Prep scores: March 19

Monday’s results

Baseball

Spotsylvania 8, Warren County 4

Warren County 010 210 0–4 6 7

Spotsylvania 112 400 x–8 11 1

WC: Arnold, North (4) and R. Dodson.

S: Snyder, Crosen (6) and Olsberg.

WP — Snyder. LP– Arnold.

Leaders: Warren County: Jacob Dodson 2-for-3, 1 run scored; Joey Sorge 1-for-2, 2 RBI’s; Bryce Post 1-for-3 1 RBI.

Millbrook 12, Skyline 2

Falcons 12, Cougars 0, 5 innings

Central 233 13–12 7 0

East Hardy 000 00–0 2 6

C: Hoover and Marston.

EH: Skovron, Tharp (3), Smith (5) and Miller.

WP — Hoover. LP –Skovron.

Leaders: Central: Keelan Hoover 2-hit complete game, 6 K’s; Andrew Daugherty 4-for-4, Double, 2 RBIs, 3 runs scored, 2 stolen bases; Luke Estep 2-for-2, 2 RBIs, 2 runs scored, 2 stolen bases.

Softball

Warren County 12, Spotsylvania 8

Leaders: Warren County: Arianna Whited: Winning pitcher.

Record: Warren County 2-0.

Hawks 21, Pioneers 1, 5 innings

Skyline 463 25–21 16 2

Millbrook 100 00–1 2 4

S: T. Grayson and Sirbaugh.

WP — T. Grayson.

Leaders: Skyline: Rachel Sirbaugh 3-for-5, 4 RBIs, 3 runs scored; Tamara Grayson 2-for-5, 4 RBIs, 1 run scored, complete game 2-hitter, 8 K’s; Alexis Grim 3-for-3, 3 RBIs, 1 run scored; Lexi Clatterbuck 1-for-3, 3 RBIs, 2 runs scored.

Central 5, East Hardy 4

Leaders: Central: Alicia Ball HR, winning pitcher.

Girls soccer

Millbrook 3, Skyline 2

Broadway 5, Strasburg 1

Boys tennis

Clarke County 8, Skyline 1

George Mason 8, Central 1

Girls tennis

Warriors 9, Eagles 0

Liberty at Sherando

Singles: 1. Venturato (S) d. Lee, 10-5; 2. Robertson (S) d. Mizelle, 10-2; 3. Woolever (S) d. Caballero, 10-1; 4. Duncan (S) d. Storey, 10-1; 5. Loy (S) d. Phelps, 10-0; 6. Gannon (S) d. Lutz, 10-1.

Doubles: 1. Venturato/Robertson (S) d. Lee/Mizelle, 10-0; 2. Woolever/Duncan (S) d. Caballero/Storey, 10-0; 3. Loy/Gannon (S) d. Phelps/Anna Brickey, 10-0.

Records: Sherando 3-1 (2-1 Class 4 Northwestern). Liberty: 0-4.

Falcons 5, Mustangs 4

Central at George Mason

Singles: 1. Kim (C) d. Morris, 8-3; 2. Smith (C) d. Baek, 8-0; 3. Stricker (GM) d. Ryman, 8-4; 4. Barbour (C) d. Park, 8-5; 5. Doss (GM) d. Truban, 8-2; 6. Poley (GM) d. Schechtel, 8-5.

Doubles: 1. Kim/Smith (C) d. Morris/Doss, 8-6; 2. Ryman/Barbour (C) d. Baek/Park, 8-6; 3. Poley/Stricker (GM) d. Truban/Schechtel, 8-6.

Record: Central 4-0.

Lee Ladies 9, Generals 0

Stonewall Jackson at Robert E. Lee

Singles: 1. Williams (REL) d. Miller, 8-1; 2. Shepherd (REL) d. Pilkerton, 8-2; 3. Lawson (REL) d. Kagey, 8-3; 4. Bostic (REL) d. Bragg, 8-2; 5. Anderson (REL) d. Jacobsen, 8-2; 6. Heflin (REL) d. Wine, 8-4.

Doubles: 1. William/Shepherd (REL) d. Miller/Kagey, 8-1; 2. Lawson/Bostic (REL) d. Pilkerton/Wine, 8-1; 3. Anderson/Heflin (REL) d. Bragg/Jacobsen, 8-4.

Records: Stonewall Jackson 0-2. Robert E. Lee 2-0.

Clarke County 9, Skyline 0