NVDAILY.COM | Sports

Posted April 24, 2013 | comments Leave a comment

Prep scores: April 24

Boys soccer

• Manassas Park 6, Strasburg 2

Girls soccer

• Strasburg 5, Manassas Park 0


Boys tennis

• Falcons 9, Eagles 0

Central at Clarke County

Singles: 1. Loveland (C) d. J. McGraw, 10-3; 2. Ryman (C) d. E. McGraw, 10-1; 3. Andrick (C) d. Dietz, 10-0; 4. Barbour (C) d. Schulz, 10-7; 5. Snarr (C) d. Vinson, 10-0; 6. Ford (C) d. Erickson, 10-0.

Doubles: 1. Loveland/Andrick (C) d. McGraw/McGraw, 10-7; 2. Ryman/Ford (C) d. Dietz/Schulz, 10-4; 3. Kent/Rodriguez (C) d. Vinson/Erickson.


Girls tennis

• Falcons 6, Eagles 1

Clarke County at Central

Singles: 1. Foltz (C) d. Shake, 10-1; 2. Truban (C) d. Elliston, 10-2; 3. Walsh (C) d. Hutchinson, 10-1; 4. Ashby (CC) d. Rodriguez, 10-3; 5. Bright (C) d. Kosiorek, 10-4; 6. Batlle (C) d. Smith, 10-7.

Doubles: 1. Foltz/Truban (C) d. Shake/Elliston, 10-0.


Boys track and field

• Central meet

Team scores: 1. William Monroe, 100; 2. Central, 91; 3. Massanutten Military Academy, 19; 4. Rappahannock County, 16.

Individual results: 100: 1. Morris (WM) 10.60, 2. Atilano (C), 3. Ray-Abrams (MMA); 200: 1. Morris (WM) 22.80, 2. Atilano (C), 3. Cochran (WM); 400: 1. Cochran (WM) 56.80, 2. Brooks (MMA), 3. Bokanyi (C); 800: 1. Houchens (WM) 2:15.00, 2. Boyer (WM), 3. Crider (C); 1600: 1. Houchens (WM) 5:07.00, 2. Lucy-Speidel (C), 3. Biesecker (WM); 3200: 1. Lucy-Speidel (C) 11:18.00, 2. Biesecker (WM), 3. Kleine (WM); 110 hurdles: 1. Bauserman (C) 15.00, 2. Ritter (C), 3. Shaffer (C); 300 hurdles: 1. Bauserman (C) 44.50, 2. Shaffer (C), 3. King (WM); 4x100 relay: 1. MMA, 47.30, 2. William Monroe, 3. Central; 4x400 relay: 1. William Monroe (Boyer, Doherty, McCracken, Tate), 3:50.50, 2. Central; High jump: 1. Morris (WM) 5-06.00, 2. Ritter (C), 3. Anton (WM); Long jump: 1. Morris (WM) 19-02.00, 2. Lloyd (MMA), 3. Swindler (R); Triple jump: 1. Swindler (R) 35-00.50, 2. Heverly (R), 3. George (C); Shot put: 1. Gum (C) 39-01.00, 2. Fitzgerald (WM), 3. Wakeman (C); Discus: 1. Gum (C) 126-10, 2. Cooper (C), 3. Dean (WM).

• Colonels 85, Hawks 36

Skyline at James Wood

Individual results: 100: Michelitch (JW) 11.80; 200: Michelitch (JW), 24.50; 400: Michelitch (JW), 55.30; 800: Bohler (JW), 2:15.90; 1600: Aldstadt (JW), 4:43.00; 3200: Aldstadt (JW), 10:10.30; 110 hurdles: Schmitz (S), 16.70; 300 hurdles: Bales (JW), 43.80; 4x400 relay: Skyline, 4:03.70; High jump: Bales (JW), 5-06.00; Long jump: Michelitch (JW), 19-11.50; Triple jump: Schmitz (S), 40-03.50; Shot put: Shiffler (JW), 40-02.00; Discus: Shiffler (JW), 118-05.50.

• Warriors 71, Judges 59

Handley at Sherando

Individual results: 100: Mauck (H), 11.31; 200: Washington (H), 22.91; 400: Chewey (S), 53.06; 800: Whiteside (S), 2:07.79; 1600: Reese (S), 4:44.93; 3200: Arslan (H), 10:22.51; 110 hurdles: Litten (S), 17.88; 300 hurdles: Mathews (S), 46.81; 4x100 relay: Handley (Carper, Davis, Mauck, Washington), 43.41; 4x400 relay: Sherando (Chewey, Smith, Whiteside, Weber), 3:41.90; 4x800 relay: Sherando (Camper, Hammer, VanAlsburg, Weber), 10:58.03; High jump: Smith (S), 6-02.00; Long jump: Mauck (H), 23-00.00; Triple jump: Erpe (H), 37-02.00; Shot put: Dowrey (H), 41-02.00; Discus: Dowrey (H), 111-11.


Girls track and field

• Central meet

Team scores: 1. Central, 116.50; 2. William Monroe, 64.50; 3. Rappahannock County, 23; 4. Massanutten Military Academy, 8.

Individual results: 100: 1. Applin (MMA) 13.40, 2. Jadot (C), 3. Fields (C); 200: 1. Burke (WM) 28.40, 2. Shipe (C), 3. Adams (R); 400: 1. Burke (WM) 1:03.33, 2. Keller (C), 3. Fields (C); 800: Neri (C) 2:37.80, 2. Ritenour (C), 3. McGhee (R); 1600: 1. Wood (R) 5:26.00, 2. Ritenour (C), 3. Garcia (C); 3200: 1. Wood (R) 12:10.00, 2. Landes (C), 3. Garcia (C); 100 hurdles: 1. Carthadge (WM) 20.20, 2. Reynoso (C), 3. Hayes (WM); 300 hurdles: 1. Carthadge (WM) 55.20, 2. Reynoso (C), 3. Ragland (C); 4x100 relay: 1. William Monroe (Tynes, Carthadge, Burley, Mallory) 56.90, 2. Central; 4x400 relay: 1. Central (Stewart, Fields, Jadot, Keller) 4:47.60; High jump: 1. Ragland (C) 4-10.00, 2. Keller (C), 3. Burke (WM); Long jump: 1. Fields (C) 13-05.50, 2. Keller (C), 3. Burke (WM); Triple jump: 1. Shipe (C) 25-08.25, 2. Redman (C); Shot put: 1. Riggs (C) 28-02.00, 2. Vaughn (WM), 3. Fields (C); Discus: 1. Vaughn (WM) 86-10, 2. Rogers (C), 3. Riggs (C).

• Colonels 88, Hawks 28

Skyline at James Wood

Individual results: 100: Sales (JW), 13.50; 200: Schoeman (JW) 28.70; 400: Ferrulli (JW), 1:07.00; 800: Esparza (JW), 2:51.00; 1600: Arnold (JW), 5:52.20; 3200: Arnold (JW), 12:46.80; 100 hurdles: Schoeman (JW), 18.40; 300 hurdles: Schoeman (JW), 50.40; 4x100 relay: James Wood (Sales, Groundwater, Funk, McGraw), 56.30; High jump: Clifton (S), 4-06.00; Long jump: Clifton (S), 14-02.50; Triple jump: Clifton (S), 30-02.00; Shot put: Greene (JW), 32-11.50; Discus: Johnson (JW), 87-00.50.

• Warriors 104, Judges 28

Handley at Sherando

Individual results: 100: Worrell (H), 13.39; 200: Moore (S), 27.94; 400: Moore (S), 1:01.02; 800: Powers (S), 2:43.80; 1600: Powers (S), 5:46.36; 3200: Rogers (S), 12:27.16; 100 hurdles: Matthews (S), 16.46; 300 hurdles: Canfield (H), no data; 4x100 relay: Sherando (Avery, Burleson, Matthews, Mead), 55.40; 4x400 relay: Sherando (Dolan, Banks, Jackson, Moore), 4:23.54; 4x800 relay: Sherando (Askew, Gibson, Martinez, Vollmer), 11:24.20; High jump: Baker (S), 4-10.00; Long jump: Matthews (S), 16-00.00; Triple jump: Morton (S), 33-02.00; Shot put: Combs (S), 32-00.00; Discus: Dixon (S), 102-04.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137