Prep scores: April 13

Wednesday’s results

Boys tennis
Falcons 9, Wildcats 0
Central at Warren County
Singles: 1. Taff (C) d Turner 10-1; 2. Bromley (C) d. Bryant 10-3; 3. Sherman (C) d. Long-Leary 10-3; 4. Davis (C) d. Woodward 10-0; 5. W. Lam (C) d Payne 10-3; 6. T. Lam (C) d. Shipe, 10-7.
Doubles: 1. Taff/Bromley (C) d Turner/Bryant, 10-7; 2. Sherman/Davis (C) d Long-Leary/Woodward 10-6; 3. T. Lam/J. Scibelli d Payne/Machado, 10-7.
Records: Central 3-6; Warren County 0-7.

Yellow Jackets 4, Falcons 3
Fredericksburg Academy at R-MA
Singles: 1. Adams (F) d. Ohnmacht 8-5; 2. Ikhinmwin (R) d. Simms 8-2; 3. Dinh (R) d. Whitman 8-6; 4. Rapoport (R) d. Lau 8-2; 5. Latham (R) won by forfeit.
Doubles: 1. Adams/Simms (F) d. Yang/Cheng 8-6; 2. Whitman/Lau (F) d. Wong/Guo 8-6.
Record: R-MA 3-3.

Girls tennis
Warren County 8, Central 1

Boys track and field
Warriors 99, Hawks 31
Skyline at Sherando
Individual results: 100: 1. Hayes (SH) 11.75; 200: 1. Hayes (SH) 23.82; 400: 1. Holben (SK) 54.42; 800: Arnold (SK) 2:13.37; 1,600: 1. Arnold (SK) 5:00.87; 3,200: 1. DeLaughter (SH) 11:31.93; 100 hurdles: 1. Holliday (SH) 18.54; 300 hurdles: 1. Restrepo (SH) 43.27; 400 relay: 1. Sherando (Hayes, Doleman, Wayland, Jeffries) 46.13; 1,600 relay: 1. Sherando 3:50.81; 3,200 relay: 1. Skyline (Madden, Ricks, Harpold, Arnold) 9:13.77; High jump: 1. Doleman (SH) 5-06; Long jump: 1. Hayes (SH) 20-07.00; Triple jump: Moquin (SH) 36-02.00; Shot put: 1. Johnson (SH) 40-05.00; Discus: Martinez (SH) 113-10.

Central tri-meet
Madison County, Rappahannock County at Central
Team scores: 1. Central 88.50, 2. Madison County 57.50, 3. Rappahannock County 19.
Individual results: 100: 1. Jimenez (C) 11.60; 200: 1. Twyman (MC) 23.66; 400: 1. Jimenez (C) 54.36; 800: 1. Crider (C) 2:26.74; 1,600: 1. S. Lucy-Speidel (C) 5:08.42; 3,200: 1. Kimble (C) 12:02.27; 110 hurdles: 1. Dysart (C) 16.94; 300 hurdles: 1. Dysart (C) 42.60; 400 relay: 1. Central (Shockey, George, Pugh, Riley) 46.44; 1,600 relay: 1. Central (Jimenez, Crider, Shockey, Robinson) 3:40.49; 3,200 relay: 1. Central (Crider, M. Lucy-Speidel, Robinson, M. Lucy-Speidel) 9:10.00; High jump: 1. Jenkins (RC) 5-04; Long jump: 1. Pugh (C) 19-03.00; Triple jump: 1. Twyman (MC) 39-05.00; Shot put: 1. Palmer (RC) 43-06.50; Discus: 1. Palmer (RC) 127-06.

Warren County tri-meet
Strasburg, William Monroe at Warren County
Team scores: 1. William Monroe 230.50, 2. Warren County 200.50, 3. Strasburg 141.

Girls track and field
Warriors 68, Hawks 56
Skyline at Sherando
Individual results: 100: 1. McGill (SK) 12.71; 200: 1. Summers (SH) 28.17; 400: 1. Lane (SH) 1:00.61; 800: 1. Resse (SH) 2:48.55; 1,600: 1. Conner (SH) 5:51.06; 3,200: 1. Lothrop (SH) 14:07.23; 100 hurdles: 1. Aldrich (SH) 19.42; 300 hurdles: 1. Savinska (SK) 1:11.69; 400 relay: 1. Skyline (McGill, Rateb, Schmitz, Hotek) 53.69; 1,600 relay: 1. Skyline (Smith, Schmitz, Hotek, Salyers) 4:56.42; 3,200 relay: 1. Sherando (Askew, Brewer, Lothrop, Reese) 11:46.71; High jump: 1. Schmitz (SK) 4-06; Long jump: 1. Golden (SK) 14-01.25; Triple Jump: 1. Rateb (SK) 31-11.00, Shot put: 1. Combs (SH) 29-11.00; Discus: 1. Combs (SH) 94-01.

Central tri-meet
Madison County, Rappahannock County at Central
Team scores: 1. Central 84, 2. Madison County 47, 3. Rappahannock County 29.
Individual results: 100: 1. Fortune (MC) 13.87; 200: 1. Fortune (MC) 28.59; 400: 1. Nichols (C) 1:07.86; 800: 1. Keller (C) 3:02.18; 1,600: 1. Pence (C) 6:20.10; 3,200: 1. Wood (RC) 12:37.33; 110 hurdles: 1. Thorne (RC) 17.78; 300 hurdles: 1. Helsley (C) 55.61; 400 relay: 1. Madison County 55.44; 1,600 relay: 1. Madison County 4:42.51; 3,200 relay: 1. Central (Keller, Freiwald, Pence, Nichols) 12:19.00; High jump: 1. Keller (C) 4-07.00; Long jump: 1. Ryman (C) 15-11.75; Triple jump: 1. Estes (RC) 30-08.50; Shot put: 1. Watson (C) 33-07.00; Discus: 1. Watson (C) 114-01.

Warren County tri-meet
Strasburg, William Monroe at Warren County
Team scores: 1. Warren County 248, 2. Strasburg 131.50, 3. William Monroe 63.50.

Comment Policy

Print This Article

Central High School

Sports