/usr/web/www.nvdaily.com/wp-content/themes/coreV2/single.php

Prep scores: May 8

Tuesday’s results

Baseball

Tigers 11, Hawks 3

Skyline 000 030 0 – 3 3 7

Brentsville 702 020 x – 11 6 1

S: Cross, Rankin and Tasker.

B: DeLisi, DiMauro and Beard.

WP – DeLisi; LP – Cross.

Skyline leaders: Little 1-for-3, double, RBI, run; Rutherford 1-for-3, double, RBI, run; Cross 5 IP, 11 runs (2 ER), 6 hits, 3 walks, 3 strikeouts.

Generals 10, Eagles 5

Stonewall Jackson 100 900 0 – 10 12 2

East Rockingham 020 030 0 – 5 12 2

SJ: Somers, A. Ritchie and Moomaw.

ER: Jenkins, Wallace, Meadows and Kisling.

WP – Somers; LP – Jenkins.

Stonewall leaders: Moomaw 2-for-4, 2 doubles, 3 RBI; Dove 3-for-3, 2 RBI; Showman 2-for-4, double, RBI; Dotson 1-for-4, double, RBI; Somers 4 IP, 5 ER, 9 hits, 3 walks, 5 strikeouts; A. Ritchie 3 IP, 3 hits, 2 walks, 6 strikeouts.

Culpeper County 5, Warren County 2

Strasburg 6, Madison County 5

Softball

Eagles 8, Generals 1

Stonewall Jackson 000 001 0 – 1 3 2

East Rockingham 160 100 x – 8 6 2

SJ: Polk and Councill.

ER: Hensley, McDonaldson and Bailey.

WP – Hensley; LP – Polk.

Stonewall leaders: Blank 1-for-2, triple, run; Councill RBI; Richman 2-for-2.

Wildcats 7, Blue Devils 4

Culpeper County 201 100 0 – 4 11 4

Warren County 020 200 3 – 7 8 2

CC: Rodier and Craft.

WC: Perea and Roltsch.

WP – Perea; LP – Rodier.

Warren County leaders: Clerkley walk-off 3-run HR; Coons 2-for-4, double, 2 RBI; Stiltner 1-for-3, RBI; Roltsch 1-for-2, RBI; Perea 7 IP, 4 ER, 11 hits, 2 walks, 4 strikeouts.

Madison County 7, Strasburg 0

Skyline 13, Brentsville 0

Boys soccer

Brentsville 9, Skyline 0

Culpeper County 2, Warren County 1

Madison County 3, Strasburg 1

Stonewall Jackson 3, East Rockingham 1

Girls soccer

Brentsville 9, Skyline 1

Madison County 2, Strasburg 1

Stonewall Jackson 6, East Rockingham 2

Warren County 1, Culpeper County 0

Boys tennis

Bull Run District tournament

Semifinals

Clarke County at Central

Falcons 5, Eagles 0

Singles: 2. Chase Rimel (C) d. Nicholas Cather, 6-3, 6-1; 3. John Pulizzi (C) d. Keith Dalton, 6-2, 6-2; 4. Jacob Scibelli (C) d. Karl Bue, 6-0, 6-0; 5. Roberto Falzarano (C) d. Daniel Renner, 6-3, 6-2; 6. Aram Del Junco (C) d. Ryan Mercke, 6-1, 6-0.

Record: Central 7-8.

Brentsville 8, Skyline 1

Warren County 7, Culpeper County 2

Girls tennis

Bull Run District tournament

Semifinals

Clarke County at Central

Falcons 5, Eagles 2

Singles: 1. Michelle Kim (C) d. Katie Crandall, 6-1, 6-2; 2. Madison Smith (C) d. Aaliyah McFarland, 6-0, 6-1; 3. Mackenzie Ryman (C) d. Maria Vinson, 6-2, 6-0; 4. Lander Barbour (C) d. Barbara Fairbanks, 6-0, 6-0; 5. Reagan Johnson (CC) d. Maiya Rodriguez, 6-2, 6-4; 6. Julia Callender (CC) d. Anna Truban, 6-3, 6-2.

Doubles: 2. Ryman/Barbour (C) d. Fairbanks/Callender, 6-0, 6-2.

Record: Central 12-5.

Brentsville 9, Skyline 0

Warren County 8, Culpeper County 1

COMMENTS