Saturday's results

Boys cross country

Class 2 State Championships

at Green Hill Park in Salem

Team results: 1. Union 54, 2. Strasburg 78, 3. Radford 79, 4. Glenvar 124, 5. Madison County 127, 6. Alleghany 127, 7. Bruton 163, 8. Prince Edward County 222, 9. Nandua 224, 10. Staunton 263, 11. Virginia 328, 12. Tazewell 336.

Individual results: All-state (top 15): 1. George Austin III (East Rockingham) 16:00.0, 2. Caleb Wright (Chatham) 16:13.5, 3. Anthony Cadle (Strasburg) 16:18.7, 4. William Hartig (Radford) 16:21.2, 5. Erik Honaker (Alleghany) 16:32.2, 6. Nathaniel Hersel (Union) 16:33.0, 7. Tanner Cusano (Union) 16:46.1, 8. Tim Slater (Prince Edward County) 16:52.8, 9. Jacob Lohr (Bruton) 16:59.7, 10. Daniel Zearfoss (Glenvar) 17:02.2, 11. Gabriel Medlin (Chatham) 17:03.2, 12. Lucas Vailhe (Madison County) 17:03.9, 13. Jacob Mullins (Union) 17:07.7, 14. Mitchell Dyer (Madison County) 17:07.9, 15. Levi Counts (Alleghany) 17:13.5.

Strasburg: Anthony Cadle (Third, 16:18.7), Dylan Baker (17th, 17:16.4), Tyler Zimbro (19th, 17:20.6), Zach Asher (29th, 17:35.6), Joshua Knight (37th, 17:48.8), Nathan Cadle (59th, 18:39.5), Cameron Froemel (63rd, 18:50.8).

Stonewall Jackson: Ethan Bly (43rd, 18:00.6).

Class 3 State Championships

at Green Hill Park in Salem

Team results: 1. Western Albemarle 15, 2. Christiansburg 80, 3. Maggie Walker 130, 4. Spotswood 143, 5. Fort Defiance 146, 6. Brentsville 149, 7. Tabb 154, 8. Hidden Valley 178, 9. George Mason 209, 10. Lord Botetourt 242, 11. Lafayette 270, 12. York 324.

Individual results: All-State (top 15): 1. Jack Eliason (Western Albemarle) 15:15.0, 2. Joe Hawkes (Western Albemarle) 15:27.7, 3. Stuart Terrill (Western Albemarle) 15:39.1, 4. Austin Hayden (Cave Spring) 15:52.6, 5. Joseph Taylor (Western Albemarle) 15:56.5, 6. Thomas Kallen (Western Albemarle) 15:56.9, 7. Ethan Wilson (Christiansburg) 15:58.5, 8. Noah Harding (Hidden Valley) 16:01.7, 9. Will Krehmeyer (Monticello) 16:08.4, 10. Chase Rimel (Central) 16:10.7, 11. Charlie Blundell (Independence) 16:12.2, 12. D.J. Staton (Warren County) 16:12.2, 13. Owen Shifflett (Western Albemarle) 16:12.6, 14. Luke Richards (Heritage) 16:12.6, 15. Alex Kolar (James Monroe) 16:13.7.

Central: Chase Rimel (10th, 16:10.7). Warren County: D.J. Staton (12th, 16:12.2).

Class 4 State Championships

at Great Meadows in The Plains

Team results: 1. Loudoun Valley 17, 2. Grafton 86, 3. Lee-Davis 132, 4. Blacksburg 136, 5. Jefferson Forest 170, 6. Patrick Henry 173, 7. Louisa County 180, 8. Millbrook 194, 9. Jamestown 213, 10. James Wood 234, 11. Smithfield 234, 12. Salem 292.

Individual results: All-State (top 15): 1. Carlos Shultz (Loudoun Valley) 15:24, 2. Kellen Hasle (Loudoun Valley) 15:40, 3. Graham Mussmon (Loudoun Valley) 15:49, 4. Taylor Ney (Loudoun Valley) 15:49, 5. Alistair Bushey (Blacksburg) 15:50, 6. Branden Wood (Louisa County) 15:53, 7. Kevin Carlson (Loudoun Valley) 16:06, 8. Matthew Smith (Loudoun Valley) 16:07, 9. Landon Dinkel (Blacksburg) 16:07, 10. Sam Rodman (Liberty) 16:08, 11. Zachary Sturm (Grafton) 16:09, 12. James Harris (Sherando) 16:13, 13. Alex Murphy (Grafton) 16:14, 14. Ryan Pendergast (Heritage) 16:18, 15. Ben Madrigal (Grafton) 16:19.

Sherando: James Harris (12th, 16:13).

Girls cross country

Class 2 State Championships

at Green Hill Park in Salem

Team results: 1. Radford 50, 2. Glenvar 87, 3. Madison County 120, 4. Clarke County 140, 5. Floyd County 146, 6. Poquoson 157, 7. Strasburg 174, 8. Bruton 176, 9. Virginia 215, 10. Union 245, 11. Graham 246, 12. Prince Edward 293.

Individual results: All-state (top 15): 1. Kelsey Harrington (Virginia) 16:55.1, 2. Solace Church (Floyd County) 19:26.1, 3. Annika Fisher (Buffalo Gap) 19:37.8, 4. Carly Wilkes (Glenvar) 19:41.6, 5. Zoe Belshan (Floyd County) 19:43.3, 6. Emma Hastings-Crummey (Radford) 19:43.7, 7. Abby Barnes (Radford) 19:46.6, 8. Anneliese Stewart (Radford) 19:48.3, 9. Nadine Shannon (Floyd County) 20:08.1, 10. Jessey Ball (Lebanon) 20:17.0, 11. Angie Lin (Radford) 20:27.9, 12. Abby Patterson (Madison County) 20:35.8, 13. Kate McLearen (Madison County) 20:43.8, 14. Faith Lohr (Bruton) 20:45.9, 15. Kateri Thorne (Clarke County) 20:46.7.

Strasburg: Summer Marcondes (38th, 21:49.3), Regan Robinson (41st, 21:53.9), Mary Carter (44th, 22:05.9), Emma Himelright (48th, 22:09.7), Abby Davis (55th, 22:23.7), Brittany Coffelt (76th, 23:54.8), Tessa Hockman (85th, 24:17.2).

Stonewall Jackson: Eli Delinger (25th, 21:18.3).

Class 3 State Championships

at Green Hill Park in Salem

Team results: 1. Maggie Walker 48, 2. Western Albemarle 62, 3. Hidden Valley 66, 4. George Mason 111, 5. Brentsville 135, 6. Tabb 190, 7. Liberty Christian Academy 197, 8. Fort Defiance 203, 9. Lafayette 243, 10. York 249, 11. Lord Botetourt 271, 12. Christiansburg 303.

Individual results: All-State (top 15): 1. Mary Caroline Heinen (Maggie Walker) 17:52.9, 2. Jenna Stutzman (Western Albemarle) 18:46.3, 3. Penelope Tingley (Charlottesville) 18:51.9, 4. Sterling Hull (Western Albemarle) 18:55.8, 5. Makaleigh Jessee (Abingdon) 18:56.4, 6. Jessica Palisca (Cave Spring) 19:03.7, 7. Ava Bordner (Skyline) 19:05.7, 8. Kate Ratcliffe (Western Albemarle) 19:14.6, 9. Trinity Neff (Fort Defiance) 19:18.4, 10. Emily Smeds (Fluvanna County) 19:22.9, 11. Brenna Luczak (Maggie Walker) 19:23.6, 12. Sadie Wagner (Hidden Valley) 19:23.6, 13. Sarah Blanton (Hidden Valley) 19:25.6, 14. Kristen Wheatley (Carroll County) 19:27.7, 15. Allison Crookston (Lafayette) 19:32.6.

Skyline: Ava Bordner (Seventh, 19:05.7). Warren County: Leah Webster (29th, 20:10.5), Ryleigh Breeden (33rd, 20:28.4), Kiersten Tanner (49th, 21:00.5).

Football

Vikings 13, Judges 9

Loudoun Valley;0;6;0;7;—;13

Handley;0;0;6;3;—;9

Second Quarter

LV—Degn 6 pass from McClelland (kick failed), 11:20

Third Quarter

H—D. Newman 28 pass from Imoh (kick blocked), 0:33

Fourth Quarter

H—Pollak 32 FG, 10:35

LV—McClelland 1 run (Van Zandt kick), 0:26

;Lo. Valley;Handley

First Downs;14;9

Rushes-yards;40-104;23-37

Passing yards;128;161

Comp-Att-Int;11-22-1;10-27-2

Punts;3-33.3;6-34.2

Fumbles-Lost;2-2;0-0

Penalties-Yards;6-50 ;6-67

Friday's results

Football

Rams 39, Bulldogs 21

Strasburg;7;19;6;7 -- 39

Luray;0;21;0;0 -- 21

First Quarter

S: Hart 1 run (Neary kick), 1:21.

Second Quarter

L: Couper 18 run (Windle kick), 9:11.

S: Stinnette 70 kick return (Neary kick), 8:59.

L: Atkins 1 run (Windle kick), 4:00.

S: Bray 2 run (run failed), 2:05.

L: Holloway 14 run (Windle kick), 0:57.

S: Stinnette 34 pass from Hart (pass failed), 0:23.

Third Quarter

S: Hart 47 run (run failed), 10:06.

Fourth Quarter

S: Hart 1 run (Neary kick), 9:30.

;S;L

First downs;15;14

Rushes-yards;46-245;57-249

Passing yards;58;5

Comp-Att-Int;4-7-0;1-2-0

Fumbles-lost;1-0;2-0

Penalties-yards;4-25;4-27

Punts-avg.;0-0;0-0

RUSHING: Strasburg: Bray 16-100, Hart 10-60, McKechnie 6-34, Sager 9-29, Day 4-23. Luray: Holloway 22-109. Couper 12-70, Atkins 11-29, Trudell 7-25, Griffith 4-20.

PASSING: Strasburg: Hart 4-7-58-1-0. Luray: Griffith 1-2-5-0-0.

RECEIVING: Strasburg: Stinnette 2-45, Sager 2-13. Luray: Holloway 1-5.

Hawks 42, Dragons 20

Skyline;7;7;7;21--42

William Monroe;0;14;6;0--20

First quarter

S: Haley 10 pass from Appleton (Cummings kick), 1:00

Second quarter

WM: Rucker 3 run (Auer kick), 11:00

S: Haley 21 pass from Appleton (Cummings kick), 10:08

WM: Rucker 63 run (Auer kick), 5:31

Third quarter

WM: Rucker 4 run (pass failed), 8:00

S: Haley 24 pass from Appleton (Cummings kick), 1:00

Fourth quarter

S: Santucci punt block return (Cummings kick), 12:00

S: Haley 11 pass from Appleton (Cummings kick), 6:00

S: Carter 67 run (Cummings kick), 3:06

;S;WM

First downs;18;15

Rushes-yards;22-125;45-238

Passing yards;207;97

Passing;17-19-4-0;4-15-0-0

Penalties-yards;2-10;8-55

Fumbles-lost;1-1;0-0

Punts-Avg.;2-45,5-13.2

RUSHING: Skyline: Carter 7-71, Santucci 10-60, Maiatico 1-9, Appleton 4-(-15). William Monroe: Rucker 31-218, Rupe 6-11, VanDyke 2-9, Savoie 1-5, Hoffacker 2-3, Barbour 1-(-2), Knights 2-(-6).

PASSING: Skyline: Appleton 17-19-207-4-0. William Monroe: Knights 3-14-62-0-0, VanDyke 1-1-35-0-0.

RECEIVING: Skyline: Haley 11-112, Domino 3-63, Maiatico 2-27, Caperton 1-5. William Monroe: Hoffacker 3-62, Jeffers 1-35.

Cavaliers 60, Falcons 28

Central;0;14;7;7--28

James Monroe;33;21;6;0--60

First quarter

JM: Brooks 87 pass from Ryan (Powell kick), 9:51

JM: Ryan 20 run (kick failed), 7:15

JM: Fauntleroy 29 run (kick failed), 4:51

JM: Whitman 31 pass from Ryan (Curry run), 2:43

JM: Holland Jr. 28 pass from Ryan (kick failed), :42

Second quarter

JM: Holland Jr. 29 pass from Ryan (Powell kick), 9:36

JM: Brooks 61 punt return (Powell kick), 8:10

C: Scott 80 pass from Dyer (A. Lopez kick), 7:51

JM: T. Smith 4 run (Powell kick), 6:44

C: Scott 11 pass from Hoover (A. Lopez kick), 2:16

Third quarter

C: Dyer 1 run (A. Lopez kick), 6:41

JM: Roundtree 25 pass from T. Smith (kick blocked), :27

Fourth quarter

C: Sorto Lopez 1 run (A. Lopez kick), 3:47

;C;JM

First downs;15;16

Rushes-yards;42-139;26-148

Passing yards;120;234

Passing;4-13-2-0;9-11-5-0

Penalties-yards;10-114;2-13

Fumbles-lost;2-1;0-0

Punts-Avg.;4-30.5;1-34

RUSHING: Central: Dyer 23-86, Sorto Lopez 8-30, Hoover 3-1, Wells 1-(-8), Ball 7-30. James Monroe: Ryan 3-12, Fauntleroy 6-74, Curry 7-16, Brooks 1-(-9), Yates 4-32, T. Smith 1-4, Gibson 2-26, D. Smith 2-(-7).

PASSING: Central: Hoover 3-12-40-1-0, Dyer 1-1-80-1-0. James Monroe: Ryan 6-8-187-4-0, T. Smith 3-3-47-1-0.

RECEIVING: Central: Scott 2-91, Yew 1-12, Sorto Lopez 1-17. James Monroe: Brooks 2-90, Whitman 1-31, Holland Jr. 2-57, G. Williams 3-28, Roundtree 1-25.

Huskies 47, Warriors 17

Sherando;3;0;7;7--14

Tuscarora;7;7;27;6--47

First quarter

T: Gilyard 13 pass from Gick (Skirkanich kick), 4:34

S: Hendren 25 FG, :34

Second quarter

T: Gick 14 run (Skirkanich kick), 7:56

Third quarter

T: Gick 36 run (Skirkanich kick), 8:34

S: Hayes 63 pass from Campbell (Hendren kick), 7:52

T: Gick 3 run (kick blocked), 4:49

T: Duke 1 run (Skirkanich kick), 2:19

T: Duke 35 run (Skirkanich kick), :07

Fourth quarter

T: Duke 9 run (kick blocked), 8:31

S: Campbell 3 run (Hendren kick), 2:32

;S;T

First downs;14;22

Rushes-yards;33-118;37-334

Passing yards;154;80

Passing;11-19-1-1;7-10-1-0

Penalties-yards;8-55;4-30

Fumbles-lost;0-0;1-1

Punts-Avg.;4-30;1-28

RUSHING: Sherando: Campbell 20-71, Lane 13-47. Tuscarora: Duke 21-216, Gick 14-113, Mannino 1-5, Haaland 1-0.

PASSING: Sherando: Campbell 11-19-154-1-1. Tuscarora: Gick 6-8-65-1-0, Gilyard 1-2-15-0-0.

RECEIVING: Sherando: Hayes 7-138, Lawson 2-10, Lane 2-6. Tuscarora: Upp 3-39, Gilyard 2-33, Drummond 2-8.

Spartans 34, Pioneers 26

Millbrook;0;0;12;14;—;26

Broad Run;7;12;8;7;—;34

First Quarter

BR—Hundley 4 run (Latimer kick), 3:27

Second Quarter

BR—Hundley 40 run (kick failed), 10:18

BR—Griffis 8 run (run failed), 1:31

Third Quarter

BR—Hundley 2 run (Griffis run) 10:33

M—Ball 25 pass from Buza (kick failed), 8:22

M—Jackson 6 pass from Buza (run failed), 2:44

Fourth Quarter

M—Ball 2 run (run failed), 9:52

BR—Hundley 12 run (Latimer kick), 3:37

M—Buza 1 run (Evosirch run) 0:13

;Millbrook;Broad Run

First Downs;18;22

Rushes-yards;11-(-20);40-218

Passing yards;335;191

Comp-Att-Int;26-45-0;24-27-0

Punts;2-36.5;1-24.0

Fumbles-Lost;1-1;1-0

Penalties-Yards;4-45;8-56

East Rockingham 41, Clarke 7

East Rockingham;7;6;21;7;—;41

Clarke County;0;7;0;0;—;7

First Quarter

ER—Morris 72 run (Price kick), 1:13

Second Quarter

ER—Morris 17 run (kick failed), 8:24

CC—Lyman 2 run (Dalton kick), 4:17

Third Quarter

ER—Morris 95 kickoff return (Morris run), 11:46

ER—Dean 20 run (kick fails), 7:57

ER—Morris 27 pass from McNair (Cortez kick), 4:57

Fourth Quarter

ER—Dean 5 run (Cortez kick), 6:34

;E.Rockingham;Clarke

First Downs;15;7

Rushes-yards;35-283;40-80

Passing yards;67;12

Comp-Att-Int;6-10-0;6-10-2

Punts;3-32.0;6-39.0

Fumbles-Lost;2-0;1-1

Penalties-Yards;3-30;2-10

Contact Tommy Keeler Jr. at tkeeler@nvdaily.com