Saturday's results

Boys basketball

Varsity

Falcons 54, Colonels 48

James Wood;13;18;8;9--48

Central;12;19;8;15--54

James Wood (11-5, 6-3 Class 4 Northwestern)

Ashby 3 0-0 7, J. McCarthy 5 0-0 13, Baker 1 0-0 2, Medina 5 1-2 12, Freeman 2 0-0 4, Russell 1 4-5 6, Lynch 1 2-3 4. Totals 18 7-10 48.

Central (14-1, 5-1 Class 3 Northwestern)

Hamrick 4 0-0 10, Strother 7 7-8 23, Neff 4 1-3 9, Ruhling 0 0-1 0, Hoover 5 0-0 12. Totals 20 8-12 54.

3-pointers: James Wood 5 (J. McCarthy 3, Ashby 1, Medina 1). Central 6 (Hamrick 2, Strother 2, Hoover 2).

Strasburg 52, Moorefield 48

Junior varsity

Central 54, James Wood 29

Moorefield 57, Strasburg 45

Girls basketball

Varsity

Colonels 72, Falcons 37

James Wood;10;28;17;17--72

Central;20;8;5;4--37

James Wood (14-2, 8-1 Class 4 Northwestern)

Miller 1 0-0 2, Kerns 4 0-0 9, Nesselrodt 2 6-6 10, Bursey 4 0-0 8, Nichols 0 0-2 0, Carter 0 3-6 3, Firebaugh 9 9-10 28, Prunty 4 4-6 12. Totals 24 22-30 72.

Central (5-10, 3-3 Class 3 Northwestern)

Grove 2 0-0 4, Eberly 2 0-0 4, Hutton 1 0-0 2, Wightman 0 1-4 1, Toothman 2 1-3 5, Putman 0 2-2 2, Frye-Williams 3 1-2 7, Marston 4 0-0 10, Hollar 1 0-2 2. Totals 15 5-13 37.

3-pointers: James Wood 2 (Kerns 1, Firebaugh 1). Central 2 (Marston 2).

Boys swimming

Black and Blue Invitational

at Sherando

Team results: 1. James Wood 630, 2. Sherando 503, 3. Wilson Memorial 412, 4. Hampshire 285, 5. Clarke County 216, 6. Harrisonburg 191, 7. Broadway 184.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (Jensen, Cram, Pham, Britt) 2:06.11, 200 free: 1. Sitton (JW) 2:12.54, 200 IM: 1. Deavers (B) 2:28.94, 50 free: 1. Fitzgerald (WM) 26.29, 100 fly: 1. Pham (SH) 1:03.64, 100 free: 1. Lowell (CC) 1:02.10, 400 free: 1. Sitton (JW) 4:54.79, 200 free relay: 1. Wilson Memorial (Chandler, Carter, Fosnocht, Fitzgerald) 1:53.38, 100 back: 1. Cassidy (JW) 1:14.75, 100 breast: 1. Cram (SH) 1:14.89, 400 free relay: 1. James Wood (Cassidy, Stautzenbach, Staneart, Sitton) 4:15.32.

Girls swimming

Black and Blue Invitational

at Sherando

Team results: 1. Sherando 692, 2. James Wood 521, 3. Harrisonburg 502, 4. Broadway 328, 5. Hampshire 283, 6. Clarke County 186, 7. Wilson Memorial 164.

Individual results: 1. Sherando (J. Jones) De Jong, Smith, Tusing) 2:11.72, 200 free: 1. De Jong (SH) 2:17.33, 200 IM: 1. Warnagiris(JW) 2:38.71, 50 free: 1. McCay (HAR) 29.88, 100 fly: 1. Gusler (HAR) 1:14.25, 100 free: 1. Smith (SH) 1:03.77, 400 free: 1. Sprincis (CC) 4:43.85, 200 free relay: 1. Harrisonburg (Gusler, Gabriele, Constantin, McCay) 2:01.51, 100 back: 1. Warnagiris (JW) 1:12.03, 100 breast: 1. Smith (SH) 1:19.96, 400 free relay: 1. Sherando (Schellhammer, Tusing, De Jong, Smith) 4:30.61.

Wrestling

Big Red Invitational

At Riverheads

Team scores: 1. Riverheads 211.5, 2. William Byrd 185.5, 3. Sherando 150, 4. Glenvar 136, 5. Alleghany 134, 6. Strasburg 95.5, 7. Appomattox County 82.5, 8. Madison County 76, 9. Covington 74, 10. Cave Spring 66.5, 11. Stonewall Jackson 57, 12. Staunton 45, 13. Potomac Falls 33, 14. Central 30.

Championship matches: 106: E. Asher (STR) tech fall Jiminez (BYRD) 15-0, 113: Robson (RIV) dec. Judd (SHER) 7-3, 120: Cook-Cash (RIV) pin Lemon (SJ) 3:56, 126: Burton (BYRD) pin Dorman (SJ) 2:45, 132: Teter (SHER) dec. Lawrence (GLEN) 2-0, 138: Wagner (CAVE) tech fall Blair (SHER) 19-4, 145: Cash (RIV) dec. Rudolph (SHER) 4-3, 152: Daroshefski (CAVE) dec. Bryant (APPO) 10-5, 160: Kwiecinski (RIV) pin Webb (BYRD) 3:26,170: Moore (BYRD) Smith (GLEN) 1:58, 182: Roberts (RIV) dec. Howell (ALLE) 5-2, 195: Moore (GLEN) pin Jenkins (STR) 3:10, 220: D. Richards (BYRD) pin Willis (SHER) 2:55, 285: H. Richards (BYRD) dec. Sacra (MC) 5-2.

Central leaders: Isaac Dodd (third, 113), Odane Dodd (fourth, 160).

Sherando leaders: Brogan Teter (first, 132), Keagan Judd (second, 113), Brandon Blair (second, 138), Heath Rudolph (second, 145), Aydan Willis (second, 220), Tyler Koerner (third, 106), Michael Gause (third, 126), Saxton Garver (third, 195), AJ Santiago (fourth, 106).

Stonewall Jackson leaders: Jesse Lemon (second, 120), Lance Dorman (second, 126), Hunter Cowart (fourth, 145).

Strasburg leaders: Ethan Asher (first, 106), Luke Jenkins (second, 195), Zach Asher (third, 145).

WSAZ tournament

at Huntington, West Virginia

Team results: 3. Skyline.

Friday's results

Boys basketball

Varsity

Hawks 87, Wildcats 75

Warren County;15;19;9;32--75

Skyline;23;24;26;14--87

Warren County (5-11, 2-4 Class 3 Northwestern)

Haffer 1 0-0 2, Baugher 1 0-0 2, Davis 17 2-4 40, Porter 7 1-4 16, Pond 2 1-2 5, Hogue 2 4-4 8, Post 1 0-2 2. Totals 31 8-16 75.

Skyline (11-5, 3-3 Class 3 Northwestern)

Diggs 2 4-4 9, Sears 2 0-0 4, Haley 4 0-0 10, Heberle 0 0-2 0, Caperton 6 2-4 18, M. Schmitz 8 2-2 18, Mills 0 2-2 2, Norwood 7 2-2 18, Jackson 1 0-0 2, L. Schmitz 3 0-0 6. Totals 33 12-16 87.

3-pointers: Warren County 5 (Davis 4, Porter 1). Skyline 9 (Caperton 4, Haley 2, Norwood 2, Diggs 1).

Stonewall Jackson 59, Luray 42

Fauquier 56, Sherando 36

George Mason 51, Central 46

Junior varsity

Skyline 56, Warren County 41

Girls basketball

Varsity

Hawks 55, Wildcats 36

Warren County;11;5;12;8 -- 36

Skyline;12;23;10;10 -- 55

Warren County (2-14, 1-5 Northwestern District)

Bates 0 0-0 0, Kar. Mondrone 3 4-8 12, Waller 0 0-0 0, Hogan 3 1-4 9, Kelly 3 3-8 9, Kay. Mondrone 1 0-0 2, Stives 0 1-2 1. Totals 11-43 9-22 36.

Skyline (5-10, 2-4 Northwestern District)

Whitmore 6 1-2 17, Grady 1 2-2 4, Kenney 1 0-0 2, Shannon 3 6-7 12, Difiglia 1 2-2 4, Cramer 1 0-0 3, Lacombe 1 3-4 5, Benson 4 0-2 8. Totals 18-66 14-19 55.

3-pointers: Warren County 5 (Hogan 2, Kar. Mondrone 2, Kelly 1). Skyline 5 (Whitmore 4, Cramer 1).

Bulldogs 59, Generals 49

Luray;15;14;11;19--59

Stonewall Jackson;13;5;15;16--49

Luray (15-1, 8-1 Bull Run)

Weakley 9 17-25 36, Alger 1 0-0 2, Burrill 1 4-6 7, McClung 4 4-4 12, Fox 0 2-2 2. Totals 15 27-37 59.

Stonewall Jackson (7-9, 4-5 Bull Run)

Councill 4 3-6 14, K. Franklin 5 6-9 16, E. Dellinger 2 0-0 5, B. Franklin 1 0-0 3, A. Dellinger 5 1-1 11, Gibson 1 0-0 2. Totals 18 10-16 49.

3-pointers: Luray 2 (Weakley 1, Burrill 1). Stonewall Jackson 3 (Councill 1, B. Franklin 1, E. Dellinger 1).

Falcons 51, Warriors 33

Sherando;5;14;7;7--33

Fauquier;6;11;12;22--51

Sherando (9-9, 5-5 Class 4 Northwestern)

Mack 1 0-0 2, Polston 2 1-2 7, Hall 1 7-12 10, Burke 1 0-0 3, Campbell 0 1-2 1, Carlson 5 0-0 10. Totals 10 9-16 33.

Fauquier (9-8, 6-4 Class 4 Northwestern)

Carter 7 0-1 15, Minor 3 7-8 13, Furr 3 3-4 12, Foddrell 5 1-11 11. Totals 18 11-24 51.

3-pointers: Sherando 4 (Polston 2, Hall 1, Burke 1). Fauquier 4 (Furr 3, Carter 1).

Strasburg 49, Rappahannock County 22

George Mason 53, Central 32

Leading scorers: Central: Maria Marston 12.

Junior varsity

Skyline 54, Warren County 8

Luray 38, Stonewall Jackson 15

Rappahannock County 30, Strasburg 27