Prep scores: Feb. 2

Boys basketball

Wildcats 60, Rams 59 (OT)
Warren County 15 5 15 17 8 – 60
Strasburg 16 9 10 17 7 – 59
Warren County (5-13, 5-9 Bull Run)
Ritchie 3 0-0 6, Ford 10 2-4 25, R. Rutherford 2 5-6 9, Lawrence 5 0-1 10, King 1 0-0 3, Thrane 2 1-3 6, Moon 0 1-2 1. Totals 23-62 9-15 60.
Strasburg (15-5, 9-5 Bull Run)
St. Clair 0 1-2 1, Hendricks 4 2-2 11, Fincham 5 0-0 12, R. Smoot 3 4-5 10, Brill 3 6-6 15, Howard 1 0-2 2, Miller 1 1-2 3, Stump 2 1-3 5. Totals 19-48 15-22 59.
3-pointers: Warren County 5 (Ford 3, King 1, Thrane 1); Strasburg 6 (Brill 3, Fincham 2, Hendricks 1).

Girls basketball

Eagles 58, Falcons 35
Central 4 13 11 7 — 35
Clarke County 19 20 11 8 — 58
Central (14-6, 10-4 Bull Run)
Sager 0 0-3 0, Pumphrey 3 4-10 11, Thorpe 3 1-4 7, Fields 2 2-2 6, Strother 2 1-2 5, Scott 2 2-6 6. Totals 12 10-27 35.
Clarke County (19-1, 14-0 Bull Run)
Ravenscroft 4 0-1 8, Kibler 2 1-2 5, Parrott 2 0-0 4, M. Hicks 0 3-4 3, Payton 1 1-2 3, Catlett 4 2-2 13, Chrane 8 2-3 18, A. Hicks 2 0-0 4. Totals 23 9-14 58.
3-pointers: Central 1 (Pumphrey 1), Clarke County 3 (Catlett 3).

Mustangs 60, Rams 36
Strasburg 8 10 12 6 – 36
George Mason 24 12 8 16 – 60
Strasburg (12-8, 7-7 Bull Run)
Kel. Jenkins 3 2-4 8, Alsberry 0 1-2 1, Harriman 0 2-2 2, Scott 1 0-3 2, Melnikoff 5 0-0 12, Bischoff 3 5-8 11. Totals 12 10-19 36.
George Mason
Bloomgarden 4 2-2 13, Zullo 1 0-0 2, Fields 1 0-0 2, Diffett 0 0-2 0, Bliss 2 2-3 6, Albright 3 1-2 7, Hirsch 1 4-4 6, Goodwin 5 9-11 19, Davis 2 0-0 5. Totals 19 18-24 60.
3-pointers: Strasburg 2 (Melnikoff 2); George Mason 4 (Bloomgarden 3, Davis 1).

Saturday’s results

Boys swimming

Conference 28 championship
At Claude Moore Recreation Center in Sterling

Team scores: 1. John Champe 167, 2. William Monroe 89, 3. Loudoun Valley 88, 4. Central 87, 5. Rock Ridge 36.

Individual champions: 200-yard medley relay: 1. John Champe (Yaunches, Gabriel, Denizard, C. Kaslik), 1:51.46; 200 free: 1. Michael Kaslik (JC), 1:51.40; 200 IM: 1. Caleb Kaslik (JC), 2:01.21; 50 free: 1. Trevor Wolf (C), 23.57; 100 fly: Michael Kaslik (JC), 55.31; 100 free: 1. Joaquin Gabriel (JC), 51.99; 500 free: 1. Andrew Yaunches (JC), 5:26.95; 200 free relay: 1. John Champe (Barker, M. Kaslik, Yaunches, C. Kaslik), 1:35.19; 100 back: 1. Barker (JC), 0:58.01; 100 breast: 1. Caleb Kaslik (JC), 1:00.72; 400 free relay: 1. John Champe (Barker, M. Kaslik, Denizard, Gabriel), 3:44.18.

Central top finishes: 200 medley relay: 5. Central (Chase Thompson, Cliff Croom, Daniel Morel, Jonah Neri), 2:09.84; 200 free: 4. Jonah Selby, 2:12.65; 200 IM: 5. Ethan Coleman, 2:29.07; 50 free: 1. Trevor Wolf, 23.57; 100 fly: 5. Josiah Selby, 1:05.90; 100 free: 2. Trevor Wolf, 53.60; 500 free: 3. Ethan Coleman, 5:55.15; 200 free relay: 2. Central (Josiah Selby, Jonah Neri, Ethan Coleman, Trevor Wolf), 1:43.19; 100 back: 6. Graham Wenn, 1:15.46; 100 breast: 5. Cliff Croom, 1:15.41; 400 free relay: 2. Central (Josiah Selby, Graham Wenn, Ethan Coleman, Trevor Wolf), 3:54.19.

Girls swimming

Conference 28 championship
At Claude Moore Recreation Center in Sterling

Team scores: 1. John Champe 167, 2. William Monroe 97, 3. Loudoun Valley 76, 4. Rock Ridge 74, 5. Central 53.

Individual champions: 200-yard medley relay: 1. John Champe (Graham, Mar. Oliver, Mad. Oliver, Littlepage), 1:57.65; 200 free: 1. Madisyn Graham (JC), 2:05.03; 200 IM: 1. Sami Morency (LV), 2:14.04; 50 free: Oriana Molland (RR), 27.03; 100 fly: 1. Maddie Oliver (JC), 1:01.24; 100 free: 1. Rebecca Yaunches (JC), 1:00.25; 500 free: 1. Sami Morency (LV), 5:28.98; 200 free relay: 1. John Champe (Mar. Oliver, Graham, Manbeck, Mad. Oliver), 1:47.20; 100 back: 1. Madisyn Graham (JC), 1:02.96; 100 breast: 1. Maren Oliver (JC), 1:11.3; 400 free relay: 1. John Champe (Manbeck, Yaunches, Gupte, Littlepage), 4:09.25.

Central top finishes: 200 medley relay: 4. Central (Lexi Funkhouser, Lexy Keller, Sydney Crosser, Emma Schechtel), 2:24.81; 200 free: 4. Bethany Neri, 2:22.32; 200 IM: 7. Ashley Funkhouser, 2:45.65; 50 free: 7. Lexi Funkhouser, 31.03; 100 free: 2. Ashley Funkhouser, 1:01.06; 500 free: 8. Lexi Funkhouser, 7:07.31; 200 free relay: 2. Central (Lexy Keller, Sydney Crosser, Ashley Funkhouser, Bethany Neri), 1:56.87; 100 back: 9. Valeria Galmiche, 1:45.25; 100 breast: 6. Sydney Crosser, 1:22.93; 400 free relay: 5. Central (Ashley Funkhouser, Megan Freiwald, Lexi Funkhouser, Bethany Neri), 4:26.96.