Prep scores: April 6

Wednesday’s results

Baseball

Hawks 4, Tigers 1
Skyline 002 020 0 – 4 7 0
Brentsville 000 100 0 – 1 3 2
S: Ritter and Kandrick.
B: Beard, Cooperrider (3), Sedell (6), Carter (7) and A. Keiser.
WP – Ritter; LP – Beard.
Record: Skyline (4-4).

Warriors 4, Hubs 3
North Hagerstown 000 200 1–3 6 4
Sherando 101 010 1–4 8 2
NH: O’Connor and Corbin.
S: Usa, Entsminger (7) and Entsminger, Peacher (7).
WP — Entsminger (1-0). LP — O’Connor.
Leaders: Sherando: Myles McPartland 2-for-3 RBI; Austin Simmons 2-for-3, RBI, Frank Ritter 2-for-4, double, two stolen bases.
Record: Sherando (5-3)

Softball

Brentsville 5, Skyline 1

Sherando 15, North Hagerstown (Md.) 2

Boys soccer

Sherando 8, Skyline 0

Boys tennis

Central 9, Warren County 0

Brentsville 7, Skyline 2

North Hagerstown 5, Sherando 4

Highland 7, Randolph-Macon Academy 0
Singles: 1. Gerhardt (H) d. Onhmacht, 8-0; 2. Driskill (H) d. Dinh, 8-0; 3. Jarvis (H) d. Rapoport, 8-0; 4. Deal (H) d. Latham, 8-0; 5. Kidd (H) d. Yang, 9-8 (7-5).
Doubles: 1. Driskill/Hartley (H) d. Onhmacht/Latham, 8-1; 2. Jarvis/Batistas (H) d. Ikhminwin/Rapoport, 8-1.

Girls tennis

Skyline 5, Brentsville 4
Singles: 1. Venable (S) d. Duffus, 10-0; 2. Rose (B) d. De Halleux, 10-2; 3. Jones (S) d. Gonzalez del Yerro, 10-8; 4. Waldo (B) d. Henry, 10-7; 5. Chiramel (B) d. Willard, 10-8; 6. Tran (S) d. Hostetler, 10-1.
Doubles: 1. Venable/Berkeley (S) d. Duffus/Hostetler, 10-4; 2. Jones/Willard (S) d. Rose/Waldo, 10-6; 3. Gonzalez del Yerro/Chiramel (B) d. Henry/Tran, 10-6.
Record: Skyline (3-4).

Hubs 3, Warriors 2
Sherando at North Hagerstown
Sherando singles winners: 1. Abby Sears (6-4, 6-1), 2. Sarah-Beth Blaney (6-2, 6-4).

Warren County 9, Central 0

Boys track and field

Strasburg, John Handley at James Wood
Team scores: 1. James Wood 76, 2. Strasburg 46, 3. John Handley 45.
Winners: Long jump: Donte Henry (JW) 19-05.00; Triple jump: Donte Henry (JW) 40-05.00; High jump: Landrum Beard (JH) 5-10.00; Shot put: Ryan Day (S) 42-07.50; Discus: Joshua Runion (S) 130-00; 4×800 relay: James Wood ‘A’ 9:13.90; 110 hurdles: Elijah Waters 17.00; 100: Tyler Mudd (JH) 12.00; 1600: John Delaney (JH) 4:44.10; 4×100 relay: John Handley ‘A’ 45.60; 400: Ryan Rupp (JW) 56.00; 300 hurdles: Elijah Waters (S) 43.70; 800: Max Lindquist (JW) 2:12.40; 200: Arthur Ashe (JH) 24.80; 3200: Pedro Silverio (JH) 11:12.00; 4×400 relay: James Wood ‘A’ 3:50.00.

Girls track and field

Strasburg, John Handley at James Wood
Team scores: 1. James Wood 96.5, 2. John Handley 53.5, 3. Strasburg 15.
Winners: Long jump: Taylor Beard (JH) 15-00.00; Triple jump: Rene Rosso (JW) 33-02.00; High jump: Taylor Beard (JH) 5-02.00; Shot put: Grace Greene (JW) 36-10.00; Discus: Grace Greene (JW) 118-11; 4×800 relay: James Wood ‘A’ 11:32.20; 100 hurdles: Rene Rosso (JW) 17.60; 100: Alysandra Worrell (JH) 13.60; 1600: Haley Witt (JW) 6:03.40; 4×100 relay: James Wood ‘A’ 52.50; 400: Dy’Avean Sloane (JW) 1:05.60; 300 hurdles: Rene Rosso (JW) 49.20; 800: Kristin Blake (JH) 2:38.60; 200: Grace Davis (S) 29.20; 3200: Kenzi Fergus (JH) 13:06.50; 4×400 relay: James Wood ‘B’ 4:31.40.

Comment Policy

Print This Article

Central High School

Sports