Prep scores 11-3

Tuesday’s results

Boys cross country

Region 1A East meet
At Panorama Farms in Earlysville
Team scores: 1. Altavista 40, 2. Mathews 96, 3. Luray 129, 4. Stonewall Jackson 145, 5. West Point 178, 6. Galileo 185, 7. Cumberland 209, 8. Lancaster 212, 9. Rappahannock County 237, 10. Middlesex 241, 11. Riverheads 243, 12. Rappahannock 260, 13. Northampton 297, 14. Appomattox 327.
Individual results (top 15): 1. Gavin Jenkins (Rappahannock County) 16:58, 2. Justin Adams (Mathews) 17:15, 3. Ashton Reynolds (Altavista) 17:33, 4. Colin Blanks (Altavista) 17:38, 5. Colin Stevens (Galileo) 17:39, 6. Oshea Nowlin (Altavista) 17:40, 7. Jared Halvorsen (Cumberland) 17:46, 8. Chauncey Liscomb (Luray) 17:53, 9. Mathew Bapties (Cumberland) 17:55, 10. Kevin Yang (Altavista) 18:08, 11. Angelo Lamothe (Galileo) 18:13, 12. Nathan Williams (William Campbell) 18:23, 13. Will Howard (Middlesex) 18:27, 14. Isaac Blank (Stonewall Jackson) 18:28, 15. Ethan White (Rappahannock) 18:30.
Stonewall Jackson: 14. Isaac Blank (18:28), 21. Kaelan Sorrells (18:45), 35. Juan Jacuinde (19:33), 40. Mark Keith (19:44), 43. Tyler Lacek (19:53).

Region 3A East
at Culpeper
Team scores: 1. Warhill 56, 2. Brentsville 59, 3. New Kent 88, 4. Tabb 106, 5. James Monroe 126, 6. Spotsylvania 155, 7. Riverside 167, 8. Poquoson 168, 9. York 245, 10. Lakeland 262, 11. Hopewell 360.
Individual results: (Top 15) 1. Andrew Carlin (New Kent) 16:30.20, 2. Conner Prosser (Brentsville) 16:40.50, 3. Gemechu Beyecha (Booker T. Washington) 16:46.40, 4. Jack McNally (Brentsville) 16:49.90, 5. Jacob Willis (Brentsville) 16:53.20, 6. Casey Makinnley (Poquoson) 16:53.90, 7. Daniel Cretney (Warhill) 16:55.10, 8. Matthew Hrncir (Warhill) 17:18.70, 9. Clint Gault (Poquoson) 17:26.40, 10. Hunter Frizzell (James Monroe) 17:38.00, 11. Preston Klekar (Tabb) 17:48.60, 12. Braden Troy Wilson (Warhill) 17:48.80, 13. Spencer Conti (Warhill) 17:49.10, 14. Andre Jones (Tabb) 17:53.20, 15. Baron Freeman (Phoebus) 17:53.40, 16. Jon Swartout (New Kent) 17:53.60.

Skyline: 32. David Ricks (18:31.30.


Girls cross country

Region 1A East meet
At Panorama Farms in Earlysville
Team scores: 1. Mathews 45, 2. Stonewall Jackson 74, 3. Northumberland 91, 4. Rappahannock County 127, 5. Luray 140, 6. Lancaster 166, 7. Riverheads 175, 8. Middlesex 200, 9. Appomattox 219, 10. West Point 233, 11. Northampton 233.
Individual results (top 15): 1. Julia Wood (Rappahannock County) 19:47, 2. Brandy Webb (Stonewall Jackson) 22:00, 3. Rileigh Betz (Mathews) 22:09, 4. Emma Hudgins (Mathews) 22:33, 5. Reilly Price (Mathews) 22:34, 6. Mary Frere (Lancaster) 22:36, 7. Rain Eguiguren (Northumberland) 22:44, 8. LuLu Funkhouser (Stonewall Jackson) 22:44, 9. Veronica Ferguson (Riverheads) 22:46, 10. Michaela Chowning (Middlesex) 22:53, 11. Jacklyn Humphries (Rappahannock County) 22:58, 12. Skylar Lewis (Mathews) 23:04, 13. Rachel Berry (Luray) 23:10, 14. Khadijah Bea (Northumberland) 23:19, 15. Trinity Bea (Northumberland) 23:23.
Stonewall Jackson: 2. Brandy Webb (22:00), 8. LuLu Funkhouser (22:44), 17. Carley Bennett (23:29), 18. Hayley Bennett (23:34), 32. J.J. Dellinger (24:22).

Region 3A East
at Culpeper
Team scores: 1. Brentsville 30, 2. Tabb 44, 3. Warren County 95, 4. Riverside 105, 5. Warhill 107, 6. Poquoson 176, 7. Spotsylvania 196, 8. New Kent 217, 9. I.C. Norcom 224, 10. Hopewell 277.
Individual results: (Top 15) 1. Lindsey Blanks (Tabb) 19:29.90, 2. Lydia Goetz (Brentsville) 20:05.70, 3. Hannah Hrncir (Warhill) 20:22.10, 4. Allison Rice (Brentsville) 20:42.00, 5. Lauren Blanks (Tabb) 20:55.00, 6. Kelsey Luther (Brentsville) 21:08.20, 7. Jacqui Ris (Warren County) 21:21.00, 8. Olivia Simmons (Brentsville) 21:32.80, 9. Lori Prieto (York) 21:39.80, 10. Kallie Wolf (Tabb) 21:43.80, 11. Danielle Sucic (Brentsville) 22:08.20, 12. Kellie Hyde (Culpeper) 22:11.20, 13. Carlene Viers (Warren County) 22:14.20, Erika Turner (Brentsville) 22:21.40, 15. Claire Morrow (Warren County) 22:23.00.

Warren County: 7. Jacqui Ris (21:21.00), 13. Carlene Viers (22:14.20), 15. Claire Morrow (22:23.00), 31. Rebecca Ranney (24:37.50), 41. Felicity Caldwell (25:31.80).

Volleyball
Clarke County 3, Strasburg 1 (25-16, 22-25, 25-22, 25-17)

Comment Policy

Print This Article

Strasburg High School

Sports