/usr/web/www.nvdaily.com/wp-content/themes/coreV2/single.php

Prep scores: April 25

Wednesday’s results

Baseball

Tigers 5, Wildcats 2

Brentsville 000 040 1 – 5 9 1

Warren County 200 000 0 – 2 7 3

B: DiMauro, Seymour (6), Delisi (7) and Beard.

WC: North, Longmire (6), Sorge (7) and R. Dodson.

WP – DiMauro; LP – North.

Warren County leaders: J. Dodson 3-for-3, run; R. Dodson 1-for-3, RBI; Good 1-for-4, run; Johnson 1-for-1, 2 stolen bases, walk, HBP; North 5 IP, 4 runs (2 ER), 7 hits, 1 walk, 1 strikeout.

Softball

Central 5, Clarke County 0

Eagles 4, Warriors 2 (Game 1)

Liberty 200 000 2 – 4 10 0

Sherando 002 000 0 – 2 4 1

L: Henrich, Kestner (5) and Waln.

S: Smith, Strosnider (7) and Marshall.

WP – Kestner; LP – Smith.

Sherando leaders: Conner 1-for-3, HR, 2 RBI; Smith 6 IP, 4 ER, 10 hits, 1 walk, 7 strikeouts.

Eagles 12, Warriors 7 (Game 2)

Sherando 030 000 4 – 7 12 2

Liberty 112 035 x – 12 13 2

S: Long, Strosnider (5) and Marshall.

L: Kestner and Waln.

WP – Kestner; LP – Long.

Sherando leaders: Moses 4-for-4, HR, double, RBI, 2 runs; Conner 1-for-4, HR, 2 RBI; Strosnider 2-for-4, HR, RBI; Clark 2-for-3, RBI.

Boys soccer

Sherando 4, Liberty 2

Sherando leaders: Polio 2 goals; N. Laing 1 goal, 1 assist; Hendren 1 goal; White 1 assist; Scott 6 saves.

Record: Sherando 7-3-1 (3-3-1 Northwestern District)

Girls soccer

Sherando 5, Liberty 0

Sherando leaders: Lincoln 4 goals; Heskett 1 goal; Fairis 2 assists; J. Hunter 1 assist; Lesman 1 assist; Hendren 4 saves.

Boys track and field

George Mason at Central

Team scores: 1. Central 97, 2. George Mason 30.

Central individual winners: 100: Bright 11.40; 200: Bright 23.65; 800: Piselli 2:19.31; 1600: Purdy 5:04.00; 3200: Kimble 12:11.00; 110 hurdles: Wells 18.49; 300: Wells 47.16; 4×400: Cornwell, Connor, Haslacker, Purdy 3:56.74; High jump: Bright 5-02.00; Long jump: Ball 18-11.00; Triple jump: Connor 35-07.00; Shot put: Davis 43-08.00; Discus: Franklin 122-06.

Madison County, Page County at Strasburg

Team scores: 1. Strasburg 73, 2. Madison County 56, 3. Page County 38.

Strasburg individual winners: 200: Kloosterman 24.60; 1600: Zimbro 5:01.90; 3200: Zimbro 11:03.00; 4×100: Curry, Monse, Dillow, Monaco 49.50; 4×400: Reeder, Kloosterman, Sterling, Monaco 4:00.50; High jump: Kloosterman 5-08.00; Triple jump: Kloosterman 41-08.00.

Massanutten Military Academy, Robert E. Lee, Stuarts Draft at Stonewall Jackson

Team scores: 1. Stonewall Jackson 103, 2. Stuarts Draft 64.5, 3. R.E. Lee 32.5, 4. MMA 1.

MMA individual winners: 100: Holmes 12.14; 200: Holmes 24.95.

Stonewall individual winners: 400: Leon 53.97; 800: Gonzalez 2:19.52; 3200: Williams 12:02.47; 110 hurdles: Banks 16.33; 300 hurdles: Banks 45.40; 4×400 relay: Pabon, Keith, Banks, Leon 3:49.72; 4×800: Pabon, Williams, Leon, Gonzalez 9:28.34; High jump: Banks 5-04.00; Long jump: Banks 17-06.00; Triple jump: Banks 37-01.50; Discus: Banks 116-02.

Girls track and field

George Mason at Central

Team scores: 1. Central 67, 2. George Mason 60.

Central individual winners: 200: Ryman 28.82; 400: Ryman 1:07.63; 3200: Kibler 13:21.00; 300 hurdles: Helsley 51.91; 4×100 relay: Stevens, Martinez, Helsley, Cook 59.30; High jump: Frye-Williams 4-04.00; Long jump: Ryman 15-07.50; Triple jump: 33-05.00; Shot put: Scott 35-02.00; Discus: 93-08.

Madison County, Page County at Strasburg

Team scores: 1. Strasburg 82, 2. Madison County 41, 3. Page County 24.

Strasburg individual winners: 100: Trenary 14.20; 200: Trenary 28.90; 300 hurdles: Harley 55.00; 4×400: Trenary, Bromley, Harley, Hockman 4:42.30; 4×800: Palmer, Davis, Bromley, Hockman 11:20.40; High jump: Ashby 4-06; Long jump: Davis 14-09.00; Triple jump: Trenary 31-00.00; Discus: Henry 107-06.

Massanutten Military Academy, Stuarts Draft, Robert E. Lee at Stonewall Jackson

Team scores: 1. Stonewall Jackson 102.5, 2. R.E. Lee 41.5, 3. Stuarts Draft 27, 4. MMA 2.

Stonewall individual winners: 100: Neff 13.82; 200: Neff 28.69; 800: Oczkowski 2:55.96; 100 hurdles: Deutsch 17.82; 4×100 relay: Neff, Adams, Campbell, Deutsch 57.32; High jump: Smith 4-00.00; Long jump: Neff 14-02.50; Triple jump: Neff 29-03.50.

Boys tennis

Handley 9, Skyline 0

Girls tennis

Stonewall Jackson 5, Page County 4

Singles: 1. Miller (SJ) d. Vandana (PC) 8-3; 2. Knighton (PC) d. Pilkerton (SJ) 8-3; 3. Printz (PC) d. Kagey (SJ) 8-4; 4. Winum (PC) d. Bragg (SJ) 8-5; 5. Wine (SJ) d. Turner (PC) 8-5; 6. Councill (SJ) d. Buynar (PC) 8-3.

Doubles: 1. Miller/Kagey (SJ) d. Vandana/Winum (PC) 8-4; 2. Knighton/Prince (PC) d. Pilkerton/Bragg (SJ) 9-8 (3); 3. Councill/Freed (SJ) d. Turner/Buynar (PC) 8-4.

Handley 9, Skyline 0