blacksburg 71, Pulaski County 63

A Region B / Dogwood District

Quarterfinal

Altavista 65, Nelson County 31

A Region B / Dogwood District

Quarterfinal

Gretna 53, Chatham 47

William Campbell 64, Appomattox 57

A Region B / James River District

Quarterfinal

Amelia County 52, Goochland 48

Buckingham County 86, Randolph Henry 46

A Region C / Mountain Empire District

Quarterfinal

Fort Chiswell 56, Narrows 48

Galax 63, Bland County 62

Boys swimming

• Region II meet

at Fork Union (Saturday)

Team scores: 1. Western Albemarle, 87; 2. Potomac Falls, 71; 3. Kettle Run, 68; 4. Monticello, 53; 5. Tuscarora, 47; 19. Sherando, 3.

Sherando top-eight finishes: 200-meter freestyle: 8. Mark Restrepo, 2:12.11; 400 free: 7. James Williams, 4:39.08.

• Region B meet

at Manassas Park (Saturday)

Team scores: 1. George Mason, 118; 2. Central, 63; 3. William Monroe, 45; 4. East Rockingham, 29; 5. Goochland, 18; 6. Strasburg, 17; 6. Stonewall Jackson, 17.

Central top-eight finishes: 200-yard medley relay: 2. Central (Lineberry, Feaster, Hamilton, Schechtel), 1:55.35; 200 freestyle: 2. Trevor Wolf, 2:00.34; 200 individual medley: 4. Jonathan Feaster, 2:20.01; 50 free: 3. Travis Hamilton, 24.34; 6. John Paul Schechtel, 25.62; 100 free: 4. Trevor Wolf, 52.85; 4. Jacob Lineberry, 54.25; 500 free: 6. Ethan Coleman, 6:04.25; 200 free relay: 2. Central (Wolf, Schechtel, Feaster, Hamilton), 1:36.26; 100 backstroke: 5. Jacob Lineberry, 1:07.48; 7. Ethan Coleman, 1:14.52; 100 breaststroke: 2. Jonathan Feaster, 1:09.92; 400 free relay: 2. Central (Wolf, Waller, Hamilton, Lineberry), 3:43.94.

Stonewall top-eight finishes: 200 medley relay: 6. Stonewall Jackson (Mathes, Harlow, Misquith, Zerkel), 2:01.12; 200 free: 8. George Daugharty, 2:29.58; 200 IM: 5. Joshua Misquith, 2:22.78; 8. Daniel Mathes, 2:31.28; 100 fly: 6. Joshua Misquith, 1:06.00; 100 free: 7. Corey Harlow, 58.71; 500 free: 7. Daniel Mathes, 6:15.20; 200 free relay: 6.

Stonewall Jackson (Mathes, Zerkel, Harlow, Misquith), 1:51.72; 100 breast: 5. Corey Harlow, 1:12.72.

Strasburg top-eight finishers: 100 fly: 7. Hayden Ramage, 1:07.31; 500 free: 2. Josh Stickles, 5:21.75; 100 back: 2. Josh Stickles, 1:01.69; 400 free relay: 4. Strasburg (Neff, Murphy, Ramage, Stickles), 4:02.13.

• DAC Championship

at St. Michael The Archangel, Fredericksburg (Saturday)

Team scores (top five): 1. Seton, 322; 2. St. Michael, 221; 3. Fredericksburg Christian, 189; 4. R-MA, 151; 5. Highland, 100.

R-MA top-eight finishes: 200-yard individual medley: 1. Tanner Blankenship, 2:09.78; 100 fly: 1. Tanner Blankenship, 54.69; 50 free: 1. Cheng Qian, 23.43; 100 back: 2. Cheng Qian, 57.11; 200 medley relay: 2. R-MA (Qian, Jin, Blankenship, Johnston), 1:53.16; 400 free relay: 2. R-MA (Blankenship, Jin, Johnston, Qian), 3:51.17.

Girls swimming

• Region II meet

at Fork Union (Saturday)

Team scores: 1. Western Albemarle, 144; 2. Dominion, 66; 3. Heritage, 59; 4. Briar Woods, 56; 5. Charlottesville, 45; 9. Sherando, 17.

Sherando top-eight finishers: 200-meter medley relay: 8. Sherando (Sharp, B. English, Lee, Dingman), 2:14.90; 50 freestyle: 2. Kelsey Dingman, 28.40; 100 free: 5. Kelsey Dingman, 1:02.52; 200 free relay: 7. Sherando (Ferguson, Sharp, Lee, Dingman), 1:59.30.

• Region B meet

at Manassas Park

Team scores: 1. George Mason, 89; 2. Clarke County, 68; 3. William Monroe, 49; 4. Madison County, 49; 5. Central, 34.5; 8. Stonewall Jackson, 15; 10. Strasburg, 6.

Central top-eight finishes: 200-yard medley relay: 6. Central (Jadot, Spaur, Thompson, Selby), 2:15.78; 200 free: 4. Bethany Neri, 2:22.10; 200 IM: 4. Danielle Barr, 2:28.93; 50 free: 5. Anne Jadot, 28.31; 100 free: 3. Danielle Barr, 58.45; 4. Bethany Neri, 1:02.72; 200 free relay: 3. Central (Neri, Thompson, Jadot, Barr), 1:50.94; 100 breast: 5. Kayla Spaur, 1:20.14; 400 free relay: 3. Central (Neri, Thompson, Jadot, Barr), 4:12.23.

Stonewall top-eight finishes: 200 medley relay: 8. Stonewall Jackson (Beeson, Kahl, Schutz, Koontz), 2;20.47; 100 fly: 3. Olivia Schutz, 1:08.55; 100 free: 5. Taylor Koontz, 1:03.21; 500 free: 4. Olivia Schutz, 6:10.78; 200 free relay: 5. Stonewall Jackson (Miller, Kahl, Schutz, Koontz), 2:03.98; 400 free relay: 7. Stonewall Jackson (Biller, Clar, Beeson, Miller), 5:07.78.

Strasburg top-eight finishes: 50 free: 7. Kirsten Campbell, 28.55; 100 free: 7. Kirsten Campbell, 1:04.37; 100 breast: 7. Emily Muller, 1:25.74.

• DAC Championship

at St. Michael The Archangel, Fredericksburg (Saturday)

Team scores (top five): 1. Seton, 360.5; 2. St. Michael, 185; 3. Fredericksburg Christian, 162; 4. Fredericksburg Academy, 140; 5. Highland, 109; 6. R-MA, 99.

R-MA top-eight finishes: 200 IM: 3. Quinn Blankenship, 2:30.21; 500 free: 1. Quinn Blankenship, 5:48.57.



Comments

Comments that are posted represent the opinion of the commenter and not the Northern Virginia Daily/nvdaily.com. Report abuse by clicking the X next to the comment.






















News | Sports | Business | Lifestyle | Obituaries | Opinion | Multimedia| Entertainment | Homes | Classifieds
Contact Us | NIE | Place a Classified | Privacy Policy | Subscribe

Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137

nvdaily.com
Best Small Daily Newspaper in Virginia!


nvdaily.com | seeshenandoah.com