Friday's results

Boys basketball

Varsity

Stonewall Jackson 47, Luray 42

George Mason 66, Strasburg 57

Central 75, Rappahannock County 42

Skyline 62, Brentsville 43

Culpeper 85, Warren County 52

Kettle Run 59, Sherando 47

Junior varsity

Stonewall Jackson 52, Luray 36

Strasburg 59, George Mason 53

Central 40, Rappahannock County 19

Skyline 42, Brentsville 33

Culpeper 61, Warren County 49

Girls basketball

Varsity

Hawks 52, Tigers 43

Brentsville 4 17 8 14-43

Skyline 10 10 21 11-52

Brentsville (11-1, 0-1 Class 3 Northwestern)

Smith 1 2-4 4, Garrison 3 4-6 11, Forst 7 4-4 20, Hutchens 3 2-3 8. Totals 14 12-17 43.

Skyline (6-7, 1-0 Class 3 Northwestern)

Whitmore 3 0-0 7, Grady 4 1-3 9, Kenney 2 0-0 6, Cramer 2 0-0 5, Rateb 2 5-7 10, Sirbaugh 4 2-4 11, Difiglia 1 0-0 2, Meador 1 0-2 2. Totals 19 8-16 52.

3-pointers: Brentsville 3 (Forst 2, Garrison 1). Skyline 6 (Kenney 2, Whitmore 1, Cramer 1, Rateb 1, Sirbaugh 1).

Mustangs 61, Rams 36

George Mason 8 17 17 19 -- 61

Strasburg 14 5 6 11 -- 36

George Mason (5-10, 2-1 Bull Run District)

Icabalceta 7 6-7 23, Rollins 3 0-0 6, Paradiso 3 1-3 7, Aresnault 0 0-2 0, Lacroix 4 10-15 20, Tremblay 2 0-0 5. Totals 19-44 17-27 61.

Strasburg (10-4, 1-2 Bull Run District)

Sperry 1 0-0 3, Dillman 1 0-0 2, Reid 5 3-4 13, Alsberry 4 1-2 10, Morgan 1 0-0 2, Smith 0 0-1 0, Hott 0 1-2 1, Henry 2 1-4 5. Totals 14-47 6-13 36.

3-pointers: George Mason 6 (Icabalceta 3, Lacroix 2, Tremblay 1); Strasburg 2 (Alsberry 1, Sperry 1).

Bulldogs 57, Generals 42

Luray 10 13 16 18-57

Stonewall Jackson 7 15 9 11-42

Luray (10-5)

E. Weakley 6 10-16 22, A. Weakley 3 1-2 8, McClung 1 0-0 2, Stewart 0 0-0 0, Burrill 5 1-2 13, McCoy 0 0-0 0, Tharpe 1 0-0 2, Alger 4 0-0 10, Liscomb 1 0-0 2. Totals 20 12-20 57.

Stonewall Jackson (1-14)

K. Franklin 9 2-3 21, Proctor 0 0-0 0, Dellinger 5 2-3 13, Hervo-Smith 0 0-0 0, A. Franklin 0 0-0 0, Diehl 0 0-0 0, Bare 1 0-0 2, Silvious 1 0-0 2, Gibson 1 1-4 3, Kagey 0 0-0 0, Summers 0 1-2 1, Loucks 0 0-0 0. Totals 17 7-13 42.

3-pointers: Luray 5 (Burrill 2, Alger 2, A. Weakley 1); Stonewall Jackson 1 (K. Franklin 1).

Warriors 55, Cougars 25

Sherando 15 16 16 8-55

Kettle Run 2 5 14 4-25

Sherando (5-8, 2-3 Class 4 Northwestern)

G. Valentinetti 3 2-4 8, Entsminger 0 1-2 1, C. Valentinetti 2 0-0 4, James 3 2-4 10, Clark 8 4-6 22, Morgan 5 0-0 10. Totals 21 9-16

Kettle Run

Edwards 0 1-2 1, Schaefer 3 0-0 6, Hume 1 0-0 2, McCoy 3 0-0 8, Shorts 2 0-2 4, Schwind 1 0-3 2, Canterbury 1 0-0 2. Totals 11 1-7 25.

3-pointers: Sherando 4 (James 2, Clark 2). Kettle Run 2 (McCoy 2).

Other statistics: Sherando: Gabby Valentinetti 6 steals; Bella Entsminger 7 rebounds; Asia James 4 assists, 8 rebounds; Ashton Clark 3 assists; 5 steals, 4 rebounds; Ciara Gaither 3 assists, 4 rebounds; Kelsey Pendzich 5 rebounds.

Culpeper 47, Warren County 19

Central 53, Rappahannock County 40

Junior varsity

Brentsville 31, Skyline 30, OT

Culpeper 47, Warren County 33

George Mason 33, Strasburg 16

Rappahannock County 31, Central 26

Stonewall Jackson 38, Luray 28

Boys swimming

Sherando, Kettle Run at Manassas Park

Team results: Manassas Park 153, Sherando 120; Kettle Run 180. Sherando 97; Kettle Run 171, Manassas Park 109.

Individual results: 200 medley relay: 1. Kettle Run (Heenan, Maranto, Platt, Kim) 1:48.13; 200 free: 1. Maranto (KR) 1:54.16; 200 IM: 1. Heenan (KR) 2:01.99; 50 free: 1. Kim (KR) 23.43; 100 fly: 1. P. Pham 56.57; 100 free: 1. Kim (KR) 52.34; 500 free: 1. Adams (KR) 5:28.72; 200 free relay: 1. Sherando (M. Pham, Cadd, Cram, P. Pham) 1:39.65; 100 back: 1. Heenan (KR) 54.81; 100 breast: 1. Maranto (KR) 1:07.28; 400 free relay: 1. Kettle Run (Gray, Kerrigan, Adair, Talomie) 3:56.26.

Girls swimming

Sherando, Kettle Run at Manassas Park

Team results: Sherando 201, Manassas Park 48; Kettle Run 173, Sherando 107; Kettle Run 216, Manassas Park 39.

Individual results: 200 medley relay: 1. Kettle Run (Adair, Talomie, Kerrigan, Gray) 1:58.18; 200 free: 1. Kerrigan (KR) 2:03.27; 200 IM: 1. Talomie (KR) 2:19.02; 50 free: 1. Tusing (S) 26.97; 100 fly: 1. Adair (KR) 1:03.58; 100 free: 1. Gray (KR) 58.00; 500 free: 1. Kerrigan (KR) 5:21.84; 200 free relay: 1. Kettle Run (Craddock, Fahey, Pechin, Sutliff) 1:53.08; 100 back: Adair (KR) 1:03.82; 100 breast: 1. Talomie (KR) 1:13.11; 400 free relay: 1. Kettle Run (Gray, Kerrigan, Adair, Talmie) 3:56.26.