NVDAILY.COM | Sports

Posted May 17, 2013 | comments Leave a comment

Prep scores: May 17

Softball

• Page County 12, Stonewall Jackson 0


Boys soccer

• Central 2, William Monroe 1

• Manassas Park 5, Strasburg 0

• Stonewall Jackson 10, Luray 0


Girls soccer

• Stonewall Jackson 4, East Rockingham 0


Boys tennis

• Northwestern District individual tournament

At Skyline

Singles final

Parker Wilson (Handley) d. Chris Mikus (Sherando), 7-6 (4), 6-2

Doubles final

Parker Wilson/Taylor Watts (Handley) d. Chris Mikus/Matt Blaney (Sherando), 6-3, 6-3


Girls tennis

• Northwestern District individual tournament

At Skyline

Singles final

Jessie Nolan (Handley) d. Presley Rutherford (Skyline), 6-0, 6-0


Boys track and field

• Shenandoah District meet

At East Rockingham HS (Thursday)

Team scores: 1. East Rockingham, 115; 2. Buffalo Gap, 89; 3. Wilson Memorial, 80; 4. Riverheads, 66; 5. Stonewall Jackson, 48; 6. Stuarts Draft, 30; 7. Page County, 19; 8. Luray, 18.

Top-six finishers: Long jump: 1. Painter (R), 19-02.25; 2. Shank (BG), 18-07.75; 3. McCauley (WM), 18-07.75; 4. Knecht (SD), 18-05.75; 5. Wright (ER), 18-05.50; 6. Shepard (ER), 18-05.00; Triple jump: 1. Addison (PC), 39-09.75; 2. Price (ER), 39-07.50; 3. Nott (ER), 39-07.00; 4. Shank (BG), 38-00.75; 5. Dollarhite (R), 37-08.75; 6. McCauley (WM), 37-04.75; High jump: 1. Shepard (ER), 6-00; 2. Wright (ER), 6-00; 3. Gaskin (SD), 5-10; 4. Maddox (WM), 5-06; 5. McCauley (WM), 5-04; 5. Cullen (WM), 5-04; Shot put: 1. Herndon (R), 46-11.00; 2. Koogler (WM), 43-01.00; 3. Grubb (R), 42-09.75; 4. Ritchie (ER), 42-04.00; 5. Cash (R), 41-04.00; 6. Truxell (BG), 39-03.25; Discus: 1. Herndon (R), 155-01; 2. Ritchie (ER), 120-10; 3. Bonham (PC), 118-07; 4. Vetter (BG), 113-11; 5. Dove (PC), 112-02; 6. Cash (R), 109-10; 110 hurdles: 1. Seal (L), 16.71; 2. Humphries (R), 16.80; 3. Bowles (WM), 17.49; 4. Cullen (WM), 17.98; 5. Wallace (BG), 18.30; 6. Gaskin (SD), 18.70; 100: 1. Pearson (ER), 11.00; 2. Herring (ER), 11.54; 3. McCauley (WM), 11.55; 4. Koch (WM), 11.84; 5. Wimer (SD), 11.89; 6. Mauck (L), 12.02; 1,600: 1. Cromer (BG), 4:39.47; 2. Maddox (WM), 4:42.80; 3. Hines (SJ), 4:48.91; 4. Roy (SJ), 4:49.95; 5. Ramsey (SD), 4:50.44; 6. Young (BG), 4:51.20; 400 relay: 1. East Rockingham (Wright, Marshburn, Herring, Pearson), 44.28; 2. Buffalo Gap, 45.55; 3. Stuarts Draft, 46.67; 4. Wilson Memorial, 46.70; 5. Stonewall Jackson, 48.61; 6. Riverheads, 48.73; 400: 1. Powell (BG), 52.41; 2. Smith (SJ), 53.32; 3. Marshall (BG), 53.46; 4. Truxell (BG), 54.37; 5. Hoy (SD), 54.46; 6. Diehl (R), 54.47; 300 hurdles: 1. Wright (ER), 41.31; 2. Humphries (R), 44.42; 3. Seal (L), 44.55; 4. Cullen (WM), 44.63; 5. Bowles (WM), 44.84; 6. Addison (PC), 46.12; 800: 1. Cahill (BG), 2:06.31; 2. Roy (SJ), 2:07.72; 3. Sterner (SJ), 2:09.17; 4. Hines (SJ), 2:09.41; 5. Morris (ER), 2:10.80; 6. Young (BG), 2:11.69; 200: 1. Pearson (ER), 22.69; 2. McCauley (WM), 23.88; 3. Herring (ER), 23.93; 4. Wimer (SD), 24.34; 5. Marshburn (ER), 24.40; 6. Hoy (SD), 24.59; 3,200: 1. Cromer (BG), 9:56.16; 2. Maddox (WM), 10:34.50; 3. Corbin (R), 10:56.74; 4. Garcia (SJ), 11:00.15; 5. Thompson (ER), 11:02.88; 6. Vickers (L), 11:03.93; 1,600 relay: 1. Buffalo Gap (Cahill, Truxell, Marshall, Powell), 3:34.49; 2. East Rockingham, 3:36.00; 3. Stonewall Jackson, 3:51.28; 4. Wilson Memorial, 3:52.75; 5. Stuarts Draft, 3:57.33; 6. Riverheads, 3:59.96.


Girls track and field

• Shenandoah District meet

At East Rockingham HS (Thursday)

Team scores: 1. Wilson Memorial, 115; 2. East Rockingham, 70; 3. Riverheads, 68; 4. Buffalo Gap, 66; 5. Stuarts Draft, 61; 6. Stonewall Jackson, 51; 7. Page County, 18; 8. Luray, 16.

Top-six finishers: Long jump: 1. Verbeek (BG), 15-10.00; 2. Davis (SJ), 15-05.50; 3. Corbin (SD), 15-03.75; 4. Clark (R), 14-11.75; 5. Wardy (R), 14-09.00; 6. Casto (R), 14-08.00; Triple jump: 1. Verbeek (BG), 34-01.75; 2. Crider (ER), 33-03.75; 3. Clark (R), 32-07.50; 4. Corbin (SD), 32-05.50; 5. Casto (R), 31-09.75; 6. Heizer (R), 31-02.00; High jump: 1. Molidor (L), 5-03; 2. Verbeek (BG), 5-03; 3. Marshall (ER), 5-00; 4. Casto (R), 4-10; 5. Floyd (WM), 4-08; 6. Crider (ER), 4-06; Shot put: 1. Casto (R), 33-01.50; 2. Salcedo (ER), 32-01.00; 3. Kibler (ER), 31-05.00; 4. Butler (ER), 30-07.00; 5. Johnson (SD), 30-04.00; 6. Meade (PC), 28-09.00; Discus: 1. Shumate (WM), 102-11; 2. Morabito (SD), 99-08; 3. Butler (ER), 98-03; 4. Gray (PC), 92-00; 5. Marshall (SJ), 88-10; 6. Basham (R), 84-10; 100 hurdles: 1. Verbeek (BG), 15.95; 2. Whitesell (WM), 16.02; 3. Meadows (WM), 16.34; 4. Clark (R), 16.99; 5. Casto (R), 17.59; 6. Dotson (SJ), 18.03; 100: 1. Meadows (WM), 12.86; 2. Wardy (R), 13.01; 3. Corbin (SD), 13.53; 4. Dinges (PC), 13.58; 5. Rowe (WM), 13.63; 6. Bailey (ER), 13.79; 1,600: 1. Rose (WM), 5:13.63; 2. Collins (SD), 5:50.18; 3. Tankard (BG), 5:56.05; 4. Beeson (SJ), 5:57.68; 5. Sheridan (BG), 6:04.97; 6. Lovekamp (R), 6:15.82; 400 relay: 1. Riverheads (Casto, Clark, Heizer, Wardy), 53.46; 2. Wilson Memorial, 53.61; 3. East Rockingham, 53.82; 4. Buffalo Gap, 54.85; 5. Stonewall Jackson, 55.03; 6. Page County, 58.43; 400: 1. Davis (SJ), 1:01.55; 2. Crider (ER), 1:03.27; 3. Dinges (SJ), 1:03.80; 4. Wirth (BG), 1:04.49; 5. Nouwairi (WM), 1:04.72; 6. Goodwin (SD), 1:05.69; 300 hurdles: 1. Whitesell (WM), 48.43; 2. Barnes (WM), 49.97; 3. Corbin (SD), 50.28; 4. Callison (R), 51.89; 5. Dotson (SJ), 52.22; 6. Casto (R), 53.14; 800: 1. Riley (SD), 2:36.75; 2. Shuff (ER), 2:36.97; 3. Crigger (SJ), 2:37.16; 4. Collins (SD), 2:37.65; 5. Beeson (SJ), 2:42.10; 6. Stewart (BG), 2:43.80; 200: 1. Meadows (WM), 27.17; 2. Rowe (WM), 27.18; 3. Wardy (R), 27.80; 4. Corbin (SD), 28.62; 5. Bailey (ER), 28.78; 6. Linder (WM), 29.21; 3,200: 1. Rose (WM), 11:19.68; 2. Carroll (PC), 13:11.90; 3. Sheridan (BG), 13:26.78; 4. Kline (L), 13:40.90; 5. Fox (L), 13:42.30; 6. Galway (BG), 13:49.95; 1,600 relay: 1. Wilson Memorial (Nouwairi, Whitesell, Barnes, Gabellieri), 4:17.57; 2. Stonewall Jackson, 4:21.46; 3. East Rockingham, 4:28.64; 4. Buffalo Gap, 4:30.10; 5. Stuarts Draft, 4:36.99; 6. Riverheads, 4:59.30.


Golf

• Delaney Athletic Conference tournament

At Fauquier Springs County Club, Warrenton (Thursday)

Team scores: 1. Tandem Friends, 162; 2. Highland, 164; 3. Fredericksburg Christian, 185; 4. R-MA, 193.

R-MA: Bill Choi 43, Thomas Minchew 49, Tommy Yu 49, Louis Lindsay 52, Jake Ko 58, Joseph Silek 58.

Record: R-MA (5-10).


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137