Prep scores: May 16

Tuesday’s results

Baseball

Generals 5, Bulldogs 3
Luray 000 100 2– 3 6 0
Stonewall Jackson 003 101–5 8 0
L: Jenkins, Wright (4) and Dean.
SJ: Holsinger, Somers (6) and Moomaw.
WP — Holsinger. S– Somers. LP — Jenkins.

Wildcats 14, Eagles 5
Warren County 108 212 0–14 15 1
Clarke County 201 200 0–5 8 3
W: J. Dodson, Arnold (3), Hudson (4), Sorge (4), Wines (6), Ford (7) and R. Dodson, Reith (6).
C: Davis, Fairman (4), Warren (6) and Warren, Fairman (6), Juday (7).
WP — Sorge. LP — Davis.
Leaders: Warren County: Brendan McMackin 3-for-4, 2 runs scored, 1 RBI; Jacob Dodson 2-for-3, 1 run scored, 3 RBIs; Cam Ford 2-for-4, 2 runs scored, 2 RBIs; Jacob Good 2-for-4, 2 runs scored; Dylan Johnson 2-for-4, 1 run scored, 1 RBI.

Falcons 3, Mountaineers 2 (8 inn.)
Madison County 200 000 00 – 2 6 1
Central 200 000 01 – 3 9 2
MC: Estes, Smith and Breckenridge.
C: Rice, Baker and Marston.
WP – Baker; LP – Estes.
Central: Rosario 4-for-4, double, walk-off single, RBI; Estep 2-for-4, 2-run HR; Rice 6.2 innings pitched, 6 hits, 1 earned run, 2 walks, 5 strikeouts; Baker 1.1 innings pitched, 0 hits, 0 runs, 1 strikeout.
Record: Central 8-11.

Softball

Mountaineers 3, Falcons 0
Madison County 001 002 0–3 4 1
Central 000 000 0–0 3 1
C: Gochenour, Stead (3) and Mantz.
LP — Gochenour.
Leaders: Central: Chloe Burton 2-for-3; Brooke Sager 1-for-2.

Eagles 11, Wildcats 7
Warren County 000 301 3 – 7 10 6
Clarke County 153 200 x – 11 13 2
WC: Sab. Perea and Vernick, Young (3).
Warren County: Smoot 1-for-2, HR; Keener 2-for-4, double, RBI, 2 runs; Clerkley 2-for-4, 2 RBIs.

Luray 10, Stonewall Jackson 0

Boys soccer

Central 6, Madison County 1

Stonewall Jackson 1, Luray 1, tie

Warren County 2, Clarke County 1

Girls soccer

Central 2, Madison County 1, OT
Leaders: Central: Lauren Cook 1 assist; Kaelyn Cary 1 assist; Ciara Philpott 1 goal; Hannah Dellinger 1 goal; Kendall Herbaugh 3 saves.
Shots on goal: Central 12, Madison County 6.

Clarke County 5, Warren County 4, OT
Leaders: Warren County: Lisette Moya 2 goals; Vicky Partin 1 goal, 3 assists; Rachel Breeden 1 goal; Kayleigh Hite 1 assist; Hannah Pack 9 saves.
Shots on goal: Clarke County 14, Warren County 11.

Luray 6, Stonewall Jackson 2

Girls tennis

Conference 35 semifinals

Clarke County 5, Central 1

Conference 21 West semifinals
Warriors 5, Colonels 2
James Wood at Sherando
Singles: 1. Hilyard (JW) d. Jennings, 6-0, 6-0; 2. Sears (S) d. Crosen 6-3, 6-1; 3. Blaney (S) d. Kimble, 4-6, 6-4, 6-2; 4. Robertson (S) d. Gosline 6-4, 6-2; 5. Burner (JW) d. Gregg 7-5, 4-6, 6-1; 6. Woolever (S) d. Harris 6-0, 6-2.
Doubles: 1. Sears/Robertson (S) d. Hillyard/Crosen 6-0, 6-0.

Boys track and field

Conference 35 Championships
At Strasburg High School
Team scores: 1. Central 104, 2. Clarke County 90, 3. George Mason 79, 4. Strasburg 42, 5. Madison County 17.
Individual results: Long jump: 1. Bonnett (CC) 20-07.25, 2. Clanton (CN) 20-03.25, 3. S. Franklin (CN) 20-01.50, 4. Twyman (MC) 20-00.00, 5. Weakley (MC) 19-11.00, 6. Shockey (CN) 19-06.50; Triple jump: 1. Bonett (CC) 42-05.00, 2. Franklin (CN) 41-04.75, 3. Waters (CC) 41-00.25, 4. Kloosterman (S) 40-04.00, 5. Clanton (CN) 40-03.00, 6. Weakley (MC) 37-10.75; High jump: 1. Kloosterman (S) 5-10, 2. Comstock (GM) 5-80, 3. Weakley (C) 5-06, 4. Waters (CC) J5-06, 5. Reeder (S) 5-04, 6. Ball (CN) 5-02; Shot put: 1. Day (S) 44-04.00, 2. Lin (GM) 43-10.50, 3. Price (MC) 43-05.50, 4. Davis (CN) 43-03.00, 5. Roberts (CC) 39-02.50, 6. Smith (CN) 36-10.00; Discus: 1. Day (S) 145-06, 2. Jimenez (CN) 132-10, 3. D. Franklin 131-10, 4. Buzalsky (CC) 118-07, 5. Davis (CN) 116-07, 6. Coulson (GM) 104-08; 110 hurdles: 1. Bonett (CC) 15.98, 2. Ball (CN) 19.20, 3. Hershey (S) 19.67, 4. Scroggins (CC) 20.52; 100: 1. Clanton (CN) 11.06, 2. Jimenez (CN) 11.17, 3. Dinkins (CC) 11.35, 4. Braithwaite (CC) 11.55, 5. Hansen (GM) 11.71, 6. Terzian (CC) 11.75; 1600: 1. Henderson (GM) 4:38.60, 2. Dawson (CC) 4:44.19, 3. M. Lucy-Speidel (CN) 4:51.14, 4. Ervin (CC) 4:54.59, 5. Erickson (CC) 4:59.17, 6. Dudley (MC) 5:19.42; 4×100 relay: 1. Clarke County 44.00, 2. George Mason 46.71, 3. Strasburg 47.11; 400: 1. Jimenez (CN) 50.33, 2. Clanton (CN) 50.46, 3. Shockey (CN) 53.34, 4. Goggin (GM) 53.77, 5. Gilmour (GM) 55.73, 6. Nunez (CC) 56.38; 300 hurdles: 1. Franklin (CN) 43.10, 2. Dodge (GM) 43.43, 3. Skiba (GM) 46.14, 4. Hershey (S) 46.38, 5. Sherard (GM) 50.61, 6. Waters (CC) 52.08; 800: 1. Comstock (GM) 2:03.97, 2. Dawson (CC) 2:04.65, 3. Hanson (CC) 2:06.24, 4. Elzamzami (GM) 2:08.89, 5. Keck (GM) 2:09.22; 6. Dawson (CC) 2:14.48; 200: 1. Dinkins (CC) 22.96, 2. Hansen (GM) 23.29, 3. Cleary (CC) 23.58, 4. Hall (CC) 24.11, 5. Koo (GM) 24.46, 6. Reeder (S) 25.00; 3200: 1. S. Lucy-Speidel (CN) 10:42.59, 2. Langford (GM) 10:49.29, 3. Ervin (CC) 11:03.10, 4. Bradley-Connolly (CN) 11:15.09, 5. Seiders (S) 11:20.47, 6. Knight (S) 11:20.95; 4×400 relay: 1. Central 3:30.52, 2. George Mason 3:37.11, 3. Clarke County 3:45.51; 4×800 relay: 1. George Mason 8:25.45, 2. Central 9:01.62, 3. Madison County 9:23.47.
 
Girls track and field

Conference 35 Championships
At Strasburg High School
Team scores: 1. George Mason 114, 2. Clarke County 77, 3. Central 70, 4. Strasburg 46, 5. Madison County 9.
Individual results: Long jump: 1. Ryman (CN) 16-11.00, 2. G. Davis (S) 16-05.50, 3. McLean (CC) 16-04.00, 4. Caton (GM) 15-08.00, 5. Monroe (MC) 15-06.25, 6. Fortune (MC) 15-00.00; Triple jump: 1. Ryman (CN) 3-306.50, 2. G. Davis (S) 32-07.00, 3. Ashby (S) 31-00.50, 4. Withers (CC) 30-08.50, 5. Harley (S) 29-10.50, 6. Fortune (MC) 28-09.50; High jump: 1. McLean (CC) 5-00, 2. Boyce (S) 4-08, 3. Karstens (GM) 4-06, 4. Fortune (MC) 4-04; Shot put: 1. Watson (CN) 33-09.00, 2. Brown (CN) 33-01.00, 3. Ty. Scott (CN) 31-11.00, 4. Ta. Scott (CN) 31-00.00, 5. Randolph (S) 29-00.00, 6. Martin (CC) 28-11.00; Discus: 1. Watson (CN) 120-04, 2. Clutter (S) 94-10, 3. Shell (S) 90-11, 4. Randolph (S) 89-01, 5. Strother (C) 87-02, 6. Moore (S) 86-03; 100 hurdles: 1. Lyman (CC) 18.88, 2. Matton (GM) 19.26; 100: 1. Stephenson (CC) 13.31, 2. Smith (GM) 13.48, 3. Monroe (MC) 13.49, 4. Caton (GM) 13.78, 5. Helsley (CN) 13.94, 6. Ryman (CN) 13.98; 1600: 1. Skotte (GM) 5:44.98, 2. Timar-Wilcox (GM) 5:51.26, 3. Funk (GM) 5:55.93, 4. Sevier (GM) 5:57.62, 5. A. Davis (S) 6:04.80, 6. Nichols (CN) 6:08.71; 4×100: 1. George Mason 52.78, 2. Clarke County 52.82, 3. Strasburg 55.42; 400: 1. Crum (GM) 1:01.55, 2. Welch (GM) 1:04.39, 3. Baartz (GM) 1:06.70, 4. Bromley (S) 1:08.45, 5. Benoit (CC) 1:10.65, 6. Hockman (S) 1:11.46; 300 hurdles: 1. Helsley (CN) 51.79, 2. Short (GM) 53.13, 3. Matton (GM) 54.98, 4. Lyman (CC) 1:01.00; 800: 1. Lewis (CC) 2:33.07, 2. Karstens (GM) 2:34.05, 3. Sevier (GM) 2:34.74, 4. Lecce (GM) 2:34.93, 5. Montgomery (CC) 2:35.07, 6. Bragg (CC) 2:36.72; 200: 1. McLean (CC) 27.38, 2. Levy (GM) 27.96, 3. Smith (GM) 27.98, 4. Monroe (MC) 28.14, 5. Withers (CC) 28.98, 6. Davis (S) 29.08; 3200: 1. Webster (CC) 12:15.09, 2. Smith (CC) 13:17.39, 3. Wightman (CN) 13:52.61, 4. Getz (CN) 14:55.82, 5. Bowman (S) 15:44.00; 4×400 relay: 1. George Mason 4:16.88, 2. Clarke County 4:18.29, 3. Central 4:42.31; 4×800 relay: 1. George Mason 10:19.68, 2. Central 12:23.96.