Prep scores: Sept. 30

Friday’s late results

Hawks 28, Rams 26

Strasburg 0 0 14 12–26

Skyline 7 7 7 7–28

First quarter

SK: Diggs 1 run (Cummings kick), 8:07

Second quarter

SK: Rutherford 7 pass from Scott (Cummings kick), 7:12

Third quarter

ST: Miller 9 run (Pass failed), 4:42

SK: Clingerman 5 pass from Scott (Cummings kick), 1:32

ST: Sager 70 kickoff return (Hart run), 1:18

Fourth quarter

ST: Miller 4 run (Run failed), 5:34

SK: Diggs 15 run (Cummings kick), 3:22

ST: Tomblin 45 pass from Hart (Pass failed), 1:41

ST SK

First downs 13 19

Rushes-yards 26-100 49-193

Passing yards 172 256

Passing 12-30-1-1 18-28-2-1

Penalties-yards 5-35 11-90

Fumbles-lost 0-0 0-0

Punts-Avg. 4-37.0 3-39.0

RUSHING: Strasburg, Miller 14-74, Carter 1-3, Hart 9-13, Bray 1-4, Sager 1-6. Skyline, Scott 17-(-12), Diggs 26-125, Garcia 5-78, Clingerman 1-2.

PASSING: Strasburg, Hart 12-29-172-1-1, Tomblin 0-1-0-0. Skyline, Scott 18-28-256-2-1.

RECEIVING: Strasburg, Sager 2-21, Kloosterman 3-28, Miller 3-54, Tomblin 4-69. Skyline, Garcia 6-82, Clingerman 2-17, Rutherford 6-90, Barber 3-45, Abel 1-22.

Eagles 29, Wildcats 21

Clarke County 7 14 0 8 – 29

Warren County 0 0 14 7 – 21

First Quarter

CC: Rutherford 12 run (Bahamonde kick), 11:04.

Second Quarter

CC: Lawson 5 run (Rutherford run), 6:34.

CC: Rutherford 1 run (pass failed), 0:19.

Third Quarter

WC: Vogt 70 pass from Good (Ashley kick), 1:27.

WC: Vogt 15 pass from Good (Ashley kick), 0:00.

Fourth Quarter

CC: Baylor 28 run (Childs run), 9:23.

WC: Ro. Dodson 5 run (Ashley kick), 5:28.

CC WC

First downs 17 11

Rushes-yards 49-264 39-178

Passing yards 83 106

Comp-Att-INT 5-9-0 5-9-1

Fumbles-lost 3-1 1-1

Punts-avg. 2-21.5 1-39.0

Penalties-yards 6-50 6-73

RUSHING: Clarke County — Rutherford 30-137, Lawson 5-40, Baylor 9-91, Childs 5-(-4); Warren County — Ro. Dodson 22-113, Good 9-67, Post 3-(-5), Frantz 4-11, Team 1-(-8).

PASSING: Clarke County — Childs 5-9-83-0-0; Warren County — Post 3-6-21-0-0, Good 2-2-85-2-0, Ashley 0-1-0-0-1.

RECEIVING: Clarke County — Rogers 1-36, Buzalsky 1-13, Baylor 2-21, Juday 1-13; Warren County — Good 2-11, Vogt 3-95.

Gladiators 59, Generals 7

Stonewall Jackson 0 0 7 0–7

Riverheads 35 14 10 0–59

First quarter

RH: Shover 26 run (Skillman kick)

RH: Shover 10 run (Skillman kick)

RH: Lee 13 run (Skillman kick)

RH: Jordan 3 run (Skillman kick)

Second quarter

RH: Morris 55 punt return (Skillman kick)

RH: Smith 71 run (Skillman kick)

RH: Lee 28 run (Skillman kick)

Third quarter

RH: Jordan 33 run (Skillman kick)

RH: Skillman FG 29

SJ: McCourt 60 pass from A. Ritchie (McCourt kick)

Individual leaders: Hoover 4-6 passing for 12 yards; Patton 8 carries for 62 yards, 4 tackles; A. Ritchie 2-for-2 passing 65 yards, TD; McCourt 1 reception for 60 yards, 1 TD.

Team stats: Riverheads 28 rushes for 412 yards; Stonewall Jackson 31 carries for 78 yards.

Central 52, King William 16

Randolph-Macon Academy 54, Fishburne Military Academy 20

Northern Virginia Homeschool 34, Massanutten Military Academy 14

Saturday’s results

Boys cross country

Stonewall Jackson Invitational

Team scores: 1. Fort Definace 79, Central 81, Brentsville 99, 3. Wilson Memorial 127, 5. Fairfax 180, 6. Sherando 186, 14. Stonewall Jackson 362, 16. Skyline 451.

Individual results: Central: Gus Wightman (Fourth, 17:39), Mason Lucy-Speidel (Eighth, 17:57), Sawyer Lucy-Speidel (16th, 18:18), Chase Rimel (17th, 18:20), Shawn Purdy (38th, 19:07), Colin Bradley-Connolly (46th, 19:18), Anthony Piselli (59th, 19:39). Sherando: James Harris (15th, 18:17), Christian Arellano (25th, 18:40), Ty Waits (35th, 19:01), Jacob Carr (58th, 19:36), John Gates (61st, 19:43), Lucas Williams (72nd, 20:01). Stonewall Jackson: Zach Wine (55th, 19:34), Andrew Leon (62nd, 19:47), Tristan Williams (77th, 20:09), Juan Jacuinde (98th, 20:45), Hayden Kennedy (100th, 20:50), Reilly Hughes (108th, 21:11), Garrett Estep (115th, 21:32). Skyline: Jordan Price (63rd, 19:49), Joe Hillaert (68th, 19:54), Sayf Smadi (109th, 21:12), Layth Smadi (133rd, 22:21), Rick Holmes (136th, 22:45), Ronald Harpold (141st, 23:28), Walker Wilkins (149th, 24:17). Strasburg: Anthony Cadle (31st, 18:53), Tyler Zimbro (32nd, 18:56), Zach Asher (131st, 22:17), Aiden Keller (146th, 23:41).

Octoberfest Invitational

at Great Meadows

Team scores: 1. Deep Run 82, 2. Ocean Lakes 127, 3. Glen Allen 167, 4. Cosby 198, 5. James W. Robinson 209,21. Warren County 591.

Individual results: Warren County: D.J. Staton (27th, 16:39), Bailey Grant (54th, 17:09), Nate Brown (156th, 18:04), Isaiah Dade (224th, 18:38), Nolan Johnson (282nd, 19:09), Jake Taylor (327th, 19:51), Kyle Pettis (359th, 22:06).

Girls cross country

Stonewall Jackson Invitational

Team scores: 1. Sherando 74, 2. Wilson Memorial 85, 3. Brentsville 106, 4. Central 123, 5. Clarke County 130, 6. Skyline 205, 12. Strasburg 326, 13. Stonewall Jackson 334. Sherando: Olivia Couillard (Eighth, 21:46), Molly Robinson (14th, 22:09), Stella Williams (15th, 22:11), Paige Conner (18th, 22:24), Daisy Conde (19th, 22:25), Camryn Ubert (20th, 22:27), Mary Toomey (84th, 25:16). Central: Jaclyn Cardoso (Fifth, 21:21), Aliyah Kibler (12th, 22:03), Madison Nichols (33rd, 22:55), Ashley Dodd (35th, 23:03), Hannah Dellinger (38th, 23:08), Grace Dellinger (41st, 23:11), Olivia Wightman (51st, 23:42). Skyline: Carrie Hotek (Seventh, 21:37), Sabrina Wilkins (13th, 22:08), Kaitlin Cramer (55th, 23:52), Emily Arp (61st, 24:08), Kelsie Keene (69th, 24:29), Madison Tingle (98th, 25:55), Lindsey Ritenour (104th, 26:13). Strasburg: Rachel Palmer (34th, 22:56), Abby Davis (44th, 23:25), Mary Carter (76th, 24:53), Debra Dillman (85th, 25:17), Kara Bowman (97th, 25:53), Katie Bromley (121st, 27:36), Amber Gessner (122nd, 27:43). Stonewall Jackson: Eli Dellinger (22nd, 22:34), LuLu Funkhouser (32nd, 22:54), Susannah Garber (94th, 25:43), J.J. Dellinger (105th, 26:25), Melissa Oczkowski (106th, 26:30), Ella Hervo-Smith (109th, 26;47), Isabella Dellinger (116th, 27:06).

Octoberfest Invitational

at Great Meadows

Team scores: 1. West Springfield 110, 2. James W. Robinson 149, 3. Chantilly 178, 4. Fauquier 190, 5. Glen Allen 211, 25. Warren County 661.

Individual results: Warren County: Jacqui Ris (54th, 20:24), Whitley Doyen (119th, 21:15), Kyra Treutlein (167th, 22:02), Kiersten Tanner (177th, 22:11), Rebecca Ranney (210th, 22:36), Kylie Burnworth (247th, 23:27), Nichole Rittgers (272nd, 23:51).