Saturday’s results

Girls basketball

Varsity

Panthers 46, Generals 32

Stonewall Jackson 9 9 4 10 - 32

Rappahannock County 12 10 12 12 - 46

Stonewall Jackson (0-3)

K. Franklin 5 4-4 15, Proctor 0 0-0 0, Dellinger 4 2-6 10, Hervo-Smith 0 0-0 0, A. Franklin 1 0-0 3, Diehl 0 0-0 0, Bare 0 0-0 0, Silvious 0 0-0 0, Gibson 0 0-0 0, Kagey 0 0-0 0, Summers 2 0-0 4, Loucks 0 0-0 0. Totals 12 6-12 30.

Rappahannock County (1-0)

T. Atkins 1 3-4 5, Wayland 0 0-1 0, Compton 0 0-0 0, Hensley 0 0-0 0, O. Atkins 7 0-1 18, Jenkins 1 0-0 2, Welch, 0 1-2 1, Woodward 0 0-0 0, Clark, 3 0-0 6, Robey 6 0-1 12, Whorton 1 0-0 2. Totals 19 4-9 46.

3-pointers: Stonewall Jackson 2 (K Franklin 1, A. Franklin 1). Rappahannock County 4 (O. Atkins 4).

Sherando 51, Petersburg 50

Petersburg 6 9 15 20 - 50

Sherando 15 13 8 15 - 51

Petersburg

Turner 1 1-3 3, Hedrick 4 3-4 11, Weasenforth 3 0-0 6, Lantz 2 0-0 4, Burgess 5 5-9 15, Moyers 0 1-2 1, Kitzmiller 3 0-1 6, Taylor 2 0-0 4. Totals 20 10-19 50.

Sherando (1-1)

G. Valentinetti 6 0-1 12, Entsminger 0 1-4 1, C. Valentinetti 2 2-2 7, James 5 2-2 12, Clark 6 0-2 13, Campbell 1 0-0 2, Morgan 1 2-4 4. Totals 21 7-15 51.

3-pointers: Petersburg none. Sherando 2 (C. Valentinetti 1, Clark 1).

Junior varsity

Stonewall Jackson 31, Rappahannock County 24

Wrestling

Skyline Elite Opener

Team results: 1. Robinson 405, 2. Great Bridge 310, 3. Tallwood 288, 4. Oscar Smith 287, 5. Fauquier 280, 9. Skyline 209.

Individual results: Skyline: Tyler Davis (4-1, fourth, three pins, 120); Brandon Ahlemann (3-2, third, three pins, 126); Morgan Robinson (4-1, second, two pins, 138); Anthony Domino (3-2, third, one pin, 160); Jacob Grady (4-1, third, three pins, 195); Ethan Gue (4-1, second, three pins, 220).

Warren County Duals

Team results: 1. James Wood, 2. Warren County.

Individual scores: James Wood 34, Warren County 31

Friday’s results

Boys basketball

Varsity

Rams 54, Generals 43

Strasburg 8 11 15 20 — 54

Stonewall Jackson 7 9 13 14 — 43

Strasburg (2-0)

Fox 2 4-5 9, K. Pangle 3 0-0 7, Kloosterman 1 1-2 3, C. Pangle 6 5-7 18, Holliday 1 3-4 5, Reeder 1 0-0 2, Sager 2 5-5 10. Totals 16-54 18-23 54.

Stonewall Jackson (0-1)

Dorman 3 3-4 10, Rubenstein 3 0-1 6, Dellinger 3 0-0 6, Smith 3 3-6 10, Hess 2 0-0 4, Vanderpuye 1 0-0 2, Proctor 1 0-0 2, Stephens 1 1-2 3. Totals 17-47 7-13 43.

3-pointers: Strasburg 4 (Fox 1, Sager 1, K. Pangle 1, C. Pangle 1); Stonewall Jackson 2 (Dorman 1, Smith 1).

Judges 82, Wildcats 56

Warren County 8 17 11 20 - 56

Handley 16 26 27 13 - 82

Warren County (0-2)

DeHaven 1 0-0 2, Pratscher 4 1-4 10, Haley 2 1-2 6, Davis 1 0-0 2, deVenoge 1 0-0 2, D. Kelly 1 0-0 3, Cameron 6 3-8 15, Schroyer 1 2-2 4, Baugher 0 3-5 3, M. Kelly 1 2-2 5, Hogue 1 0-0 3, Dodson 1 0-0 2. Totals 19 12-23 56.

Handley (1-0)

Lawrence 0 1-2 1, Long 4 3-3 12, Kem. Curry 0 0-2 0, Peck 2 1-2 5, James 10 2-3 22, Wise 7 5-9 19, Kev. Curry 2 2-2 6, Gander 5 0-0 10, Fremuth 2 0-0 4, Pollack 0 1-1 1, Hott 0 3-4 3. Totals 32 18-28 82.

3-pointers: Warren County 4 (Pratscher 1, Haley 1, D. Kelly 1, M. Kelly 1). Handley 1 (Long 1).

Central 81, Page County 57

Leading scorers: Central: Dominic Strother 19 points, Alexander Neff 18 points, Jared Patton 15 points.

Skyline 69, Rappahannock County 56

Junior varsity

Strasburg 55, Stonewall Jackson 39

Handley 53, Warren County 45

Skyline 38, Rappahannock County 21

Page County 46, Central 29

Girls basketball

Varsity

Hampshire 51, Sherando 50

Sherando 13 16 11 10 - 50

Hampshire 11 8 19 13 - 51

Sherando (0-1)

G. Valentinetti 1 3-4 5, Entsminger 0 2-4 2, Dodson 0 0-1 0, James 5 3-3 15, Clark 7 3-11 19, Campbell 0 1-2 1, Byrnes 0 4-5 4, Morgan 2 0-0 4. Totals 15 15-30 50.

Hampshire

Gordon 3 0-2 8, Ryles 3 0-1 7, Spring 1 2-4 5, Corbin 0 0-2 0, Keaton 5 3-3 13, Fields 4 2-2 10, McManamay 1 1-11 3, Davis 1 1-1 3, Fout 1 0-0 2. Totals 19 9-26 51.

3-pointers: Sherando 4 (James 2, Clark 2). Hampshire 4 (Gordon 2, Ryles 1, Spring 1).

Handley 63, Warren County 36

Page County 58, Central 38

Junior varsity

Handley 51, Warren County 35

Page County 35, Central 17

Boys swimming

Sherando, Fauquier at Brentsville

Team results: Fauquier 47, Sherando 44; Sherando 56.5, Brentsville 35.5; Fauquier 47, Brentsville 42.

Individual results: 200 medley relay: 1. Fauquier (Goldman, Slate, Phillips, McAndrew) 1:45.24; 200 free: 1. Cataneo (B) 1:59.47; 200 IM: 1. Goldman (F) 2:04.02; 50 free: 1. Working (F) 25.33; 100 fly: 1. M. Pham (S) 1:01.59; 100 free: 1. Cataneo (B) 52.77; 500 free: 1. Huffman (B) 4:59.91; 200 free relay: 1. Fauquier (McAndrew, Slater, Goldman, Phillips) 1:37.23; 100 back: 1. Goldman (F) 58.90; 100 breast: 1. Phillips (F) 1:04.39; 400 free relay: 1. Sherando (P. Pham, Bauer, Cram, M. Pham) 3:46.29;

Girls swimming

Sherando, Fauquier at Brentsville

Team results: Sherando 79, Fauquier 15; Sherando 60, Brentsville 34; Brentsville 75, Fauquier 19.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (Jones, De Jong, Schultz, Tusing) 1:56.59; 200 free: 1. Jones (S) 2:07.58; 200 IM: 1. Schultz (S) 2:20.99; 50 free: 1. Moore (B) 26.63; 100 fly: 1. Schultz (S) 1:04.14; 100 free: 1. De Jong (S) 56.57; 500 free: 1. Lindley (S) 5:52.03; 200 free relay: 1. Sherando (Tusing, Restrepo, Ubert, Twigg) 1:53.60; 100 back: 1. Jones (S) 1:04.98; 100 breast: 1. De Jong (S) 1:11.35; 400 free relay: 1. Sherando (Schultz, Armel, Jones, De Jong) 3:56.54.