Monday’s results

Boys basketball

Mustangs 61, Wildcats 49

George Mason 16 14 16 15–61

Warren County 14 14 11 10–49

George Mason (15-6, 10-3 Bull Run)

Chatterjee 10 3-5 28, Teshome 1 2-4 5, Andrianarison 1 0-0 3, Ashton 4 2-4 11, Green 2 0-0 4, Smith 2 2-3 6, Creed 2 0-0 4. Totals 22 9-16 61.

Warren County (6-13, 4-8 Bull Run)

Ford 8 6-6 24, Cameron 3 0-0 8, Pratscher 2 0-0 4, Keeney 3 0-0 9, Wines 2 0-0 4. Totals 18 6-6 49.

3-pointers: George Mason 8 (Chatterjee 5, Teshome 1, Andrianarison 1, Ashton 1). Warren County 7 (Keeney 3, Ford 2, Cameron 2).

JV score: George Mason 68, Warren County 20

Leading scorers: Warren County: Aiden deVenoge 5, Marion Haley 5. George Mason: Robert Asel 11, Brendan Fletchall 10.

Girls basketball

George Mason 60, Warren County 27

Saturday’s late results

Boys swimming

Region 2A East meet

At Wakefield Aquatic Center

Team scores: 1. George Mason 138.5, 2. Maggie Walker 129.5, 3. Clarke County 88, Bruton 53, 5. Central 42, 6. Madison County 24, 7. Goochland 21, 8. Prince Edward 16, 9. Strasburg 10, 10. East Rockingham 8, 11 tie. Stonewall Jackson 2, 11 tie. Nandua 2.

Individual results: 200 Medley relay: 1. Maggie Walker (Choo, Kemmerly, Ratliff, McClure) 1:41.96, George Mason 1:42.23, 3. Clarke County 1:45.45, 6. Central (Racey, Croom, Neri, Rimel) 1:58.17, 8. Strasburg (Hershey, Smalls, McDonald, Marchon), 2:04.47, 10. Stonewall Jackson (Keith, Montz, Fultz, Araujo) 2:06.32; 200 free: 1. Lynch (B) 1:48.13, 2. Ratliff (MW) 1:49.34, 3. Roche (GM) 1:52.16, 4. Woodwell (C) 1:56.08, 12. Ostrand (C) 2:18.03, 13. Smalls (STR) 2:23.80, 14. Clark (SJ) 2:25.64, 17. Estep (C) 2:38.49, 18. Araujo (SJ) 2:40.51; 200 IM: 1. McClure (MW) 2:01.48, 2. Choo (MW) 2:04.62, 3. Janicki (GM) 2:07.02, 11. McDonald (STR) 2:39.24, 16. Ritenour (C) 2:59.46; 50 free: 1. Britton (GM) 21.38, 2. Widener (MW) 23.18, 3. Whalen (CC) 23.48, 4. Wenn (C) 23.67, 12. Fultz (SJ) 24.86, 18. Neri (C) 25.28, 26. Rodriguez (STR) 29.04, 27. Falzarano (C) 29.07, 28. Stanley (STR) 29.22, 31. Keith (SJ) 31.83; Diving: 1. Dillon (MC) 320.60, 2. Hansen (ER) 240.95; 100 fly: 1. McClure (MW) 53.19, 2. Ratliff (MW) 54.24, 3. Updike (GM) 56.42, 5. Woodwell (C) 57.95, 11. Wenn (C) 1:00.66; 100 free: 1. Britton (GM) 47.59, 2. Morrow (B) 51.24, 3. David (CC) 51.81, 10. Racey (C) 53.95, 13. Fultz (SJ) 55.09, 18. Croom (C) 1:00.26, 23. Keith (SJ) 1:04.15, 25. Marchon (STR) 1:06.69, 26. Stanley (STR) 1:08.00; 500 free: 1. Lynch (B) 4:52.84, 2. Sprincis (CC) 5:12.48, 3. McDowell (MW) 5:27.79, 5. Hershey (STR) 5:47.06, 10. Rimel (C) 6:02.87, 13. Estep (C) 7:26.45; 200 free relay: 1. George Mason (Updike, Ng, Reinfurt, Roche) 1:32.86, 2. Maggie Walker 1:34.02, 3. Clarke County 1:36.86, 4. Central (Neri, Croom, Wenn, Woodwell) 1:38.77, 10. Stonewall Jackson (Araujo, Estep, Clarke Keith) 1:52.19, 12. Strasburg (Kersey, Stanley, Rodriguez, Marchon) 2:00.18; 100 back: 1. Choo (MW) 53.62, 2. Janicki (GM) 57.14, 3. Farmer (MW) 58.08, 7. Racey (C) 1:03.44, 10. Herhsey (STR) 1:05.02, 14. Falzarano (C) 1:11.46, 15. Ostrand (C) 1:11.54, 16. Rodriguez (STR) 1:13.19; 100 breast: 1. Updike (GM) 2. David (CC) 1:04.86, 3. Kemmerly (MW) 1:08.48, 10. Croom (C) 1:14.77, 12. McDonald (STR) 1:19.69, 13. Rimel (C) 1:20.58, 18. Smalls (STR) 1:23.01, 21. Montz (SJ) 1:25.37, 22. Estep (SJ) 1:25.42; 400 free relay: 1. George Mason (Roche, Ng, Reinfurt, Britton) 3:19.57, 2. Maggie Walker 3:23.04, 3. Clarke County 3:31.55, 4. Central (Neri, Wenn, Racey, Woodwell) 3:39.67, 7. Strasburg (Marchon, Smalls, McDonald, Hershey) 4:10.10, 8. Stonewall Jackson (Clark, Araujo, Keith, Fultz) 4:10.10.

Girls swimming

Region 2A East meet

At Wakefield Aquatic Center

Team scores: 1. Maggie Walker 184.5, 2. Clarke County 80, 3. Bruton 71, 4. Central 54, 5. George Mason 41, 6. Madison County 26, 7. Goochland 17.5, 8. East Rockingham 17, 9. Strasburg 14, 10. Chincoteague 13, 11. Arcadia 11, 12. Nandua 6, 13. Prince Edward 5.

Individual results: 200 medley relay: 1. Maggie Walker (Dula, Keatley, Ratliff, Kemmerly) 1:58.02, 2. Clarke County 2:02.35, 3. Central (Jeffrey Johnston, Crosser, Ruhling) 2:10.76, 5. Strasburg (Funkhouser, Davis, Cooper, Hockman) 2:15.49, 9. Stonewall Jackson (Constable, Bennett, Miller, McDaniel) 2:19.01; 200 free: 1. Gohn (MC) 2:02.16, 2. Schuster (B) 2:04.64, 3. Dula (MW) 2:06.57, 13. Boyce (C) 2:28.32, 15. Miller (SJ) 2:34.19, 17. Lear (C) 2:40.26, 18. Mills (STR) 2:41.41, 20. Dolly (STR) 2:49.44, 22. Kagey (SJ) 2:54.90; 200 IM: 1. Keatley (MW) 2:17.47, 2. Cullen (MW) 2:22.61, 3. Johnston (CHIN) 2:23.45, 12. Davis (STR) 2:50.43, 16. Hoover (C) 3:07.97, 18. Clutter (STR) 3:36.00; 50 free: 1. Funkhouser (C) 25.22, 2. Mortimer (MW) 26.48, 3. Fairbanks (CC) 26.78, 10. Cooper (STR) 28.29, 11. Ruhling (C) 28.35, 15. Crosser (C) 29.84, 21. Lankard (SJ) 30.88, 24. Funkhouser (SJ) 31.93, 26. Constable (SJ) 34.18; Diving: 1. Jepson (MW) 430.85, 2. Bekenstein (MW) 422.20, 3. Huffman (ER) 366.40; 100 fly: 1. Gohn (MC) 1:00.52, 2. Johnston (CHIN) 1:02.58, 3. Cullen (MW) 1:03.71, 10. Cooper (STR) 1:13.68, 16. McCombs (SJ) 1:38.14, 18. Summerlin (STR) 1:54.20; 100 free: 1. Funkhouser (C) 54.66, 2. Ratliff (MW) 57.65, 3. Lyman (CC) 57.96, 9. Jeffrey (C) 1:02.17, 14. Boyce (C) 1:04.25, 18. Hockman (STR) 1:08.90, 22. Hart (STR) 1:12.28, 24. Bennett (SJ) 1:14.93, 26. Knauff (SJ) 1:21.16; 500 free: 1. Keatley (MW) 5:25.63, 2. Schuster (B) 5:36.41, 3. Lundgren (MW) 5:39.63, 9. Mills (STR) 6:57.71, 13. Hoover (C) 7:29.59, 15. Reinhardt (STR) 7:40.22, 17. Kagey (SJ) 7:47.17; 200 free relay: 1. Maggie Walker (Kemmerly, Beck, Mortimer, Cullen) 1:48.25, 2. Bruton 1:50.76, 3. Clarke County 1:51.03, 4. Central (Boyce, Crosser, Ruhling, Funkhouser) 1:52.55, 7. Strasburg (Hart, Hockman, Funkhouser, Cooper) 2:00.95, 10. Stonewall Jackson (McDaniel, Constable, Miller, Lankard) 2:05.81; 100 back: 1. Ratliff (MW) 1:03.15, 2. Dula (MW) 1:03.47, 3. Helwig (B) 1:04.00, 7. Jeffrey (C) 1:08.24, 14. Funkhouser (STR) 1:19.55, 16. Wilk (C) 1:22.91, 18. Robertson (STR) 1:26.50, 20. McCombs (SJ) 1:29.62; 100 breast: 1. Lyman (CC) 1:13.74, 2. Lucy (ARC) 1:13.85, 3. Sims (MW) 1:14.52, 7. Crosser (C) 1:20.65, 16. Johnston (C) 1:24.29, 17. Bennett (SJ) 1:24.49, 19. Davis (STR) 1:26.67, 20. McDaniel (SJ) 1:28.83, 24. Orndorff (STR) 1:36.08; 400 free relay: 1. Maggie Walker (Cullen, Ratliff, Dula, Keatley) 3:55.70, 2. Bruton 4:03.12, 3. George Mason 4:04.86, 4. Central (Boyce, Ruhling, Jeffrey, Funkhouser) 4:06.04, 8. Strasburg (Hart, Mills, Davis, Hockman) 4:36.90, 9. Stonewall Jackson (Lankard, Constable, McDaniel, Miller) 4:46.18.