/usr/web/www.nvdaily.com/wp-content/themes/coreV2/single.php

Prep scores: April 11

Wednesday’s results

Baseball

Wildcats 5, Eagles 3

Clarke County 000 300 0 – 3 9 0

Warren County 000 320 x – 5 8 1

CC: Taylor, Juday (5), Edwards (6) and Warren.

WC: Arnold, North (6) and R. Dodson.

WP – Arnold; LP – Taylor.

Records: Warren County 7-1; Clarke County 5-3.

Strasburg 4, Skyline 2

Boys soccer

Culpeper 8, Skyline 0

Girls soccer

Central 3, Waynesboro 1

Leaders: Central: Ciara Philpott 1 goal, 1 assist; Lauren Cook 1 goal; Hannah Dellinger 1 goal; Grace Dellinger 2 assists.

Record: Central: 3-1.

Sherando 9, Warren County 1

Leaders: Sherando: Kendall Lincoln 5 goals, 1 assist; Sydney Hunter 2 goals, 1 assist; Haley Byrnes 1 goal; Anna Buonocore 1 goal, 1 assist; Alexa Fairis 1 assist; Claire Lesman 1 assist; Ali Baltimore 2 assists; Olivia Engle 1 assist; Kara Hendren 3 saves.

Shots: Sherando 25, Warren County 4

Records: Sherando 4-2; Warren County 1-2.

Softball

Eagles 10, Wildcats 0

Clarke County 304 12-10 7 0

Warren County 000 00-0 3 2

CC: Hicks, White (5) and Trenary.

WC: Whited and Stiltner.

WP- Hicks. LP-Whited.

Leaders: Warren County: Morgan Coons 1-for-2; Jayda Saulsbury 1-for-2; Macie Clerkley 1-for-2.

Skyline 10, Strasburg 0

Boys tennis

Trailblazers 9, Falcons 0

Central at Spotswood

Singles: 1. Albertson (S) d. Rimel, 8-0; 2. Hinkle (S) d. Pulizzi, 8-2; 3. Ortiz (S) d. Scibelli, 8-4; 4. Mullins (S) d. Del Junco, 8-2; 5. Garren (S) d. Falzarano, 8-0; 6. Prieur (S) d. Estep, 8-1.

Doubles: 1. Albertson/Hinkle (S) d. Rimel/Pulizzi, 8-2; 2. Ortiz/Mullins (S) d. Scibelli/Duljunco, 8-5; 3. Garren/Prieur (S) def. Falzarano/Estep, 8-0.

Culpeper 8, Skyline 1

Girls tennis

Falcons 6, Trailblazers 3

Spotswood at Central

Singles: 1. Kim (C) d. Fridley, 8-4; 2. Smith (C) d. Hunter, 8-3; 3. Ryman (C) d. Frum, 8-4; 4. Becchi (S) d. Barbour, 8-4; 5. Plaster (S) d. Rodriguez, 8-2; 6. Truban (C) d. Edwards, 8-2.

Doubles: 1. Kim/Smith (C) d. Fridley/Hunter, 8-2; 2. Ryman/Barbour (C) d. Becchi/Plaster, 8-4; 3. Frum/Edwards (S) d. Baker/Tusing, 8-4.

Record: Central 8-2.

Hawks 8, Blue Devils 1

Skyline at Culpeper

Singles: 1. Sanchez (C) d. O’Malley, 8-1; 2. Taylor (S) d. Harrington, 8-2; 3. Dacey (S) d. Riggs, 8-3; 4. Shotton (S) d. Ruiz, 8-4; 5. Short (S) d. Perez, 8-1; 6. Mills (S) d. Lopez, 8-1.

Doubles: 1. O’Malley/Shotton (S) d. Harrington/Riggs, 8-3; 2. Dacey/Short (S) d. Sanchez/Perez, 8-3; 3. Taylor/Mills (S) d. Ruiz/Valezquez, 8-1.

Boys track and field

Madison County, R-MA, MMA at Central

Team results: 1. Central 131, 2. R-MA 49, 3. Madison County 46, 4. MMA 5.

Individual results: 100: 1. Clanton (C) 10.76; 200: Clanton (C) 22.47; 400: 1. Gehly (R-MA) 1:01.60; 800: 1. Purdy (C) 2:28.00; 1,600: 1. M. Lucy-Speidel 5:01; 3,200: 1. Fekkes (R-MA) 12:19; 110 hurdles: 1. Wells (C) 18.24; 300 hurdles: 1. Wells (C) 50.13; 400 relay: 1. Central (Haslacker, Bright,Charity, Connor) 49.01; 1,600 relay: 1. Central (Jimenez, Clanton, Ball, Haslacker) 3:44; 3,200 relay: 1. Madison County (Batman, Fincham, Hill, Knighton) 10:04; High jump: 1. Bright (C) 5-06; Long jump: 1. Loolo (R-MA) 21-01; Triple jump: 1. Loolo (R-MA) 43-07; Shot put: 1. Davis (C) 46-00; Discus: 1. Price (MC) 123-00.

Girls track and field

Madison County, R-MA, MMA at Central

Team results: 1. Central 94, 2. Madison County 69, 3. R-MA 44, MMA 2.

Individual results: 100: 1. Kargbo (R-MA) 12.99; 200: 1. Monroe (MC) 29.32; 400: 1. Faust (R-MA) 1:12; 800: 1. Kibler (C) 2:44; 1,600: 1. Johnson (MC) 7:06; 100 hurdles: 1. Cook (C) 20.36; 300 hurdles: 1. Helsley (C) 53.19; 400 relay: 1. Madison County (Sukley, K. Monroe, Cropp, M. Monroe) 56.50; 1,600 relay: 1. Central (Ryman, Keller, Nichols, Helsley) 4:46; 3,200 relay: 1. Central (Nichols, Moore, Dodd) 12:03; High jump: 1. Starling (R-MA) 5-06; Long jump: 1. Ryman (C) 15-11; Triple jump: 1. Ryman (C) 32-01; Shotput: 1. Strother (C) 25-10; Discus: 1. Kibler (C) 85-03.