/usr/web/www.nvdaily.com/wp-content/themes/coreV2/single.php

Prep scores: May 16

Wednesday’s results

Girls soccer

Central 4, Strasburg 2

Central leaders: Philpott 3 goals, 1 assist; Cook 1 goal, 1 assist; G. Dellinger 2 assists; Herbaugh 14 saves.

Boys track and field

Shenandoah District Championships

At East Rockingham High School

Team scores: 1. Wilson Memorial 118, 2. East Rockingham 116, T3. Stonewall Jackson 63, T3. Luray 63, 5. Buffalo Gap 49, 6. Robert E. Lee 36, 7. Riverheads 35, 8. Stuarts Draft 28, 9. Page County 19.

Individual results (top 6): 100: 1. Rivenburg (BG) 11.55, 2. Holloway (LUR) 11.58, 3. Woodard (WM) 11.61, 4. Hansen (LUR) 11.62, 5. Yowell (LUR) 11.66, 6. Breeden (ER) 11.72; 200: 1. Eckels (ER) 22.82, 2. Holloway (LUR) 23.50, 3. Yowell (LUR) 23.84, 4. Breeden (ER) 24.08, 5. Brown (ER) 24.63, 6. Garber (SJ) 24.92; 400: 1. Jones (ER) 52.83, 2. Woodard (WM) 52.91, 3. Leon (SJ) 53.34, 4. Painter (PC) 53.98, 5. Kiracofe (BG) 54.39, 6. Dewald (WM) 54.91; 800: 1. Scheufele (ER) 2:03.67, 2. Stewart 2:05.18, 3. Cash (WM) 2:08.56, 4. Leon (SJ) 2:08.57, 5. Wood (WM) 2:11.09; 6. Abshire (BG) 2:11.51; 1600: 1. Wilson-Cook (LEE) 4:35.65, 2. Leo (WM) 4:39.01, 3. Cash (WM) 4:50.74, 4. Sanders (WM) 4:53.73, 5. Goodson (LEE) 4:56.59, 6. Seal (PC) 4:57.08; 3200: 1. Leo (WM) 10:37.05, 2. Sanders (WM) 11:05.65, 3. Seal (PC) 11:06.97, 4. Kelly (RIV) 11:22.25, 5. Munoz (SJ) 11:29.31, 6. Williams (SJ) 11:32.92; 110 hurdles: 1. Banks (SJ) 16.22, 2. Holmes (WM) 17.20, 3. Carter (SD) 17.52, 4. Conner (RIV) 18.60, 5. Seaton (WM) 18.66, 6. Smith (RIV) 19.81; 300 hurdles: 1. Banks (SJ) 44.87, 2. Conner (RIV) 46.00, 3. Holmes (WM) 46.74, 4. Williams (ER) 48.06, 5. Smith (RIV) 49.56, 6. Seaton (WM) 50.44; 4×100 relay: 1. Luray 44.35, 2. East Rockingham 44.74, 3. Buffalo Gap 46.69, 4. Stuarts Draft 48.04, 5. Riverheads 48.32, 6. Stonewall Jackson (Baker, Whitman, Garber, Gonzalez) 48.75; 4×400 relay: 1. East Rockingham 3:39.33, 2. Wilson Memorial 3:44.27, 3. Luray 3:45.70, 4. Stonewall Jackson (Pabon, Wine, Banks, Leon) 3:45.94, 5. Buffalo Gap 3:53.09, 6. Stuarts Draft 3:53.81; 4×800 relay: 1. Wilson Memorial 8:51.99, 2. Robert E. Lee 9:03.39, 3. Stonewall Jackson (Pabon, Gonzalez, Wine, Rodriguez Cordero) 9:17.57, 4. Riverheads 9:22.35, 5. Buffalo Gap 9:49.29; High jump: 1. Banks (SJ) 6-00.00, 2. Morris (ER) J6-00.00, 3. Shelton (BG) 5-08.00, 4. Turner (LUR) 5-06.00, 5. Wright (LUR) 5-04.00, 6. Scheufele (ER) J5-04.00; Pole vault: 1. Kiracofe (BG) 11-06.00, 2. Tr. Alt (ER) 11-00.00, 3. Ty. Alt (ER) 9-00.00, 4. Boatwright (ER) 8-06.00, 5. Holmes (WM) J8-06.00, 6. Stewart (WM) 8-00.00; Long jump: 1. Shelton (BG) 20-08.00, 2. Morris (ER) 19-04.75, 3. Simmons (LEE) 19-04.00, 4. Brown (ER) 19-02.50, 5. Jenkins (LUR) 19-02.00, 6. Wright (LUR) 18-08.75; Triple jump: 1. Simmons (LEE) 40-05.00, 2. Banks (SJ) 38-07.00, 3. Wright (LUR) 38-04.75, 4. Tutt (LUR) 37-11.00, 5. Bowersox (WM) 37-02.00, 6. Holmes (WM) 36-10.50; Shot put: 1. Mcintire (SD) 44-06.00, 2. Good (ER) 43-05.00, 3. Baze (WM) 43-04.00, 4. Arellano (SD) 41-02.00, 5. Goodyear (WM) 39-02.50, 6. Harris (WM) 38-10.00; Discus: 1. Good (ER) 133-08, 2. Housden (PC) 120-03, 3. Lee (RIV) 113-07, 4. McWhorter (RIV) 112-02, 5. Mcintire (SD) 111-10, 6. McLaughin (SD) J111-10.

Girls track and field

Shenandoah District Championships

At East Rockingham High School

Team scores: 1. Wilson Memorial 170, 2. East Rockingham 143, 3. Buffalo Gap 55, 4. Riverheads 44, 5. Stonewall Jackson 31, 6. Stuarts Draft 28, 7. Luray 26, 8. Robert E. Lee 17, 9. Page County 10.

Individual results (top 6): 100: 1. Miller (WM) 12.45, 2. Jones (ER) 12.91, 3. Jefferson (ER) 13.10, 4. Neff (SJ) 13.38, 5. Ramsey (SD) 13.40, 6. Nott (ER) 13.78; 200: Miller (WM) 26.40, 2. Ramsey (SD) 27.00, 3. Rodriguez (Er) 28.23, 4. Jefferson (ER) 28.25, 5. Neff (SJ) 28.25, 6. Nott (ER) 28.37; 400: 1. Ramsey (SD) 1:01.09, 2. Jones (RIV) 1:04.27, 3. Strange (BG) 1:05.11, 4. Williams (LUR) 1:05.18, 5. Murie (WM) 1:05.45, 6. Ostrander (BG) 1:05.95; 800: 1. Fisher (BG) 2:32.78, 2. Tuttle (WM) 2:35.90, 3. Dana (WM) 2:37.02, 4. Tenney (LEE) 2:41.21, 5. Jones (RIV) 2:42.28, 6. Walton (RIV) 2:42.91; 1600: 1. Fisher (BG) 5:19.54, 2. Tuttle (WM) 5:19.58, 3. Farley (WM) 5:46.21, 4. Oczkowski (SJ) 6:18.26, 5. Grenz (SD) 6:23.05, 6. Tillen (LEE) 6:25.72; 3200: 1. Farley (WM) 12:25.94, 2. Ferguson (RIV) 12:55.24, 3. E. Sanders (WM) 13:17.12, 4. C. Sanders (WM) 13:43.98, 5. Smith (LUR) 13:489.81, 6. Printz (LUR) 14:02.56; 100 hurdles: 1. E. Miller (WM) 14.61, 2. P. Miller (WM) 17.36, 3. Deutsch (SJ) 17.72, 4. Murray (ER) 17.84, 5. Stewart (SD) 18.91, 6. Smiley (RIV) 18.99; 300 hurdles: 1. P. Miller (WM) 50.28, 2. Kiracofe (BG) 53.58, 3. Crawford (RIV) 53.62, 4. Franklin (LUR) 55.95, 5. Mohler (BG) 56.32, 6. Sweezy (PC) 58.61; 4×100 relay: 1. East Rockingham 51.15, 2. Stonewall Jackson (Neff, Smith, Campbell, Deutsch) 54.44, 3. Luray 55.52, 4. Wilson Memorial 55.99, 5. Buffalo Gap 56.83, 6. Page County 57.24; 4×400 relay: 1. East Rockingham 4:23.33, 2. Buffalo Gap 4:27.84, 3. Wilson Memorial 4:29.03, 4. Luray 4:42.42, 5. Stonewall Jackson (Smith, Hervo-Smith, Summers, Clayborne) 5:08.92, 6. Page County 5:38.04; 4×800 relay: 1. Wilson Memorial 10:55.62, 2. Robert E. Lee 10:56.70, 3. Buffalo Gap 11:56.26, 4. Stonewall Jackson (Bennett, Hervo-Smith, Oczkowski, Pilkerton) 12:22.13; High jump: 1. P. Miller (WM) 5-00.00, 2. Murray (ER) 4-10.00, 3. Shelton (RIV) 4-08.00, 4. Koeppen (ER) J4-08.00, 5. Kiracofe (BG) 4-04.00, 6. Doughty (LUR) 4-02.00; Pole vault: 1. E. Miller (WM) 7-06.00, 2. Rodriguez (ER) J7-06.00, 3. Shelton (ER) 7-00.00, 4. R. Murie (WM) J7-00.00, 5. Coffey (ER) 6-09.00, 6. Nargie (WM) 5-06.00, 6. C. Murie (WM) 5-06.00; Long jump: 1. E. Miller (WM) 16-05.50, 2. Jones (ER) 15-10.75, 3. Murray (ER) 15-09.50, 4. Ramsey (SD) 15-04.50, 5. Farley (WM) 15-00.00, 6. Neff (SJ) 14-07.25; Triple jump: 1. Jones (ER) 36-09.00, 2. E. Miller (WM) 36-05.50, 3. P. Miller (WM) 32-00.50, 4. Jones (RIV) 31-05.50, 5. Bowles (LEE) 31-04.00, 6. Crider (ER) 31-02.00; Shot put: 1. Orndorff (Er) 36-03.00, 2. Jefferson (ER) 36-02.00, 3. Gray 32-04.00, 4. Padgett (LUR) 32-03.00, 5. Modlin (RIV) 31-10.00, 6. Major (WM) 31-06.00; Discus: 1. Jefferson (ER) 121-00, 2. Orndorff (ER) 100-03, 3. Modlin (RIV) 95-01, 4. Gibson (ER) 87-07, 5. Woodard (LEE) 86-00, 6. Wolf (PC) 84-08.