Prep scores: 11-5

Thursday’s results

Boys cross country
Region 4A West
At Martinsville
Team scores: 1. Loudoun Valley 31, 2. Sherando 122, 3. Freedom 134, 4. Fauquier 135, 5. Dominion 163, 6. Millbrook 168, 7. Jefferson Forest 169, 8. Harrisonburg 199, 9. Amherst 239, 10. Pulaski County 244, 11. Crroll County 274, 12. Loudoun County 275, 13. Kettle Run 289, 14. William Bryd 315, 15. E.C. Glass 381.
Individual results: (top 15): 1. Andrew Hunter (Loudoun Valley) 15:25.01, 2. Alec Schrank (Millbrook) 16:10.59, 3. Tyler Cox-Philyaw (Millbrook) 16:24.52, 4. Colton Bogucki (Loudoun Valley) 16:29.67, 5. Peter Morris (Loudoun Valley) 16:35.45, 6. Will Smagh (Loudoun Valley) 16:40.23, 7. Brandon Wells (Freedom) 16:42.43, 8. Trevor Whiteside (Sherando) 16:43.14, 9. Caleb Muller (Jefferson Forest) 16:44.82, 10. Tyler Barrett (Carroll County) 16:46.58, 11. Peyton Mann (Jefferson Forest) 16:47.75, 12. Abrham Amine (Harrisonburg) 16:50.67, 13. Cooper Tedford (Jefferson Forest) 16:51.04, 14. Mekonin Berhe (Harrisonburg) 16:52.16, 15. Devin Geier (Woodgrove) 16:53.59.
Sherando: 8. Trevor Whiteside (16:43.14), 22. Thomas Shea (17:12.59), 26. Hayden Williams (17:14.94), 27. Thomas Powars (17:16.34), 54. James Kelly (17:50.09).

Girls cross country
Region 4A West
At Martinsville
Team scores: 1. Heritage 76, 2. E.C. Glass 115, 3. Millbrook 120, 4. Jefferson Forest 122, 5. Loudoun Valley 123, 6. Sherando 142, 7. Woodgrove 166, 8. Freedom 200, 9. Rock Ridge 210, 10. John Champe 233, 11. Liberty Christian Academy 302, 12. Kettle Run 317, 13. Salem 323, 14. Pulaski County 390, 15. William Bryd 391.
Individual results: (top 15): 1. Weini Kelati (Heritage) 16:56.60, 2. Libby Davidson (E.C. Glass) 18:16.20, 3. Georgie Mackenzie (Heritage) 18:57.08, 4. Noel Palmer (Liberty Chsristian Academy) 19:06.05, 5. Kami DeCarmo (E.C. Glass) 19:13.89, 6. Madelynn Knight (Jefferson Forest) 19:43.21, 7. Brooke Manion (E.C. Glass) 19:48.39, 8. Hannah Moran (Salem) 19:50.50, 9. Sydney Haynes (Carroll County) 19:57.07, 10. Kathryn Harris (Rock Ridge) 19:58.69, 11. Natalie Morris (Loudoun Valley) 19:59.03, 12. Sydney Browe (Freedom) 19:59.23, 13. Leigha Southall (Jefferson Forest) 20:11.48, 14. Shelby Kostal (Woodgrove) 20:14.74, 15. Hannah Miller (Harrisonburg) 20:15.57.
Sherando: 21. Paige Conner (20:38.02), 23. Olivia Couillard (20:47.45), 29. Camryn Ubert (20:49.73), 45. Victoria Reese (21:15.54), 57. Gillian Liedke (21:40.97).

Football
Covenant 42, R-MA 27

Volleyball
Woodgrove 3, Sherando 1 (25-12, 25-19, 30-32, 25-16)

Comment Policy

Print This Article

Sherando High School

Sports