Saturday's results

Boys basketball

Varsity

Strasburg 53, James Wood 44

Junior varsity

Strasburg 57, James Wood 53

Girls basketball

Varsity

Strasburg 61, James Wood 54

Junior varsity

James Wood 24, Strasburg 17

Boys swimming

Bull Run District meet

at Manassas Park Community Center

Team results: 1. George Mason 166, 2. Clarke County 127, 3. Madison County 68, 4. Strasburg 60, 5. Central 55.

Individual results: 200 medley relay: 1. George Mason (Roche, Janicki, Ng, York) 1:43.35; 200 free: 1. Autor (GM) 1:53.83; 200 IM: 1. Janicki (GM) 1:59.36; 50 free: 1. Roche (GM) 22.79; 100 fly: 1. Juday (CC) 57.55; 100 free: 1. Roche (GM) 51.38; 500 free: 1. Sprincis (C) 5:20.13; 200 free relay: 1. George Mason (McCracken, Lindly, York, Roche) 1:34.97; 100 back: 1. Wood (MC) 1:00.73; 100 breast: 1. Janicki (GM) 1:01.64; 400 free relay: 1. George Mason (Janicki, Ng, Autor, McCracken) 3:29.24.

Black and Blue swim meet

at Sherando

Team results: 1. James Wood 318, 2. Sherando 286, 3. Harrisonburg 238, 4. Broadway 126, 5. Handley 115, 6. Hampshire 44.

Individual results: 200 medley relay: 1. Sherando (P. Pham, M. Pham, Cram, Cadd) 2:05.66; 200 free: 1. Sitton (JW) 2:04.40; 200 IM: 1. Fowler (HAN) 2:39.18; 50 free: 1. Dorsey (JW) 27.09; 100 fly: 1. Deavers (BR) 1:08.20; 100 free: 1. Dorsey (JW) 59.80; 400 free: 1. Sitton (JW) 4:36.41; 200 free relay: 1. James Wood (Dorsey, Staneart, Cassidy, Sitton) 1:50.94; 100 back: 1. Pham (SH) 1:08.67; 100 breast: 1. Deavers (BR) 1:13.86; 400 free relay: 1. Sherando (Cram, Bauer, M. Pham, P. Pham) 4:18.33.

Girls swimming

Bull Run District meet

at Manassas Park Community Center

Team results: 1. George Mason 159, 2. Clarke County 128, 3. Strasburg 83, 4. Central 74, 5. Madison County 38.

Individual results: 200 medley relay: 1. George Mason (Loeper-Viti, Roche, Dubois, Chadwick) 1:56.71; 200 free: 1. Chadwick (GM) 2:00.13; 200 IM: 1. Roche (GM) 2:21.56; 50 free: 1. Deem (CC) 26.23; 100 fly: 1. Kawatsky (ST) 1:02.42; 100 free: 1. Chadwick (GM) 55.45; 500 free: 1. Sprincis (CC) 5:23.25; 200 free relay: 1. George Mason (Dubois, Jagerskog, Roche, Chadwick) 1:45.23; 100 back: 1. Reithinger (GM) 1:07.35; 100 breast: 1. Roche (GM) 1:12.43; 400 free relay: 1. George Mason (Edson, Reithinger, Jagerskog, Loeper-Viti) 4:00.52.

Black and Blue swim meet

at Sherando

Team results: 1. Harrisonburg 374, 2. Sherando 369, 3. James Wood 228, 4. Broadway 118, 5. Handley 104, 6. Hampshire 65.

Individual results: 200 medley relay: 1. Harrisonburg (McCay, Constantin, Fox, Little) 2:14.83; 200 free: 1. Wyatt (HAR) 2:27.78; 200 IM: 1. Arnold (BR) 2:41.29; 50 free: 1. Warnagiris (JW) 28.54; 100 fly: 1. Fox (HAR) 1:13.75; 100 free: 1. Little (HAR) 1:07.96; 400 free: 1. McCay (HAR) 4:43.45; 200 free relay: 1. Sherando (Tusing, Schultz, Jones, De Jong) 2:01.72; 100 back: 1. Warnagiris (JW) 1:08.89; 100 breast: 1. Gabriele (HAR) 1:25.46; 400 free relay: 1. Harrisonburg (Constantin, Wyatt, Campillo, McCay) 4:34.41.

Wrestling

Big Red Invitational

at Riverheads

Team results: 2. Sherando

Individual results: Sherando: Michael Gause (106, third); Jacob Doolan (120, fourth); Timmy Dieter (132, first); Heath Rudolph (145, first, Most Outstanding Wrestler award); Quinn McPartland (152, third); Colton Fox (160, second); Saxton Garver (182, first); Caleb McLee (220, third); DeShawn Lee (285, fourth).

Strasburg: Austin Stickles (106, fourth); Anakin Burks (113, 1-2); Zach Asher (120, second); Cole Ramey (126, 1-2); Peyton Stickles (132, second); Jaylon Burks (138, first); Collin Reynolds (145, fourth); Alec Campbell (170, second); Luke Jenkins (195, first).

John Champe Cancer Classic

Team results: 1. Colgan 208, 2. Freedom 194, 3. Warren County 192, 4. Amherst 175, 5. John Champe 168, 6. Mountain View 158.5, 7. Lake Braddock 129.5, 8. Mussleman 122, 9. James Wood 101, 10. Briar Woods 66.5, 11. West Potomac 37, 12. Loudoun County 23, 13. Courtland 22, 14. Harrisonburg 9, 15. East Rockingham 4.

Individual results: Brad Adams (106, 0-2); Brandon Mason (113, fifth, 2-2); Aidan Ward (120, fifth, 3-2); Cody Crawford (126, 0-2); Dylan Becker (132, second, 2-1); Hunter Jost (138, second, 2-1); Bobby Hunger (145, first, 3-0); Isaiah Frame (152, third, 3-1); Patrick Coffron (160, second, 3-1); Jacob Wright (170, fifth, 3-2); Nate Stoneberger (182, sixth, 1-3); Austin Ramey (195, seventh, 3-2); Wesley Merchant (220, seventh, 2-2); Tony Bitter (285, fourth, 2-2).

Friday's results

Boys basketball

Varsity

Mustangs 65, Falcons 57

George Mason 12 10 18 25-65

Central 7 16 22 12-57

George Mason (11-7, 7-0 Bull Run)

Martino 3 6-7 13, Ashton 4 8-10 18, Nesson 3 0-0 7, Smith 7 3-3 18, Miller 2 0-0 4, Lejic 1 0-0 3, Goodwin 1 0-0 2. Totals 21 17-20 65.

Central (13-5, 5-2 Bull Run)

Patton 2 3-5 8, Strother 6 3-5 15, Williams 2 0-0 4, Neff 2 5-5 9, Ruhling 4 1-2 11, Shifflett 4 0-0 10. Totals 20 12-17 57.

3-pointers: George Mason 6 (Ashton 2, Martino 1, Nesson 1, Smith 1, Lejic 1). Central 5 (Shifflett 2, Ruhling 2, Patton 1).

Wildcats 53, Hawks 51

Skyline 13 11 17 10 -- 51

Warren County 12 8 15 18 -- 53

Skyline (8-9, 1-4 Class 3 Northwestern District)

Clingerman 7 0-0 19, Schmitz 3 2-2 8, Tederick 0 0-0 0, Allison 3 1-3 8, Roy 2 2-2 6, Norwood 1 4-8 6, Jackson 2 0-0 4. Totals 17-55 9-15 51.

Warren County (6-9, 1-3 Class 3 Northwestern District)

Pratscher 3 1-3 7, deVenoge 3 1-1 9, D. Kelly 0 0-0 0, Cameron 6 5-7 20, Dodson 3 3-5 9, Davis 2 2-2 7, Baugher 0 1-1 1, Post 0 0-0 0, Schroyer 0 0-0 0, M. Kelly 0 0-0 0. Totals 17-45 13-20 53.

3-pointers: Skyline 6 (Clingerman 5, Allison 1); Warren County 6 (Cameron 3, deVenoge 2, Davis 1).

Sherando 58, Liberty 55

Stuarts Draft 91, Stonewall Jackson 55

Junior varsity

George Mason 39, Central 21

Liberty 41, Sherando 37

Girls basketball

Varsity

Hawks 69, Wildcats 14

Skyline 25 16 10 18 -- 69

Warren County 4 6 4 0 -- 14

Skyline (9-8, 4-1 Class 3 Northwestern District)

Grady 3 0-0 6, Rateb 3 2-4 8, Schmitz 3 2-3 8, Sirbaugh 4 2-4 11, Meador 4 4-4 12, Whitmore 1 0-0 2, Kenney 5 1-2 15, Cramer 1 1-1 3, Difiglia 2 0-0 4. Totals 26 12-19 69.

Warren County (1-14, 1-3 Class 3 Northwestern District)

Kay. Mondrone 0 0-0 0, Bates 1 0-0 2, Kar. Mondrone 0 1-3 1, Hogan 4 1-4 9, Bailey 0 0-2 0, Mulvin 1 0-0 2. Totals 6-34 2-9 14.

3-pointers: Skyline 5 (Kenney 4, Sirbaugh 1); Warren County, none.

Cougars 40, Generals 39

Stuarts Draft 7 5 17 11-40

Stonewall Jackson 12 12 4 11-39

Stuarts Draft (13-6)

Armentrout 0 0-0 0, Fitzgerald 3 3-3 11, Sorrells 1 2-2 4, Harris 0 5-6 5, May 4 3-6 11, Wood 0 1-4 1, Fretwell 0 0-0 0, Bridge 4 0-0 8. Totals 12 14-21 40.

Stonewall Jackson (1-18)

K. Franklin 9 2-8 20, Proctor 0 0-0 0, Dellinger 2 4-6 8, Bowman 0 0-0 0, A. Franklin 2 0-0 5, Diehl 0 0-0 0, Bare 0 0-0 0, Silvious 0 0-0 0, Gibson 0 1-2 1, Kagey 0 0-0 0, Summers 1 1-2 3, Loucks 1 0-0 2. Totals 15 8-18 39.

3-pointers: Stuarts Draft 2 (Fitzgerald 2). Stonewall Jackson 1 (A. Franklin 1).

Other notes: Stuarts Draft's Hadley May hit game-winning free throw with 3.4 seconds left.

Warriors 42, Eagles 40

Sherando 5 6 20 11-42

Liberty 10 13 13 4-40

Sherando

G. Valentinetti 0 1-2 1, Entsminger 3 1-6 8, James 4 3-4 14, Clark 2 5-6 10, Campbell 0 2-2 2, Byrnes 1 0-1 2, Morgan 1 0-0 3, Gaither 1 0-0 2. Totals 12 12-21 42.

Liberty

Milton 1 0-0 2, White 1 4-8 6, Jenkins 2 5-7 9, Willis 1 0-0 2, Reynolds 1 0-1 2, Williams 4 0-4 11, Shull 3 2-4 8. Totals 13 11-24 40.

3-pointers: Sherando 6 (James 3, Clark 1, Entsminger 1, Morgan 1). Liberty 3 (Williams 3).

Other statistical leaders: Sherando: Asia James 6 rebounds, 3 steals; Ashton Clark 8 rebounds, 3 steals; Lizzie Campbell 6 rebounds; Nicole Morgan 11 rebounds, 4 assists.

Strasburg 54, Clarke County 31

George Mason 49, Central 38

Junior varsity

Stonewall Jackson 48, Stuarts Draft 15

Strasburg 25, Clarke County 21

George Mason 35, Central 18

Contact Tommy Keeler Jr. at tkeeler@nvdaily.com