Saturday's results

77th Handley Track & Field Invitational

Boys

Team scores: 1. Fauquier (F) 90, 2. Handley (HA) 89, 3. Woodgrove (W) 78.5, 4. James Wood (JW) 74.5, 5. Sherando (SH) 63.5, 6. Osbourn (O) 50, 7. Heritage-Leesburg (HL) 35, 8. Broadway (BR) 33, 9. Loudoun County (LC) 30, 10. Briar Woods (BW) 23, 11. Central (C) 22, 12. Millbrook (M) 12, 13. Warren County (WC) 16, T-14. Clarke County (CC), Skyline (SK) 14, 16. Manassas Park (MP) 11.5.

Individual results (top three and local athletes in the top eight): Pole vault: 1. Armel (HA) 14-0, 2. Repko (B) 13-6, 3. McKay (HA) 13-0; High jump: 1. Clark (BW) 6-8, 2. Long (HA) 6-4, 3. Miller (W) 6-0; Long jump: 1. Clanton (C) 21-9, 2. Crowder (JW) 21-0, Atwell (F) 20-9.75; Triple jump: 1. Miller (W) 44-6, 2. Lane (SH) 42-2, 3. Brothers (F) 42-1.75, 5. Lawson (SH) 40-11; Discus: 1. Newman (HA) 159-1, 2. Allen (SH) 155-5, 3. Grove (JW) 151-2, 8. Franklin (C) 123-5; Shot put: 1. Allen (SH) 58-8, 2. Hulse (BR) 44-11, 3. Grove (JW) 44-11; 4. Boespflug (SH) 43-9,; 4x800: 1. Warren County (Dade, Grant. Stanton, Brown) 8:26.71, 2. Fauquier 8:31.69, 3. Sherando 8:34.29; 110 hurdles: 1. Miller (W) 15.69, 2. Wearing (HL) 16.28, 3. Smith (HL) 16.43, 4. Agard (SH) 16.46; 100: 1. Crowder (JW) 11.07, 2. Vardaro (HA) 11.23, 3. Garcia (O) 11.26; 4. Clanton (C) 11.28; 1,600: 1. Pettit (W) 4:23.83, 2. Matthews (F) 4:33.96, 3. Hambrick (M) 4:39.40; 4x100: 1. Handley (Lowrey, Dawson, Peete, Vardaro) 43.99, 2. James Wood 44.46, 3. Briar Woods 44.62, 4. Sherando 45.63, 7. Skyline 45.93; 400: 1. Atwell (F) 49.38, 2. Kendrat (LC) 51.05, 3. Garcia (O) 51.51, 5. Waits (SH) 51.84; 300 hurdles: 1. Brothers (F) 41.91, 2. Vardaro (HA) 42.10, 3. Agard (SH) 42.61; 800: 1. Nowak (O) 2:01.34, 2. Price (SK) 2:01.74, 3. Matthews (F) 2:03.51; 200: 1. Garcia (O) 22.04, 2. Atwell (F) 22.51, 3. Clanton (C) 22.97; 3,200: 1. Pettit (W) 9:36.36, 2. Pendergast (HL) 9:59.19, 3. Bolles (F) 10:08.87, 5. Staton 10:09.64, 6. Harris (S) 10:10.83; 4x400: 1. Fauquier 3:28.51, 2. Loudoun County 3:33.36, 3. James Wood 3:35.42, 7. Skyline 3:38.07.

Girls

1. Woodgrove (W) 95, 2. Handley (HA) 85.5, 3. Fauquier (F) 83.5, 4. Millbrook (M) 76, 5. Osbourn (O) 52, 6. Sherando (SH) 50.5, 7. James Wood (JW) 48, 8. Clarke County (CC) 33, 9. Broadway (BR) 28.5, T-10. Manassas Park (MP), Loudoun County (LC) 28, 12. Heritage-Leesburg (HL) 17, 13. Central (C) 11, 14. Briar Woods (BW) 10, 15. Warren County (WC) 7.

Individual results (top three and local athletes in the top eight)

Pole vault: 1. McKay (HA) 11-6, 2. Saas (F) 8-0, T-3. Grady (HA), Justice (BR) 7-0; High jump: 1. Beard (HA) 5-6, 2. Messner (LC) 5-4, 3. B. Sandy (JW) 5-0, T-7. Geiger (WC), Woodward (SH) 4-6; Long jump: 1. Roberson (W) 16-11, 2. Delaney (O) 16-10.5; 3. Mack (SH) 16-9' Triple jump: 1. Beard (HA) 38-5, 2. Roberson (W) 35-10.25, 3. Stone (W) 35-7, 4. Derrick (M) 35-3, 6. B. Sandy 32-5.5, 7. Keona Robinson 32-4; Discus: 1. Ella Carlson (SH) 124-2, 2. Sara Murray (CC) 118-4, 3. Pavlock (F) 117-1, 6. Kibler (C) 93-3, 8. Fatima Hassen (SH) 80-4; Shot put: 1. Pavlock (F) 37-4, 2. Scott (C) 36-6, 3. Putnam (HA) 31-11, 5. Carlson (SH) 31-4; 4x800: 1. Millbrook (Emily Muldowney, Lina Guerrero, Madison Smith, Rebecca Edlich) 10:19.10, 2. Fauquier 10:20.56, 3. Heritage-Leesburg 10:27.15, 7. Warren County 10:53.10, 8. Sherando 10:33.73; 100 hurdles: 1. Beard (HA) 15.56, 2. Winston (F) 16.64, 3. Purdy (M) 16.96; 100: 1. Norman (MP) 12.62, 2. Mack (SH) 12.75, 3. Bland (F) 13.25; 5. Grant (WC) 13.44; 1,600: 1. Cox-Philyaw (M) 5:10.77, 2. Webster (CC) 5:11.42, 3. Cantrell (BR) 5:13.77; 4x100: 1. Osbourn 50.46., 2. Sherando 50.64, 3. Woodgrove 51.98; 400: 1. Delaney (O) 59.91, 2. Roberson (W) 1:00.79, 3. McDaniel-Neff (F) 1:01.47, 5. Roberts (SH) 1:03.34; 300 hurdles: 1. Beard (HA) 46.04, 2. Junker (W) 48.71, 3. Purdy (M) 49.59' 800: 1. Cox-Philyaw (M) 2:23.13, 2. Webster (CC) 2:24.44, 3. Cantrell (BR) 2:25.30; 200: 1. Norman (MP) 26.08, 2. Ghuzlan (W) 26.50, 3. Pack (O) 26.60, 5. Roberts (SH) 26.78; 7. Mack (SH) 27.04; 3,200: 1. Kenzie Konyar (JW) 11:37.82, 2. Hudak (W) 11:44.86, 3. R. Edlich (M) 11:48.30, 8. Molly Robinson (SH) 12:18.56; 4x400: 1. Woodgrove 4:13.78, 2. James Wood 4:16.67, 3. Fauquier 4:16.80;

Friday's results

Baseball

Generals 7, Eagles 6, 8 innings

Stonewall Jackson 000 320 11--7 9 3

East Rockingham 100 230 00--6 5 5

SJ: Dellinger, A. Ritchie (6) and Chaparro-Vann.

ER: Meadows, St. Clair (7), Williams (8), Jenkins (8) and Kisling.

WP--A. Ritchie. LP--Williams.

Leaders: Stonewall Jackson: Tyler Dellinger 3-for-5 2 runs scored; Jaden Click 2-for-5, 1 run scored; Adrian Chaparro-Vann 2-for-4, 1 RBI; Nick Foltz 1-for-3, 2 RBIs.

Boys soccer

Sherando 3, James Wood 1

Leaders: Sherando: Ben Rodriguez 1 goal; Wade Butler 1 goal; Eli Racey 1 goal; Jack Hendren 1 assist; Ethan Laing 1 assist; Spencer Scott 10 saves.

Records: Sherando: 7-1-1, 5-1 Class 4 Northwestern. James Wood: 3-4, 0-4 Class 4 Northwestern.

George Mason 4, Central 0

Girls soccer

James Wood 1, Sherando 0

Records: Sherando 5-3-1, 3-2-1 Class 4 Northwestern. James Wood 5-2, 2-2 Class 4 Northwestern.