Wednesday's results

Baseball

Varsity

Rams 11, Hawks 1, 6 innings

Strasburg 030 233--11 12 1

Skyline 000 100--1 4 5

ST: Sager and Keller.

SK: Golden, Harris (6) and Boring.

Mustangs 6, Falcons 3, 9 innings

George Mason 000 210 003--6 7 3

Central 201 000 000--3 6 5

GM: Neeson, Asec (7).

C: Hoover, Shifflett (6), Yew (9).

WP--Asec. LP--Shifflett.

Leaders: Central: Sam Shifflett 2-for-4, 2 RBIs; John French 1-for-3, 1 RBI; Andrew Daugherty 1-for-2, 1 run scored; Silas Ruhling 1-for-3, 1 run scored, Logan Yew 1-for-4.

Record: Central 4-4, 0-1 Bull Run.

Junior varsity

Strasburg 7, Skyline 4

Softball

Varsity

Hawks 17, Rams 4, 5 innings

Strasburg 011 02--4 7 6

Skyline 5(10)0 2x--17 16 0

ST: Hott and Capps.

SK: Martin, E. Benson (4) and G. Benson.

WP--Martin. LP--Hott.

Leaders: Strasburg: Kaitlyn Capps 2-for-3, 2 RBIs, Emily Reinhardt 2-for-3, 1 run scored. Skyline: Taylor Bowers 3-for-4, 3 runs scored, 6 RBIs; Grace Benson 3-for-4, 1 RBI; Rachel Sirbaugh 2-for-4, 2 runs scored, 2 RBIs; Olivia Heflin 2-for-3, 2 runs scored, 1 RBI; Valarie Martin 2-for-4, 1 RBI; Alana Smith 2-for-4, 1 run scored, 2 RBIs.

Records: Strasburg 1-6; Skyline 5-3.

Central 9, George Mason 1

Junior varsity

Skyline 14, Strasburg 0

Boys soccer

Varsity

Sherando 4, Clarke County 0

Leaders: Sherando: Nate Laing 3 goals, Ethan Laing 1 goal.

Skyline 5, Culpeper 1

Junior varsity

Culpeper 7, Skyline 1

Girls soccer

Varsity

Sherando 4, Clarke County 0

Leaders: Sherando: Kendall Lincoln 1 goal, 3 assist; Julia Hunter 1 goal, 1 assist; Abbie Dodson 1 goal; Sydney Hunter 1 goal. Haley Byrnes 2 saves.

Record: Sherando 5-2-1.

Warren County 4, Strasburg 1

Skyline 0, Culpeper 0

Junior varsity

Strasburg 3, Warren County 2

Skyline 1, Culpeper 1

Boys tennis

Eagles 7, Falcons 2

Central at Clarke County

Singles: 1. Cather (CC) d. J. Scibelli, 8-0; 2. Burner (C) d. Kimble, 8-3; 3. Lai (CC) d. Pulizzi, 8-4; 4. Bue (CC) d. A. Scibelli, 8-3; 5. Dalton (CC) del Junco, 8-2; 6. Falzarano (C) d. Clapp, 8-6.

Doubles: 1. Cather/Kimble (CC) d. J. Scibelli/Pulizzi, 8-6; 2. Lai/Bue (CC) d. Burner/A. Scibelli, 8-6; 3. Dalton/Clapp (CC) d. del Junco/Dirting, 8-1.

Record: Central: 3-3, 0-1 Bull Run.

Culpeper 8, Skyline 1

Girls tennis

Falcons 8, Eagles 1

Clarke County at Central

Singles: 1. Kim (C) d. McFarland, 8-1; 2. Smith (C) d. Vinson, 8-1; 3. Callender (CC) d. Barbour, 8-6; 4. Ryman (C) d. Herndon, 8-2; 5. Truban (C) d. Johnson, 8-2; 6. Hutton (C) d. Spitler, 8-1.

Doubles: 1. Kim/Smith (C) d. McFarland/Callender, 8-3; 2. Barbour/Ryman (C) d. Vinson/Johnson, 8-4; 3. Truban/Hutton (C) d. Spitler/Wisecarver, 8-1.

Record: 7-0, 1-0 Bull Run.

Culpeper 5, Skyline 4

Boys track and field

Central tri-meet

Rappahannock County, Stonewall Jackson at Central

Team results: 1. Stonewall Jackson 83.50, 2. Central 52, 3. Rappahannock County 13.

Individual results: 100: 1. Clanton (C) 11.00; 400: 1. Wine (SJ) 56.40; 200: 1. Clanton (C) 23.90; 800: 1. Wine (SJ) 2:19.40; 1,600: 1. Holloman (C) 5:29.00; 3,200: Munoz (SJ) 11:46.80; 110 hurdles: 1. Gonzalez (SJ) 20.00; 300 hurdles: 1. Stover (SJ) 49.80; 400 relay: 1. Stonewall Jackson (Garber, Lemon, Tapia, Baker) 48.40; 1,600 relay: 1. Stonewall Jackson (Hilton, Stover, Wine, Tapia) 4:22.20; 3,200 relay: 1. Stonewall Jackson (Hilton, Williams, Munoz, Araujo) 10:55; High jump: 1.Clanton (C) 5-08; Long jump: 1. Clanton (C) 20-08; Triple jump: 1. Wine (SJ) 37-03; Shot put: 1. Franklin (C) 39-00; Discus: 1. Franklin (C) 115-02.

Girls track and field

Central tri-meet

Rappahannock County, Stonewall Jackson at Central

Team results: 1. Stonewall Jackson 59, 2. Rappahannock County 43, 3. Central 42.

Individual results: 100: 1. PerDieu (RC) 14.00; 400: 1. Adams (SJ) 1:17.10; 200: 1. Martinez (C) 29.60; 800: 1. C. Bennett (SJ) 2:48.40; 1,600: 1. Weghorst (RC) 5:50.00; 3,200: 1. Weghorst (RC) 12:51.50; 100 hurdles: 1. Franklin (SJ) 19.10; 300 hurdles: 1. Helsley (C) 52.30; 400 relay: 1. Stonewall Jackson (Barahona, Campbell, Franklin, McDonald) 56.60; 1,600 relay: 1. Stonewall Jackson (C. Bennett, Clayborne, Hervo-Smith, Franklin) 5:13.40; 3,200: 1. Stonewall Jackson (C. Bennett, H. Bennett, Hervo-Smith, Oczkowski) 12:37.00; High jump: 1. PerDieu (RC) 4-02; Long jump: 1. Franklin (SJ) 13-08; Triple jump: 1. Whorton (RC) 26-03; Shot put: 1. Scott (C) 38-09 (new school record); Discus: 1.Kibler (C) 90-05.