Prep scores: 4-1

Wednesday’s results

Boys tennis
Falcons 7, Hawks 2
Skyline at Central
Singles: 1. Trentini (S) d. Barbour, 10-1; 2. Loveland (C) d. Park, 10-2; 3. Snarr (C) d. Henry, 10-0; 4. Taff (C) d. Bellu, 10-1; 5. Sheraman (C) d. Heard, 10-3; 6. Bromley (C) d. Scott, 10-0.
Doubles: 1. Trentini/Park (S) d. Barbour/Loveland, 10-2; 2. Snarr/Taff (C) d. Henry/Bellu, 10-2; 3. Sherman/Bromley (C) d. Heard/Scott, 10-3.

Girls tennis
Hawks 8, Falcons 1
Central at Skyline
Singles: 1. Venable (S) d. Lineberry, 10-0; 2. Zarzuela (S) d. Arzilinon, 10-8; 3. Wines (S) d. Williams, 10-3; 4. Lurie (S) d. Pumphrey, 10-0; 5. Hickman (S) d. Dill, 10-0; 6. Jones (S) d. Baker, 10-6.
Doubles: 1. Venable/Wines (S) d. Lineberry/Azilinon, 10-5; 2. Hickman/Jones (S) d. Williams/Pumphrey, 10-8; 3. Baker/Copp (C) d. Graham/Henry, 10-2;
Records: Skyline 4-3. Central 1-4.

Judges 8, Warriors 1
Handley at Sherando
Singles: 1. Watts (H) d. Lukens, 10-5; 2. Miller (H) d. Sears, 10-6; 3. Truban (H) d. van de Crommert, 10-3; 4. Skedsvold (H) d. Scott, 10-1; 5. Wise (H) d. Acosta, 10-0; 6. Foster (H) d. Gregg, 11-10 (6).
Doubles: 1. Miller/Skedsvold (H) d. Lukens/Sears, 10-8; 2. Watts/Wise (H) d. van de Crommert/Scott, 10-4; 3. Acosta/Gregg (S) d. Andrews/Sydnor, 10-7.
Record: Sherando 5-1.

Boys track and field
Colonels 69, Rams 63
Strasburg at James Wood
Individual results: 100: 1. Darr (STR) 11.30; 200: 1. Vitagliano (JW) 23.50; 400: 1. Schlentner (STR) 58.10; 800: 1. Shade (JW) 2:09.00; 1,600: 1. Shade (JW) 4:46.30; 3,200: 1. Costa (JW) 11:26.90; 110 hurdles: 1. Waters (STR) 16.50; 300 hurdles: 1. Waters (STR) 44.90; 400 relay: 1. Strasburg (Darr, Steed, Price, Funk) 46.10; 1,600 relay: 1. Strasburg (Campbell, Price, Schlentner, Darr) 3:51.10; 3,200 relay: 1. James Wood (Shade, Lindquist, Ostinato, Costello) 9:14.00; High jump: 1. Price (STR) 5-04; Long jump: 1. Darr (STR) 19-01.25; Triple jump: 1. Vitagliano (JW) 36-11.00; Shot put: 1. Rutherford (JW) 44-07.50; Discus: 1. Riley (STR) 126-09.50.

Judges 85, Warriors 46
Handley at Sherando
Individual results: 100: 1. Mauck (H) 11.13, 200: 1. Glover (H) 24.69; 400: 1. Whiteside (S) 52.01; 800: 1. Arslan (H) 4:37.09; 3,200: 1. Whiteside (S) 10:27.80; 110 hurdles: 1. Foote (H) 16.82; 300 hurdles: 1. Foote (H) 44.17; 400 relay: 1. Handley (Felder, Washington, Glover, Mauck) 44.16. 1,600 relay: 1. Handley (Crow, Foote, Cestaro, Beard) 3:59.01; 3,200 relay: 1. Sherando (Allegra, Duncan, Moquin, Pearson) 9:22.24; High jump: 1. Mauck (H) 6-04.00; Long jump: 1. Mauck (H) 21-03.50; Triple jump: 1. Moquin (S) 35-07.00; Shot put: 1. Jackson (H) 44-09.25; Discus: 1. McCarty (S) 148-04;

Girls track and field
Colonels 102, Rams 30
Strasburg at James Wood
Individual results: 100: 1. Norman (JW) 13.40, 200: 1. Sales (JW) 28.00; 400: 1. Amrich (STR) 1:08.30; 800: 1. Sunderlin (JW) 2:48.50; 1,600: 1. Tischler (STR) 5:39.00; 3,200: 1. Tischler (STR) 12:10.60; 100 hurdles: 1. Funk (JW) 17.60; 300 hurdles: 1. Russo (JW) 54.20; 400 relay: 1. James Wood (Norman, Ferrulli, Marcy, Sales) 53.20; 1,600 relay: 1. James Wood (Sales, Norman, Hackney, Ferrulli) 4:39.20; 3,200 relay: 1. James Wood (Hackney, K. Sunderlin, Walker, L. Sunderlin) 11:57.00; High jump: 1. Rosso (STR) 4-10.00; Long jump: 1. Rosso (JW) 15-01.00; Triple jump: 1. Rosso (JW) 32-07.50; Shot put: 1. Greene (JW) 36-01.00; Discus: 1. Johnson (JW) 111-10.50.

Warriors 68, Judges 64
Handley at Sherando
Individual results: 100: 1. Lane (S) 13.15; 200: 1. Lane (S) 27.15; 400: 1. Brewster (S) 1:09.94; 800: 1. Rogers (S) 2:32.00; 1,600: 1. Cobber (S) 5:41.27; 3,200: 1. Crosby (S) 12:52.54; 100 hurdles: 1. Mintschenko (H) 17.92; 300 hurdles: 1. Smith (H) 50.36; 400 relay: 1. Sherando (Beyer, Berg, Kelly, Summers) 55.00; 1,600 relay: 1. Handley (Smith, Mintschenko, Swartz) 4:27.58; 3,200 relay: 1. Sherando (Crosby, Lothrop, Powers, Shea) 11:20.54; High jump: 1. Robinson (H) 5-02; Long jump: 1. Long (H) 15-04.50; Triple jump: 1. Long (H) 30-06.50; Shot put: 1. Davis (H) 30-10.50; Discus: 1. Combs (S) 95-04.