/usr/web/www.nvdaily.com/wp-content/themes/coreV2/single.php

Prep scores: May 9

Wednesday’s results

Baseball

Falcons 2, Mustangs 1

George Mason 100 000 0-1 4 1

Central 020 000 0-2 5 0

GM: Neeson and Butler.

C: Hoover and Marston.

WP- Hoover. LP-Neeson.

Central leaders: Gus Wightman 2-for-3, 1 run scored; Andrew Daugherty 1-for-2, 1 run scored, 1 RBI; Josue Rosario 1-for-2, 1 RBI; Luke Estep 1-for-3; Kelan Hoover 7 innings pitched, 7 K’s.

Boys soccer

George Mason 8, Central 0

Brentsville 6, Warren County 1

Girls soccer

Brentsville 6, Warren County 0

George Mason 1, Central 0

Stonewall Jackson 8, Buffalo Gap 0

Stonewall Jackson leaders: LuLu Funkhouser 4 goals; Katie Jordan 1 goal; J.J. Dellinger 2 goals, 2 assists; Morgan Gibson 1 goal; Julia Biller 1 goal; Eli Dellinger 2 assists; Virginia Biller 2 assists.

Softball

Wildcats 8, Tigers 2

Brentsville 000 000 2-2 5 1

Warren County 004 400 x-8 9 2

B: Hunsberger and Brooks.

WC: Perea and Stiltner.

WP- Perea. LP-Hunsberger.

Warren County leaders: Shannon Vernick 2-for-4, 4 RBIs, 1 run scored; Jayda Saulsbury 2-for-2, 2 runs scored, 1 RBI; Elizabeth Keener 2-for-2, 2 runs scored; Hailey Stiltner 1-for-3 2 RBIs.

Central 11, George Mason 0 (five innings)

Boys tennis

Brentsville 8, Warren County 1

Bull Run District individual singles tournament

At Central

Quarterfinals

Noah Surette (George Mason) d. Knox Butler (Appomattox Regional Governor’s School), 6-0, 6-0

Tommy Lam (Central) d. Alec Lai (Clarke County), 6-2, 6-3

Chris Kim (George Mason) d. Chase Rimel (Central), 6-0, 6-0

Nick Cather (Clarke County) d. Roy Dickenson (Appomattox Regional Governor’s School), 6-0, 6-1

Semifinals

Surette (GM) d. Lam, 6-0, 6-0

Kim (GM) d. Cather, 6-0, 6-0

Finals

Surette (GM) d. Kim, 7-5, 4-6, 6-2

Girls tennis

Brentsville 8, Warren County 1

Bull Run District individual singles tournament

At Central

Quarterfinals

Katherine Strickler (George Mason) d. Katie Crandall (Clarke County), 6-3, 6-4

Madison Smith (Central) d. Aaliyah McFarland (Clarke County), 6-1, 6-1

Semifinals

Michelle Kim (Central) d. Strickler, 6-0, 6-3

Maria Morris (George Mason) d. Smith, 6-1, 6-2

Finals

Morris (GM) d. Kim, 7-5, 6-2