NVDAILY.COM | Sports

Posted January 28, 2014 | comments Leave a comment

Prep scores: Jan. 28

Tuesday's scores

Girls basketball

Rams 47, Cougars 37
Strasburg 10 13 7 17 -- 47
Manassas Park 10 9 10 8 -- 37
Strasburg (10-7, 5-6 Bull Run)
Harriman 1 0-0 2, Funkhouser 2 0-0 4, Scott 5 2-3 13, Melnikoff 1 0-0 3, Alsberry 8 1-1 17, Dofermire 4 0-0 8. Totals 21 3-4 47.
Manassas Park
Ellerbe 1 0-0 2, Flores 3 0-0 6, Geoffroy 1 0-0 3, Tibbs 2 0-0 6, Woodson 7 6-11 20. Totals 14 6-11 37.
3-pointers: Strasburg 2 (Melnikoff 1, Scott 1), Manassas Park 2 (Geoffroy 1, Tibbs 1).

Eagles 51, Generals 34
Stonewall 7 7 4 16 -- 34
East Rock 9 14 15 13 -- 51
Stonewall Jackson (0-17, 0-9 Shenandoah)
Turner 1 0-0 2, Crigger 2 4-4 9, Jordan 4 1-4 11, Long 0 2-2 2, K. Kokkonen 0 0-1 0, Miller 2 1-3 5, Vresics 0 0-0 0, Street 0 0-0 0, J. Kokkonen 3 1-3 7, Blank 0 0-0 0. Totals 12 7-15 34.
East Rockingham (12-5, 8-2 Shenandoah)
Williams 0 0-0 0, Comer 3 1-4 7, Shifflett 3 0-0 6, Grubbs 4 2-2 10, Dofflemyer 0 3-4 3, Dean 1 0-0 2, Rouse 0 0-0 0, Hearn 1 0-0 2, Smith, Tiarra 0 0-0 0, McPike 2 1-2 5, Bailey 1 2-2 2, Jefferson 1 1-2 3, Gooden 3 3-4 9, Kisling 0 0-0 0 . Totals 19 13-20 51.
3-pointers: Stonewall Jackson 3 (Jordan 2, Crigger 1). East Rockingham none.

Warriors 69, Colonels 49
Sherando 22 8 10 29 -- 69
James Wood 15 8 12 14 -- 49
Sherando (10-5, 3-2 Northwestern)
Sites 2 4-6 9, Brown 5 5-6 16, Hakel 7 0-0 16, Magalis 2 0-2 5, Lane 6 3-3 16, Allison Combs 1 0-0 2, Leckie 0 1-2 1, Price 1 0-0 2, Iriving 1 0-0 2. Totals 25 13-19 69.
James Wood
Nesselrodt 3 2-4 10, Woods-Hulse 0 0-4 0, Heishman 2 1-2 5, Rizzari 3 3-4 10, Seymour 3 0-1 6, Dick 2 0-0 4, Duncan 4 0-0 8, Arnold 0 2-2 2, Johnson 2 0-0 4. Totals 19 8-17 49.
3-pointers: Sherando 6 (Hakel 2, Sites 1, Brown 1, Magalis 1, Lane 1); James Wood 3 (Nesselrodt 2, Rizzari 1).

Tuesday's state scores

GIRLS BASKETBALL

Amherst County 76, E.C. Glass 47

Battlefield 64, Gar-Field 29

Broadway 46, Turner Ashby 43, 2OT

Brooke Point 62, North Stafford 37

Centreville 58, Chantilly 39

Chancellor 73, James Monroe 47

Charlottesville 60, Louisa 50

Courtland 48, King George 32

Covington 64, Bath County 39

Eastern View 57, Fauquier 55

Flint Hill 51, Maret, D.C. 21

Fort Defiance 48, Waynesboro 39

Freedom (South Riding) 53, Broad Run 48

Georgetown Visitation, D.C. 69, St. Stephens-St. Agnes 23

Grace Christian 49, Roanoke Valley Christian 46

Holy Child, Md. 64, The Potomac School 32

James Madison 69, Washington-Lee 28

Loudoun Valley 39, Dominion 36

Luray 57, Buffalo Gap 43

Millbrook 62, Handley 41

Monticello 62, Fluvanna 37

Mountain View 47, Stafford 44, OT

Oakton 59, Westfield 50

Riverbend 42, Massaponax 39

Salem Christian 41, Piedmont Christian 16

Sherando 69, James Wood 49

Spotswood 63, Harrisonburg 33

Strasburg 47, Manassas Park 37

Tuscarora 81, Briar Woods 37

W.T. Woodson 34, Annandale 30

Wakefield Country Day 41, Tandem Friends School 19

Wilson Memorial 61, Stuarts Draft 46

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alliance Christian vs. Denbigh Baptist, ppd. to Feb 13.

Bishop Sullivan vs. Nansemond-Suffolk, ppd.

Booker T. Washington vs. Woodrow Wilson, ppd.

Broadwater Academy vs. Atlantic Shores Christian, ppd. to Feb 12.

Cape Henry Collegiate vs. Hampton Roads, ppd. to Feb 15.

Castlewood vs. Eastside, ppd. to Jan 29.

Central Wise vs. Gate City, ppd.

Chilhowie vs. Northwood, ppd. to Jan 29.

Chincoteague vs. Northampton, ppd.

Colonial Beach vs. Essex, ppd.

Deep Creek vs. Lake Taylor, ppd.

Dinwiddie vs. Colonial Heights, ccd.

Douglas Freeman vs. Hermitage, ppd. to Jan 30.

Frank Cox vs. First Colonial, ppd.

Gloucester vs. Indian River, ppd.

Green Run vs. Norview, ppd.

Gretna vs. Altavista, ppd.

Hampton vs. Warwick, ppd. to Feb 6.

Heritage-Newport News vs. Nansemond River, ppd. to Feb 12.

Honaker vs. Council, ppd. to Jan 30.

J.I. Burton vs. Thomas Walker, ppd. to Feb 1.

Jamestown vs. Lafayette, ppd. to Feb 10.

Kempsville vs. Maury, ppd.

King's Fork vs. Denbigh, ppd. to Feb 5.

Landstown vs. Bayside, ppd. to Feb 5.

Lee High vs. John Battle, ppd. to Jan 30.

Liberty Christian vs. Carlisle, ccd.

Maggie Walker vs. Mills Godwin, ccd.

Marion vs. Patrick Henry-Glade Spring, ppd.

Mathews vs. King William, ppd.

Menchville vs. Hickory, ppd. to Jan 30.

Nandua vs. Arcadia, ppd.

New Kent vs. Tabb, ppd. to Feb 3.

Norcom vs. Churchland, ppd.

Norfolk Christian vs. Norfolk Academy, ppd.

Norfolk Collegiate vs. Peninsula Catholic, ppd.

Northside vs. William Fleming, ccd.

Oscar Smith vs. Kecoughtan, ppd.

Phoebus vs. Lakeland, ppd. to Jan 30.

Poquoson vs. Warhill, ppd.

Richlands vs. Abingdon, ppd.

River View, W.Va. vs. Mountain Mission, ppd.

Rural Retreat vs. Holston, ppd.

Rye Cove vs. Clintwood, ppd.

Salem vs. Patrick Henry-Roanoke, ppd.

Salem-Va. Beach vs. Kellam, ppd.

Smithfield vs. Grafton, ppd. to Feb 1.

Spotsylvania vs. Caroline, ppd. to Jan 30.

Stonebridge Christian vs. Isle of Wight Academy, ppd.

Tallwood vs. Ocean Lakes, ppd.

Twin Springs vs. Union, ppd.

Warren County vs. Madison County, ppd. to Jan 29.

Western Albemarle vs. Orange County, ppd. to Jan 31.

Western Branch vs. Grassfield, ppd.

Woodside vs. Bethel, ppd. to Jan 30.

York vs. Bruton, ppd. to Feb 1.

BOYS BASKETBALL

Broad Run 78, Freedom (South Riding) 46

Brooke Point 43, North Stafford 39

Chancellor 84, James Monroe 61

Chantilly 51, Centreville 41

Charlottesville 66, Louisa 41

Christ Chapel Academy 76, Fredericksburg Christian 63

Christchurch 75, Collegiate-Richmond 60

Culpeper 86, Brentsville 49

East Rockingham 66, Stonewall Jackson-Quicksburg 53

Episcopal 69, Mercersburg Academy, Pa. 59

Fauquier 66, Eastern View 65

Fort Defiance 62, Waynesboro 60

Freedom (Woodbridge) 59, Osbourn 55

Graham 69, Narrows 49

Grundy 67, Haysi 62

James Robinson 82, Herndon 67

John Champe 69, Heritage (Leesburg) 60

Kettle Run 66, Liberty-Bealeton 51

King George 69, Courtland 66

Langley 44, Fairfax 40

Loudoun County 61, Park View-Sterling 37

Loudoun Valley 56, Dominion 44

Luray 79, Buffalo Gap 52

Massaponax 65, Riverbend 58, OT

Millbrook 68, Handley 56

Monticello 61, Fluvanna 51

Mountain View 48, Stafford 27

Oakton 44, Westfield 43

Page County 63, Riverheads 55

Roanoke Catholic 66, Eastern Mennonite 55

Roanoke Valley Christian 56, Grace Christian 44

Sherando 67, James Wood 57

South Lakes 58, Yorktown 51

Spotswood 86, Harrisonburg 49

St. Stephens-St. Agnes 53, St. Albans, D.C. 50

Stone Bridge 64, Potomac Falls 63

Stuart Hall 72, Ridgeview Christian 44

Stuarts Draft 103, Wilson Memorial 83

T.C. Williams 66, West Springfield 55

Tandem Friends School 45, Wakefield Country Day 22

Tandem Friends School 45, Wakefield 22

The Potomac School 62, Heights, Md. 51

Turner Ashby 53, Broadway 44

W.T. Woodson 61, Annandale 47

Washington-Lee 81, James Madison 60

West Potomac 60, South County 56

William Monroe 47, Warren County 44

Woodberry Forest 55, Fork Union Prep 37

Woodbridge 50, Patriot 32

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alliance Christian vs. Denbigh Baptist, ppd. to Feb 13.

Altavista vs. Gretna, ppd.

Amherst County vs. E.C. Glass, ccd.

Arcadia vs. Nandua, ppd.

Bland County vs. Grayson County, ppd.

Broadwater Academy vs. Atlantic Shores Christian, ppd. to Feb 12.

Cape Henry Collegiate vs. Hampton Roads, ppd. to Feb 15.

Caroline vs. Spotsylvania, ppd. to Jan 30.

Carroll County vs. Hidden Valley, ppd.

Castlewood vs. Eastside, ppd. to Jan 29.

Central Wise vs. Gate City, ppd.

Chesterfield Community vs. Charles City, ccd.

Chilhowie vs. Northwood, ppd. to Jan 29.

Churchland vs. Norcom, ppd.

Colonial Heights vs. Dinwiddie, ccd.

Cumberland vs. Goochland, ppd. to Feb 8.

Denbigh vs. King's Fork, ppd. to Jan 30.

Douglas Freeman vs. Hermitage, ppd. to Jan 30.

Essex vs. Colonial Beach, ppd. to Feb 3.

Frank Cox vs. First Colonial, ppd.

Gloucester vs. Indian River, ppd.

Hampton vs. Warwick, ppd. to Feb 6.

Hanover vs. Henrico, ccd.

Heritage-Lynchburg vs. Liberty-Bedford, ppd. to Jan 29.

Holy Cross Regional vs. Faith Christian Academy-Hurt, ppd.

Honaker vs. Council, ppd. to Jan 30.

Hurley vs. River View, W.Va., ppd.

J.I. Burton vs. Thomas Walker, ppd. to Feb 1.

Jefferson Forest vs. Rustburg, ccd.

Kecoughtan vs. Oscar Smith, ppd.

Kempsville vs. Maury, ppd.

Lake Taylor vs. Deep Creek, ppd.

Lakeland vs. Phoebus, ppd. to Jan 30.

Landstown vs. Bayside, ppd. to Feb 5.

Lee High vs. John Battle, ppd. to Jan 30.

Maggie Walker vs. Mills Godwin, ccd.

Marion vs. Patrick Henry-Glade Spring, ppd.

Menchville vs. Hickory, ppd. to Jan 30.

Nansemond River vs. Heritage-Newport News, ppd. to Feb 12.

Norfolk Christian vs. Norfolk Academy, ppd.

Norfolk Collegiate vs. Peninsula Catholic, ppd.

Northampton vs. Chincoteague, ppd.

Patrick Henry-Roanoke vs. Salem, ppd.

Portsmouth Christian vs. Hampton Christian, ppd. to Feb 1.

Pulaski County vs. Blacksburg, ppd. to Jan 30.

Richlands vs. Abingdon, ppd.

Rural Retreat vs. Holston, ppd.

Rye Cove vs. Clintwood, ppd. to Jan 29.

Salem-Va. Beach vs. Kellam, ppd.

Stonebridge Christian vs. Isle of Wight Academy, ppd.

Twin Springs vs. Union, ppd. to Feb 13.

Varina vs. Atlee, ppd.

Walsingham Academy vs. Greenbrier Christian, ppd. to Feb 14.

Western Albemarle vs. Orange County, ppd. to Feb 3.

William Campbell vs. Appomattox, ccd.

William Fleming vs. Northside, ccd.

Woodrow Wilson vs. Booker T. Washington, ppd.

Woodside vs. Bethel, ppd. to Jan 30.

Wrestling
Warriors 46, Hawks 24
106: Cornwell (SK) p. Duffy, 5:39; 113: C. Guthridge (SH) d. Sperry, 3-0; 120: Presley (SK) p. Damico, 5:27; 126: A. Hamilton (SH) d. Berger, 12-10; 132: J. Guthridge (SH) p. Goss, 5:42; 138: VanDoren (SK) d. Simmons, 3-2; 145: Dalton (SH) maj dec. Maddox, 11-3; 152: Huston (SK) d. Borst, 6-3; 160: Santmyers (SK) p. Fox, 3:22; 170: Jessen (SH) won by forfeit; 182: McPartland (SH) p. Shaffer, :55; 195: Morgan (SH) p. Washington, :54; 220: T. Hamilton (SH) won by forfeit; 285: Avery (SH) p. 5:29.

Shenandoah County meet at Central High School

Strasburg 75, Stonewall Jackson 6

138 pounds: Dillman (S) win by forfeit; 145: Delaughter (SJ) p. Hodson, 1:15; 152: Gallagher d. Cowart, 10-8; 160: Drummond (S) win by forfeit; 170: Stokes (S) p. Saville, 1:30; 182: Richards (S) win by forfeit; 195: Pritchett (S) win by forfeit; 220: Mills (S) p. Thomas, 1:42; 285: Norris (S) win by forfeit; 106: Sisk (S) p. K. Good, 0:51; 113: D. Campbell (S) win by forfeit; 120: Reynolds (S) p. Dwyer, 5:59; 126: N. Campbell (S) p. C. Campbell, 2:59; 132: Dean (S) p. A. Good, 2:27.

Stonewall Jackson 42, Massanutten Academy 24

145 pounds: Delaughter (SJ) p. Jennings, 0:22; 160: Cowart (SJ) win by forfeit; 170: Smith (MA) win by forfeit; 182: Thomas (MA) win by forfeit; 220: Hollow (MA) win by forfeit; 285: Crawley (MA) win by forfeit; 106: K. Good (SJ) win by forfeit; 120: Dwyer (SJ) win by forfeit; 126: Campbell (SJ) win by forfeit; 132: A. Good (SJ) p. Kim, 0:40.

Strasburg 63, Central 16

152 pounds: Freiwald (C) d. Hodson, 8-5; 160: Drummond (S) win by forfeit; 170: Stokes (S) win by forfeit; 182: Ingham (C) p. Richards, 1:12; 195: Pritchett (S) win by forfeit; 220: Mills (S) win by forfeit: 285: Norris (S) win by forfeit; 106: Sisk (S) win by forfeit; 113: D. Campbell (S) win by forfeit; 120: Reynolds (S) d. Robinson, 12-7; 126: N. Campbell (S) p. Ferrero, 1:58; 132: Dean (S) p. Bowers, 1:27; 138: Peacemaker (C) p. Dillman 1:35; 145: Gallagher (S) p. E. Ramos, 3:34.

Stonewall Jackson 36, Central 20

170 pounds: Saville (SJ) win by forfeit; 182: Ingham (C) win by forfeit; 106: K. Good (SJ) win by forfeit; 120: Robinson (C) tech. fall Dwyer, 15-0; 126: Campbell (SJ) p. Ferrero, 2:42; 132: A. Good (SJ) p. Bowers, 1:35; 138: Peacemaker (C) win by forfeit; 145: Delaughter (SJ) p. E. Ramos, 1:32; 152: Freiwald (C) d. Cowart, 10-8.

Strasburg 69, Massanutten Acadmey 6

160 pounds: Drummond (S) win by forfeit; 170: Stokes p. Smith, 1:29; 182: Thomas (MA) p. Richards, 1:04; 195: Pritchett (S) win by forfeit; 220: Mills (S) p. Hollo, 3:17; 285: Norris (S) d. Crawley, 3-1; 106: Sisk (S) win by forfeit; 113: D. Campbell (S) win by forfeit; 120: Reynolds (S) win by forfeit; 126: N. Campbell (S) win by forfeit; 132: Dean (S) p. Kim, 1:28; 138: Dillman (S) win by forfeit; 145: Hodson (S) p. Jennings, 0:46; 152: Gallagher (S) win by forfeit.

Central 42, Massanutten Academy 18

170 pounds: Smith (MA) win by forfeit; 182: Ingham (C) p. Thomas, 3:59; 220: Hollo (MA) win by forfeit; 285: Crawley (MA) win by forfeit; 120: Robinson (C) win by forfeit; 126: C. Ramos (C) win by forfeit; 132: Bowers (C) p. Kim, 0:50; 138: Peacemaker (C) win by forfeit; 145: Rodriguez (C) p. Jennings, 3:39; 152: Freiwald (C) win by forfeit.

Boys swimming

Shenandoah County Meet
At Signal Knob Recreation Center
Team scores: 1. Central, 214; 2. Strasburg, 123; 3. Stonewall Jackson, 94.
Individual events: 200-yard medley relay: 1. Central (Feaster, Ukai, Molina, Schechtel), 1:59.84; 2. Strasburg, 2:02.76; 200 freestyle: 1. Waller (C), 2:13.13; 2. Priest (S), 2:25.55; 3. Emory (SJ), 2:37.07; 200 individual medley: 1. Stickles (S), 2:14.53; 2. Coleman (C), 2:31.47; 3. Davis (S), 2:43.94; 50 free: 1. Wolf (C), 23.47; 2. Neff (S), 26.00; 3. Molina (C), 26.09; 100 butterfly: 1. Feaster (C), 1:04.10; 2. Mathes (SJ), 1:05.42; 3. Waller (C), 1:05.74; 100 free: 1. Wolf (C), 54.06; 2. Schechtel (C), 59.87; 3. Lacek (SJ), 1:01.49; 500 free: 1. Coleman (C), 5:59.72; 2. Mathes (SJ), 6:18.69; 3. Boyce (C), 6:53.92; 200 free relay: 1. Central (Waller, Molina, Schechtel, Wolf), 1:42.37; 2. Strasburg, 1:46.22; 3. Stonewall Jackson, 1:51.38; 100 backstroke: 1. Stickles (S), 1:02.26; 2. Feaster (C), 1:03.69; 3. Daugherty (S), 1:16.18; 100 breaststroke: 1. Ukai (C), 1:19.01; 2. Davis (S), 1:20.33; 3. Shaffer (C), 1:21.81; 400 free relay: 1. Central (Waller, Coleman, Wolf, Feaster), 4:11.34; 2. Stonewall Jackson, 4:24.73; 3. Strasburg, 4:39.06.

Girls swimming

Shenandoah County Meet
At Signal Knob Recreation Center
Team scores: 1. Strasburg, 224; 2. Central, 119; 3. Stonewall Jackson, 52.
Individual events: 200-yard medley relay: 1. Strasburg (Smalls, Dolly, Sager, Orndorff), 2:21.22; 2. Central, 2:26.37; 200 freestyle: 1. Neri (C), 2:30.69; 2. Walker (C), 2:42.81; 3.Murphy (S), 2:44.61; 200 individual medley: 1. Cooper (S), 2:47.78; 2. Downey (S), 3:01.31; 3. Crosser (C), 3:06.76; 50 free: 1. Cook (S), 29.13; 2. Sager (S), 31.13; 3. Clar (SJ), 31.28; 100 butterfly: 1. Sager (S), 1:24.40; 2. Downey (S), 1:27.28; 3. Wilk (C), 1:32.03; 100 free: 1. Neri (C), 1:03.72; 2. Cooper (S), 1:08.10; 3. Cook (S), 1:10.69; 500 free: 1. Orndorff (S), 7:13.66; 2. Walker (C), 7:34.72; 3. Carter (S), 7:53.25; 200 free relay: 1. Strasburg (Cook, Sager, Cooper, Orndorff), 2:03.18; 2. Central, 2:04.90; 100 backstroke: 1.Smalls (S), 1:23.25; 2. Murphy (S), 1:24.92; 3. Wilk (C), 1:28.47; 100 breaststroke: 1. Dolly (S), 1:25.63; 2. Crosser (C),1:25.96; 3. Miller (S), 1:28.49; 400 free relay: 1. Strasburg (Orndorff, Smalls, Cook, Cooper), 4:43.41; 2. Central, 4:43.62.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137