Prep scores: Jan. 20

Saturday’s results

Boys basketball

Leemen 70, Generals 26

Stonewall 2 0 10 14 — 26

Robert E. Lee 22 19 17 12 — 70

Stonewall Jackson (6-11, 2-9 Shenandoah)

Hoover 4 0-0 9, Pabon 1 0-0 2, Dotson 3 2-3 9, Brinkley 1 0-0 2, Hess 0 2-2 2, Campbell 0 0-2 0, Binion 1 0-0 2, Showman 0 0-0 0, Goble 0 0-0 0, Patton 0 0-0 0, Dorman 0 0-0 0, Dellinger 0 0-0 0, McCourt 0 0-0 0. Totals 10 4-7 26.

Robert E. Lee (13-1, 10-0 Shenandoah)

Velvin 1 0-0 2, West 2 0-0 6, Williams 2 2-2 7, Pettiford 1 0-0 2, Henderson 0 0-1 0, Vaughan 7 1-1 15, Kelly 3 1-2 7, Simms 2 0-0 4, Castle 5 1-2 11, Elliston 3 2-2 8, Simmons 1 0-0 2, Vest 1 0-0 2, A.Brown 2 0-0 4, Napier 0 0-0 0. Totals 30 7-12 70.

3-pointers: Stonewall Jackson 2 (Hoover 1, Dotson 1). Robert E. Lee 3 (West 2, Williams 1).

Central 76, Clarke County 49

Strasburg 59, Moorefield (W.Va.) 34

Wrestling

Strasburg Duals

At Strasburg High School

Pool A

Round 1

Parry McCluer 39, Strasburg 30

Wilson Memorial 55, Manassas Park 22

Round 2

Manassas Park 34, Strasburg 33

Lebanon 42, Parry McCluer 30

Round 3

Wilson Memorial 44, Strasburg 28

Lebanon 40, Manassas Park 27

Round 4

Wilson Memorial 52, Lebanon 21

Parry McCluer 36, Manassas Park 30

Round 5

Lebanon 43, Strasburg 33

Wilson Memorial 54, Parry McCluer 27

Pool B

Round 1

Liberty (Bealeton) 47, Skyline 20

Derry (Pa.) 61, George Mason 18

Round 2

Skyline 62, Heritage (Leesburg) 15

Liberty (Bealeton) 66, George Mason 9

Round 3

Derry 40, Liberty (Bealeton) 39

George Mason 30, Heritage (Leesburg) 27

Round 4

Skyline 59, George Mason 9

Derry (Pa.) 72, Heritage (Leesburg) 6

Round 5

Skyline 36, Derry (Pa.) 30

Liberty (Bealeton) 66, Heritage (Leesburg) 6

First-place match

Liberty (Bealeton) def. Wilson Memorial

Third-place match

Skyline 57, Lebanon 15

Fifth-place match

Derry (Pa.) 51, Parry McCluer 12

Seventh-place match

Manassas Park 36, George Mason 27

Ninth-place match

Strasburg 51, Heritage (Leesburg) 18

Ring the Bell Tournament

At Woodgrove High School

Warren County 70, Centreville 6

Warren County 64, Clarke County 16

Warren County 77, Riverside 6

Warren County 72, Robert E. Lee (Springfield) 3

Warren County 67, Woodgrove 6

Warrior Invitational

at Western Albemarle

Team results: 1. Sherando 195, 2. Western Albemarle 167.5, 3. Alleghany 142.5; 4. Cave Spring 141; 5. Patriot 138; 8. Stonewall Jackson 86.

Individual results: Sherando: Gavin Eanes (120, first); Heath Rudolph (126, first); Zack Kales (first); Timmy Dieter (132, second); Zach McCarty (195, second); Quinn McPartland (152, third); Keith Gouevea (220, third); Jackson Bryant (138, fifth); Tucker Anderson (160, fifth); Zane Hawkins (113, sixth); Christian Burns (145, sixth); Colton Foltz (160, eighth); Shawn Norris (170, eighth).

Stonewall Jackson: Lance Dorman (106, third); Damian Tapa (126, seventh); Caleb Fauver (160, fourth); Udreka Claude (170, third); Charles Streett (220, sixth); Dakota Bush (285, first).

Boys swimming

Shenandoah County Championships

At Signal Knob Recreation Center

Team scores: 1. Central 145, 2. Stonewall Jackson 68, 3. Strasburg 37.

Individual winners: 200 medley relay: Central (Racey, Rimel, Wenn, Morel) 1:59.58; 200 free: Ostrand (C) 2:17.66; 200 IM: Falzarano (C) 2:42.62; 50 free: Wenn (C) 24.66; 100 fly: Racey (C) 1:09.72; 100 free: Wenn (C) 54.97; 500 free: Rimel (C) 6:20.28; 200 free relay: Central (Ostrand, Morel, Rimel, Wenn) 1:45.59; 100 back: Racey (C) 1:03.53; 100 breast: Wine (SJ) 1:21.50; 400 relay: Central (Falzarano, Stanley, Ostrand, Racey) 4:10.53.

Black & Blue Invitational

at Sherando

Team results: 1. Sherando 246, 2. Harrisonburg 190, 3. James Wood 138, 4. Hampshire 96, 5. Broadway 93,6. Wilson Memorial 90.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (P. Pham, M. Pham, Ibrahim, Gannon) 2:00.86; 200 free: 1. Dorsey (JW) 2:19.25; 200 IM: 1. Hua (JW) 2:29.45; 50 free: 1. Rodriguez (HAR) 27.11; 100 fly: 1. Rodriguez (HAR) 1:08.10; 100 free: 1. Brown (HAR) 1:00.69; 400 free: 1. P. Pham (S) 4:50.98; 200 free relay: 1. Harrisonburg (Brown, McGehee, Conis, Rodriguez) 1:57.27; 100 back: 1. Hua (JW) 1:08.37; 100 breast: 1. P. Pham (S) 1:17.68; 400 free relay: 1. Sherando (Gannon, M. Pham, Ibrahim, P. Pham) 4:06.54.

Girls swimming

Shenandoah County Championships

At Signal Knob Recreation Center

Team scores: 1. Central 117, 2. Strasburg 112, 3. Stonewall Jackson 62.

Individual winners: 200 medley relay: Strasburg (Mills, Abigail Davis, Abby Davis, Hockman) 2:10.65; 200 free: D. Lear (C) 2:35.13; 200 IM: Abigail Davis (STR) 2:36.68; 50 free: Boyce (C) 28.51; 100 fly: Johnston (C) 1:25.34; 100 free: Boyce (C) 1:04.78; 500 free: 500 free: Mills (StR) 7:08.65; 200 free relay: Central (D. Lear, Johnston, Jeffrey, Boyce) 1:58.63; 100 back: Jeffrey (C) 1:12.81; 100 breast: Abigail Davis (STR) 1:18.47; 400 free relay: Central (D. Lear, Murphy, Bowman, K. Lear) 4:53.52.

Black & Blue Invitational

at Sherando

Team results: 1. Sherando 294, 2. Harrisonburg 274, 3. Wilson Memorial 152, 4. Broadway 127, 5. James Wood 69, 6. Hampshire 29.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (Jones, De Jong, Schultz, Armel) 2:15.78; 200 free: 1. Morris (B) 2:25.93; 200 IM: 1. Fox (HAR) 2:44.22; 50 free: 1. Arnold (B) 29.49; 100 fly: 1. Fox (HAR) 1:13.35; 100 free: 1. Morris (B) 1:06.21; 400 free: 1. De Jong (S) 5:06.03; 200 free relay: 1. Harrisonburg (Constantin, Arndt, Gabriele, Fox) 2:05.38; 100 back: 1. De Jong (S) 1:13.77; 100 breast: 1. Gabriele (HAR) 1:27.05; 400 free relay: 1. Wilson Memorial (C. Murie, Fitzgerald, Shifflett, R. Murie) 4:34.87.