NVDAILY.COM | Sports

Posted May 15, 2013 | comments Leave a comment

Prep scores: May 15

Baseball

Cougars 9, Falcons 1
Central 010 000 0 -- 1 8 4
Manassas Park 000 432 x -- 9 x x
C: Sager, Kline (4), Semones (5), Hosaflook (6) and Herbaugh.
MP: Hoffa and Williams.
WP -- Hoffa. LP -- Sager.
Record: Central (13-6, 9-5 Bull Run)

Warriors 10, Hawks 0 (6 innings)
Skyline 000 000 -- 0 1 1
Sherando 200 134 -- 10 12 1
Sky: Dawkins, Pingley (6) and Partlowe.
Sher: Entsminger and Smallwood.
WP -- Entsminger (6-0). LP -- Dawkins.
Records: Skyline (10-10, 5-7 Northwestern); Sherando (18-1, 12-0 Northwestern)

• Stonewall Jackson 5, Stuarts Draft 3

Boys soccer

• Stonewall Jackson 7, Stuarts Draft 0

Boys track and field

Northwestern District meet
At Handley
Team scores: 1. Handley 175, 2. James Wood 105, 3. Millbrook 96, 4. Sherando 83, 5. Skyline 30.
Individual results: 100: 1. Mauck (H) 11.39, 2. Rodeffer (M) 11.96, 3. Harris (SH) 11.98, 4. Davis (H) 12.00; 200: 1. Washington (H) 22.47, 2. Mauck (H) 22.48, 3. Carper (H) 22.87, 4. Rodeffer (M) 23.40; 400: 1. Washington (H) 51.39, 2. Carper (H) 52.99, 3. Cestaro (H) 53.81, 4. Mathew (SH) 54.43; 800: 1. Cox-Philyaw (M) 1:59.94, 2. Chewey (SH) 2:01.48, 3. Whiteside (SH) 2:02.76, 4. Hindle (SH) 2:06.20; 1,600: 1. Cox-Philyaw (M) 4:27.01, 2. Aldstadt (JW) 4;27.63; 3. Hindle (SH) 4:39.02, 4. Thomson (H) 4:39.62; 3,200: 1. Aldstadt (JW) 10:03.35, 2. Reese (SH) 10:16.37, 3. Arslan (H) 10:19.71, 4. Thomson (H) 10:35.43; 110 hurdles: 1. Bales (JW) 16.09, 2. Schmitz (SK) 16.45, 3. McPartland (H) 16.69, 4. Litten (SH) 16.87; 300 hurdles: 1. Faint (M) 41.24, 2. McPartland (H) 43.21, 3. Bales (JW) 43.63, 4. Dearing (H) 43.96; 400 relay: 1. Handley 43.04, 2. Sherando 46.24, 3. Millbrook 46.46, 4. James Wood 50.23; 1,600 relay: 1. Sherando 3:33.15, 2. Millbrook 3:33.95, 3. Handley 3:37.00, 4. James Wood 3:50.31; 3,200 relay: 1. Sherando 8:49.61, 2. Handley 9:05.94, 3. Millbrook 9:20.60, 4. James Wood 9:42.00; High jump: 1. Robinson (H) 6-02, 2. Cestaro (H) 6-02, 3. Mauck (H) 5-10, 4. Schmitz (SK) 5-10; Long jump: 1. Mauck (21-06.5), 2. Michelitch (JW) 21-03, 3. Robinson (H) 21-01; 4. Schmitz (H) 20-08.25; Triple jump: 1. Vitagliano (JW) 42-05, 2. Schmitz (SK) 42-00.5, 3. Muack (H) 41-07.25, 4. DeNeal (M) 40-10.5; Shot put: 1. Dowrey (H) 44-08.5, 2. Neff (M) 43-02.5, 3. Shiffler (JW) 42-11.5, 4. Rutherford (JW) 39-06; Discus: 1. Neff (M) 165-08, 2. Shiffler (JW) 136-00, 3. McCarty (JW) 131-00, 4. Ray (JW) 126-00.

Bull Run District track and field meet
at Strasburg
Team scores: 1. Central, 100; 2. Manassas Park, 79; 3. William Monroe, 68; 4. George Mason, 64; 5. Strasburg, 58; 6. Clarke County, 55; 7. Madison County, 35; 8. Rappahannock County, 6.
Top six finishers: Long jump: 1. Moorman (MP), 21-07.25; 2. Morris (WM), 20-10.50; 3. Kolb (MP), 20-08.00; 4. Carpenter (MC), 19-02.25; 5. Buckley (MC), 18-10.25; 6. Cochran (WM), 18-08.25; Triple jump: 1. Moorman (MP), 41-08.50; 2. Buckley (MC), 40-02.00; 3. Chrane (CC), 39-00.00; 4. Addo-Ashong (GM), 38-07.75; 5. Minor (MC), 38-02.00; 6. Morris (WM), 38-00.25; High jump: 1. Morris (WM), 5-08; 2. Chrane (CC), 5-08; 3. Kolb (MP), 5-08; 4. Moorman (MP), 5-8; 5. Clutter (S), 5-06; 6. Butler (CC), 5-04; Shot put: 1. Gum (C), 44-05.75; 2. Allee (MC), 41-05.50; 3. Gordon (S), 40-00.00; 4. Cooper (C), 39-09.50; 5. Moorman (MP), 39-00.00; 6. Corado (MP), 38-06.25; Discus: 1. Gum (C), 141-05; 2. Cooper (C), 139-00; 3. Shiley (CC), 118-00; 4. Askin (GM), 117-03; 5. Swindler (RC), 116-05; 6. Sizemore (WM), 115-04; 110 hurdles: 1. Bauserman (C), 15.51; 2. Ritter (C), 15.70; 3. Moorman (MP), 16.49; 4. Kolb (MP), 16.49; 5. Carpenter (MC), 17.11; 6. Shaffer (C), 18.19; 100: 1. Gordon (S), 11.20; 2. Morris (WM), 11.23; 3. Atilano (C), 11.48; 4. Nunley (GM), 11.54; 5. Addo-Ashong (GM), 11.83; 6. Conley (S), 11.84; 1,600: 1. Campbell (CC), 4:33.19; 2. Wallis (S), 4:37.15; 3. Custer (GM), 4:42.63; 4. Colson (S), 4:47.13; 5. Houchens (WM), 4:54.21; 6. Middleton (S), 4:55.84; 400 relay: 1. William Monroe (Morris, Perkins, Cochran, Feggins), 44.93; 2. Central, 45.46; 3. George Mason, 47.11; 4. Rappahannock County, 49.02; 5. Clarke County, 49.35; 6. Manassas Park, 51.86; 400: 1. Nunley (GM), 53.25; 2. Perkins (WM), 53.83; 3. Cochran (WM), 54.90; 4. Hill (MC), 55.47; 5. Conley (S), 55.67; 6. Pace (MP), 56.98; 300 hurdles: 1. Bauserman (C), 39.46; 2. Moorman (MP), 40.41; 3. Kolb (MP), 40.97; 4. Collins (CC), 41.23; 5. Ritter (C), 43.88; 6. Carpenter (MC), 44.16; 800: 1. Campbell (CC), 1:58.75; 2. Custer (GM), 2:06.02; 3. Patrick (C), 2:07.78; 4. Williams (MP), 2:09.50; 5. Dietz (CC), 2:11.59; 6. Boyer (WM), 2:14.37; 200: 1. Morris (WM), 23.01; 2. Gordon (S), 23.08; 3. Atilano (C), 23.60; 4. Conley (S), 24.16; 5. Pace (MP), 24.21; 6. Cochran (WM), 24.31; 3,200: 1. A. Wallis (S), 10:12.20; 2. Custer (GM), 10:29.23; 3. Schaffer (GM), 10:54.44; 4. Pala (GM), 11:02.32; 5. T. Wallis (S), 11:14.06; 6. Lucy-Speidel (C), 11:16.19; 1,600 relay: 1. Central (Patrick, Molina, Ritter, Bauserman), 3:34.08; 2. Manassas Park, 3:35.39; 3. Clarke County, 3:39.24; 4. Madison County, 3:46.79; 5. George Mason, 3:51.26: 6. William Monroe, 3:52.00; 7. Strasburg, 4:08.36.


Girls track and field

Northwestern District meet
At Handley
Team scores; 1. Handley 151, 2. Sherando 144, 3. James Wood 104, 4. Millbrook 82, 5. Skyline 6.
Individual results: 100: 1. Worrell (H) 13.20, 2. Moore (SH) 13.46, 3. Long (H) 13.55, 4. Tettaga (H) 13.67; 200: 1. Worrell (H) 27.69, 2. VanderToorn (M) 28.52, 3. Sales (JW) 29.01, 4. Avery (SH) 29.16; 400: 1. Worrell (H) 1:02.53, 2. Myers (H) 1:02.80, 3. Conchar (M) 1:04.82, 4. Smith (H) 1:06.18; 800: 1. Moore (SH) 2:21.40, 2. Hawkins (JW) 2:29.03, 3. Schneider (M) 2:33.36, 4. Swartz (H) 2:33.67; 1,600: 1. Hawkins (JW) 5:30.50, 2. Personius (H) 5:43.87, 3. Rogers (SH) 5:46.30, 4. Lee (M) 6:00.88; 3,200: 1. Dahimene (M) 12:09.23, 2. Arnold (JW) 12:35.83, 3. Nelson (H) 12:50.87; 4. Long (JW) 12:53.83; 100 hurdles: 1. Meneau (H) 15.02, 2. Schrank (M) 15.95, 3. Matthews (SH) 16.08, 4. Banks (SH) 16.83; 300 hurdles: 1. Meneau (H) 43.67, 2. Schrank (M) 47.65, 3. Banks (SH) 48.40, 4. Zygmunt (H) 51.06; 400 relay: 1. Handley 52.78, 2. James Wood 52.80, 3. Millbrook 54.11, 4. Sherando 55.30; 1,600 relay: 1. Handley 4:11.78, 2. Sherando 4:17.64, 3. Millbrook 4:24.74, 4. James Wood 4:39.39; 3,200 relay: 1. Handley 10:24.34, 2. Millbrook 10:32.49, 3. Sherando 10:42.57, 4. James Wood 11:12.09; High jump: 1. Houser (JW) 5-0, 2. Morton (SH) 4-10, 3. Baker (SH) 4-08, 4. Canfield (H) 4-08; Long jump: 1. Meneau (H) 16-10.50, 2. Matthews (SH) 16-09, 3. Seymour (JW) 16-04, 4. Long (H) 16-02; Triple jump: 1. Houser (JW) 34-05, 2. Morton (SH) 34-03, 3. Matthews (SH) 33-10, 4. Tettaga (H) 33-05.50; Shot put: 1. Ala. Combs (SH) 34-06, 2. Greene (JW) 32-10, 3. Johnson (JW) 31-02.50, 4. Dixon (SH) 31-01; Discus: 1. Ala. Combs (SH) 109-00, 2. Dixon (SH) 104-03, 3. Lockhart (M) 95-07, 4. All. Combs (SH) 95-06.

Bull Run District track and field meet
at Strasburg
Team scores: 1. Manassas Park, 126; 1. Clarke County, 126; 3. George Mason, 71; 4. Central, 59; 5. Strasburg, 38; 6. Rappahannock County, 20; 7. William Monroe, 18; 8. Madison County, 6.
Top six finishers: Long jump: 1. Woodson (MP), 16-10.00; 2. Williams (MP), 15-08.00; 2. Condon (CC), 15-08.00; 4. Crosby (CC), 15-04.00; 5. King (GM), 14-11.25; 6. Eyles (CC), 14-09.50; Triple jump: 1. Woodson (MP), 35-03.75; 2. Crosby (CC), 34-11.50; 3. Flagg (CC), 33-08.00; 4. Eyles (CC), 32-10.50; 5. Hall (CC), 31-01.25; 6. Coates (MC), 31-00.50; High jump: 1. Condon (CC), 5-00; 2. Keller (C), 4-10; 3. Ragland (C), 4-08; 4. Stockwell (CC), 4-08; 5. Eyles (CC), 4-06; 6. Woodson (MP), 4-06; Shot put: 1. Yates (CC), 33-01.50; 2. Woodson (MP), 32-02.50; 3. Dofermire (S), 31-08.00; 4. Orndorff (S), 31-05.75; 5. Speaker (S), 31-00.75; 6. Levi (CC), 30-00.50; Discus: 1. Speaker (S), 116-09; 2. Levi (CC), 114-10; 3. Showalter (S), 106-06; 4. Jackson (S), 103-09; 5. Vaughn (WM), 95-08; 6. Orndorff (S), 92-04; 100 hurdles: 1. Williams (MP), 17.06; 2. Condon (CC), 17.43; 3. Norman (MP), 17.46; 4. Bowling (GM), 17.61; 5. Eyles (CC), 19.27; 6. Reynoso (C), 19.92; 100: 1. Whichard (MP), 13.08; 2. Holman (GM), 13.25; 3. Woodson (MP), 13.58; 4. Shevchenko (GM), 13.69; 5. Randrianasolo (GM), 13.78; 6. Jadot (C), 14.10; 1,600: 1. Wood (RC), 5:25.43; 2. Sevier (GM), 5:33.48; 3. Ritenour (C), 5:47.48; 4. Kutchma (GM), 5:51.50; 5. Neri (C), 5:57.89; 6. Garcia (C), 5:58.65; 400 relay: 1. Manassas Park (Norman, Woodson, Hobson, Whichard), 51.88; 2. George Mason, 52.18; 3. Clarke County, 54.21; 4. Madison County, 56.20; 5. Strasburg, 57.09; 6. Central, 59.24; 400: 1. Burke (WM), 1:01.22; 2. Alsberry (CC), 1:01.68; 3. Keller (C), 1:02.45; 4. Spain (CC), 1:03.90; 5. Crandell (CC), 1:03.97; 6. Jadot (C), 1:04.78; 300 hurdles: 1. Williams (MP), 50.66; 2. Norman (MP), 51.32; 3. Breeden (CC), 53.45; 4. Carthadge (WM), 54.02; 5. Stockwell (CC), 55.84; 6. Coates (MC), 57.32; 800: 1. Macris (GM), 2:33.17; 2. Wence (MP), 2:33.58; 3. Ritenour (C), 2:34.73; 4. Neri (C), 2:37.42; 5. Limer (MP), 2:38.29; 6. Botts (CC), 2:38.53; 200: 1. Alsberry (CC), 26.33; 2. Whichard (MP), 26.69; 3. Holman (GM), 27.43; 4. Woodson (MP), 27.50; 5. Burke (WM), 27.89; 6. Randrianasolo (GM), 28.50; 3,200: 1. Wood (RC), 11:54.76; 2. Sevier (GM), 12:51.67; 3. Garcia (C), 13:01.27; 4. Landes (C), 13:09.11; 5. Atkeson (GM), 13:15.64; 6. Taylor (S), 13:20.19; 1,600 relay: 1. Clarke County (Breeden, Spain, Crandell, Alsberry), 4:18.93; 2. Manassas Park, 4:23.84; 3. Central, 4:28.17; 4. George Mason, 4:54.75; 5. Strasburg, 4:58.21.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137