Prep scores: March 23

Wednesday’s results

Baseball

Warren County 8, James Wood 5 (8 innings)

Stonewall Jackson 12, Rappahannock County 4

Randolph-Macon Academy 7, Quantico 0

Softball

Generals 12, Panthers 11
Rappahannock County 203 330 0 – 11 8 1
Stonewall Jackson 102 700 2 – 12 9 6
RC: Frye, Robey (4), Frye and Settle.
SJ: Hines and Councill.
WP – Hines (1-3); LP – Frye.
Records: Stonewall Jackson (1-3); Rappahannock County (0-4).

Warren County 6, James Wood 2

Boys tennis

James Wood 9, Warren County 0

Wakefield School 4, Randolph-Macon Academy 3
Singles: 1. H. Ohrstrom (W) d. Ohnmacht, 8-2; 2. Ikhinmwin (R) d. DeAndres Recartes, 9-7; 3. Moulvey (W) d. Dinh, 8-5; 4. P. Ohrstrom (W) d. Rapoport, 8-6; 5. Latham (R) d. Zontine, 8-1.
Doubles: 1. H. Ohrstrom/DeAndres Recartes (W) d. Ohnmacht/Dinh, 8-2; 2. Ikhinmwin/Rapoport (R) d. Moulvey/Zontine, 8-5.
Record: R-MA (1-1, 1-1 DAC)

Girls tennis

Warren County 8, James Wood 1

Girls tennis
Warriors 5, North Hagerstown 4
North Hagerstown at Sherando
Individual results: Sherando: Singles winners: 2. Abby Sears (10-1), 3. Sarah-Beth Blaney (10-7), 5. Kathryn Robertson (10-5), 6. Meredith Gregg (10-5). Doubles winners: 1. Abigale Lukens/Sears (11-9).

Boys track and field
Sherando, Central, East Rockingham at Strasburg
Team scores: 1. Sherando 83, 2. Central 81, 3. Strasburg 52, 4. East Rockingham 28.
Individual results: 100: 1. Jimenez (C) 11.50, 2. Hayes (SH) 11.50, 3. Clanton (C) 11.70; 200: 1. Clanton (C) 23.90, 2. Wayland (SH) 24.90, 3. Jeffries (SH) 25.10; 400: 1. Jimenez (C) 53.30, 2. Eckles (ER) 53.50, 3. Morris (ER) 54.10; 800: 1. Robinson (C) 2:11.30, 2. Crider (C) 2:13.80, 3. Carr (SH) 2:15.80; 1,600: 1. Peterson (ER) 4:46.30, 2. Allegra (SH) 5:08.70, 3. Thompson (ER) 5:15.60; 3,200: 1. Whiteside (SH) 9:58.20, 2. Shea (SH) 10:01.80, 3. Powars (SH) 10:07.90; 110 hurdles: 1. Waters (ST) 15.10, 2. George (C) 16.20, 3. Dysart (C) 16.70; 300 hurdles: 1. Waters (ST) 41.20, 2. Restrepo (SH) 43.60, 3. Brown (SH) 44.20; 400 relay: 1. Sherando (Hayes, Wayland, Doleman, Limon) 46.90, 2. Strasburg 47.50, 3. East Rockingham 48.50; 1600 relay: 1. Central (Clanton, Jimenez, Robinson, Shockey) 3:42.30, 2. Sherando 3:47.50, 3. East Rockingham 3:50.40; 3200 relay: 1. Central (Robinson, Crider, S. Lucy-Speidel, M. Lucy-Speidel) 9:04.80, 2. Sherando 9:11.90, 3. East Rockingham 9:15.60; High jump: 1. Pugh (C) 5-04, 2. Gordon (ST) 5-04, 3. Hite (ER) 5-04; Long jump: 1. Hayes (SH) 21-00.00, 2. Waters (ST) 19-07.00, 3. Clanton (C) 19-00.00; Triple jump: 1. Gordon (ST) 39-00.50, 2. Pugh (C) 37-09.50, 3. Franklin (C) 37-09.50; Shot put: 1. Allen (SH) 43-11.00, 2. Day (ST) 41-04.00, 3. Johnson (SH) 39-11.00; Discus: 1. Runion (ST) 130-07, 2. Day (ST) 127-07, 3. Martinez (SH0 124-09.

Girls track and field

Sherando, Central, East Rockingham at Strasburg

Team scores: 1. East Rockingham 65, 2. Central 62, 3. Sherando 58, 4. Strasburg 43.
Individual results: 100: 1. Summers (SHER) 13.10, 2. Jefferson (ER) 13.20, 3. Davis (STR) 13.50; 200: 1. Summers (SHER) 27.90, 2. Jefferson (ER) 28.20, 3. Davis (STR) 28.60; 400: 1. Dennis (SHER) 1:05.50, 2. Nichols (CEN) 1:05.60, 3. Amrich (STR) 1:06.80; 800: 1. Keller (CEN) 2:25.20, 2. Askew (SHER) 2:40.20, 3. Shelton (ER) 2:47.30; 1600: 1. Conner (SHER) 5:43.60, 2. Couillard (SHER) 5:44.50, 3. Shelton (ER) 6:04.70; 3200: 1. Koeppen (ER) 12:55.24; 100 hurdles: 1. Murray (ER) 17.70, 2. Aldrich (SHER) 19.50, 3. Kowaleski (ER) 19.80; 300 hurdles: 1. Murray (ER) 53.50, 2. Helsley (CEN) 58.50, 3. Kowaleski (ER) 59.30; 4×100 relay: 1. Strasburg (Jenkins, Davis, C. Cooper, Amrich) 56.00, 2. Central (Cieslewicz, Helsley, Ryman, Fields) 57.00, 3. Sherando (McMahon, Greene, Golden, Strosnider) 1:01.30; 4×400 relay: 1. Sherando (Gibson, Dennis, Alsberry, Brown) 4:54.00, 2. Central (Freiwald, O. Keller, Beeton, Nichols) 4:58.00, 3. Strasburg (Jenkins, C. Cooper, A. Cooper, Amrich) 5:03.70; 4×800 relay: 1. Central (L. Keller, Nichols, Pence, Martinez) 11:45.10; High jump: 1. Murray (ER) 5-00.00, 2. Huffman (ER) 4-06.00, 3. Boyce (STR) 4-04.00; Long jump: 1. Ryman (CEN) 15-05.25, 2. Davis (STR) 15-04.75, 3. Fields (CEN) 14-06.25; Triple jump: 1. Ryman (CEN) 31-09.00, 2. Davis (STR) 31-06.00, 3. Amrich (STR)31-03.50; Shot put: 1. Combs (SHER) 32-05.00, 2. Scott (CEN) 31-09.00, 3. Funkhouser (STR) 31-07.00; Discus: 1. Funkhouser (STR) 115-08, 2. Watson (CEN) 112-09, 3. Hupp (STR) 103-04.

Comment Policy

Print This Article

Central High School

Sports