NVDAILY.COM | Sports

Posted November 6, 2013 | comments Leave a comment

Prep scores: Nov. 6

Boys cross country

• Class 2A East Regional

At Panorama Farms

Team scores: 1. Maggie Walker 17, 2. George Mason 80, 3. Strasburg 113, 4. Robert E. Lee 126, 5. Clarke County 148, 6. Madison County 210, 7. Buffalo Gap 211, 8. Wilson Memorial 217, 9. East Rockingham 248, 10. Goochland 256, 11. Bruton 290, 12. Greensville 311, 13. King William 371, 14. Nottoway 373, 15. Arcadia 420, 16. Amelia 425.

Individual results: 1. Alex Fleckenstein (Maggie Walker, 15:59), 2. James Russell-Ballowe (Nelson County, 16:13), 3. Evan Fisher (Maggie Walker, 16:50), 4. Justin Wilck (Maggie Walker, 16:52), 5. Alex Kearney (Robert E. Lee, 16:59), 6. Ryan Buscaglia (Maggie Walker, 17:10), 7. Patrick Wachter (Maggie Walker, 17:12), 8. Max Middleton (Strasburg, 17:13), 9. Truman Custer (George Mason, 17:15), 10. Austin Koch (Maggie Walker, 17:19), 11. Nathaniel Tombes (Maggie Walker, 17:24), 12. Jackson Jost (George Mason, 17:28), 13. Matt Dietz (Clarke County, 17:41), 14. Ian Dors (Clarke County, 17:44), 15. Collin Wallace (East Rockingham, 17:45).

Strasburg: Max Middleton (Eighth, 17:13), Nic Campbell (19th, 18:03), Timmy Wallis (30th, 18:30), Dylan Campbell (31st, 18:31), Nealon Davis (35th, 18:47), Brian Scholton (38th, 18:52), Ryan Davis (41st, 18:57). Stonewall Jackson: Pedro Jacuinde (51st, 19:20).

• 3A East Regional Cross Country Championship

at Culpeper High School

Team scores: 1. Brentsville, 36; 2. Lafayette, 45; 3. Warhill, 111; 4. Loudoun Valley, 129; 5. Kettle Run, 154; 6. Warren County, 159; 7. New Kent, 173; 8. Central, 181; 9. Spotsylvania, 203; 10. Hopewell, 325; 11. George Wythe, 363.

Top 15 (All-Region): 1. Andrew Hunter, Loudoun Valley, 16:17; 2. Corey Tooke, Brentsville, 16:32; 3. Jason Menzies, Lafayette, 16:38; 4. Dawson Connell, York, 16:42; 5. Andrew Loper, 16:46; 6. Andrew Carlin, New Kent, 16:49; 7. Robert Theimer, Brentsville, 17:02; 8. Jack McNally, Brentsville, 17:02; 9. Richard Knab, Brentsville, 17:03; 10. Konrad Steck, Lafayette, 17:04; 11. Zach Beckner, Warren County, 17:09; 12. James Hart, Lafayette, 17:10; 13. Donald Roessler, John Champe, 17:11; 14. Matthew Hrncir, Warhill, 17:14; 15. Jacob Willis, Brentsville, 17:16.

Warren County: 11. Zach Beckner, 17:09; 33. Nick Myers, 18:02; 43. Nathan Lund, 18:21; 57. Erik Stafira, 18:46; 67. Zach Workman, 19:10; 80. Michael Mallery, 19:30; 90. John Coffron, 20:19.

Central: 30. Ivan Alvarado, 17:57; 42. Tristan Lucy-Speidel, 18:19; 44. Zach Zollner, 18:22; 61. Ryan Freiwald, 18:52; 64. Nick Waldron, 19:02; 77. Josiah Selby, 19:28; 92. Wyatt Robinson, 20:54.

Skyline: 32. Luke Cline, 17:58; 35. Justin Haggerty, 18:06; 37. Tanner Steed, 18:09.

• Class 4A North Regional

At Loriella Park, Fredericksburg

Team scores: 1. Millbrook 63, 2. Dominion 92, 3. Fauquier 95, 4. E.C. Glass 135, 5. Woodgrove 163, 6. Handley 163, 7. Jefferson Forest 212, 8. King George 215, 9. Sherando 233, 10. Charlottesville 240, 11. Courtland 245, 12. Chancellor 304, 13. Harrisonburg 318, 14. Salem 322, 15. Bassett 393, 16. Louisa 431.

Individual results: 1. Trent Lancaster (Dominion, 16:40.0), 2. Alec Schrank (Millbrook, 16:48.2), 3. Peter Seufer (E.C. Glass, 16:50.0), 4. Dustin Constantino (Fauquier, 16:54.9), 5. Cole Talton (Handley, 16:55.5), 6. Stephen MacLean (Dominion, 16:55.9), 7. Aaron Arslan (Handley, 17:01.9), 8. Neil Schubel (Chancellor, 17:02.4), 9. Jacob Watson (King George, 17:03.2), 10. Luke Farinholt (James Wood, 17:06.4), 11. Warren Riley Covert (Charlottesville, 17:07.9), 12. Danny Collins (Liberty, 17:10.4), 13. Justin Ginnings (Salem, 17:11.0), 14. Travis Moe (Fluvanna, 17:11.9), 15. Tyler Cox-Philyaw (Millbrook, 17:14.0).

Sherando: Thomas Shea (42nd, 17:59.7), Ryan Hindle (47th, 18:04.4), Daniel Snapp (48th, 18:05.8), Thomas Powers (49th, 18:06.4), Trevor Whiteside (74th, 18:41.4), Brendan Dougherty (83rd, 19:01.5), Hayden Williams (98th, 19:32.9).

Girls cross country

• Class 2A East Regional

At Panorama Farms

Team scores: 1. Maggie Walker 21, 2. George Mason 82, 3. Strasburg 124, 4. Madison County 170, 5. Clarke County 183, 6. Wilson Memorial 197, 7. Buffalo Gap 209, 8. East Rockingham 222, 9. Amelia 225, 10. Bruton 247, 11. Nottoway 256, 12. Riverheads 276, 13. King William 309, 14. Goochland 336, 15. Bluestone 400, 16. Arcadia 503.

Individual results: 1. Daisy Banta (Maggie Walker, 18:54), 2. Carley Shannon (Bruton, 19:29), 3. Emma Call (Maggie Walker, 19:48), 4. Khloe Pointer (Maggie Walker, 20:02), 5. Blaise Sevier (George Mason, 20:07), 6. Ramona Bryant (Nelson County, 20:25), 7. Susan Pokorny (Maggie Walker, 20:29), 8. Ashton Davis (Stonewall Jackson, 20:39), 9. Archana Shekharan (Maggie Walker, 20:54), 10. Sara Whitley (King William, 20:56), 11. Jordan Shuff (East Rockingham, 21:00), 12. Katie Berry (Madison County, 21:03), 13. Megan Cary (Amelia, 21:10), 14. Claire Koeppen (East Rockigham, 21:10), 15. Allison Wulin (Nelson County, 21:17).

Strasburg: Morgan Carter (16th, 21:17), Caroline Miller (26th, 21:50), Cheyanne Combs (30th, 22:15), Sarah Peer (32nd, 22:17), Haley Garrett (43rd, 23:04), Rachel Tischler (49th, 23:29). Stonewall Jackson: Ashton Davis (Eighth, 20:39), Brandy Webb (18th, 21:19).

• 3A East Regional Cross Country Championship

at Culpeper High School

Team scores: 1. Loudoun Valley, 67; 2. Brentsville, 79; 3. Lafayette, 100; 4. Warren County, 111; 5. York, 138; 6. Warhill, 138; 7. Central, 140; 8. James Monroe, 166; 9. Culpeper, 192.

Top 15 (All-Region): 1. Miriam Buscher, Warhill, 19:32; 2. Ciara Donohue, Loudoun Valley, 19:38; 3. Adriana Hooks, Lafayette, 19:48; 4. Samantha Schuler, John Champe, 20:32; 5. Emily Philpott, York, 20:35; 6. Molly Polizotto, Loudoun Valley, 20:40; 7. Nicole Giller, Brentsville, 20:43; 8. Hannah Hrncir, Warhill, 20:44; 9. Nicole Egan, Brentsville, 20:45; 10. Cassidy Clemets, York, 20:47; 11. Carolyn Conley, Loudoun Valley, 20:53; 12. Aalyiah Cyrus, Culpeper, 20:57; 13. Rachel Oden, Warren County, 21:07; 14. Fiona Sayers, Warren County, 21:11; 15. Kellie Hyde, Culpeper, 21:17.

Warren County: 13. Rachel Oden, 21:07; 14. Fiona Sayers, 21:11; 19. Claire Morrow, 21:28; 39. Jacklyn Rankin, 22:40; 48. Karley Shanks, 23:21; 66. Mara Brown, 24:26; 78. Alex Dawson, 25:38.

Central: 20. Lexi Keller, 21:31; 23. Elsa Garcia, 21:40; 34. Bethany Neri, 22:21; 37. Heather Landes, 22:33; 55. Emily Walker, 23:39; 62. Maddie Ritenour, 24:10; 80. Shennan Waldron, 25:49; 82. Morgan, 25:59.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137