Prep scores: 12-19

Saturday’s results

Boys basketball
Strasburg 44, Moorefield 39

Boys Swimming
City-County meet
at Handley
Team scores: 1. Sherando 237, 2. Handley 127, 3. James Wood 88.5, 4. Millbrook 51.5.
Individual results: 100 medley relay: 1. Sherando (Mayo, Linaburg, Restrepo, Medrano) 58.93; 100 freestyle: 1. Medrano (SH) 59.78; 100 IM: 1. Milburn (SH) 1:08.21; 25 free: 1. Restrepo (SH) 12.66; 50 butterfly: 1. Restrepo (SH) 28.58; 50 free: 1. Watts (H) 26.30; 200 free: 1. Milburn (SH) 2:09.86; 100 free relay: 1. Handley (Will, Yuan, Tufts, Watts) 54.29; 50 back: 1. Watts 31.97; 50 breast: 1. Pham 34.63; 200 free relay: 1. Sherando (Medrano, Mayo, Milburn, Restrepo) 1:49.97.

Girls swimming
City-County meet
at Handley
Team scores: 1. Sherando 138, 2. James Wood 133.5, 3. Millbrook 125, 4. Handley 121.5.
Individual results: 100 free relay: 1. Millbrook (Fairbanks, Grigsby, Esslinger, Linder) 1:08.04; 100 free: 1. Fairbanks (M) 1:06.61; 100 IM: 1. Esslinger (M) 1:14.06; 25 free: 1. Learn (M) 15.09; 50 butterfly: 1. Esslinger (M) 32.29; 50 free: 1. Watts (H) 30.09; 200 free: 1. Fairbanks (M) 2:26.32; 100 free relay: 1. Handley (Logan, Nail, Blake, Fergus) 1:04.52; 50 back: 1. Fergus (H) 34.05; 50 breast: 1. Sears (S) 39.84; 200 free relay: 1. Handley (Morefield, Keim, Fergus, Watts) 2:05.78.

Wrestling

Appalachian Duals

at Skyline High School

Championship bracket

Teams: 1. Damascus (Maryland), 2. Handley, 3. Potomac, 4. Annandale, Strasburg 2-3, Skyline 3-2.

Selected individual results

Strasburg: 113-Kyle Sisk over Liyod Lacson (Skyline) Fall 0:29; over Chloe Temple (West Springfield) Fall 0:33; Dec. 6-5 by Bryce Sweeney (Potomac); over Brent Gaynor (Handley) Fall 1:40; over James Oliver (Lake Braddock) Fall 4:18; 126-Austin Cooper Talon Keel (Skyline) Dec. 7-0; win by forfeit; Dec. 10-5 by Ryun Ortiz (Potomac); Dec. 5-4 by Jensen Lofton (Handley); win by forfeit; 138-Dylan Campbell over Brandon Doffermire (Skyline) Dec. 5-0; over Ron King (West Springfield) Fall 2:55; over Giovanny Wagner (Potomac) Dec. 7-2; (wrestling at 145) over Cole Capitano (Handley) Dec. 5-0; over Adam Walton (Lake Braddock) Dec. 1-0; 220-Josh Pritchett over Chandler Heard (Skyline) Fall 0:53; over Keyshawn Reaves (West Springfield) Fall 0:29; over Christian Salaza-Britton (Potomac) Dec. 8-2; win by forfeit; over Gabriel Haedt (Lake Braddock) Fall 2:22.

Consolation round

Skyline: 120-Curt Boswell 5-1 Dec. by Brandon Swink (Strasburg); over Brendon Emrick (Frankfort) Fall 4:56; over Josue Carrillo (Osbourn) Fall 4:32; over Matt Munoz (Potomac) Fall 2:37; over Ryan Farris (Patriot) Dec. 6-0; over Antony Bruno (West Springfield) 5-4; 182-Joey Norman win by forfeit; over Isaac Figueroa (Osbourn) Fall 0:56; OVER Adam Tucker (Patriot) Fall 3:28; over Ryan Bowers (Strasburg) Fall 0:37; over Brou Ahouman (Potomac) Fall 2:37; over Matt Jones (West Springfield) Fall 0:46; 285-Joe Pingley win by forfeit; over Troy Pricer (Frankfort) Fall 1:23; over Charlie Castellanos (Osbourn) Fall 1:53; Fall 1:35 by Aaron Porter-Wilkes (Potomac); win by forfeit; over Robert Perry (West Springfield) Fall 3:40.

Turner Ashby Invitational
at Turner Ashby
Team results: 5. Warren County
Individual Results: Sherando: Mike Duffy, champion; Kendall Helsley third; Curtis Guthridge third. Warren County: Jacob Schneider champion.

Friday’s late results
Boys swimming
Strasburg, Mussleman at Sherando
Team scores: Sherando 119, Strasburg 47; Strasburg 111, Musselman 16; Sherando 132, Musselman 13.
Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (Milburn, Linaburg, Restrepo, Medrano) 2:00.82; 200 freestyle: 1. Milburn (SH) 2:10.78; 200 IM: 1. Linaburg (SH) 2:41.76; 50 freestyle: 1. Medrano (SH) 26.41; 100 fly: 1. Mayo (SH) 1:10.76; 100 freestyle: 1. Restrepo (SH) 1:00.50; 400 freestyle: 1. Milburn (SH) 4:41.07; 200 free relay: 1. Sherando (Medrano, Gregory, Adams, Restrepo) 1:52.42; 100 back: 1. Mayo (SH) 1:13.37; 100 breast: 1. Pham (SH) 1:16.99; 400 free relay: 1. Sherando (Milburn, Mayo, Medrano, Pham) 4:08.74.

Girls swimming
Strasburg, Musselman at Sherando
Team scores: Sherando 127, Strasburg 41; Musselman 83, Strasburg 81; Sherando 116, Musselman 53.
Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (Ubert, Sears, Starustka, Utz) 2:26.84; 200 free: 1. Utz (SH) 2:45.25; 200 IM: 1. Lauer (SH) 3:03.15; 50 free: 1. Keefer (SH) 33.26; 100 fly: 1. Hull (M) 1:22.37; 100 free: 1. Ubert (SH) 1:15.30; 400 free: 1. Tetlow (M) 5:57.92; 200 free relay: 1. Sherando (Starustka, Williams, Keefer, Lauer) 2:15.03; 100 back: 1. Ubert (SH) 1:25.40; 100 breast: 1. Hull (M) 1:26.61; 400 free relay: 1. Sherando (Ubert, Shea, Utz, Lauer) 5:07.16.

Comment Policy

Print This Article

Sherando High School

Sports