NVDAILY.COM | Sports

Posted May 14, 2014 | comments Leave a comment

Prep scores: May 14

Baseball

• Pioneers 3, Warriors 2

Millbrook 102 000 0 -- 3 8 2

Sherando 000 002 0 -- 2 3 2

M: Braithwaite and Amos.

S: Smallwood and Stevenson.

WP -- Braithwaite. LP -- Smallwood (2-2).

• Warren County 5, Clarke County 1

• Skyline 6, Handley 3

Softball

• Clarke County 13, Warren County 3

• Millbrook 6, Sherando 5

Boys soccer

• Riverheads 6, Stonewall Jackson 3

• Millbrook 2, Sherando 1

Girls soccer

• Sherando 3, Millbrook 3

• Handley 7, Skyline 0

Girls tennis

• Hawks 5, Knights 3

Skyline at John Champe

Singles: 1. Moseberry (JC) d. Venable 6-0, 6-1; 2. Malone (JC) d. Fristoe 6-1, 6-1; 3. Kraiman (JC) d. Zarzuela 6-1, 1-6, 10-3 (tiebreaker; 4. Wines (S) d. Bryant 6-1, 6-0; 5. Lurie (S) d. Abdou 6-1, 6-1; 6. Morrison (S) d. Trosman 6-0, 6-3.

Doubles: 1. Did not finish; 2. Fristoe/Wines (S) d. Kraiman/Abdou 6-2, 6-2; 3. Lurie/Morrison (S) d. Bryant/Thomas 6-3, 6-2.

• Dominion 5, Sherando 1

Golf

• Christ Chapel 210, R-MA 215

at Old Hickory Golf Club, Woodbridge

R-MA: Bill Choi 50, Jacob Karen 52, Gordon Anderson 56, Tommy Yu 57

Record: R-MA (8-7)

Boys track and field

• Bull Run District Championships

At Strasburg High School

Team scores: 1. Strasburg 103, 2. Central 93, 3. George Mason 92, 4. Warren County 63, 5. William Monroe 44, 6. Clarke County 35, 7. Manassas Park 34, 8. Madison County 19, 9. Rappahannock County 12.

Individual results: Long jump: 1. Sharp (WC) 20-03, 2. Bauserman (CEN) 19-05, 3. Dulaney (CC) 19-00; Triple jump: 1. Addo-Ashong (GM) 38-04, 2. Bokanyi (CEN) 38-01, 3. Clutter (S) 37-04; High jump: 1. Hayes (WM) 5-10, 2. Clutter (S) 5-08, 3. Jenkins (RC) 5-06; Shot put: 1. Caison (WC) 44-09.75, 2. Gum (CEN) 44-07.50, 3. Schaff (WM) 44-00.50; Discus: 1. Kloosterman (S) 147-04, 2. Cooper (CEN) 144-07, 3. Gum (CEN) 131-08; 110 hurdles: 1. Bauserman (CEN) 16.05, 2. Addo-Ashong (GM) 16.42, 3. King (WM) 17.32; 100: 1. Perkins (WM) 11.52, 2. Addo-Ashong (GM) 11.64, 3. Conley (S) 11.84; 1600: 1. T. Custer (GM) 4:45.97, 2. Myers (WC) 4:50.97, 3. Middleton (S) 4:51.06; 4x100 relay: 1. Strasburg (Darr, Steed, Conley, Funk) 45.43, 2. Manassas Park 46.32, 3. Clarke County 47.76; 400: 1. Darr (S) 51.87, 2. Childress (WC) 52.16, 3. Dietz (CC) 52.27; 300 hurdles: 1. Bauserman (CEN) 39.83, 2. Shaffer (CEN) 43.03, 3. Addo-Ashong (GM) 44.11; 800: 1. T. Custer (GM) 1:58.59, 2. Childress (WC) 2:06.99, 3. P. Custer (GM) 2:11.65; 200: 1. White (GM) 23.97, 2. Molina (CEN) 24.28, 3. Stephens (MC) 24.49; 3200: 1. Middleton (S) 10:33.44, 2. Myers (WC) 10:36.58, 3. Scholten (S) 10:44.32; 4x400 relay: 1. George Mason 3:35.79, 2. Strasburg (Conley, Price, Schlentner, Darr) 3:40.11, 3. Central (Feaster, Molina, Shockey, Bauserman) 3:40.43; 4x800 relay: 1. George Mason 9:04.74, 2. Manassas Park 9:06.33, 3. Strasburg (Bartley, Chimento, Davis, Hernandez) 9:11.92.

• Handley meet

Team scores: 1. Sherando, 98; 2. Handley, 97; 3. James Wood, 65; 4. Millbrook, 43; 5. Skyline, 22

Individual results: 100-meter dash: 1. Mauck (H), 11.04; 2. Ojo (Sh), 11.35; 3. Mathew (Sh), 11.91; 4. Faint (M), 11.92; 5. Strother (H), 11.93; 200: 1. Mauck (H), 22.63; 2. Glover (H), 24.41; 3. Williams (Sh), 24.79; 4. Restrepo (Sh), 24.99; 5. Quecedo (M), 24.99; 400: 1. Strother (H), 53.48; 2. Cestaro (H), 53.51; 3. Brown (M), 55.14; 4. Davis (M), 55.44; 5. Restrepo (Sh), 55.85; 800: 1. Cox-Philyaw (M), 1:58.78; 2. Whiteside (Sh), 2:01.19; 3. Snapp (Sh), 2:01.36; 4. Northover (Sh), 2:03.68; 5. Hammer (Sh), 2:03.73; 1,600: 1. Bohler (JW), 4:40.17; 2. Hindle (Sh), 4:41.02; 3. Cline (Sk), 4:42.84; 4. Lockhart (M), 4:45.05; 5. Powars (Sh), 4:54.78; 3,200: 1. Shade (JW), 10:05.49; 2. Lindquist (JW), 10:38.42; 3. Bloodworth (M), 10:51.90; 4. Allegra (Sh), 10:57.42; 5. O'Neill (Sh), 11:06.56; 110 hurdles: 1. Litten (Sh), 16.14; 2. McPartland (Sh), 16.40; 3. Foote (H), 16.88; 4. Devart (M), 17.96; 5. Bui (H), 18.47; 300 hurdles: 1. Byram (Sh), no time: 2. Bales (JW), 41.93; 3. Foote (H), 43.18; 4. Litten (Sh), 44.06; 5. Devart (M), 44.32; 400 relay: 1. Handley (Mi. Strother, Ma. Strother, Glover, Mauck), 44.37; 2. Sherando, 46.02; 3. Skyline, 46.85; 1,600 relay: 1. Sherando (Mathew, Hindle, Snapp, Whiteside), 3:35.55; 2. Millbrook, 3:36.77; 3. Skyline, 3:42.75; 4. James Wood, 3:48.52; 3,200 relay: 1. Sherando (Dougherty, Hammer, Northover, Weber), 9:27.95; 2. James Wood, 11:22.62; High jump: 1. Faint (M), 5-10; 2. Bales (JW), 5-08; 2. Cestaro (H), 5-08; 4. Parker (Sk), 5-04; 5. Bell (H), 5-04; Long jump: 1. Mauck (H), 23-07.50; 2. Michelitch (JW), 20-03.00; 3. Ma. Strother (H), 20-01.50; 4. Faint (M), 20-00.00; 5. Mi. Strother (H), 19-08.75; Triple jump: 1. Mauck (H), 47-00.50; 2. Parker (Sk), 40-04.75; 3. Litten (Sh), 39-03.25; 4. Harris (Sh), 37-11.25; 5. C. Vitagliano (JW), 37-08.25; Shot put: 1. Dowrey (H), 51-00.50; 2. Rutherford (JW), 44-02.50; 3. Shiffler (JW), 41-04.50; 4. Butler (Sk), 40-08.00; 5. Brandon (M), 40-02.50; Discus: 1. Dowrey (H), 153-00; 2. Shiffler (JW), 147-00; 3. McCarty (Sh), 140-00; 4. Walton (Sh), 137-03; 5. M. Vitagliano (JW), 129-04.

Girls track and field

• Bull Run District Championships

At Strasburg High School

Team scores: 1. Manassas Park 125, 2. George Mason 124, 3. Warren County 63, 4. Clarke County 49, 5. Strasburg 48, 6. Central 26, 7. Rappahannock County 24, 8. Madison County 18, 9. William Monroe 16.

Individual results: Long jump: 1. Woodson (MP) 16-07.50, 2. Addo-Ashong (GM) 16-01, 3. Norman (MP) 16-00.25; High jump: 1. Woodson (MP) 4-11, 2. Riehl (WC) 4-08, 3. Poniter (WC) 4-06; Shot put: 1. Yates (CC) 35-02.50, 2. Woodson (MP) 34-02, 3. Dofermire (S) 33-09; Discus: 1. Woodson (MP) 110-06, 2. Utter (WC) 106-02, 3. Funkhouser (S) 99-06; 100 hurdles: 1. Addo-Ashong (GM) 16.72, 2. Norman (MP) 17.76, 3. Williams (MP) 18.23; 100: 1. Holman (GM) 12.75, 2. Addo-Ashong (GM) 13.34, 3. Airston (GM) 13.47; 1600: 1. Oden (WC) 5:31.55, 2. Neri (CEN) 5:37.62, 3. Morrow (WC) 5:47.72; 400 relay: 1. Manassas Park (Nhouyvanisvong, Norman, Woodson, Price), 52.31; 2. George Mason, 52.94; 3. Clarke County, 54.21; 400: 1. Holman (GM), 1:01.75; 2. Burke (WM), 1:04.57; 3. Endre (RC), 1:05.55; 300 hurdles: 1. Norman (MP), 50.68; 2. Wills (GM), 52.83; 3. Sawyer (GM), 52.91; 800: 1. Neri (C), 2:33.24; 2. Oden (WC), 2:34.56; 3. Macris (GM), 2:37.19; 200: 1. Holman (GM), 26.67; 2. Woodson (MP), 27.46; 3. Parrott (CC), 27.98; 3,200: 1. Wood (RC), 11:40.66; 2. Kutchma (GM), 12:22.54; 3. Carter (S), 12:25.04; 1,600 relay: 1. Manassas Park (Wence, Williams, Woodson, Xu), 4:23.41; 2. George Mason, 4:25.86; 3. Strasburg, 4:32.43; 3,200 relay: 1. George Mason (Macris, A. Sawyer, Gillette, M. Sawyer), 10:53.01; 2. Strasburg, 11:00.92; 3. Clarke County, 11:03.66.

• Handley meet

Team scores: 1. Handley, 98; 2. James Wood, 93; 3. Sherando, 70.5; 4. Millbrook, 42; 5. Skyline, 15.5

Individual results: 100-meter dash: 1. Lane (Sh), 12.82; 2. Worrell (H), 13.09; 3. Sales (JW), 13.21; 4. Ferrulli (JW), 13.47; 5. English (Sh), 13.59; 200: 1. Lane (Sh), 26.79; 2. Schrank (M), 28.23; 3. Sales (JW), 28.30; 4. English (Sh), 28.95; 5. Jenkins (M), 29.37; 400: 1. Schrank (M), 1:02.85; 2. English (Sh), 1:07.91; 3. Gibson (Sh), 1:08.05; 4. Norman (JW), 1:08.14; 5. White (M), 1:11.38; 800: 1. Rogers (Sh), 2:27.53; 2. Personius (H), 2:30.21; 3. Swartz (H), 2:32.57; 4. Jackson (Sk), 2:34.13; 5. Dayo (H), 2:40.73; 1,600: 1. Personius (H), 5:24.87; 2. Crosby (Sh), 5:39.10; 3. King (H), 5:39.69; 4. Dorsey (JW), 5:47.05; 5. Esparza (JW), 5:47.05; 3,200: 1. Nelson (H), 12:14.37; 2. Powers (Sh), 12:25.77; 3. Harter (JW), 12:28.29; 4. Arnold (JW), 12:41.15; 5. Lothrop (Sh), 13:10.84; 100 hurdles: 1. Matthews (Sh), 17.08; 2. Mintschenko (H), 17.71; 3. Bigler (M), 18.12; 4. Grzywacz (H), 18.47; 5. Davis (H), 18.51; 300 hurdles: 1. Mintschenko (H), 50.44; 2. Smith (H), 50.79; 3. Dickens-Bowman (H), 51.95; 4. Zygmunt (H), 52.44; 5. Matthews (Sh), 52.85; 400 relay: 1. Handley (Zedek, Worrell, Dickens-Bowman, Long), 52.59; 2. James Wood, 53.01; 3. Handley B, 55.15; 4. Skyline, 59.47; 1,600 relay: 1. Millbrook, 4:32.44; 2. Skyline, 4:33.15; 3. James Wood, 4:45.77; 3,200 relay: 1. James Wood (Dorsey, Bright, Esparza, Harter), 12:58.32; High jump: 1. Hammond (JW), 5-00; 2. Robinson (H), 4-10; 3. Smith (H), 4-08; 4. Clifton (Sk), 4-06; 4. Lane (Sh), 4-06; Long jump: 1. VanderToorn (M), 16-07.00; 2. Long (H), 16-02.00; 3. Clifton (Sk), 15-09.00; 4. Strosnyder (M), 15-02.00; 5. Salvatore (JW), 14-06.00; Triple jump: 1. Hammond (JW), 35-02.00; 2. Ferrulli (JW), 34-09.50; 3. Matthews (Sh), 34-05.00; 4. VanderToorn (M), 32-11.00; 5. Smith (H), 32-09.00; Shot put: 1. Green (JW), 33-02.50; 2. Combs (Sh), 31-10.00; 3. Johnson (JW), 29-10.50; 4. Jones (H), 29-06.50; 5. Putprush (JW), 28-03.00; Discus: 1. Greene (JW), 112-04; 2. Johnson (JW), 107-09; 3. Tyler (JW), 102-09; 4. Lockhart (M), 102-02; 5. Gomez (H), 95-08.


Copyright © The Northern Virginia Daily | nvdaily.com | 152 N. Holliday St., Strasburg, Va. 22657 | (800) 296-5137