NVDAILY.COM | Sports

Posted May 1, 2013 | comments Leave a comment

Prep scores: May 1

Baseball

• Generals 10, Bulldogs 1

Stonewall 001 063 0 -- 10 13 1

Luray 000 100 0 -- 1 3 4

SJ: Harlow and Kerlin, Henschel (6).

L: Wright, Talghadar (6) and Good.

WP -- Harlow (3-6). LP -- Wright.

Records: Stonewall Jackson (5-11, 3-7 Shenandoah); Luray (5-7, 4-6 Shenandoah).

• Warriors 9, Pioneers 2

Sherando 122 111 1 -- 9 11 1

Millbrook 000 200 0 -- 2 4 6

S: Entsminger, Bentley (7) and Smallwood.

M: Nawrocki, Hendershot (5) and Amos.

WP -- Entsminger (5-0). LP -- Nawrocki.

Records: Sherando (16-1, 10-0 Northwestern); Millbrook (9-9, 6-4 Northwestern).

• Skyline 2, Handley 1


Softball

• Pioneers 6, Warriors 5

Sherando 000 002 3 -- 5 7 4

Millbrook 002 400 x -- 6 8 6

S: Reid and Miles.

M: Steele and Ringer.

WP -- Steele (5-7). LP -- Reid (10-7).

• Skyline 14, Handley 0

• Luray 12, Stonewall Jackson 2

• Madison County 6, Strasburg 3


Boys soccer

• Handley 8, Skyline 1

• Stonewall Jackson 10, Luray 0

• Sherando 2, Millbrook 1


Girls soccer

• Handley 3, Skyline 0

• Stonewall Jackson 9, Luray 0

• Millbrook 2, Sherando 0


Boys tennis

• Warriors 6, Pioneers 3

Sherando at Millbrook

Singles: 1. C. Mikus (S) d. Wiens, 10-2; 2. Blaney (S) d. Rice, 10-2; 3. Franz (M) d. N. Mikus, 10-6; 4. Pierson (M) d. Breem, 10-1; 5. Spieles (S) d. Ulich, 10-2; 6. van de Crommert (S) d. Savsa, 10-8.

Doubles: 1. C. Mikus/Blaney (S) d. Wiens/Rice, 10-3; 2. Franz/Ulich (M) d. N. Mikus/Hulver, 10-8; 3. Spieles/van de Crommert (S) d. Pierson/Savsa, 10-1.

• Judges 9, Hawks 0

Handley at Skyline

Singles: 1. Wilson (H) d. Racey, 10-0; 2. Drunagle (H) d. McConahy, 10-0; 3. T. Watts (H) d. Park, 10-0; 4. C. Watts (H) d. Stewart, 10-0; 5. Wigley (H) d. Morrison, 10-0; 6. Merrill (H) d. Siever, 10-2.

Doubles: T. Watts/Wilson (H) d. Racey/Stewart, 10-0; 2. Drunagle/C. Watts (H) d. Willard/McConahy, 10-0; 3. Merrill/Wigley (H) d. Siever/Morrison, 10-0.


Girls tennis

• Handley 6, Skyline 2

• Sherando 7, Millbrook 2


Golf

• DAC Tri-Match

At Spring Creek Country Club, Charlottesville

(Tuesday)

Team scores: 1. St. Anne's Belfield, 166; 2. Tandem Friends, 179; 3. R-MA, 214.

R-MA: Bill Choi 42, Jake Ko 56, Tommy Yu 57, Louis Lindsay 59.


Boys track and field

• Central quad

Team scores: Central, 86; 2. Clarke County, 70; 3. George Mason, 55; 4. MMA, 17.

Top-three finishers: 100-meter dash: 1. Nunley (GM), 11.10; 2. Atilano (C), 11.20; 3. Ray-Abrams (MMA), 11.60; 200: 1. Nunley (GM), 23.60; 2. Sherman (GM), 24.60; 3. Addo-Ashong (GM), 24.70; 400: 1. T. Custer (GM), 54.30; 2. P. Custer (GM), 56.30; 3. Brooks (MMA), 57.40; 800: 1. Dietz (CC), 2:09.90; 2. Patrick (C), 2:10.10; 3. Schneider (GM), 2:20.20; 1,600: 1. Campbell (CC), 4:55.00; 2. Dietz (CC), 4:58.00; 3. T. Custer (GM), 5:03.00; 3,200: 1. Campbell (CC), 10:01.00; 2. Hanson (C), 12:09.00; 3. Fairman (CC), 12:15.00; 110 hurdles: 1. Bauserman (C), 15.10; 2. Ritter (C), 15.40; 3. P. Custer (GM), 16.80; 300 hurdles: 1. Bauserman (C), 39.70; 2. Ritter (C), 43.10; 3. Shaffer (C), 47.00; 400 relay: 1. MMA, 46.50; 2. Central, 47.20; 3. Clarke County, 50.20; 1,600 relay: 1. Central (Bokanyi, Cloyd, Bauserman, Patrick), 3:49.00; 2. Clarke County, 3:59.50; 3. George Mason, 4:01.00; High jump: 1. Chrane (CC), 5-06; 2. Ritter (C), 5-04; 3. Butler (CC), 5-04; Long jump: 1. Addo-Ashong (GM), 17-09.75; 2. Lloyd (MMA), 16-00.50; 3. Chrane (CC), 15-10.00; Triple jump: 1. Chrane (CC), 36-11.25; 2. Patrick (C), 36-08.75; 3. Butler (CC), 34-11.25; Shot put: 1. Gum (C), 46-01.00; 2. Estep (CC), 38-03.00; 3. Wakeman (C), 35-09.00; Discus: 1. Gum (C), 148-11; 2. Cooper (C), 144-01; 3. Shiley (CC), 118-00.


Girls track and field

• Central Quad

Team scores: 1. Clarke County, 103.5; 2. Central, 83.5; 3. George Mason, 34; 4. MMA, 8.

Top-three finishers: 100-meter dash: 1. Applin (MMA), 13.60 seconds; 2. Randrianasolo (GM), 13.70; 3. Jadot (C), 13.80; 3. Erikson (CC), 13.80; 200: 1. Alsberry (CC), 28.20; 2. Holman (GM), 28.50; 3. Keller (C), 28.60; 400: 1. Keller (C), 1:02.10; 2. Alsberry (CC), 1:04.00; 3. Randrianasolo (GM), 1:05.40; 800: 1. Neri (C), 2:41.90; 2. Sevier (GM), 2:44.20; 3. Garcia (C), 2:44.70; 1,600: 1. Ritenour (C), 5:53.00; 2. Neri (C), 6:00.00; 3. Garcia (C), 6:07.00; 3,200: 1. Landes (C), 13:03.00; 2. Dors (CC), 14:29.00; 3. Fellman (CC), 14:33.00; 100 hurdles: 1. Bowling (GM), 18.20; 2. Eyles (CC), 20.00; 3. Walker (C), 20.90; 300 hurdles: 1. Stockwell (CC), 57.90; 2. Ragland (C), 58.70; 3. Snyder (CC), 59.80; 400 relay: 1. Clarke County, 55.00; 2. George Mason, 56.40; 3. Central, 57.60; 1,600 relay: 1. Central (Fields, Stewart, Jadot, Keller), 4:38.00; High jump: 1. Condon (CC), 5-00; 2. Ragland (C), 4-10; 3. Keller (C), 4-08; Long jump: 1. Crosby (CC), 13-09.00; 2. Eyles (CC), 13-08.00; 3. Darby (CC), 13-07.50; Triple jump: 1. Crosby (CC), 34-01.00; 2. Flagg (CC), 32-04.75; 3. Eyles (CC), 31-03.00; Shot put: 1. Yates (CC), 33-05.00; 2. Levi (CC), 29-07.00; 3. Riggs (C), 27-08.00; Discus: 1. Levi (CC), 107-01; 2. Yates (CC), 81-03; 3. Rogers (C), 77-04.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137