Prep scores: April 20

Wednesday’s results

Baseball
Moorefield 6, Strasburg 3
Sherando 12, James Wood 0, 5 innings
Highland 23, R-MA 0, 5 innings

Softball

Strasburg 6, Moorefield 2
Leaders: Strasburg: Carey Scott, complete game, 6 strikeouts; 2-for-4; Madison Foltz, 2-for-3 3 RBI’s.

Boys tennis
Clarke County 7, Warren County 2
James Wood 6, Sherando 3

Girls tennis
Warren County 9, Clarke County 0

Boys track and field
Millbrook tri-meet
Sherando, Mountain View at Millbrook
Team scores: 1. Millbrook 83, 2. Sherando 67, 3. Mountain View 2.
Individual results: High jump: 1. 4; Long jump: 1. Rodgers (M) 19-04.25; Triple jump: 1. Hayes (S) 44-00.00; Discus: 1. Russell (M) 125-06; Shot put: 1. Allen (S) 44-08.00; 110 hurdles: 1. Faint (M) 16.01; 100: 1. Hayes (S) 11.72; 1,600: 1. Carr (S) 4:59.30; 400 relay: 1. Sherando (Rese, Waits, Baltimore, Jeffries) 51.00; 400: 1. Cox-Philyaw (M) 52.22; 300 hurdles: 1. Faint (M) 41.73; 800: 1. Cox-Philyaw (M) 2:09.66; 200: 1. Hayes (S) 23.63; 3,200: 1. DeLaughter (S) 11:41.53; 1,600 relay: 1. Millbrook (Cox-Philyaw, Schrank, Pullen, Martin) 3:42.78.

Stonewall Jackson tri-meet
Riverheads, Wilson Memorial at Stonewall Jackson
Team scores: 1. Riverheads 72.5, 2. Wilson Memorial 58, 3. Stonewall Jackson 36.5.
Individual results: 100: 1. Diehl (R) 11.18; 200: 1. Diehl (R) 22.88; 400: 1. Diehl (R) 51.13; 800: 1. Campbell (R) 2:10.03; 1,600: 1. Stewart (WM) 5:06.00; 3,200: 1. Leo (WM) 10:36.00; 110 hurdles: 1. Allen (R) 18.03; 300 hurdles: 1. Banks (SJ) 44.50; 400 relay: 1. Riverheads 49.34; 1,600 relay: 1. Stonewall Jackson (Keith, Knauff, Patton, Sorrells) 3:42.24; 3,200 relay: 1. Wilson Memorial (Boxley, Sanders, Stewart, Wood) 9:24.68; High jump: 1. Blank (SJ) 5-08; Long jump: 1. Campbell (R) 18-07.50; Triple jump: 1. Blank (SJ) 37-10.00; Shot put: 1. Simmons (R) 37-04.00; Discus: Simmons (R) 117-04.

Strasburg meet
Clarke County, Rappahannock County, R-MA, Moorefield at Strasburg
Team scores: 1. Clarke County 146, 2. Strasburg 55, 3. R-MA 53, 4. Moorefield 45, 5. Rappahannock County 32.
Individual results: 100: 1. Ruch (R-MA) 11.30; 200: 1. Keim (CC) 23.90; 400: 1. Collins (R-MA) 54.60; 800: 1. Shipman (CC) 2:11.20; 1,600: 1. Ervin (CC) 5:00.20; 3,200: 1. Jenkins (RC) 9:53.40; 110 hurdles: 1. Bonett (CC) 17.90; 300 hurdles: 1. Copeland (CC) 45.60; 400 relay: 1. Clarke County (Braithwaite, Terzian, Cleary, Keim) 45.60; 1,600 relay: 1. Clarke County (Braithwaite, Waters, Nunez, Dietz) 3:45.40; 3,200 relay: Clarke County (Parrott, Dietz, Dawson, Shipman) 9:10.80; High jump: 1. Zirk (M) 5-09; Long jump: 1. Bonett (CC) 18:11.00; Triple jump: 1. Bonett (CC) 38-05.00; Shot put: 1. Liller (M) 49-03.50; Discus: 1. Eye (M) 144-05.

Girls track and field
Warriors 74, Pioneers 70
Sherando at Millbrook
Individual results: High jump: 1. Berg (S) 5-0; Long jump: 1. Derrick (M) 15-02.50; Triple jump: 1. Berg (S) 31-03.00; Discus: 1. Combs (S) 101-02; Shot put: 1. Combs (S) 31-04.50; 100 hurdles: 1. Bigler (M) 18.24; 100: 1. Lane (S) 13.01; 1,600: 1. Askew (S) 5:44.11; 400: 1. Lane (S) 59.83; 300 hurdles: 1. Bigler (M) 54.35; 800: 1. Muldowney (M) 2:44.57; 200: 1. Lane (S) 28.04; 3,200: 1. Brewer (S) 13:04.49; 1,600 relay: 1, Millbrook (Bigler, Buza, Devart, Keenan) 4:44.24.

Stonewall Jackson tri-meet
Riverheads, Wilson Memorial at Stonewall Jackson
Team scores: 1. Wilson Memorial 90.5, 2. Riverheads 49.5, 3. Stonewall Jackson 27.
Individual results: 100: 1. Wardy (R) 12.72; 200: 1. Wardy (R) 27.00; 400: 1. Wardy (R) 1:03.12; 800: 1. Prye (WM) 2:34.62; 1,600: 1. Prye (WM) 5:51.00; 3,200: 1. Sanders (WM) 13:32.00; 100 hurdles: 1. Miller (WM) 15.32; 300 hurdles: 1. Miller (WM) 49.94; 400 relay: 1. Wilson Memorial (Linder, McCauley, McCray, Miller) 52.62; 1,600: relay: 1. Stonewall Jackson (C. Bennett, Misquith, Smith, Webb) 4:29.44; 3,200 relay: 1. Stonewall Jackson (H. Bennett, Gibson, Misquith, Webb) 11:19.32; High jump: 1. McCray (WM) 4-08; Long jump: 1. Wardy (R) 15-05.50; Triple jump: 1. Neff (SJ) 30-00.00; Shot put: 1. Ingersoll (WM) 30-03.00; Discus: 1. Ingersoll (WM) 100-09.

Strasburg meet
Clarke County, Rappahannock County, R-MA, Moorefield at Strasburg
Team scores: 1. Clarke County 131, 2. Strasburg 84, 3. Rappahannock County 61.5, 4. Moorefield 41.5, 5. R-MA 3.
Individual results: 100: 1. Paugh (M) 13.30; 200: 1. David (S) 27.90; 400: 1. McLean (CC) 1:06.40; 800: 1. Bragg (CC) 2:36.70; 1,600: 1. Trejo (CC) 6:37.00; 3,200: 1. Wood (RC) 12:33.60; 100 hurdles: 1. Thorne (RC) 17.80; 300 hurdles: 1. Estes (RC) 53.20; 400 relay: 1. Clarke County (McLean, Eyles, Jenkins, Stephenson) 54.80; 1,600 relay: 1. Clarke County (Roberts, McLean, Benoit, Stephenson) 4:33.70; 3,200 relay: 1. Clarke County (Miller, Mettenburg, Benoit, Trejo) 11:24.40; High jump: 1. Thorne (RC) 4-10; Long jump: 1. Davis (S) 15-06.75; Triple jump: Estes (RC) 31-06.50; Shot put: 1. Funkhouser (S) 32-08.00; Discus: 1. Funkhouser (S) 118-06.

Comment Policy

Print This Article

Sherando High School

Sports