Saturday's results

Boys basketball

Strasburg 72, Moorefield 56

Girls basketball

Strasburg 64, Moorefield 41

Wrestling

Mayhem at Millbrook

Team scores: 1. Skyline 404.5, 2. Sherando 247, 3. Millbrook 212, 4. Dominion 211.5, 5. Woodgrove 155, 6. Tuscarora 147.5 7. Strasburg 139, 8. Broadway 120, 9. Manassas Park 107, 10. Heritage-Leesburg 95, 11. East Rockingham 28.

Championship finals: 106: Salomon (SKY) pin E. Asher (STR) 3:48, 113: Judd (SHER) dec. Alyea (SKY) 7-4, 120: Creamer (DOM) pin J. Domino (SKY) 1:30, 126: Davis (SKY) pin Argueta-Batres (MP) 1:42, 132: Ahlemann (SKY) pin Glover (MB) 1:12, 138: Robinson (SKY) pin S. Pena (DOM) 1:18, 145: Rudolph (SHER) pin Beasley (DOM) 1:40, 152: Swank (TUSC) dec. A. Domino (SKY) 5-3, 160: D. Pena (DOM) maj. Spiker (SKY) 11-0, 170: Dagstani (TUSC) pin Earhart (BWAY) 0:57, 182: Jovene (WG) pin Campbell (STR) 1:05, 195: Liddle (ER) dec. Jenkins (STR) 3-2, 220: Gue (SKY) pin Flores (MB) 0:26, 285: Gouveia (SHER) pin Montoya (SKY) 7:23.

Sherando medalists: Keagan Judd (1st 113), Heath Rudolph (1st 145), Keith Gouveia (1st 285), Brogan Teter (3rd 132), Peter Flores (3rd 160), Brandon Blair (4th 138), Colton Foltz (4th 182), Ayden Willis (4th 220).

Skyline medalists: Hunter Salomon (1st 106), Tyler Davis (1st 126), Brandon Ahlemann (1st 132), Morgan Robinson (1st 138), Ethan Gue (1st 220), Phoenix Alyea (2nd 113), Josh Domino (2nd 120), Anthony Domino (2nd 152), Wyatt Spiker (2nd 160), Dathen Montoya (2nd 285), Dustin Gue (3rd 170), Alex Sotelo (3rd 182), Chris Moin (3rd 195), Patrick Slate (4th 285).

Strasburg medalists: Ethan Asher (2nd 106), Alec Campbell (2nd 182), Luke Jenkins (2nd 195).

Warren County Invitational

Team results: 1. Lake Braddock 229, 2. Warren County 215, 3. Loudoun County 158.5, 4. Western Albemarle 138.5, 5. William Monroe 120, 6. Park View 102.5, 7. CD Hylton 82.5, 8. Stonewall Jackson 66.5, 9. Central 31, 10. R-MA 21.

Individual results: Warren County: Damen Chapman (106, 2-2, fifth), Nevin Jenkins (106, 1-3, sixth), Michael Coffron (113, 2-2, fifth), Adrian Ward (120, 3-1, third), Cody Crawford (126, 0-2), Brandon Mason (132, 3-0, first), Zaiya Hubbard (132, 0-2), Anthony Carter (138, 2-3, fifth), Anthony Moreno (138, 0-2), Dylan Becker (145, 3-0, first), Andrew Thompson (152, 1-2), Isaiah Frame (152, 3-0, first), Sean Gable (160, 4-1, third), Brennan Komelasky (170, 3-0, first), Ethan Neely (182, 0-5, sixth), Ty Boyles (182, 4-1, second), Logan Schultz (195, 3-1, second), Devin Carson (195, 1-3, fourth), Wes Merchant (220, 2-3, third), Tony Bitter (285, 4-0, first). Stonewall Jackson: Jesse Lemon (120, 2-2, fifth), Lance Dorman (126, 2-2, fourth), Alvaro Tapia (132, 0-2), Hunter Cowart (145, 2-1, second), Braxton Biller (152, 3-2, fifth), Hunter Rinker (160, 1-2), Cameron Martinez (170, 0-3, sixth). Central: Ryan Shoemaker (106, 0-2), Isaac Dodd (113, 3-1, third), William Ayala (126, 1-2), Odane Dodd (160, 1-3, sixth). R-MA: AJ Sullivan (138, 2-1, second), Alan Williams (152, 0-2), Jon Bunker (195, 0-4, fifth).

Friday's results

Boys basketball

Varsity

Millbrook 54, Sherando 48

Leaders: Sherando: Adrian Myers 16 points, Cole Armel 10 points, Keli Lawson 10 points.

East Rockingham 48, Strasburg 41

Leading scorers: Strasburg: Craig Pangle 12 points.

Hawks 88, Tigers 61

Brentsville;6;14;19;22--61

Skyline;17;29;25;17--88

Brentsville

Deeds 4 5-7 13, Cataneo 1 1-2 3, Perper 1 1-2 3, Toso 2 0-0 4, Cheney 6 0-3 12, Forst 6 2-2 15, Stevens 2 1-2 5, Djama 0 1-2 1, Chatelal 1 0-1 2, Yohn 1 0-0 2, Simms 0 1-2 1. Totals 24 12-23 61.

Skyline (8-2, 1-0 Class 3 Northwestern)

Diggs 5 0-0 10, Sears 1 3-3 5, Haley 3 2-4 9, Caperton 7 4-5 19, M. Schmitz 8 4-6 20, Mandiak 2 0-0 5, Mills 1 0-0 2, Norwood 2 6-8 10, Jackson 1 1-3 3, Deville 1 1-2 3, L. Schmitz 1 0-0 2. Totals 32 21-31 88.

3-pointers: Brentsville 1 (Forst 1). Skyline 3 (Haley 1, Caperton 1, Mandiak 1).

Madison County 48, Stonewall Jackson 46

Junior varsity

Skyline 56, Brentsville 44

Strasburg 45, East Rockingham 40

Millbrook 56, Sherando 47

Madison County 46, Stonewall Jackson 15

Girls basketball

Varsity

Pioneers 65, Warriors 30

Millbrook;19;28;10;8--65

Sherando;5;8;10;7--30

Millbrook (12-0, 5-0 Class 4 Northwestern)

O'Roke 10 2-2 23, Hauck 8 1-2 17, Magee 3 0-0 9, Cooper 2 0-0 4, Harrison 1 1-1 3, L. McClung 1 0-0 2, Stephanites 1 0-0 2, Rooks 2 0-2 5. Totals 28 4-7 65.

Sherando (6-7, 2-3 Class 4 Northwestern)

Mack 1 0-0 2, Entsminger 2 0-0 6, Burke 3 0-0 9, James 1 1-2 3, McVeigh 0 1-2 1, Webber 0 0-1 0, Pendzich 0 3-4 3, Carlson 3 0-0 6. Totals 10 5-9 30.

3-pointers: Millbrook 5 (Magee 3, O'Roke 1). Sherando 5 (Burke 3, Entsminger 2).

Generals 47, Mountaineers 34

Madison County;2;12;3;17--34

Stonewall Jackson;15;11;11;10--47

Madison County (7-4, 2-1 Bull Run)

Tyler 0 1-4 1, Woodward 3 1-3 7, McDaniel 4 0-0 10, Cropp 1 0-0 3, Smith 3 0-0 6, Adams 1 3-4 5, Tanner 1 0-0 2, Arrington 2 0-0 4. Totals 13 5-12 34.

Stonewall Jackson (4-5, 3-1 Bull Run)

Councill 1 4-6 7, K. Franklin 3 8-10 15, E. Dellinger 2 0-0 5, B. Franklin 1 0-3 2, A. Dellinger 5 1-2 11, Gibson 1 0-0 3, Summers 1 0-2 2, Loucks 1 0-0 2.

Totals 15 13-23 47.

3-pointers: Madison County 3 (McDaniel 2, Crop 1). Stonewall Jackson 4 (Councill 1, K. Franklin 1, E. Dellinger 1, Gibson 1).

Strasburg 66, East Rockingham 34

Leading scorers: Strasburg: Christyan Reid 20 points, Jaden Alsberry 13 points, Nyla Sperry 12 points.

Brentsville 59, Skyline 29

Junior varsity

Skyline 29, Brentsville 17

Strasburg 40, East Rockingham 38

Millbrook 24, Sherando 22

Madison County 27, Stonewall Jackson 14

Boys swimming

Sherando, Culpeper County at Millbrook

Team results: Sherando 92, Millbrook 68, Sherando 116, Culpeper County 46.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (Jensen, Murphy, Bauer, Britt) 2:20.13, 200 free: 1. Prince (CC) 2:24.37, 200 IM: 1. P. Pham 2:24.86, 50 free: 1. Rayburn (M) 28.48, 100 fly: 1. Cram (S) 1:09.30, 100 free: 1. McCarthy (M) 1:03.51, 400 free: 1. Post (M) 4:49.64, 200 free relay: 1. Sherando (Cadd, Britt, Cram, P. Pham) 1:56.15, 100 back: 1. P. Pham (S) 1:08.88, 100 breast: 1. Cram (S) 1:18.03, 400 free relay: 1. Millbrook (Rayburn, McCarthy, Valentin Serpa, Post) 4:22.80.

Girls swimming

Sherando, Culpeper County at Millbrook

Team results: Sherando 126, Millbrook 41, Sherando 137, Culpeper County 27.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (J. JOnes,Gannon, Smith, Twigg) 2:21.02, 200 free: Schellhammer (S) 2:32.82, 200 IM: 1. DeJong (S) 2:34.78, 50 free: 1. C. Jones (S) 29.08, 100 fly: 1. Armel (S) 1:16.60, 100 free: 1. Esslinger (M) 1:05.56, 400 free: 1. Smith (S) 5:03.00, 200 free relay: 1. Sherando (Tusing, Armel, Schultz, DeJong) 2:01.44, 100 back: 1. DeJong (S) 1:11.72, 100 breast: 1. Schultz (S) 1:26.89, 400 free relay: 1. Sherando (Smith, Armel, Schellhammer, C. Jones) 4:29.66.