Prep scores: May 11

Wednesday’s results

Baseball
East Rockingham 8, Stonewall Jackson 5

Boys soccer
East Rockingham 7, Stonewall Jackson 5, OT

Girls soccer
Stonewall Jackson 2, East Rockingham 0
Warren County 4, Madison County 0
Leaders: Brooke Henry 3 goals; Lisette Moya 1 goal, 1 assist; Courtney L’Amoreaux 1 assist; Alexandra Roth 1 assist; Hannah Pack 20 saves; Shots: Madison County 20, Warren County 13. Record: Warren County 7-4-3.

Softball
East Rockingham 11, Stonewall Jackson 1

Boys track and field
Bull Run District meet
At Strasburg
Team scores: 1. Central 146, 2. William Monroe 85, 3. Strasburg 64.60, 4. George Mason 60, 5. Clarke County 58, 6. Madison County 46, 7. Warren County 18.50, 8. Rappahannock County 17.
Individual results: Long jump: 1. Clanton (C) 20-02.00, 2. Hayes (WM) 19-11.00, 3. Franklin (C) 19-10.75, 4. Waters (STR) 19-06.50, 5. Green (WM) 19-06.00, 6. Bonett (CC) 19-00.50; Triple jump: 1. Bonett (CC) 40-11.50, 2. Twyman (MC) 40-06.00, 3. Franklin (C) 39-11.00, 4. Hayes (WM) 39-06.50, 5. Waters (CC) 39-00.50; 6. Palmer (RC) 36-10.00; High jump: 1. Hayes (WM) 6-00, 2. Jenkins (RC) 5-10, 3 tie. Kloosterman (STR) 5-04, 3 tie. Stallsworth (CC) 5-04, 5. Comstock (GM) 5-04, 6 tie. Mills (WC) 5-02, 6 tie. Reeder (STR) 5-02; Shot put: 1. Sizemore (WM) 46-06.00, 2. Caison (WC) 44-05.50, 3. Day (STR) 41-09.00, 4. Palmer (RC) 40-06, 5. Wallace (CC) 40-00.50, 6. Runion (STR) 39-08.00; Discus: 1. Runion (STR) 131-05, 2. Whirley (CC) 131-05, 3. Jimenez (C) 125-06, 4. Caison (WC) 122-05, 5. Palmer (RC) 121-06, 6. Bonett (CC) 120-01; 110 hurdles: 1. Waters (STR) 15.42, 2. Armstrong (C) 15.55, 3. Dysart (C) 16.10, 4. Tate (WM) 16.45, 5. George (C) 17.20, 6. Bonett (CC) 17.50; 100: 1. Green (WM) 11.26, 2. Jimenez (C) 11.33, 3. Noble (GM) 11.59, 4. Clanton (C) 11.71, 5. Twyman (MC) 11.75, 6. Carter (WC) 11.89; 1,600: 1. Robinson (C) 4:49.19, 2. Henderson (GM) 4:50.34, 3. Berry (WM) 4:57.45, 4. M. Lucy-Speidel (C) 4:59.31, 5. Menon (GM) 5:00.04, 6. Rodriguez (CC) 5:04.85; 400 relay: 1. George Mason (Comstock, Coulson, Noble, Thomas) 46.44, 2. William Monroe 47.04, 3. Central 47.46, 4. Madison County 49.68, 5. Rappahannock County 59.98; 400: 1. Jimenez (C) 51.55, 2. Deaton (WM) 53.31, 3. Clanton (C) 54.19, 4. Dietz (CC) 54.21, 5. Elzamzami (GM) 55.53, 6. Lambert (WC) 56.38; 300 hurdles: 1. Twyman (MC) 41.69, 2. Waters (STR) 41.88, 3. Dysart (C) 42.35, 4. Armstrong (C) 42.63, 5. George (C) 44.50, 6. Tate (WM) 44.66; 800: 1. Turner (MC) 2:02.95, 2. Mineo (GM) 2:04.37, 3. Dietz (CC) 2:07.02, 4. Shipman (CC) 2:09.57, 5. Davis (STR) 2;10.45, 6. Comstock (GM) 2:11.20; 200: 1. Green (WM) 23.20, 2. Waters (STR) 23.99, 3. Franklin (C) 24.25, 4. Shockey (C) 24.36, 5. Carter (WC) 24.65, 6. Thomas (GM) 25.07; 3,200: 1. S. Lucy-Speidel (C) 10:41.70, 2. Ervin (CC) 11:08.55, 3. Mineo (GM) 11:25.80, 4. Hinsz (GM) 11:25.86, 5. Kimble (C) 11:29.00, 6. Rodriguez (STR) 11:30.83; 1,600 relay: 1. Central (Jimenez, Clanton, Robinson, Shockey) 3:36.08, 2. George Mason 3:40.19, 3. Madison County 3:42.58, 4. William Monroe 3:44.37, 5. Clarke County 3:52.12, 6. Warren County 3:57.14; 3,200 relay: 1. Central (Crider, M. Lucy-Speidel, S. Lucy-Speidel, Robinson) 8:45.30, 2. Strasburg 8:45.86, 3. Madison County 8:51.26, 4. Clarke County 8:59.00, 5. George Mason 9:27.61, 6. Warren County 9:57.39;

Stonewall Jackson tri-meet
Buffalo Gap, East Rockingham at Stonewall Jackson
Team scores: 1. East Rockingham 108.50, 2. Stonewall Jackson 79.50, 3. Buffalo Gap 42.
Individual results: 100: 1. Pearson (ER) 11.27; 200: 1. Pearson (ER) 23.02; 400: 1. Morris (ER) 52.27; 800: 1. Peterson (ER) 2:07.84; 1,600: 1. Peterson (ER) 4:40.76; 3,200: 1. Salcedo (ER) 12:09.71; 110 hurdles: 1. Banks (SJ) 17.43; 300 hurdles: 1. Banks (SJ) 46.55; 400 relay: 1. East Rockingham 48.56; 1,600 relay: 1. East Rockingham 3:40.13; 3,200 relay: 1. East Rockingham 9:24.57; High jump: 1. Blank (SJ) 5-08; Pole vault: 1. Nott (ER) 9-00.00; Long jump: 1. Blank (SJ) 18-02.00; Triple jump: 1. Knauff (SJ) 37-04.00; Shot put: 1. Weatherman (BG) 41-00.00; Discus: 1. Weatherman (BG) 130-06.

Girls track and field
Bull Run District meet
At Strasburg
Team scores: 1. George Mason 138, 2. Clarke County 79, 3. Warren County 76, 4. Central 65, 5. Strasburg 47, 6. Rappahannock County 41, 7. Madison County 38, 8. William Monroe 3.
Individual results: Long jump: 1. Davis (STR) 16-00.75, 2. Maldonado (WC) 15-08.50, 3. Ryman (C) 15-04.75, 4. Estes (RC) 15-03.50, 5. Stephenson (CC) 15-01.50, 6. Fields (C) 14-08.75; Triple jump: 1. Fields (C) 32-06.00, 2. Estes (RC) 31-04.25, 3. Eyles (CC) 31-04.00, 4. Davis (STR) 31-02.00, 5. Ryman (C) 31-01.50, 6. Fritsch (GM) 31-00.50; High jump: 1. Thorne (RC) 5-00, 2. Eyles (CC) 4-10, 3. McLean (CC) 4-08, 4. Riehl (WC) 4-08, 5. Mullen (MC) 4-04, 6. Boyce (STR) 4-04; Shot put: 1. Cunningham (WC) 33-05.50, 2. Funkhouser (STR) 32-08.00, 3. Ty. Scott (C) 32-03.00, 4. Watson (C) 31-06.00, 5. Bennett (RC) 28-11.00, 6. Randolph (STR) 28-04.50; Discus: 1. Watson (C) 117-00, 2. Funkhouser (STR) 106-04, 3. Rubenstein (C) 101-00, 4. Cunningham (WC) 97-07, 5. Whorton (RC) 94-04, 6. Hupp (STR) 91-08; 100 hurdles: 1. Addo-Ashong (GM) 16.10, 2. Wills (GM) 17.44, 3. Estes (RC) 17.67, 4. Post (WC) 18.13, 5. Eyles (CC) 18.25, 6. Thorne (RC) 18.27; 100: 1. Smith (GM) 13.33, 2. Maldonado (WC) 13.37, 3. Holmgren (GM) 13.70, 4. Davis (STR) 13.75, 5. Fortune (MC) 13.80, 6. Strandemo (GM) 14.05; 1,600: 1. Bragg (CC) 5:36.20, 2. Funk (GM) 5:37.59, 3. Timar-Wilcox (GM) 5:46.48, 4. Skotte (GM) 5:50.15, 5. Nichols (C) 5:51.34, 6. Reebals (WM) 5:52.64; 400 relay: 1. George Mason (Addo-Ashong, Holmgren, Smith, Strandemo) 52.86, 2. Warren County 53.85, 3. Madison County 55.12, 4. Strasburg 55.54, 5. William Monroe 59.67; 400: 1. Crum (GM) 1:00.82, 2. Baartz (GM) 1:04.33, 3. Monroe (MC) 1:06.60, 4. Mullen (MC) 1:08.71, 5. Lane (CC) 1:09.69, 6. Dillon (MC) 1:09.78; 300 hurdles: 1. Wills (GM) 49.93, 2. Post (WC) 51.59, 3. Partin (WC) 52.07, 4. Thorne (RC) 52.78, 5. Estes (RC) 52.85, 6. Matton (GM) 54.80; 800: 1. Rupert (GM) 2:33.11, 2. Bragg (CC) 2:35.94, 3. Benoit (CC) 2:35.97, 4. Sawyer (GM) 2:37.71, 5. Rittgers (WC) 2:40.66, 6. Meinhart (GM) 2:42.01; 200: 1. Jenkins (GM) 28.12, 2. Fortune (MC) 28.42, 3. Davis (STR) 28.53, 4. Strandemo (GM) 29.32, 5. Boyce (C) 29.79, 6. Monroe (MC) 29.95; 3,200: 1. Webster (CC) 12:37.98, 2. Ris (WC) 13:01.11, 3. Martinez (C) 14:15.61, 4. Fikac (CC) 14:26.48, 5. Clark (RC) 14:29.99, 6. Hummer (CC) 14:32.40; 1,600 relay: 1. George Mason (Baartz, Crum, Rupert, Wills) 4:19.67, 2. Madison County 4:31.47, 3. Warren County 4:39.25, 4. Clarke County 4:50.94, 6. Central 4:54.26; 3,200 relay: 1. Clarke County (Webster, Benoit, Bragg, Miller) 10:57.50, 2. Central 11:26.64, 3. George Mason 11:54.24.

Stonewall Jackson tri-meet
Buffalo Gap, East Rockingham at Stonewall Jackson
Team scores: 1. East Rockingham 132, 2. Buffalo Gap 50.50, 3. Stonewall Jackson 44.50.
Individual results: 100: 1. Neff (SJ) 13.16; 200: 1. Nott (ER) 27.23; 400: 1. Crider (ER) 1:02.41; 800: 1. Stewart (BG) 2:41.70; 1,600: 1. Koeppen (ER) 5:59.43; 3,200: 1. Koeppen (ER) 13:04.84; 100 hurdles: 1. Murray (ER) 18.24; 300 hurdles: 1. Misquith (SJ) 51.97; 400 relay: 1. East Rockingham 53.07; 1,600 relay: 1. Stonewall Jackson (C. Bennett, Misquith, Smith, Webb) 4:32.41; 3,200 relay: 1. Buffalo Gap (Simmons, Stenzel, Stewart, Wilson) 11:07.08; High jump: 1. Murray (ER) 4-10.00; Pole vault: 1. Herring (ER) 6-06.00; Long jump: 1. Crider (ER) 14-06.75; Triple jump: 1. Rouse (ER) 32-05.75; Shot put: 1. Nott (ER) 31-01.00; Discus: 1. Simmons (BG) 83-06.

Comment Policy

Print This Article

Central High School

Sports